Pěstování a rozmnožování stále kvetoucí begónie

Stále kvetoucí begónie je skutečně nádherná rostlina, která téměř po celý rok zdobí naše balkony a květinové záhony. Zdá se, že její květiny nemají rádi samotu, takže vždy bohatě kvete. Begonia je v zásadě nenáročná rostlina, ale netoleruje mráz. I při mírném mrazu mohou jeho listy odumřít. Je důležité vědět, jak tuto květinu správně pěstovat a šířit.

Obsah:

Popis begónie

Stále kvetoucí rostlina se poprvé objevila v Brazílii v roce 1821. Tato květina nezabírá mnoho místa; její jednoduché zaoblené listy mohou mít různé barvy. Existují odrůdy begonií se světle zelenými listy a existují také vínové. Díky takové rozmanitosti barev tyto rostliny vytvářejí pěkné květinové záhony a hranice. Tato květina dorůstá do výšky 10 až 36 cm, květy jsou obvykle bílé, růžové, korálové a v různých odstínech červené.

reprodukce stále kvetoucí begonie

Na světě existuje asi 2 000 druhů begonií, z nichž každý je svým způsobem krásný. Často najdete hybridní odrůdy jako Senator, Queen, Emperor. Všechny druhy begonií se dělí na dekorativní hrnkové a dekorativní listnaté. Některé odrůdy jsou schopné pěstovat pouze venku, jiné jsou přizpůsobeny pouze pro vnitřní pěstování. Existují však také univerzální odrůdy, které rostou na zahradě a v bytě.

Navzdory obrovské rozmanitosti begonií, hlavní charakteristiky a péče za ním je to samé. Všechny mají masitou stonku, silný kořenový systém a asymetrické listy. Jsou nenároční v péči, ale nemají rádi přímé sluneční světlo, silné zamokření půdy a mráz.

Zachránit begónie v zimě, před nástupem mrazu, je přesazena do květináče a skladována v interiéru a na jaře je znovu zasazena do otevřeného terénu.

Sázení a odchod

Begonia je zasazena na záhon, když již nejsou očekávány mrazy. Pro ni je lepší zvolit dobře osvětlenou oblast, protože v tmavých oblastech květina dobře nekvete a špatně se vyvíjí. Stále kvetoucí begónie nemá ráda příliš vlhkou půdu. Při jeho výsadbě se proto musíte postarat o odvodnění půdy.

reprodukce stále kvetoucí begonie

Ideální, pokud je půda pro květ lehká, mírně kyselá a bohatá na organické látky hnojiva... Vzhledem k tomu, že tato rostlina má rozsáhlý kořenový systém, který zabírá asi 20 cm půdy do hloubky, je nutné před výsadbou kvalitativně připravit místo do této hloubky.

Půda je dobře uvolněná, jsou aplikována organická hnojiva. Rašelina, shnilý zahradní kompost nebo dobře rozložený hnoj fungují dobře.

Pokud je půda těžká, lze ji smíchat s pískem v poměru 2–3 kg na 1 metr plochy. Péče o zahradu begónie se neliší od péče o jiné rostliny. Jedná se o bohaté zalévání, pravidelné kypření a hnojení půdy.

Ve vnitřních podmínkách bude květina dobře růst na oknech s jasným světlem. Při nedostatku světla se táhne. A při nadměrném slunečním záření jeho listy vysychají a objevují se na nich popáleniny. V obou případech je lepší přemístit rostlinu na jiné místo. Polévejte vnitřní begonii, když povrch půdy vyschne do hloubky 2-3 cm.Zalévání by mělo být hojné a přitom se ujistěte, že je přebytečná voda zcela vypuštěna.

reprodukce stále kvetoucí begonie

Zahradníci doporučují hnojení begónie na jaře a v létě slabým roztokem minerálního hnojiva jednou za dva týdny. Uprostřed podzimu a až do příštího jara se nekrmí.

V případě potřeby lze tuto rostlinu prořezat. Oříznutí vrcholů stimuluje růst postranních výhonků. Pokud rostlinu prořezáváte, je důležité omezit zálivku, dokud se neobnoví silný růst. Aby se zabránilo rozvoji různých nemocí, je nutné pravidelně odstraňovat zvadlé listy.

Reprodukce begónie

Při chovu stále kvetoucích begónií lze použít dvě metody. Toto je rozmnožování semeny a řízky. Nejvhodnější je rozmnožovat ho semeny. K tomu je třeba zajistit dobré osvětlení a vysoce kvalitní půdu. Semena se vysévají v krabicích s půdou uprostřed zimy. Nejsou prohloubeny do země, jsou jednoduše rozptýleny po povrchu navlhčené půdy. Lehce posypeme zeminou a přikryjeme sklenicí. Krabice se semeny jsou umístěny na slunném místě, pravidelně zvlhčovány, větrány a ze skla je odstraněna kondenzace. A jako výsledek se první výhonky objeví za 10-12 dní.

reprodukce stále kvetoucí begonie

Nestojí za to okamžitě odstranit sklo, je nutné postupně zvyknout klíčky na podmínky prostředí. A po měsíci je lze přesadit do květináče s úrodnou půdou.

Druhým způsobem, jak chovat begónie, je roubování... K tomu se používají přezimované rostliny, které vytvořily boční výhonky. Chcete-li získat takové výhonky, je nutné vybraný keř zkrátit, zalévat a pravidelně ho krmit, sledovat vlhkost vzduchu. S výhradou těchto podmínek vás vaše begónie odmění obrovským množstvím nových výhonků.

Tyto nové výhonky jsou řízky. Jsou rozřezány a umístěny do šálků vody nebo lehké půdy pro zakořenění.

Ti, kteří rádi pěstují stále kvetoucí begónie, vědí, že to nejsou trvanlivé rostliny. Po několika letech ztrácí begónie svoji přitažlivost. Proto je důležité umět tuto rostlinu správně šířit, aby vaše stránky byly vždy zdobeny zářivě krásnými květinami.