Průvodce správným setím měsíčků na zimu pro začínající květináře

Měsíčky mají 50 odrůd, které se liší velikostí a odstínem květenství. Toto je teplomilná kultura. Díky jedinečné kombinaci estetických kvalit a nenáročnosti lze rostlinu najít téměř na každém nádvoří. Ne každý však ví, že na podzim je možné zasít semena v otevřeném terénu. Řekneme vám o pravidlech pro výsev měsíčků před zimou.

Kvetoucí měsíčky

Je možné zasít měsíčky před zimou

Zahradníci chovají hlavně měsíčky výsadbou sazenic nebo setí semen na jaře v otevřeném terénu. Obyvatelé regionů s teplým podnebím mají zároveň možnost na podzim provádět výsadbové práce. Při mírných teplotách pod bodem mrazu semena dobře zimují. Jakmile se země po chladném počasí zahřeje, objeví se na záhonech přátelské výhonky.

I přes nízkou mrazuvzdornost rostliny experimentují zahradníci žijící v oblastech s chladným podnebím také s podzimním setím měsíčků. Některé z nich dosahují vynikajících výsledků díky uspořádání krycí vrstvy a silné sněhové pokrývky.

Výhody a nevýhody setí před zimou

Výsev semen měsíčku před zimou se vyznačuje nejen pohodlím, ale také praktickými výhodami. Mezi hlavní výhody patří:

 • klíčky jsou kalené, odolné vůči nepříznivým povětrnostním podmínkám, což znamená, že rostliny budou méně bolet;
 • když přijde jaro, není třeba dodržovat osevní plán, výběr vhodných dnů, sazenice se objevují pod diktátem samotné přírody;
 • mladé výhonky se intenzivně rozvíjejí a vytvářejí silný kořenový systém, čímž se získají zdravé keře;
 • snížení mzdových nákladů na pěstování sazenic doma, není třeba nutit okna, organizovat další osvětlení;
 • výsev na podzim produkuje odolné rostliny, které mohou prospívat v suchu a chladném počasí.

Z významných nevýhod vyniká přebytek rostlinného materiálu. Místo pro setí měsíčků je prostorné, takže je dostatek pro všechna semena. Některé z nich mráz nevydrží. Problém se spotřebou chybí pro ty zahradníky, kteří sbírají růžice suchých květenství ze svých květinových záhonů.

Data přistání

Pokud je výsadba semen měsíčku plánována na podzim, je důležité správně vypočítat načasování. Osivo se zavádí do země po počáteční fázi zmrazení. V takovém případě by riziko návratu tepla mělo být nepravděpodobné. Pokud neočekávaně dojde k rozmrazení, vlhkost a teplo způsobí hnilobu a odumření semen.

Slibné dny podle lunárního kalendáře

Zkušení zahradníci se při stanovení data výsadby semen řídí lunárním kalendářem. Při jeho kontrole byste se měli vyhnout tomu, aby dny padaly na úplněk, nový měsíc. Mezilehlé období mezi nimi je považováno za příznivé. Doporučené dny setí pro měsíčky na podzim 2020:

 • Říjen - 7-10; 21-24;
 • Listopadu - 6-9; 19-22;
 • Prosinec (pro jižní regiony) - 16; dvacet; 21; 25; 26.

Výběr a příprava místa

Kultura je nenáročná na typ půdy. Ale vzhledem ke zvláštním podmínkám přistání by měla být upřednostněna místa na kopci. V nížině během tání stoupá hladina podzemní vody, což může vyvolat hnilobu semen. Hliněná půda je osvětlena rašelinou a pískem.

Rada! Při výběru místa pro měsíčky se nemusíte zaměřovat na stupeň osvětlení. Květy rostou dobře na slunném místě a ve stínu.

Půda je připravena v září. Za tímto účelem jsou ze zahrady odstraněny všechny rostlinné zbytky. Půda je dobře navlhčena, je zde hnůj nebo kompost, aby se zvýšila úrodnost. Po 1-2 týdnech se vytvoří hluboké drážky. Během vylodění bude do nich zavedena půda uložená v teplé místnosti.

Semena měsíčku

Semínko

Při výsadbě rostlin na jaře zahradníci připravují semena předem. K tomu jsou vyklíčena ve vlhkém hadříku, což urychluje proces klíčení. Při vedení setí semen měsíčku tento postup není na podzim vyžadován.

Předčasné vyklíčení zabije výhonky v prvním mrazu. Stačí roztřídit výsadbový materiál a vytřídit poškozené a mokré vzorky. Musíte také věnovat pozornost předpisu sběru semen. Pokud byly sklizeny před více než 3 lety, bude procento klíčení nízké. Materiál, který není starší než 2 roky, má větší šanci na klíčení.

Odkaz! Semena měsíčku nepotřebují stratifikaci. Když jsou zasazeny na podzim, procházejí stejným postupem v zemi.

Jak správně vysadit měsíčky před zimou

Po mrazivých dnech nebo sněhu musíte začít s výsadbou. Připravené drážky jsou očištěny od úlomků a sněhových koberců, pokud existují.

Co je potřeba

Pro práci budete potřebovat půdu. Je lepší vzít lehký substrát oplodněný organickými látkami. Budete také potřebovat:

 • směs rašeliny s pískem nebo humusu s pískem;
 • lopatka;
 • suché listí;
 • krycí materiál (agrofiber).

Od izolačního materiálu lze upustit, pokud se přistání provádí v oblastech s teplým podnebím.

Výsev krok za krokem

 1. Do drážek se zavádí volný substrát, který se skladuje v teplé místnosti. Tloušťka vrstvy - 1-2 cm.
 2. Schéma výsadby se vybírá v závislosti na odrůdě měsíčků, nebo spíše na jejich velikosti. S přihlédnutím k přirozeným ztrátám z mrazu se však rychlost setí zdvojnásobí.
 3. Semena se šíří na podestýlce.
 4. Na výsadbový materiál se nalije malá vrstva směsi rašeliny a písku (humus a písek). Tloušťka podkladu by neměla přesáhnout 3–4 cm, není nutné hutnit půdu, jinak by klíčky těžko prorazily.
 5. Osevní plocha je pokryta mulčováním. Jako mulčování se používá suché listí, rašelina nebo piliny.
 6. Při pěstování měsíčků v oblastech s drsným podnebím je na mulčování položeno agrofibre. Na okrajích je materiál zhutněn cihlami nebo deskami, aby přístřešek neodfoukl vítr.

S příchodem jara se izolační materiál odstraní, půda se zbaví mulče. To zabraňuje předehřátí semen, usnadňuje proces klíčení sazenic.

Výsev semen

Péče po přistání

Ihned po výsevu na podzim není nutné půdu navlhčovat, kyprit nebo aplikovat hnojiva. Semena v jejich přirozeném prostředí procházejí pomalým procesem stratifikace. Na jaře, když se objeví první výhonky, jsou obnoveny obvyklé činnosti pro péči o mladé výhonky.

 • Pokud byla zima málo sněhu a na jaře deště dostatečně nezvlhčují půdu, je potřeba zavlažování. Pro zavlažování vezměte usazenou vodu. Teplota kapaliny by měla být do 20 stupňů. Studená sprcha brzdí vývoj rostlin.
 • Jak jsou květinové záhony kontaminovány plevelem, provádí se odplevelení. Nejprve by to mělo být provedeno rukama, aby nedošlo k poškození tvarovacích měsíčků nástrojem.
 • Na zahradu osázenou měsíčky je nutné aplikovat hnojiva třikrát za sezónu. Pro tyto účely jsou vhodné komplexní formulace obohacené o draslík, fosfor, dusík a další užitečné minerály. První krmení se provádí, když výhonky dosáhnou výšky 10 cm, podruhé je výsadba oplodněna během tvorby pupenů. Existuje naléhavá potřeba směsi živin i během období květu. Taková péče zaručuje svěží kvetení po celé teplé období.Agricola-7 se používá jako hnojivo pro slunečné květiny. Pro přípravu živného roztoku se lžíce směsi smíchá s vodou (10 l).
 • Měsíčky se používají jako rostliny odpuzující škůdce, které ovlivňují zahradní plodiny. Samotné květiny mohou přilákat roztoče, když je nedostatečná vlhkost vzduchu. Včasná prevence pomůže zabránit invazi parazitů. K tomu jsou keře postříkány infuzí česneku, červeného pepře, cibulovitých slupek nebo pelyňku. Pokud není možné vyhnout se výskytu hmyzu, používají se insekticidy.
 • Z nemocí je největší hrozbou šedá hniloba. Infikuje rostliny během déšť. Správná výsadba pomůže snížit riziko infekce měsíčků plísní a eliminuje zahušťování záhonu.
 • Když se vytvoří nové květenství, musí být staré, které dokončily kvetení, odstraněny z keřů. Podobné čištění měsíčků se provádí, když listy ze spodních vrstev zežloutnou a jsou poškozeny houbami.

Odkaz! Měsíčky vysazené před zimou kvetou o 1-3 týdny dříve než semena zasetá na jaře. Po instalaci na sazenice skleníku si budete moci vychutnat první květenství již koncem května - začátkem června.

Příprava na zimu

Na konci období květu jsou měsíčky připraveny dát semena. Není nutné nechat keře na záhonu, protože rostliny jsou jednoletými plodinami. V suchém počasí musíte sbírat semena, která se nacházejí ve střední části květenství.

Je důležité, abyste se sběrem nepřijeli pozdě, v suchém počasí se mohou jednoduše vysypat na zem. Je důležité vzít v úvahu, že sadbový materiál hybridních odrůd si nezachová rodičovské vlastnosti. Ale nedělají o nic méně krásné měsíčky.

Semena dozrávají přibližně 40 dní poté, co rostlina vstoupí do fáze květu.

Kvetoucí měsíček

Zkušené zahradnické tipy

Rada zkušených zahradníků pomůže vyhnout se chybám při výsadbě měsíčků před zimou.

 1. Při setí měsíčků před zimou byste neměli šetřit výsadbovým materiálem. Je lepší zasadit sazenice do jiných květinových záhonů na jaře. Nelze předvídat, jaké mrazy budou v zimě. Slabá semena umírají při nízkých teplotách.
 2. Pro reprodukci měsíčků se doporučuje používat semena ne starší než dva roky. Přátelské výhonky jsou získávány z nich.
 3. Pokud existuje touha získat co nejdříve kvetení, po příchodu jara je na místě s výsadbou instalován filmový skleník. Měsíčky se za takových podmínek vyvíjejí rychleji.
 4. K výsadbě před zimou jsou nejvhodnější následující druhy měsíčků: tenké, vztyčené, odmítnuté.
 5. V létě, kdy keř aktivně roste, lze provést prořezávání, aby květina získala zajímavý tvar. Po tomto postupu se rostlina vyvíjí ještě intenzivněji.
 6. Při výběru místa pro měsíčky jsou vhodné oblasti s nízkým výskytem podzemní vody. Rovněž stojí za zvážení možnosti s místem, které má mírný sklon.

Výsadba semen měsíčku před zimou je vzrušující činnost, která nevyžaduje mnoho práce a investic. Množství nových metod umožňuje zahradníkům experimentovat, kteří chtějí pěstovat krásnou květinu v oblastech s nepříznivým podnebím. Svěží, jasný květ bude nejen ozdobou dvora, ale také odměnou za vaše úsilí.

Související videa:

Kategorie:Květiny | Měsíček