DIY krok za krokem průvodce přípravou půdy na trávník

Při úpravě parků a přilehlých území je přiděleno místo pro luxusní trávník. Tento prvek exteriéru plní nejen estetickou funkci, ale také praktickou. Travní tráva čistí půdu od škodlivých mikroorganismů, zlepšuje mikroklima místa a pomáhá zvyšovat vlhkost vzduchu. K získání hustého zeleného plátna je nutná kvalitní příprava půdy pro trávník.

Perfektní trávník

Požadavky na plochu pro trávník

Prvním krokem je určit místo pod trávník... Při procházení různými možnostmi je třeba mít na paměti, že místo by mělo být dobře osvětleno slunečním světlem.

Rada! Při výběru místa pro trávník musíte vzít v úvahu, jaký druh zavlažování bude použit, jeho režim provozu. Slabé stínování poblíž místa ve formě vysokých stromů nebo plotu neublíží. V opačném případě spálí paprsky trávu.

Dalším kritériem je světová strana. Mikroklima závisí na tom, na které straně se místo nachází. Pokud volba padla na místo nacházející se z východu nebo severu, bude na trávník foukat studený vítr, ze západu nebo jihozápadu vlhký. Jižní směr je plný zvýšené suchosti, severní - příliš mnoho stínu.

V tomto případě se musíte zaměřit na typ trávníku. Studený vítr není pro plochý koberec nebezpečný, ale nadměrná vlhkost a hluboký stín jej mohou zničit. U vysokých rostlin na trávníku je lepší zvolit zóny, které nejsou vyfukovány větrem, jinak bude vzhled zkažený kvůli trávě položené v různých směrech.

Neméně důležitou roli při výběru lokality hraje typ půdy a úroveň výskytu podzemních vod. Příliš husté půdy jsou osvětlovány směsí rašeliny a písku, volné jsou obohaceny úrodnou půdou. Při blízkém výskytu podzemní vody je nutné zřídit drenážní systém.

Která místa nejsou vhodná pro trávník:

 • v nížinách;
 • v bažinatých oblastech;
 • na reliéfní oblasti se strmými svahy;
 • v těsné blízkosti vysokých stromů.

Nezoufejte, pokud dostupný prostor pro trávník nesplňuje výše uvedená kritéria. Dodržováním pravidel pro přípravu půdy pro setí trávy můžete opravit všechny nedostatky a nedostatky.

Co je potřeba k přípravě půdy na trávník vlastníma rukama

Při vývoji krajiny byste měli přemýšlet o rozložení trávníku. Pokud plánujete zasít velkou plochu trávou, musíte udělat hladké svahy (asi 30 stupňů). Tím zabráníte stagnaci vlhkosti po delších srážkách.

Pokud je plocha pro trávník reliéfní, musíte naplánovat lokalitu tak, aby nedocházelo k náhlým přechodům. Tuto fázi byste neměli ignorovat, jinak bude průjezd sekačky obtížný.

Při prvotním vývoji projektu je důležité přemýšlet o tvaru a umístění trávníku. Místo je vybíráno s ohledem na sluneční záření. Zelení se dobře vyvíjejí na slunci. Tvar je zvolen podle libosti, hlavní věc je, že zde nejsou žádné ostré rohy a cikcaky. Složitá konfigurace objektu komplikuje postup účesu.

Kromě samotného trávníku je třeba zajistit přístupy k němu, oplocení, osvětlení.

Odkaz! Pokud plánujete sekat pomocí stroje, jsou cesty uspořádány pod úrovní travnaté plochy.

Chcete-li připravit půdu pro svůj trávník sami, musíte vzít v úvahu následující faktory:

 • místo pro setí trávy je vybaveno mírným sklonem;
 • práce se provádějí pomocí kultivačního zařízení a zahradního nářadí (při výběru malého místa bude vyžadována minimální sada inventáře);
 • činnosti by měly být prováděny podle plánovaného plánu, neoplatí se opomenout odplevelení, kopání nebo zhutnění, jinak nebude úsilí korunováno úspěchem.

Přibližný pracovní plán pro přípravu půdy

 1. Odstraňování místa od velkých úlomků.
 2. Kopání se současným výběrem plevelů s kořeny, kameny, pahýly a jinými rostlinnými zbytky z půdy.
 3. Zvýšení úrodnosti půdy aplikací hnojiv, zesvětlením půdy, neutralizací kyselosti. V některých případech je nutná výměna ornice (10-15 cm).
 4. Vyrovnání podložky.
 5. Plevelení plevele po dobu 2-4 týdnů. Před setím nemůžete opustit stanoviště bez dozoru.

Zkušení zahradníci nedoporučují ošetřovat místo herbicidy, zvláště pokud je místo trávníku vybráno místo v místní oblasti.

Příprava půdy na trávník

Kdy to udělat

Je lepší začít s přípravou pozemku pro trávník na podzim. Během chladného období bude Země zhutněna, budou viditelné všechny nedostatky a nepravidelnosti místa. Při organizaci práce na jaře byste měli chodit po zemi ručním válečkem.

Výhodami podzimní přípravy je schopnost provádět celou řadu doporučení:

 • analýza půdy k určení jejího typu, úrodnosti;
 • alkalizace okyselené půdy (zavedení vápenného prášku);
 • osvětlení vysoké hustoty Země (používá se rašelina, kompost a písek);
 • ničení plevelů ošetřením místa chemickými látkami (na jaře je výsev po použití herbicidů povolen nejdříve 4-5 týdnů).

Můžete připravit půdu během kteréhokoli období teplé sezóny. Nedoporučuje se to však dělat v létě, protože před zasetím trávníku bude plocha pokryta kobercem plevelů. Optimální podmínky pro provedení prací jsou podzim, první jarní měsíce (pokud to klimatické podmínky dovolí).

Jak správně připravovat půdu po etapách

Fázovaná příprava půdy, s přihlédnutím k doporučením odborníků, je klíčem k vysoké kvalitě organizační práce na trávníku.

Čištění stránek a odstraňování plevele

Čištění místa pro objekt nenadchne každého. I přes nedostatek nadšení je to významný příspěvek do budoucího projektu krajinářského designu. Odpad, plevele, kameny musí být odstraněny z webu.

Toto sousedství brání tomu, aby se kořeny travní trávy vyvíjely normálně. Odplevelení se doporučuje provádět po silných deštích. To je ideální čas, aby se dlouhý kořenový systém plevelů dostal ven ze země. Kromě toho se půda snadno setřese z kořenových vláken.

Pro důkladnější čištění je nutné kopat půdu. Udělejte to pomocí kultivátoru nebo obyčejné lopaty. Cílem je nejen uvolnit půdu, ale také znovu sklízet plevel a jiné nečistoty. Kvalitní práce minimalizuje riziko zarostnutí trávníku kobercem plevelů.

Rada! Po dokončení vykopávání místa se doporučuje po něm znovu chodit, abyste odstranili ztracené plevele.

Zarovnání

Po počátečním kopání je povrch území pokryt velkými úlomky půdy. Při absenci deště se za pár dní promění v neproniknutelné balvany. Nivelace se proto provádí ihned po kultivaci. Podstata postupu spočívá v průchodu místem s hráběmi. Účelem této akce je rozbít hrudy na zlomek pšeničného zrna, vyrovnat kapky a hromady.

Celý proces přípravy půdy na trávník na velkých plochách se provádí motorovým kultivátorem nebo samostatným traktorem.

K vyrovnání povrchu se používá velká deska. Je připevněn k kabelům nebo řetězům na obou stranách nenáročného zařízení. Zbývá pouze přetáhnout desku přes oblast a oříznout tuberkulózy.

Kopání

Dalším krokem je důkladné kopání. Tento typ práce je jednostupňový a dvoustupňový.První možnost se používá k obdělávání dříve obdělávané půdy. Pokud půda nebyla dlouho kultivována, použijte druhou metodu.

Jednostupňové kopání se provádí do hloubky bajonetu lopaty. V tomto případě je připravena pouze horní vrstva půdy, spodní zůstává stejná. Zkušeným zahradníkům se doporučuje kombinovat tento proces se zavedením shnilého kompostu nebo hnoje.

Vlastnosti provádění dvoustupňového kopání:

 1. přes místo vytvořte drážku pro 1 bajonet lopaty (zem musí být na chvíli odstraněna ze strany);
 2. uvolněte spodní úroveň půdy vidlemi nebo krumpáčem;
 3. paralelně s první drážkou vytvořte druhou, vyplňte odstraněnou zeminu do první drážky;
 4. k utěsnění první brázdy vezměte zeminu odstraněnou z první drážky.

Práce je prováděna s velkou pečlivostí. Je důležité okamžitě rozdělit velké hrudy pomocí nástroje, aniž byste je nechali vyschnout.

Důležité! Hustý jílovitý terén vyžaduje odvodnění. Větvový systém můžete vytvořit v procesu dvoustupňového kopání.

Formace

Správný trávník může mít malé svahy (až 30 stupňů) s plynulými přechody. To zajistí nerušený průchod sekačky na trávu a eliminuje stagnaci vlhkosti během silných dešťů.

Při počátečním uspořádání trávníku je pečlivě promyšlen jeho tvar a místo pro předmět. Při výběru webu byste měli dát přednost slunné straně. Je lepší vyhnout se složitému tvaru obvodu, což zkomplikuje další údržbu trávníku, zejména sekání.

Výsev trávníku

Drenáž

Při zpracování jílovitých půd vzniká potřeba odvodnění. Hustá struktura brání normálnímu vývoji kořenového systému trávníku, vyvolává hnilobu během stagnace vlhkosti. Voda ze srážek by měla volně proudit hluboko do půdy.

Odvodnění pomůže zavést tento proces. Pro jeho organizaci se používá dvoustupňové kopání. Místo zeminy by měl být do drážek spodní vrstvy přidán štěrk nebo drcený kámen o velikosti nejvýše 2,5 cm.

Sypké půdy nepotřebují drenážní vrstvu.

Oplodnění

Úrodnost půdy můžete zvýšit přidáním kompostu nebo písku. První možnost je vhodná pro písčitou půdu, druhá pro těžkou půdu. 1-2 týdny před setím se plocha trávníku hnojí komplexními minerálními sloučeninami. V horní vrstvě jsou uzavřeny hráběmi.

Odkaz! Pokud je půda vyčerpána, je vyměněna vrchní vrstva o tloušťce 10–15 cm. Jako náhrada je použita zahradní půda.

Těsnění

Před setím je půda zhutněna ručním válcem. Hmotnost zařízení by měla být 100–150 kg. Alternativní možností je protokol. Při zpracování malé oblasti můžete použít desku. Položí se jeden po druhém na půdu a provede několik průchodů. Pod tíhou vlastní váhy je Země zhutněna.

Po dokončení prací na místě nemůžete chodit, abyste nenarušili strukturu půdy. Několik dní před setím je místo důkladně zavlažováno.

Zhutnění by mělo být provedeno za suchého počasí. Půda musí být také suchá.

Vlastnosti přípravy půdy pro pokládání travnatého trávníku

Proces přípravy půdy pro pokládání travnatého trávníku se v zásadě neliší od postupu před setím. Algoritmus činností zahrnuje:

 1. analýza krajiny v místě pro výběr oblasti pro trávník;
 2. čištění půdy od plevele, úlomků a kamenů;
 3. vyrovnání půdy - vytvoření sklonu více než 5 cm (to pomůže kvalitativně rozložit válce, zabránit stagnaci vlhkosti);
 4. odstranění vrchní vrstvy, aby se odstranila mrtvá vrstva, která není schopná vyživovat trávník;
 5. zavedení úrodné vrstvy (od 10 cm) s následným vyrovnáním zahradním nářadím.

Míra přežití válcované trávy závisí na kvalitě přípravných prací.

Pokládání trávníku

Cena

Při plánování trávníku stojí za zvážení nákladová položka pro přípravu půdy k setí. Cena závisí na několika faktorech:

 • kdo je umělcem (vlastníma rukama nebo za účasti specializovaného týmu);
 • rozsah práce;
 • stupeň zanedbání místa, přítomnost nepravidelností, typ půdy.

Průměrné ceny jsou uvedeny v tabulce.

Název díla

Náklady na 1 m2, rub.

Pěstování

30-40

Čištění hrábě plevele

15-20

Vyrovnání terénu

15-25

Těsnění

10-12

Cena za úplný seznam služeb je od 70 rublů. na 1 m2

Náklady na přípravu půdy závisí také na objemu plochy:

 • až 6 akrů - 42 000 rublů;
 • až 8 akrů - 56 000 rublů;
 • až 10 akrů - 70 000 rublů;
 • až 20 akrů - 84 000 rublů.

Pokud se má pracovat na obtížných půdách, ceny se zvýší o 10-12%

Odkaz! Při provádění činností vlastníma rukama jsou náklady využívány hlavně prací. Budete muset utratit pouze za chybějící zásoby a chemikálie, pokud se rozhodnete je použít k obdělávání půdy z plevele.

Načasování

Optimální doba pro přípravné práce jsou měsíce: od května do října. Toto je období, kdy po dokončení čištění a tvarování místa můžete začít setí. Pokud se utáhnete s výsadbou trávníkové trávy, po 3-5 dnech se na povrchu objeví plevele. Odborníci proto nedoporučují roztahovat opatření pro úpravu trávníku.

Čas potřebný k přípravě závisí na několika faktorech:

 • druh půdy;
 • zanedbání stránky;
 • plocha.

Vyrovnejte se s přípravou půdy pro setí trávníkové trávy za 2-4 dny (plocha 400-800 m2). Specializované podniky nabízejí provedení komplexní práce do 1-2 dnů.

Máte-li jakékoli dotazy týkající se uspořádání trávníku, je vhodné vyhledat radu a pomoc od společností nabízejících tento typ služeb.

Video o fázích výstavby trávníku:

Kategorie:Trávník | Trávník