Pěstování ze semen kosatců

Některé elegantní květiny se pěstují pro zahradní výzdobu a některé jsou výhradně pro řezání. Dobrou volbou pro výzdobu záhonů a získání kytic s dlouhou životností je kosatců. Velkolepé květiny různých odstínů vytvářejí v zahradě vynikající kompozice a luxusní kytice těchto květin mohou zůstat čerstvé až 2 týdny.

Obsah:

Alstroemeria, květina, která vytváří náladu!

Co je to za úžasnou rostlinu - kosatců? Rodištěm kosatců je Jižní Amerika a do naší oblasti se dostala poměrně nedávno, dokonce před několika lety nebyla v arzenálu našich květinářství. Jihoamerická rostlina získala své jméno na počest švédského botanika a filantropa Karla Alstremera, který ji objevil. Tato rostlina se nazývá jinak: alstroemeria, "peruánská lilie", "lilie Inků".

Alstroemeria je vytrvalá bylina. V jeho vlasti žije více než 50 druhů ve volné přírodě a jen málo z nich se pěstuje v kultuře.

Alstroemeria tvoří svěží keř, jehož stonky jsou velmi jemné a mohou dorůst až do výšky 1 metru. Na vrcholcích stonků jsou světlé květy, shromážděné ve velkých květenstvích. Navenek květiny připomínají obvyklé lilie nebo orchideje, ale díky skvrnitému vzoru a atraktivnímu tvaru velmi vynikají od zbytku kvetoucích obyvatel zahrady.

Alstroemeria vypadá velkolepě na pozadí vysokých zelených keřů a vytváří nádherné kompozice v kombinaci s Rudbeckia, coreopsis a pupalkový... Chcete-li se rozveselit, podívejte se do rozkvetlé zahrady!

Jak se šíří kosatců?

Alstroemeria může být množena dělením oddenku a semen. Keře Alstroemeria jsou schopny rychle růst a část keře můžete vykopat spícími pupeny, které jsou pro rostlinu naprosto neškodné, a zasadit ji do stejné hloubky.

Pokud je zajištěno zalévání, rostliny se obvykle rychle usadí na novém místě a pokračují v růstu. Je možné rozdělit keře pouze na dospělé rostliny, protože mláďata po transplantaci budou dlouho zakořenit a bolet.

Pokud se rozhodnete pěstovat kosatce ze semen, mějte na paměti, že semeno musí být rozvrstvené, to znamená předem ošetřené chladem.

Za tímto účelem se semena vysejí do malé nádoby a umístí se do plastového sáčku a poté se uskladní v chladné místnosti, kde by teplota měla být v rozmezí + 2-5 stupňů. Plodiny by měly být v tomto stavu skladovány po dobu 25-28 dnů. Po skončení stratifikace je kontejner s plodinami přemístěn na teplé místo.

rostoucí ze semen kosatců

Výhonky se mohou objevit brzy po skončení stratifikace, ale obvykle nejsou příliš přátelské. Některá semena klíčí 10. den a některým klíčí celý měsíc. Pokud zasijete semena kosatců přímo do země, pak očekávejte kvetení nejdříve ve 3. roce.

Alstroemeria můžete pěstovat semenáčkovým způsobem zasetím semen do nádob na konci února. Rozkvět rostliny pak lze očekávat ve 2. roce. Pro pěstování sazenic Připravte lehký substrát skládající se z rašelinové půdy a rašelinové směsi. Semena lehce posypeme zeminou, navlhčíme a přikryjeme průhledným sklem. Umístěte nádobu blíže přirozenému světlu.Sazenice se objeví za 7-9 dní. Vše, co potřebují, je větrání a zalévání.

Pěstování kosatců do země a péče o ně

Pěstované a vyzrálé sazenice se vysazují do země na konci jara nebo na začátku léta, kdy nebudou ranní mrazy. Místo na zahradě pro kosatce je vybráno otevřené, slunné, ale daleko od průvanu. Dobrá výsadbová půda bude směsí 2 dílů listové půdy a 1 dílu rašelinové půdy.

I přes nenáročnost vyžaduje kosatka stále pravidelnou údržbu. Půda kolem keře musí být neustále načechraná, zvlhčená a plevele odstraněny. V horkých dnech by měly být kořeny mulčovány, aby byly chráněny před přehřátím na slunci.

rostoucí ze semen kosatců

Během tvorby pupenů a kvetení potřebuje kosatců krmení... K tomu jsou vhodnější komplexní hnojiva, která neobsahují dusík.

Na rozdíl od jiných zahradnických plodin není Alstroemeria příliš náchylná k chorobám. Nejčastěji je rostlina ovlivněna šedou hnilobou. K tomu dochází během silných dešťů, kdy kořeny získají přebytečnou vlhkost a začnou hnít. Zahradníci musí předvídat takové okamžiky předem a zajistit kořenovému systému dobrou drenáž. Aby se rostlina chránila před chorobami, provádí se preventivní postřik fungicidy alespoň jednou za sezónu.

Alstroemeria je teplomilná rostlina a velmi se bojí nízkých teplot. Vzhledem k tomu, že je v otevřeném terénu, může úspěšně vydržet zimu pouze v těch oblastech, kde je mírné klima.

K přípravě rostliny na zimování je uprostřed podzimu odříznuta celá nadzemní část keřů a kořeny jsou dobře posypané padlými listy, pokrytými fólií a vrstvou slámy. Ve středním pruhu, kde jsou náročnější podmínky a silné mrazy, jsou kořeny rostlin vykopány na zimu a uloženy ve sklepech až do jara.

Kategorie:Semena | Alstroemeria