Jak pěstovat houby doma - metody a doporučení

Nyní se stalo módou pěstovat houby doma nebo na zahradě. Nejoblíbenější možností jsou medové houby.

Jsou nenáročné, rychle rostou a nezabírají mnoho místa. Zvláštní podmínky pro houbovou zahradu nejsou vyžadovány.

Mnoho z nich je přitahováno nákladovou efektivitou a jednoduchostí procesu, díky kterému získáte dobrou sklizeň lahodných výživných hub. Nejprve však musíte přijít na to, jak pěstovat houby doma. Existují určitá pravidla a speciální technologie, bez nichž sklizeň nemusí fungovat.

Houby

Odrůdy medových hub pro vlastní pěstování

Ze všech jedlých hub jsou nejoblíbenější medové houby. Nacházejí se téměř všude. Ve středním pruhu je to nejběžnější houba. Je ceněn pro svou příjemnou chuť a nutriční vlastnosti.

Tato houba je bohatá na vitamíny, draslík, fosfor, železo a další minerály a je schopna předcházet rakovině. Při pravidelném používání medové houby posilují imunitu, normalizují hormonální hladiny a zlepšují fungování srdce a cév.

Medové houby jsou nejvhodnější houby pro pěstování doma. Jsou nenáročné, rychle rostou a jsou vynikající. Abyste se však vyhnuli problémům, musíte zjistit, kterou odrůdu zvolit. Existuje několik vhodných pro vlastní kultivaci.

 1. Nejčastěji se volí zimní houby nebo flammulina. K vyklíčení nevyžaduje mnoho místa ani investice do materiálu. Tato odrůda má hladkou nahnědlou čepičku a krémovou dužinu. Může přinést ovoce celou zimu.
 2. Agaric letní med je také snadno pěstovatelný, ale vyžaduje zvláštní podmínky. Roste na pařezech nebo mrtvých stromech. Charakteristické jsou šupiny na stonku, krémově hnědé talíře a čepice medově zbarvené.
 3. Topolový med je ceněn pro svou neobvyklou ořechovou chuť, připomínající hříbky. Není těžké ho pěstovat, ale po rozřezání se těžko skladuje.
 4. Medovka z bílého mramoru je považována za lahůdkovou lahůdku. Má cenné výživové vlastnosti a léčivé vlastnosti. Je snadné ho pěstovat, přináší ovoce v chladném období.

Kromě medu agarics, to je populární pěstujte houby doma nebohlívy ústřičné.

Jaké podmínky jsou nezbytné pro pěstování medových agarik

I když si vyberete vhodnou odrůdu, najdete pařez a správně jej naplníte myceliem, nemůžete čekat na sklizeň. Pro pěstování hub jsou vyžadovány zvláštní podmínky. Mohou být zasazeny na zahradní postel, balkon nebo parapet.

Pokud se houbová zahrada nachází na místě, musí být místo vybráno pod stromy nebo v blízkosti budov, aby byl stín. Je velmi důležité, aby tam slunce nepronikalo a nevysušovalo mycelium. Na ulici můžete pěstovat houby od časného jara do pozdního léta.

Existuje několik podmínek pro jejich úspěšnou kultivaci:

 • teplota 10-15 °;
 • vlhkost 70-80%;
 • povinné větrání;
 • nedostatek přímého slunečního světla;
 • rovnoměrné osvětlení.

Výběr pokoje

Houby můžete pěstovat doma po celý rok. Musíte si jen vybrat správné místo, kde bude možné vytvořit podmínky, které potřebují. Doporučuje se vyhradit samostatnou místnost pro houby o ploše větší než 10 m2, aby se tam udržovala požadovaná teplota a vlhkost. K tomu je vhodný suterén, balkon nebo skleník.

Nejdůležitější je udržovat vlhkost v této místnosti na 80%. V zimě by teplota měla být 10-15 ° a v létě - ne více než 25˚.Je důležité zajistit ventilaci tak, aby byla zajištěna stálá ventilace. Když houby rostou, uvolňuje se oxid uhličitý a musí se odstranit. Osvětlení je nutné, ale není nutné. Medové houby mohou růst bez světla, ale budou bílé.

Houbová pěstírna

Příjem osiva

Materiál, ze kterého medové agary vyrostou, lze zakoupit v zahradnickém obchodě nebo najít samostatně v lese. Vezměte kousky houby nebo pařezu ovlivněné myceliem. Při samosběrném semenu je třeba zvolit zralé, nehoubovité houby s víčkem o průměru 10 cm. Desky by měly být tmavé. Spolu s houbami je vhodné vzít nějaké dřevo s myceliem.

Najít takový úsek pařezu nebo klády není obtížné. Jsou na něm viditelná bílá vlákna a je jasně patrné houbové aroma. Mycelium lze snadno najít na starých pařezech, padlých stromech.

V obchodech si můžete koupit agaric s medem mycelium. Prodává se v zrnech nebo tyčinkách. Tyčinky jsou vhodnější pro pěstování na kládě nebo pařezech. Aby mycelium vyklíčilo, musíte si ho koupit od důvěryhodného výrobce ve velkých obchodech, kde je správně uloženo. Je důležité zkontrolovat datum exspirace, je také vhodné zkontrolovat mycelium, cítit ho, aby nebyl infikován plísní.

Pěstovací metody

Kromě výběru místa pro výsadbu a osivo se musíte rozhodnout pro způsob pěstování. Medové houby se vysazují doma nebo na zahradě, ve skleníku nebo v pytlích, v bankách nebo na pařezech. Každá metoda má své vlastní charakteristiky.

V pytlích

Je snadné pěstovat tyto houby v pytlích naplněných substrátem. Vhodné jsou piliny jakéhokoli druhu, s výjimkou dubu. Přidejte do pilin oves, ječmen, slunečnicové nebo pohankové slupky, křídu.

Substrát povařte a sterilizujte. Poté je osušte a naplňte plastovými sáčky. Na 2 litry substrátu se přidá 20 g mycelia. Můžete použít sáčky jakékoli velikosti, smíchat mycelium se substrátem. Navrch položte vlhkou bavlnu, zavažte a nechte při teplotě 14-16 °. Po 3-4 týdnech se na povrchu sáčků vytvoří hrboly. Toto jsou plodnice hub. Odvázat sáček a odstranit vatu.

Nechte houby dorůst, nechte to tak. Sáček však můžete místo hrbolů rozřezat, aby skrz ně houby vyklíčily. Tato metoda se častěji používá, pokud jsou tašky velké. Pokud není dostatek světla, medové houby se protáhnou, nohy budou tenké a barva bude světlá.

Na protokolech

Paluby se často používají k pěstování hub. Vyberte si kulatinu s kůrou, která není poškozena hnilobou nebo chybami. Průměr od 20 cm. Z nich je třeba řezat klíny o výšce 40-50 cm, namočit na pár dní do vody. Když kapalina odtéká, udělejte otvory 4 cm. Naplňte pilinami a položte mycelium nebo nalijte roztok spor.

Takto připravené protokoly lze umístit různými způsoby:

 • vykopejte jej svisle na místě na stinném místě nebo jej vložte do velkého sudu, který je umístěn na balkóně;
 • vložte do výkopu hlubokého 15 cm a posypte zeminou a pilinami;
 • pokud klíny nejsou vysoké, můžete je jednoduše položit na podlahu v suterénu.

Pro normální růst těchto hub je nutná stálá vlhkost a teploty mezi 10 a 25 ° C. Pokud jsou chováni v interiéru, je důležité zajistit odpovídající větrání.

Na pařezech

Nejjednodušší způsob, jak pěstovat houby, je, pokud je v zahradě po kácení stromů konopí. Pokud jsou na slunném místě, doporučuje se vytvořit markýzu.

Je lepší zasadit mycelium nebo mycelium do konopí. Musíte udělat díry a položit tam kousky 2 cm, přidat piliny, mech. Hlavní podmínkou je konstantní vlhkost. Pařez bude muset být napojen denně a v horku - několikrát denně.

V bankách

Zimní houby nebo flammulina se pěstují na parapetu ve třílitrových nádobách. Pokud budete postupovat podle pokynů krok za krokem, není to obtížné.

 1. Naplňte nádobu 2/3 substrátem.
 2. Sterilizujte hodinu umístěním do vodní lázně.
 3. Opakujte postup další den.
 4. Po vychladnutí substrátu do něj vytvořte hluboký otvor o tloušťce 2 cm.
 5. Umístěte mycelium nebo roztok spor.
 6. Uzavřete víkem s otvory, vložte na teplé místo a nahoře položte mokrou vatu, abyste udrželi požadovanou vlhkost.
 7. Po měsíci se přesuňte na severní okno s teplotou 14-16 °.
 8. Když houby dorostou nahoru, musí být kryt odstraněn.

Pěstování medových agarik v bance

Ve skleníku

Příznivé podmínky pro růst medového agaru lze nejsnáze vytvořit ve skleníku. Používá se jakákoli metoda: pařezy, kulatiny, pytle se substrátem. Klády můžete naskládat do rohu nebo do pytlů na kusy dřeva. Sklizeň se získá za 2-2,5 měsíce. Při správné organizaci taková zahrada přinese ovoce od května do září.

Přípravná fáze

Před setím najděte vhodný substrát. Pokud uspořádáte houbovou zahradu na ulici, nejčastěji se používá dřevo. Pěstování pařezů jabloní nebo hrušek bude stačit. Rostou dobře na olše, osiky nebo topolu. Můžete si také vzít čerstvé záznamy o kůře.

Průměr by měl být od 20 do 50 cm, výška do 50 cm. Musíte si vybrat správné dřevo. Je nežádoucí používat shnilé nebo shnilé pařezy. Měly by být husté, vlhké, neinfikované kůrovci.

Před výsadbou po dobu 1-2 dnů by měl být pahýl navlhčen. Zalévejte to z hadice v malých dávkách nebo z kbelíku. Dřevo by mělo být úplně mokré. Pokud je to možné, je lepší namočit připravené kmeny do vody.

Konopí je vykopáno ve stínu. Měly by stoupat nad povrch půdy nejvýše o 20 cm, půda kolem by měla být mulčována pilinami a dobře zalévána.

Pokud pěstujete medové houby ve sklenicích, pytlích nebo ve skleníku, musíte si připravit speciální substrát. Musíte to udělat takto:

 • Nalijte 2 díly pilin a 1 díl dřevní štěpky na den vodou;
 • vhoďte jej zpět do cedníku a vytvořte kašovitou hmotu;
 • přidejte škrobovou, kukuřičnou a ovesnou mouku v poměru 8X25X25 na 1 kg směsi.

Výsledný primer je vhodný pro plechovky nebo tašky. Substrát pro skleník je třeba udělat jinak:

 • Vařte 200 g pilin ve 2 litrech vody na mírném ohni po dobu 2 hodin;
 • ochlaďte, přidejte 70 g ovesných vloček nebo ječmenné mouky a 1 lžičku. pálené vápno nebo křída;
 • dobře promíchejte.

Výsadba medových agarik

Medové houby se vysazují kdykoli. Je vybrána metoda kultivace, semeno je sbíráno. V závislosti na místě a čase výsadby budou zapotřebí plodnice hub, mycelia nebo mycelia. Sedí se na připraveném podkladu nebo na kládě.

Ready mycelium klíčí nejrychleji. Je zasazen do obilného substrátu. To není těžké udělat.

 1. Vařte ovesná nebo ječmenná zrna po dobu půl hodiny.
 2. Ochlaďte, osušte a vložte do sterilizovaných nádob.
 3. Znovu sterilizujte ve vodní lázni nebo v autoklávu.
 4. Po ochlazení dejte mycelium do sklenic.
 5. Nechte týden při teplotě 20˚.
 6. Když je zrno pokryto bílým chmýřím, můžete ho použít k výsadbě.

Hlavní věcí je pravidelně udržovat požadovanou teplotu a vodu. Když je horko, doporučuje se to dělat každou hodinu až do 17 hodin Večer není potřeba zalévání, aby dřevo v noci vyschlo.

Jak propagovat medové houby

Tyto houby se množí nejčastěji dvěma způsoby: spórami nebo myceliem.

Spory

Pro reprodukci spory hledají v lese zralé dobré houby. Vezměte si 10–20 klobouků a postupujte podle pokynů krok za krokem.

 1. Vložte víčka na jeden den do vody. Vezměte vodu z pramene nebo studny; voda z vodovodu nebude fungovat.
 2. Bez vyjmutí z vody hněte do kašovitého stavu.
 3. Výslednou hmotu dobře promíchejte a nechte projít přes tenkou látku.
 4. Toto řešení by mělo být použito k zalévání připravených kmenů.
 5. Aby výtrusy lépe přetrvávaly na dřevě, vytvořte nahoře prohlubně, kde vyplňte piliny, a poté nalijte roztok. Do výklenků můžete zaplnit hmotu, která zbyla po filtrování.
 6. Jeden pahýl zabírá 1 litr roztoku spor.

Takto můžete houby vysazovat od dubna do srpna. Klíčí za 1-2 roky. Po takovém výsevu budou houby přinášet ovoce po dobu nejméně 5 let.

Houba

Pro chov medových agarů můžete vzít mycelium. Přiveďte z lesa kousky dřeva nebo shnilý pařez. Rozdělte domy na segmenty 2 x 2 cm.Umístěte do otvorů 3-4 cm hlubokých po straně konopí nebo kmene. Zakryjte je mechem, navlhčete pařez a zabalte jej do plastové fólie, ve které jsou vytvořeny otvory pro ventilaci.

Mycelium je zasazeno na podzim, takže balíček je nezbytný. Umožňuje vám udržovat požadovanou vlhkost a teplotu.

Před nástupem mrazu, aby se uchovalo mycelium, zakryjte pařez smrkovými větvemi nebo slámou. Doporučuje se pravidelně jej čistit od sněhu, aby na jaře nepronikla vlhkost do mycelia. Pahýly je nutné otevírat pouze v létě - buď na začátku června, nebo na konci července.

Pokyny pro péči

Můžete sklízet pomocí běžných zahradních nůžek nebo nože a odřezávat houby poblíž čepice. Poté musí být odstraněny zbývající pařezy. Za 2-3 týdny vyroste na stejném místě nová houba. Musí však vytvořit nezbytné podmínky. Voda několikrát denně. Na ulici musíte mycelium chránit před slunečním zářením a vysokými teplotami.

Shromážděné houby

Opatření

Medové houby jsou saprofyty, parazitické rostliny. Mohou se šířit a infikovat zahradní stromy. Proto je nutné kolem houbové zahrady vykopat příkop široký 10 cm a hluboký nejméně 30 cm. Poloměr povrchu uvnitř příkopu by měl být nejméně 2 m.

tipy a triky

Úspěšná sklizeň má několik tajemství, můžete se jimi vyhnout chybám.

 • Po zalévání pařezu roztokem spór můžete zralé houbové čepice nasadit nahoře s talíři dolů. Musí být odstraněny po několika dnech.
 • Při výsadbě spórami nebo myceliem bude první plodina získána až po několika letech. Bude malý, ale od druhého roku se může zvýšit čtyřikrát.
 • Pokud se houby pěstují venku, je třeba je chránit před sluncem. Za tímto účelem je pařez pokrytý slámou. Pokud je houbová zahrada velká, je lepší udělat markýzu.
 • Při zalévání se doporučuje navlhčit nejen kulatinu, ale také zem kolem ní.
 • Namísto plechovky se někdy houby pěstují v dýni. Není vyříznut, ale jsou vytvořeny otvory tam, kde je umístěno mycelium.

Pěstování medových hub doma není těžké. Pokud správně připravíte výsadbový materiál a substrát, zvolíte místo a způsob, můžete poskytnout celé rodině lahodné výživné houby.

Video pokyny pro pěstování medových agar na vašem webu:

Kategorie:Houby | Medové houby
Uživatelský avatar Ivan Sergeev

Snažil jsem se pěstovat lesní houby doma, včetně medových hub. Bohužel to nefungovalo, i když jsem v zásadě dodržoval všechna doporučení z článku. V každém případě nemám rád chuť medových hub, které jsou pěstovány uměle a prodávány v obchodě.

Avatar uživatele Lima

Pokud jsou pro pěstování hub vyžadovány zvláštní podmínky, je nepravděpodobné, že by mohly být snadno pěstovány na parapetu. Houby potřebují určitou vlhkost. V loňském roce byl náš podzim suchý a ani v lese nebyly téměř žádné medové agary.

Goshia avatar

Pro pěstování medových agar je lepší koupit je s myceliem nebo již v pytlích. Zbývá jen dát pytle na police ve sklepě, navlhčit mycelium a počkat na sklizeň. Světlo lze vypnout. Nevadí, že houby jsou bílé. Chuť nebude ovlivněna.