Jak vytvořit Benjaminův fikus vlastními rukama - pokyny pro začínající květináře

Ficus Benjamin patří do kategorie populárních pokojových rostlin. Za hlavní výhodu dekorativní kultury se považuje snadnost údržby a velkolepý vzhled.

Je velmi důležité květinu včas zalévat a systematicky stříhat výhonky.

Níže najdete informace o tom, jak vytvořit Benjaminův fikus, se zvláštnostmi formování koruny a pravidly prořezávání.

Ficus Benjamin

Proč formovat fikus Benjamina

Ficus potřebuje systematickou formaci. Systematické provádění formativního prořezávání fikusu umožňuje:

 • Vytvořte efektivní design. Díky neobvyklému tvaru koruny se dekorativní kultura může stát vrcholem interiéru. Postup prořezávání je třeba brát kreativně. Je důležité předem přemýšlet o požadovaných obrysech fikusu a vzít v úvahu zvláštnosti růstu jeho větví.
 • Omlaďte kulturu. Prořezáváním starých výhonků můžete stimulovat aktivní růst mladých větví.
 • Sanitizovat. V procesu vytváření fikusu bude nutné odstranit staré výhonky, které vyschly, větve se zažloutlými a zkroucenými listy.

Důležité! Okrasná kultura po prořezávání má příležitost zlepšit své zdraví a začít se rychleji rozvíjet. Tropický vždyzelený strom se stane skutečnou domácí dekorací.

Načasování

Pro vytvoření koruny a aktivaci růstu fikusu se doporučuje provést prořezávací proceduru v polovině března. V podzimním období se tvorba rostliny neprovádí, protože kultura musí získat sílu, aby přežila chladné období.

Pokud v zimě odříznete větve, bude růst mladých výhonků pozorován výhradně v místě řezů. Koruna bude vypadat jednostranně. Během prořezávání je důležité zbavit se poškozených a zaschlých výhonků bez lítosti.

Základní pravidla formování

Postup pro vytvoření pokojové rostliny se provádí v polovině března. Níže naleznete základní pravidla procesu.

 1. Neřezávejte a přesazujte současně. Pro okrasnou kulturu se tyto činnosti stanou příliš velkým stresem, proto musí mezi procesem tvorby korunky a transplantací uplynout alespoň 14 dní.
 2. Před provedením prořezávání byste měli nástroje dezinfikovat. Za tímto účelem můžete použít alkohol.
 3. Hlavní kufr by měl být oříznut jednou ročně. Nerežte déle než 30 cm.
 4. Výhonky by měly být řezány nad pupenem. Mladé větve by měly být řezány vodorovně, zatímco dospělí by měli být řezáni šikmo.
 5. Po procesu formování je nutné do půdy aplikovat hnojivo.
 6. Při prořezávání je třeba mít na paměti, že na větvi by mělo zůstat alespoň 5 listových talířů.
 7. Řezaná oblast je ošetřena malým množstvím uhlí.
 8. Nedoporučuje se stříhat nemocné a oslabené rostliny.
 9. S tvorbou pařezů se vzhled fikusu zhoršuje. V této oblasti se začínají hromadit bakterie. Proto byste jim neměli dovolit, aby se formovali.
 10. Nadzemní kořenový systém by neměl být odříznut, stačí jej nasměrovat do půdy.
 11. Chcete-li dosáhnout nádhery fikusu, stojí za to odříznout horní pupeny z větví. Je tedy možné dosáhnout zpomalení růstu směrem nahoru a zvýšení objemu.

Jak správně stříhat

Než začnete s formováním koruny, musíte se zásobit následujícím inventářem:

 • zahradnické nůžky s ostrými čepelemi;
 • malé nůžky, pomocí kterých můžete pohodlně zastřihnout tenké malé výhonky;
 • aktivní uhlí;
 • alkohol.

Poznámka! Abyste zabránili vniknutí virů do oblasti řezu, měli byste ostří nástroje ošetřit roztokem, který obsahuje alkohol.

Jak správně oříznout korunu pro krásný růst

Přebytečné výhonky lze kdykoli odříznout, ale úplné prořezávání by mělo být provedeno až v březnu. K provedení postupu se doporučuje použít předem dezinfikované zařízení, které umožní zabránit poškození kůry a zabránit infekci.

Plátky jsou vytvořeny šikmo přes spící pupeny. Řezaná oblast je ošetřena malým množstvím drceného aktivního uhlí.

Ficus prořezávání

Kudrnatá úprava

Chcete-li dát rostlině originální vzhled, můžete vytvořit korunu tím, že jí dáte kudrnatý tvar. Nejčastěji pěstitelé květin preferují sférické obrysy. Za tímto účelem budete muset sevřít mladé vzorky shora. U dospělých keřů jsou centrální výhonky odříznuty.

Boční mladé větve by měly být řezány po etapách. Nejlepší je začít na konci zimy. Koruně můžete dát požadovaný tvar až do poloviny léta. Výhonky objevující se ve spodní části kufru by měly být odstraněny.

Pokud chcete, můžete vytvořit dvoustupňový kmen. Za tímto účelem je koruna fikusu rozdělena na několik částí. První a třetí budou umístěny v horní oblasti. Druhá část by měla být umístěna mezi úrovněmi. V tomto případě se doporučuje uvolnit tuto oblast od všech výhonků.

Při vytváření 3 úrovní je nutné korunku rozdělit na 5 částí. První, třetí a pátý budou sloužit jako vyšší budoucí úrovně, které mají sférický tvar. Pokud má tvořit 3 úrovně, musí být koruna rozdělena na pět částí.

Poznámka! Při vytváření fikusu shora dolů stojí za to odstranit horní část stonku a odříznout ji.

Tvoří fikus Benjamin pomocí tkaní kmene

Ficus Benjamin lze tvarovat opletením stonku.

Tabulka 1. Nejoblíbenější metody tvorby rostlin.

Formulář Popis
Spirála

Spirála je považována za nejběžnější formu tkaní. Dokonce i přítomnost dvou klíčků a tří vazeb umožňuje dosáhnout maximální dekorativnosti. Délka mladých rostlin by měla být stejná (ne více než 20 cm). Zároveň by měla být stopková část lignifikována o 50%.

Nejčastěji pěstitelé květin instalují silnou podporu poblíž kmene trvalky. Rostlina kolem ní začala splétat stonky. Je důležité systematicky řezat boční větve. Jakmile cívka dosáhne požadované velikosti, je podpora odstraněna z hlavně.

Copánek

Chcete-li dát stonkové části neobvyklý tvar, stojí za to vysadit několik sazenic fíkusů do jedné nádoby, jejíž délka nepřesahuje 13 cm, ze stonků jsou odstraněny boční větve. Půda v květináči je hojně zvlhčena, což umožňuje dosáhnout maximální pružnosti stonků.

12 hodin po zalévání můžete začít splétat. Růst stonku se neliší v intenzitě. Proto bude pletení trvat mnoho měsíců. Pletená stonka je svázána měkkými vlněnými nitěmi.

Při slabém tkaní se mezi kmeny vytvoří mezery. V případě příliš hustého tkaní se mohou objevit kapky mléčné šťávy. Neboj se. Rány se hojí dostatečně rychle. Ligace stonku se provádí pod úhlem 45 stupňů.

Sloupec Pokud je to žádoucí, můžete dosáhnout efektu narůstání kmenů do jednoho velkého. Za tímto účelem je kůra opatrně odstraněna ze sazenic ve společné zóně. Na stonku by neměly být žádné boční větve. Klouby by měly být zajištěny měkkými závity. Bude trvat asi 6 měsíců, než se počká, až kmeny dorostou společně.Je důležité měnit vlákna každé 4 týdny, aby se zabránilo jejich růstu do kůry.
Mříž

Chcete-li vytvořit takové formy fíkusu, je vhodné zakoupit 8 sazenic, které budou muset být vysazeny na stejné lince s malou vzdáleností od sebe (3-4 cm). Je důležité, aby tato vzdálenost byla stejná. Délka a šířka všech výhonků jsou identické.

Dřík by neměl být lignifikovaný. Růst sazenic bude brzy intenzivní. Jakmile výška rostlin dosáhne 13 cm, měli byste začít tvořit zelenou mříž. Za tímto účelem budete muset vzít lepenkovou trubici. Jeho vložením do střední části můžete překonat kmeny stojící poblíž.

Drát ve vinutí lze použít k jejich navádění do požadované polohy. Držáky se systematicky uvolňují, aby se zabránilo poškození kůry a výhonků.

Chokkan

Tekkan je ideální pro vytváření bonsají. Rovný stonek je poměrně široký, bez větví v dolní oblasti. Kořenový systém je rozvětvený.

Bližší k horní oblasti koruny počet větví klesá.

Moyogi

Stonek rostliny je na několika místech zakřivený. Tohoto efektu lze dosáhnout obalením hlavně drátem a dodáním kultuře požadovaný tvar.

Strom je vzpřímený. Koruna je kompaktní. Zřídka opouští kontejner.

Shakan (šikmo)

Stonek fikusu je nakloněn na jednu stranu. Kořenový systém se ukáže z opačné strany. Kmen kultury je zabalený do drátu.

Rostlina by měla být jemně nakloněna na jednu stranu. Ke špičce vrcholu je přivázáno závaží, které pomůže nasměrovat růst květu jedním směrem.

Sokan (rozvětvený)

Tento typ bonsají budí dojem, že z jednoho kořenového systému vyrůstá pár stromů. První rostlina je považována za mateřskou. Druhým je dítě.

Vytrvalý rodič vypadá vysoký a statný. Dítě je poměrně krátké a štíhlé.

Hokidachi (koště) Tuto formu bonsají je docela těžké vytvořit. Je velmi důležité dosáhnout divergence větví a kořenového systému v opačných směrech od kmene vytvořením vhodného drátěného rámu.
Yose-ue (háj) Chcete-li vytvořit podobný tvar bonsaje, budete muset do jedné nádoby zasadit několik fíkusů, které se budou lišit věkovou kategorií a tloušťkou kmene. Skladby složené z 5 trvalek vypadají úžasně.

Jak vyrobit bonsaje

Bonsai je považován za miniaturní strom, jehož vzhled opakuje obrysy velkých příbuzných. Jako prázdné místo stojí za to použít odrůdy fíkusů, jako je Nataša a exotika. Uvedené odrůdy mají řadu výhod, zejména přítomnost:

 • rozvětvený kořenový systém;
 • původní kmen - ozdobený, zakřivený nebo rýhovaný;
 • úžasná kůra (texturovaná a barevná);
 • malé listy;
 • intenzivní růst.

Při vytváření bonsai byste neměli používat běžné odrůdy, protože tento proces bude trvat nejméně 7 let, ale použití výše uvedených odrůd ficusu pomůže pěstovat bonsaje za pár let.

Při vytváření korunky bonsaje budete muset systematicky řezat nejen stonky, ale také listové desky. Ořezané listy vypadají neupravené a hnědé. Prořezávání se provádí pravidelně během jarních a letních měsíců.

K vytvoření dříkové části stojí za to použít obyčejný drát s izolací. Je důležité vyhnout se příliš silnému omotání hlavně drátem, aby nedošlo k jizvení. Drát je omotán kolem stonku a kolem větví. Po 5-7 týdnech bude trvalka schopna samostatně udržovat navrhované obrysy. Od tohoto okamžiku lze drát řezat.

Ficus Benjamin Bonsai

Tvarování s vodítky

Při vytváření trvalé kultury je důležité nejen zkrátit postranní větve, ale také nasměrovat výhonky požadovaným směrem.Za tímto účelem stojí za to použít speciální napínací zařízení nebo tuhý drát. V případě, že 3-4 výhonky směřují špatným směrem, neřízněte je. Nejlepší je vzít kus drátu, otočit ho kolem hlavního stonku a potřebného výstřelu, který se opatrnými pohyby ohne požadovaným směrem.

Chcete-li změnit směr výhonků, stojí za to použít rozpěrky mezi větvemi. Pod konci rozpěrných vložek je umístěna vrstva pěnové gumy, která umožní nepoškodit kůru. Chcete-li dosáhnout velké vzdálenosti mezi výhonkem a stonkem, stáhněte větev dolů a zafixujte ji v podobné poloze pomocí závaží.

Po 14 dnech by měla být všechna zařízení z fikusu odstraněna. Od tohoto okamžiku bude růst výhonků správným směrem. Delší přítomnost drátu na rostlině způsobí její růst do kultury.

Jak vytvořit korunu fikusu roubováním

Roubování je proces transplantace jedné kultury do druhé. Takové manipulace se nejčastěji používají v situaci, kdy byl fikus vytvořen nesprávně, stejně jako v případě vadného vývoje koruny.

Existují situace, kdy v některých oblastech fíkusu není dostatek větve. K nápravě této situace může květinářství použít roubování, které pomáhá urychlit proces tvorby fíkusů. Po krátké době nezůstane na rostlině v místě, kde bylo provedeno roubování, žádná stopa. Do této doby začne v prázdné oblasti růst mladý výhonek.

Poznámka! Použití metody roubování vám umožňuje vytvořit rostlinu a kombinovat 2-4 odrůdy okrasných plodin stejné rodiny.

Postup krok za krokem

 1. Nástroj pro sevření je dezinfikován.
 2. Oblast horního výhonku je oříznuta pod pupenem. Odborníci doporučují použít rovný řez.
 3. Po nalezení listových desek, které jsou umístěny pod oblastí vybrané výšky, se střílí o něco výše oříznutý (šikmý řez). Spodní část řezu bude na úrovni ledvin na druhé straně. Nejvyšší úroveň bude nad ledvinami.
 4. Mléčná šťáva se z rostliny odstraní vlhkým ubrouskem. Po 30 dnech stojí za to do půdy přidat vrchní obvaz.

Tipy od zkušených květinářů

Níže najdete tipy od pěstitelů květinářství ficus benjamin.

 • Před prořezáváním je půda v květináčích hojně navlhčena. Plechové desky jsou očištěny od usazenin prachu a nečistot.
 • Malé výhonky jsou řezány rovně. Šikmo lze řezat pouze silné větve.
 • Je důležité co nejdříve ošetřit každou oblast řezu malým množstvím aktivovaného rohu.
 • Pro dosažení co nejefektivnějšího vzhledu rostliny je důležité včas odříznout větve, které rostou.

Vynikající rostlina se při správné péči může stát skutečnou ozdobou místnosti. Pomocí postupu tkaní kmene můžete vytvořit jedinečnou kompozici, která jistě upoutá pozornost hostů. Výše uvedené tipy od květinářství vám umožní vyhnout se nejčastějším chybám, které začátečník často dělá.

Videonávod k postupu:

Kategorie:Květiny | Ficus
Goshia avatar

Benjaminův fikus roste několik let, nikdy jsme ho neřezali. Ficus vyrostl v krásný strom vysoký asi metr. Měl krásnou korunu, rovnoměrný kmen. To samozřejmě není bonsai, ale sama o sobě je rostlina velmi krásná.

Uživatelský avatar Svetlana78

Podělte se, prosím, o své zkušenosti, jak a čím jste strom krmili a jak jste hnojili zemi? Jakékoli další funkce? Opravdu chci doma pěstovat takovou krásu)