Jak správně pěstovat fíkus z listu - pokyny pro začínající květináře

Interiér vyrobený v jakémkoli stylu je často doplněn pokojovými rostlinami. Ficus je králem živého dekoru. Proces jeho reprodukce není komplikovaný. Existují však nuance kultivace květiny zakořeněním listu. Níže vám řekneme, jak správně pěstovat fíkus z listu.

Fíkus květ

Je možné šířit fikusy listy

Ficus, stejně jako většina domácích rostlin, se množí vegetativně, to znamená řízky nebo listy. Ne každý ví o technologii zakořenění druhé metody. Současně nejsou prakticky nutné náklady a úsilí k získání mladého výhonku z listu. Stačí zvolit vhodný materiál s fragmentem internodia. Pravděpodobnost klíčení kořenů je vysoká, takže zkušení pěstitelé často používají tuto metodu k reprodukci zelených krás.

Odkaz! Ne všechny typy kultury se hodí k metodě šíření listů. Zakořenění některých rostlin je pomalé, stejně jako další vývoj.

Výhody a nevýhody této metody chovu

Reprodukce fikusu zakořenění listu má následující výhody:

 • v přítomnosti květiny - velké množství rostlinného materiálu, v jeho nepřítomnosti - schopnost půjčit si list od přátel, aniž by se změnil vzhled rostliny;
 • minimální mzdové náklady;
 • méně traumatizující způsob pro květinu;
 • soulad se složitými zemědělskými technologiemi není nutný.

Mezi nedostatky vynikají následující faktory:

 • možnost rozpadu listů ve vodě;
 • potřeba kontrolovat čistotu kapaliny;
 • dodržování teplotního režimu.

Nevýhody pěstování fíkusu z listu jsou nevýznamné, je docela cenově dostupné je obejít, pokud dodržujete pravidla prořezávání a zakořenění biomateriálu.

Některé druhy fíkusů (například Benjamin) se ve vodě zakořenily po dlouhou dobu. Musíte počkat asi měsíc.

Šíření fíkusu listy

Jak pěstovat fíkus z listu doma

Podstatou metody množení pomocí listu je nalezení vhodného biomateriálu, který je oddělen od matečné rostliny a zakořeněn ve specifickém prostředí. Výsadba materiálu různých druhů fíkusů vyžaduje individuální podmínky klíčení.

Doporučuje se odříznout list z keře brzy na jaře, kdy rostlina získává sílu. Doporučené měsíce jsou březen, duben. Den před akcí je rostlina hojně zalévána, takže jsou všechny její části nasyceny vlhkostí. Řez je proveden šikmo, takže kořeny se uvolňují rychleji. Šťáva vylučovaná fikusem musí být důkladně opláchnuta pod tekoucí vodou. Dále je list zkroucen trubkou, jeho poloha je upevněna závitem nebo provázkem.

Po spuštění spodního řezu do kořene se sadbový materiál zasadí do země. Uvnitř trubice se vloží tenká hůlka, která ji zaborí do země. V tomto případě je důležité nepoškodit list a stopku ostrým koncem tyčinky. Zkušení pěstitelé květin doporučují nejprve nainstalovat podpěru a poté s ní zakopat stonek listu do půdy.

Při práci s ficusem jsou přijata preventivní opatření - musíte mít na rukou rukavice. Vylučovaná šťáva obsahuje jedovaté látky. Při kontaktu s pokožkou se spálí.

Zakořenění listu lze provádět nejen v zemi, ale také ve vodě. Pravidla pro přípravu odříznutého klíčku se nemění.

Které listy si vybrat

Pro získání vysoce kvalitního rostlinného materiálu je nutné vybrat mateřskou rostlinu. K tomu jsou vhodné silné zdravé fíkusy. Klíček je odříznut z horních větví nebo postranních stonků. Je důležité, aby ve spodní části plachty bylo kukátko.

Rada! Sazenice Ficus se odebírá z mladých výhonků. Je obtížnější oddělit fragment od staré vytvořené větve.

Mateřská rostlina by neměla vykazovat žádné známky nemoci. Jinak bude pokus o chov neúspěšný.

Je možné pěstovat fikus z listu bez řezání

Listy s patou nebo bez paty (část řezu) jsou vhodné pro reprodukci. Vše záleží na typu fíkusu. Například Benjamin s malými listy se sklízí spolu s 10 cm řízky. Z popínavých rostlin je odstraněn výhonek se 3 až 4 listy. Ze stromové kultury (lyra, gumový fíkus) je odříznut pouze list s malým fragmentem tuhého kmene. V tomto případě musí mít neporušené kukátko. Nevlastní dítě se podle odborníků nevyvine v plnohodnotnou rostlinu.

Zakořenění listů fíkusu

Jak je oddělit a co dělat dál

List je oddělen ostrým nástrojem spolu s malým fragmentem stonku. Před prořezáváním se ošetří antiseptickým roztokem, aby se vyloučila kontaminace sadby a samotné rostliny. Postačí nůžky nebo nůž. Horní řez je proveden s vodorovným průchodem čepele, spodní - se sklonem 45 stupňů.

Oddělená část fíkusu se promyje pod tekoucí vodou, aby se odstranila mléčná šťáva. Pokud tak neučiníte, bílá viskózní kapalina zablokuje přístup vlhkosti do cévního systému rostliny. Po sprchování se obrobek nechá stát 1-2 hodiny v teplé vodě (25-27 stupňů), aby se uvolnila šťáva. Pomocí vlhké bavlněné podložky jemně otřete řez, abyste odstranili bílý hlen.

Dále je biomateriál umístěn do vody nebo předem připraveného substrátu pro zakořenění. Kořenová část se vyvíjí po dlouhou dobu. Trvá 3-5 týdnů, než se objeví první vlákna.

Metody zakořenění listů

Zakořenění listu se provádí jedním z dostupných způsobů.

Ve vodě

2 listy s fragmentem stonku jsou odříznuty od fikusu matky. Spodní list je odstraněn. Po ošetření kořenem je obrobek spuštěn do nádoby z tmavého skla. V takovém případě by plachta neměla být ponořena do kapaliny. Aby se zabránilo rozvoji patogenní mikroflóry, doporučuje se do vody přidat drcené aktivní uhlí. Jak se kapalina odpařuje, nalije se do nádoby nová část.

Je lepší dát nádobu s listem na dobře osvětlené místo, ale bez přímého slunečního záření.

V zemi

Po sprchování je list udržován ve vodě po dobu 2 hodin. Dále je řez ošetřen kořenem. Můžete jej namočit před výsadbou v prášku nebo nechat vařit 10 hodin ve stimulačním roztoku.

Hrnec o průměru 10-12 cm je naplněn substrátem. Skládá se z: perlitu, písku (druhá složka může být nahrazena rašelinou). Po navlhčení plniva je do něj ponořen složený list s kolíkem. Vylodění je umístěno v teplé místnosti. Aby se vytvořily příznivé podmínky, je polyethylen připevněn na horní část nádoby. V této formě klíček stráví 1-1,5 měsíce před vytvořením kořenového systému. Pravidelně musí být fólie odstraněna, aby se rostlina provzdušnila. Průvan a náhlé změny teploty by neměly být povoleny.

Životní hack! Místo filmu můžete jako kryt použít odříznutou plastovou láhev.

Jak se starat o list během zakořenění

Hlavním pravidlem péče při tvorbě kořenového systému je nastolení rovnováhy mezi teplotou a vlhkostí. Pokud používáte metodu ve vodě, vyberte malou nádobu z tmavého skla. To je nezbytné, aby se zabránilo okyselení kapaliny pod vlivem ultrafialového záření. Místo je vybráno světlé, ale bez přímého slunečního záření.

Pravidelně je třeba přidávat vodu.Při správné péči se po 2-3 týdnech v oblasti řezu vytvoří kalus - bělavý zakalený mrak hlenu. Po dalších 2-3 týdnech by se měla vylíhnout kořenová vlákna.

Za příznivý teplotní režim pro zakořenění listů fikusu se považuje rozmezí 23-25 ​​°. Minimální odečet je 20 °.

Ficus listy

Přeneste na trvalé místo

Po objevení se kořenových chloupků je plánována událost k přesazení mladé rostliny na trvalé místo. Hrnec je vybrán o 3-5 cm širší než ten, ve kterém klíčí listy. Jedná se o nádoby s průměrem horní části 13-15 cm. Jako plnivo se používá:

 1. drenáž - expandovaná hlína, perlit, malé říční oblázky;
 2. substrát - zemina (2 díly), humus (1 díl), rašelina (1 díl).

Odkaz! Při výběru parametrů hrnce se řídí velikostí kořenového systému. Vlákna by měla zabírat velkou část nádoby.

Nejprve je hrnec naplněn drenáží, po 1/3 směsi půdy. Dále umístěte výhonek do středu nádoby a posypte zbývající půdou. Zbytečné stisknutí přistání nestojí za to. Mladé fíkusy mají rádi volné prostředí s neutrálním nebo mírně kyselým pH. Postup výsadby končí zaléváním. Další péče spočívá v pravidelném zavlažování vylodění a větrání.

Rostlina potřebuje novou výsadbu každé 2-3 roky. Jak stárneme, interval se zvyšuje na 6 let. Ale každý rok je ornice nahrazena čerstvou půdou (rašelinová půda).

Další péče

Téměř všechny odrůdy ficusu dobře snášejí stín. Proto není vůbec nutné zvolit místo pro hrnec na parapetu. Pokud neexistují žádné další možnosti aranžování květin, pak stojí za zvážení umělé stínování oken, které chrání mladou výhonku před spalujícími slunečními paprsky.

V chladném období je potřeba dodatečného osvětlení. Ideálním řešením je instalace fytolamp.

Zakořeněné rostliny vyžadují hodně vlhkosti. Po vystoupení fikus nastříká se z láhve s postřikem a napojí se na kořen, jak půda vysychá. Teplotní režim příznivý pro normální vývoj květu je 20-25 °. V zimě může kultura snášet nižší teploty - až 13-16 °. Vzduch by měl být v rozmezí 40–60% vlhkosti; při vysokých rychlostech je možná listová nebo plísňová infekce.

Odkaz! Fikus potřebuje v horkém období hojné zalévání. Během této doby se zalévá, dokud voda nevyteče z drenážního otvoru. V zimě se provádí přechod na mírné zavlažování.

4-8 týdnů po přesazení je třeba rostlinu nakrmit. Hotová hnojiva jsou populární:

 • Bona Forte;
 • Ideál;
 • Pockon;
 • Duha.

V létě je rostlina oplodněna každé 2 týdny. S nástupem chladného období vstupuje kultura do období odpočinku. V tuto chvíli ji nemusíte krmit.

Mladé fíkusy by se měly každoročně vysazovat. To by mělo být provedeno na jaře. Signálem pro opětovnou výsadbu je rychlé vysušení půdy po zalévání. Kořen zabírá většinu květináče, proto je vybrána nová nádoba s větším průměrem (asi 2 - 3 cm).

Tipy od zkušených květinářů

Rada zkušených květinářů pomůže vyhnout se mnoha chybám při zakořenění listu fíkusu.

 1. Pro aktivaci procesu zakořenění lze místo speciálních přípravků použít přírodní stimulant - šťávu z aloe. Před pohřbením v zemi nebo ve vodě jsou ošetřeny řezaným povrchem. Doporučuje se také udělat několik mělkých škrábanců ve spodní části řezu.
 2. Pro zavlažování obrobku zasazeného do substrátu se střídavě používá usazená voda z vodovodu a dešťová voda. Tato technika pomůže zabránit zasolení půdy.
 3. Zalévání se doporučuje kombinovat s vrchním obvazem.
 4. Bez ohledu na věk kultury je nutné listy otřít mírně navlhčeným nebo suchým hadříkem.
 5. Nejlepší výsadbový materiál se získává z čerstvých bočních řízků a horních větví.
 6. Hrnce na substrát by měly mít drenážní vrstvu.To vylučuje tvorbu stagnující vlhkosti, která vyvolává hnilobu kořenového listu a řezání.

S ohledem na všechna doporučení se šance na pěstování krásné rostliny z listu mnohonásobně zvyšují. Ficus bude v interiéru vždy zdůrazňovat, zejména v zimě, kdy zeleň připomíná letní sezónu.

Video pokyny pro chov ficusů:

Kategorie:Květiny | Ficus