Okrasné proso nebo africká parple

Africká parple nebo okrasné proso je obilná rostlina, která se vyznačuje jasným vínově-bronzovým zabarvením stonku, listů a květenství ucha. V příznivém prostředí dorůstá až 1,5 metru do výšky, má hustý keř se silnými stonky a podlouhlými listy připomínajícími kukuřičný tvar.

V podnebí středního pruhu se okrasné proso pěstuje jako roční. Pokud je na zimu parple přesazena do kontejneru a odložena do chladné, osvětlené místnosti, pak rostlina potěší zahradníka několik let.

Parple se množí semeny i řízky. Semena pro sazenice se vysévají koncem března - začátkem dubna na sklo.

African parple miluje slunná místa a hlinité, mírně vlhké půdy, bohaté na humus. Sazenice se vysazují na otevřeném terénu po dosažení výšky 15 cm, po skončení jarního mrazu. Proso je zasazeno do mělkých otvorů, 2-3 kusy dohromady. Otvory jsou umístěny ve vzdálenosti 20 cm od sebe.

Když rostliny dosáhnou výšky 40-50 cm, získají svou skutečnou jasnou barvu. První ušní svíčky je možné získat již na začátku června, ale parple bude kvést teprve v polovině srpna, kdy jsou její uši pokryty bílo-béžovými prašníky, to je velmi krásný pohled.

Okrasné proso vypadá skvěle jako jediná rostlina i v mixborders, lze jej také použít k vytvoření suchých kytic.

Africká parple, nenáročná, nenáročná na péči, odolná vůči suchu, u všech dalších výhod si rostlina zachovává svůj dekorativní vzhled až do mrazu.

Anna fotka uživatele

Poprvé vidím takový úžasný šeříkový zázrak! Nedokázal jsem si ani představit, že proso může být tak krásné a zábavné! Úžasný!

Stáhněte si abstrakty o účetních abstraktech pro účetní školicí materiály o účetnictví.
Pokojové rostliny shromažďují a sklízejí knihy pro zahradníka.
Starověké civilizace Řeckí bohové a mýty o zrození Británie.
Historie Fermatovy velké věty Deskriptivní geometrické vzorce v matematice.
Léčivé psychózy charakterizují podivnost léků našeho těla.