Umělé osvětlení rostlin: typy lamp a jejich instalace

V zimě potřebuje domácí zahrada více než kdy jindy sluneční svit. Denní hodiny jsou mnohem kratší a rostliny nemají dostatek sluneční energie. Začínají chřadnout, zbarvovat nažloutlo, v zimě není pochyb o kvetení. Ale situace je opravitelná díky umělému osvětlení. Květinářství se uchýlí k osvětlení - jediné řešení problému. Takže v zimě můžete dosáhnout a kvetoucía rychlý růst domácích rostlin a dokonce i plodiny některých plodin.

Obsah:

Jaké rostliny potřebují osvětlení

Jaké rostliny potřebují osvětlení

Všechny rostliny lze rozdělit do kategorií - odstín-tolerantní a světlo milující. První skupina si vystačí bez podsvícení. Stín tolerantní plodiny se dokonce liší svým vzhledem. Mají tmavě zelené listy, silné, masité stonky a mají tendenci mít velké listy. Pokud v bytě tento typ barev převládá, nemusíte přemýšlet o dalším osvětlení. Zelená domácí zvířata, která tolerují stín, odpočívají v zimě a nepotřebují jasné nebo rozptýlené osvětlení. Mezi plodiny odolné vůči stínu patří:

Dracaena

Monstera

Begónie

Břečťan

Lomikámen

Aspidistra

Kultury milující světlo jsou další věcí. Nevyvíjejí se dobře bez dostatečného osvětlení. Některé druhy, častěji tropické, potřebují jasné sluneční světlo. Pro některé - roztržitý. Zima pro takové rostliny je skutečnou katastrofou. Pokud není dostatek světla, můžete zapomenout na kvetoucí a šťavnatou zeleň. Proto musí květinářství nainstalovat další osvětlení. Mezi rostliny milující světlo patří:

Kaktus

Violy

Ibišek

Gasteria

Coleus

Gloxinia

Fuchsie

Orchideje

Delphiniums

Jedná se pouze o nejběžnější pokojové rostliny, které milují jasné světlo. Při nákupu konkrétní květiny se vždy zeptejte na její potřeby ve světle. To je velmi důležité, jinak může rostlina zemřít při nedostatku nebo přebytku světla. Nezapomeňte, že pouze díky slunečnímu záření může rostlina v zásadě žít a rozvíjet se.

Ve skutečnosti i plodiny odolné vůči stínu potřebují rozptýlené světlo. V zimě to nikdy nebude zbytečné. Hlavní věcí je vybrat správnou fytolampu a nainstalovat ji na správné místo.

Jaké světlo rostliny potřebují

Jaké světlo rostliny potřebují

Zdá se, že odpověď na tuto otázku je jednoznačná - sluneční. Ale není to tak. Svět rostlin vnímá sluneční světlo úplně jiným způsobem, ne tak, jak to vnímá člověk.

Pro normální vývoj a růst potřebují květiny červené, oranžové, modré a fialové spektrum.

Jak vidíte, ne všechny barvy ze slunečních paprsků rostliny vnímají. Proto bude osvětlení vyzařovat přesně tato spektra požadovaná rostlinami.

Díky červenému a oranžovému světlu začíná proces fotosyntézy, bez něhož je existence rostliny nemožná. Modrá a fialová spektra jsou nezbytná pro růst, jeho regulaci. Zkušení pěstitelé vědí, že k vyklíčení semen a vývoji mladých klíčků je potřeba červené, oranžové světlo. U již vytvořených rostlin - smíšené nebo modré, fialové světlo.Poté, co jste zjistili, jaký druh světla rostliny potřebují, můžete si vybrat lampu.

Druhy svítidel

Druhy svítidel

Zahradní centra nebo speciální obchody s osvětlením nabízejí širokou škálu rostlinných lamp. Nezkušený pěstitel může být z takové volby zmaten. Nejprve by se mělo jednou provždy naučit, že obyčejná Iljičova žárovka není vhodná pro osvětlení rostlin. Musíte si vybrat buď zářivky, výbojky nebo LED lampy:

  • Zářivky. Tento typ lampy je možná nejběžnější mezi květinářstvími. Zářivky jsou levné a dodávají rostlinám světlo, které potřebují. Slouží poměrně dlouho, jsou pohodlně umístěny nad domácí zahradou. Určité druhy plodin, například Saintpauliakvetou pod těmito lampami v zimě. Vyzařované spektrum je červené a modré. Pokud se chcete rozhodnout pro tyto lampy, mějte na paměti, že nebudou fungovat u vysokých rostlin (nad 1 metr). Nebudou stačit. Nejprodávanějšími typy zářivek pro rostliny jsou Osram, Fluora.
  • Výbojky. V této kategorii žárovek existují tři skupiny - rtuťové, halogenidové a sodíkové výbojky. Nejlepší z nich jsou podsvícení halogenidů kovů. Vyzařují všechna spektra slunečního světla potřebná pro rostliny. Sodné lampy jsou vhodnější pro klíčení mladé klíčky, protože vyzařují červené a oranžové světlo. Rtuťové výbojky se nedoporučují instalovat. Obecně je účelnější instalovat plynové výbojky do velkých místností - skleníků, skleníků nebo velkých zimních zahrad. Pro domácí použití je lepší zvolit zářivku.
  • LED žárovky. LED žárovky jsou nejnovějším vývojem ve světě osvětlení. Tyto žárovky jsou dokonalé ze všech úhlů. Jsou superekonomické, vyzařují celé spektrum světla, které rostliny potřebují, a mají dostatek energie. Tyto žárovky mají jednu nevýhodu - vysoké náklady. Nákup sady takových lamp se již nemusí obávat jejich výměny v budoucnu. Lampy vydrží tak dlouho, že úspory z takového nákupu budou docela hmatatelné.
  • Reflektory a reflektory. Spolu s hlavním osvětlením je obvyklé instalovat reflektory. Vyzařované světlo tedy není rozptýleno, odráží se od reflektoru a šíří se do rostlin. Reflektory není nutné kupovat. Mohou být nahrazeny bílým, matným papírem Whatman nebo potravinářskou fólií, její matnou stranou. Pěstitelé často instalují takové reflektory na parapety, v důsledku čehož není sluneční světlo rozptýleno, rostliny dostávají mnohem více světla než bez reflektoru.

Pokud se rozhodnete pro instalaci zářivky, budete také potřebovat reflektor. Pěstitel květin dosáhne ve své domácí zahradě rovnoměrného rozložení světla.

Jak správně nainstalovat podsvícení

Jak správně nainstalovat podsvícení

Je velmi důležité nejen vybrat správnou lampu, ale také ji správně nainstalovat. Mnoho začínajících pěstitelů dělá stejnou chybu - visí lampy příliš vysoko. Nejčastěji musí být lampy zavěšeny ve vzdálenosti 25-30 cm od nejvyšších listů. U rostlin odolných vůči stínu jsou lampy umístěny ve vzdálenosti 40 cm. Lampa by měla být umístěna striktně nad rostlinou, nikoli ze strany nebo zespodu.

Kromě svítidel instalujte na opačných stranách květináče reflektory tak, aby výška reflektoru plně odpovídala výšce rostlin a byla o něco vyšší než oni.

Pokud je rostlina na parapetu, umístěte reflektory ze všech stran, včetně prostoru na straně místnosti. Zrcadla nelze instalovat jako reflektory, protože neodrážejí, ale absorbují světlo. Proto od nich nebude mít smysl.

Pokuste se dodržovat tato jednoduchá pravidla a rostlinám bude dost světla. Doba podsvícení je také považována za důležitou. Nemůžete zapnout lampy a nechat je na jeden den. Navrhněte režim podle svých barevných potřeb.Zapněte lampu 2 hodiny před úsvitem, poté ji můžete zapnout, když padne soumrak. Celkově květiny potřebují 10-12 hodin denního světla. Přidejte k hlavním přirozeným denním hodinám tento počet hodin, což by společně bylo číslo 12. Obvykle jsou to dvě hodiny před úsvitem a dvě nebo tři po západu slunce. Proto bude lampa v zimě pracovat maximálně 5 hodin denně.

Více informací naleznete ve videu:

Tipy pro pěstitele květin:

  • Při instalaci lampy mějte vždy na paměti, že jak rostlina roste, budete muset osvětlovací zařízení zvednout výše. Nainstalujte lampy na speciální držáky, jejichž výška může být nastavena.
  • Již ze zkušeností mohou pěstitelé květin určit přibližný počet lamp na rostlinu v závislosti na jejím typu. Takže pro citrusové plody, filodendrony a netvor jedna zářivka o velikosti 60 cm + instalace reflektorů bude stačit. U vysokých rostlin o výšce více než jeden metr potřebujete dvě zářivky o velikosti více než 1 metr + reflektory.
  • Nezapomeňte, že vzdálenost mezi rostlinou a lampami pro vysoké plodiny je nejméně 40 cm. Vzdálenost mezi samotnými lampami je minimálně 30 cm.
  • Pokud máte velký skleník, instalujte různé typy lamp. To zajistí, že rostliny dostanou požadované spektrum záření.
  • Pokud mluvíme o pěstování zeleniny doma, pak by arzenál měl mít sodíkové výbojky a zářivky. První jsou potřebné pro zvýraznění mladých výhonků, druhé pro růst dospělých rostlin.

Snadná instalace podsvícení ne, hlavní věcí je vzít v úvahu všechny nuance a řídit se radami zkušených květinářů a pěstitelů zeleniny. V zimě nezapomeňte na své oblíbené, dejte jim to nejdůležitější pro jejich život a rozvoj - světlo!