Vlastnosti řízků dahlia

Pokud uspořádáte soutěž krásy mezi květinami, pak dahlia sebevědomě vyhraje titul první vicemiss zahrady, možná ztratí jen trvalou královnu růží. Různé bizarní formy georgín, jejich luxusní paleta odstínů, bohaté a dlouhé kvetení - to je jen nepatrná část výhod slavné rostliny. A touha každého zahradníka zasadit do svých záhonů ty nejlepší odrůdy úžasných květin je pochopitelná. Nestačí však získat vzácné a módní druhy georgín: stále musíte pěstovat úspěšné nálezy, které si osvojili metody jejich reprodukce. Tentokrát si povíme, jakou metodu dělení zvolit, jak úspěšně zvládnout úkol, s přihlédnutím ke všem jemnostem práce se závodem.

Obsah:

Obecné informace o rostlině

Informace o rostlině

Tato květinová kultura se obvykle nazývá jiřiny nebo jiřiny... Zatímco po celém světě je rostlina známá jako dahlia. Jiřiny lze bezpečně zařadit mezi vrtošivé květiny, které vyžadují neustálou péči a pozornost. Jejich hlavním nepřítelem jsou rané mrazy, typické pro ruské podnebí. Vlastem teplomilné rostliny je koneckonců Mexiko.

Dahlia, která se v Evropě objevila v osmnáctém století, udělala rozruch. Pouze ty nejlepší zahrady prvních osob státu se mohly pochlubit sbírkami nádherných květin. To je pochopitelné: ceny za ně byly přemrštěné. Hlízy rostlin, které zažily boom popularity, přišly do Ruska, kde dostaly místní název „dahlia“ a byly původně zaměňovány za zeleninu.

Jiřiny stále inspirují chovatele k vytváření neobvyklých odrůd.

K dnešnímu dni je známo asi 15 000 odrůdy květin... Musel jsem zavést klasifikaci, abych strukturoval již registrované odrůdy. Podle vzhledu rozděluje jiřiny do 12 hlavních skupin.

Jiřiny vypadají velkolepě: velké květy mají často kulovitý tvar, okvětní lístky mohou být buď jednobarevné nebo pestré. Některé odrůdy květin si po řezu zachovávají vynikající trvanlivost, jiné vypadají na keřích harmonicky. Stonky některých druhů rostlin dosahují délky 2,5 metru. Existují také miniaturní možnosti, když georgíny nerostou více než 30 centimetrů.

Je zvědavé, že odrůdy s nejvyššími stonky a velkými hlavami květů kvetou později a mají na květenství méně květenství, i když mají delší životnost.

Stojí za to nejprve rozhodnout o kritériích pro výběr odrůd. Pro nízké a malé druhy je tedy charakteristický maximální možný počet květů současně, ale také rychle vyblednou. Průměrná doba kvetení jednoho kvetoucího pupenu je jeden a půl týdne. Během sezóny může dahlia Bush dát až 60 květů.

Jiřiny jsou velké a miniaturní hranice, hrnkové, řezané ... Nepochybně je jiřinka mimo konkurenci, pokud jde o rozmanitost druhů.

Prvním krokem v chovu georgií je tedy pečlivý výběr vhodných odrůd rostlin, s přihlédnutím k preferencím majitelů, pokud jde o vzhled, účel a zvláštnosti růstu květů.

Výhody a nevýhody metody řízků dahlia

Dahlia řízky

Jiřiny můžete chovat dělením hlíz a řízků.

Zvažte hlavní výhody řízků:

 • Levnost a úspora času. Pomocí řízků můžete získat dostatečný počet nezávislých rostlin již za jeden rok. Na kořenové hlízě se vytvoří až 50 nových řízků.
 • Možnost včasného odhalení nemocí a zranění. Na listech řezu jsou okamžitě viditelné problémy rostliny, ať už jde o nemoci nebo jiné nedostatky rostlinného materiálu. Zároveň čekání na výskyt výhonku hlízy oddaluje diagnostiku kvality rostlin.
 • Zrychlené kvetení řezaných květin. Upravené ve skleníku nebo doma se naklíčené řízky stanou listnatými a kvetou rychleji.
 • Vysoká imunita řízků. Jsou silnější, což znamená, že lépe odolávají chorobám a škůdcům ve srovnání s rostlinami, které byly osázeny hlízami. Cibule napadené plísní v důsledku vysoké vlhkosti půdy nebo poškozené škůdci tedy začínají hnít, což vede ke smrti vyklíčených rostlin. Řízky nemají žádnou hlízu, a proto ani riziko infekce.
 • Kvalita květin pro výběr. Řezání umožňuje zachovat cenné odrůdyneustále aktualizovat výsadbový materiál.
 • Rostliny z řízků mají vynikající kvetení a celkovou vývojovou sílu, jsou dekorativní a zachovávají si hlavní vlastnosti a čistotu odrůdy.

Navzdory dlouhému seznamu výhod má metoda nevýhody. Tyto zahrnují:

 • Deformace hlíz kvůli zvláštnostem klíčení. Řízky se líhnou v nádobách omezené velikosti a již narostlé výhonky se vysazují na otevřeném terénu. To vede k ohýbání a prokládání kořenového systému hnízd.
 • Míra přežití řízků. Poškozená sazenice nevyhnutelně zemře, zatímco na stonku rostliny klíčící z hlízy se může objevit několik pupenů.
 • Velikost hlízy. Prohrává ve srovnání s materiálem získaným z divizí. Řezané dahlia je nižší, pokud jde o počet hlíz, které se objevily.
 • Složitost metody. Nepochybně metoda řízků vyžaduje více úsilí a času. Někdy se však ukazuje, že je to jediná možná možnost pro získání nových vzorků hodnotné odrůdy.

Po zvážení všech výhod a nevýhod tohoto typu ředění lze tvrdit, že jeho použití je účinné a oprávněné.

Pro jeho úspěšnou implementaci je nutné pouze prostudovat základy řízků a upevnit dovednosti v praxi.

Příprava na roubování

Příprava na roubování

Každý seriózní zahradník chov georgín, nabídne vlastní metodu řízků. Přesto existují obecná technologická pravidla, jejichž důležitou fází jsou přípravné práce. Zde je seznam kroků, které je třeba podniknout:

 • Připravte si čisté nádoby, mini skleníky a nářadí. Zařízení lze dezinfikovat namočením do speciálních roztoků nebo sterilizací.
 • Připravte půdu. To se provádí pomocí biologických a tepelných úprav. Dezinfekce se provádí kalcinací substrátu v troubě nebo mikrovlnné troubě. Vhodná je také metoda vaření v páře. Z léků je vhodný například Gamair. Jedna tableta produktu se rozpustí ve vodě a zředí se přidáním 10 litrů kapaliny. Je důležité zvolit vhodné složení půdy.
 • Vyberte kvalitní hlízy. Pro urychlení procesu dozrávání pupenů se doporučuje hlízy postříkat roztokem Epin a umístit je pod fytolampy nebo do přirozeného světla. K dezinfekci rostlinného materiálu se používá fungicid zředěný rychlostí 3 ml účinné látky na 2 litry vody. Po tomto postupu jsou hlízy důkladně vysušeny.
 • V procesu nákupu hlíz vyberte čisté žárovky. Neměly by na nich být stopy plísní a hniloby a na kořeni by neměly být žádné klíčky.

Kvalita a množství mladých rostlin získaných jako výsledek samozřejmě závisí na správné přípravě.

Procesní technologie

Procesní technologie

Další fáze roubování se mohou lišit.

Vezměme si nejpopulárnější způsob, například:

 • Matky jsou vysazeny v květináčích o velikosti 10-15 cm.
 • Je nutné zajistit, aby po výsadbě zůstal krk hlíz nad úrovní terénu.
 • Pro individuální vylodění řízky stále používají speciální zařízení "Jiffy".
 • Po namočení do horké vody tablety naplněné substrátem nabobtnají a do nich se vloží dahlia stopka.

Cibule mohou být umístěny vodorovně pro klíčení ve společné nádobě.

 • Při této metodě je však nutné zabránit možnému zapletení kořenového systému sousedních hlíz a postarat se o rovnoměrné zalévání rostlin.
 • Je nutné používat fytolampy. Optimální teplotní podmínky: +20 stupňů Celsia. Ideální možností je zajistit podlahové vytápění.
 • Klíčky klíčí po třech týdnech. Když dosáhnou 7 cm, jsou řízky připraveny k oddělení od matečného louhu. Proces můžete jemně přerušit nebo odříznout nožem na základně. Z jednoho místa obvykle vyrůstají dva výhonky.
 • Výhonky jsou ošetřeny kořenovým stimulantem. Například kyselina jantarová.
 • Řezy jsou zasazeny do malých nádob. Na povrchu by měl zůstat pouze hrot výhonku.
 • Pro řízky je zajištěno další vytápění ve formě mini skleníku.
 • K dispozici je vysoce kvalitní osvětlení nově zasazených georgín.

Skleníky pravidelně vyžadují provzdušňování a kontrolu výskytu prvních kořenů. Rostou v řízcích po 10 dnech.

 • Po dvou týdnech je film odstraněn z odřezků skleníků a adaptace rostlin na vnitřní podmínky.
 • Zalévání georgín v této fázi je nutné čistou vodou.
 • Poté, co řízky začnou aktivně růst, měli byste začít s minerální návnadou rostlin.
 • V této fázi je možné vyzrálé řízky přesadit do prostornějších nádob.
 • Jiřiny lze po skončení mrazu vysadit na zahradě. Je nutné to udělat, dokud se na mladé stonce neobjeví více než tři páry listů.

Na základě technologie pěstování řízků tak dahlia mohou začít kvést na konci června.

Vlastnosti péče o řízky

Péče o řízky

Proces chovu georgín s řízky má své vlastní vlastnosti:

 • Nemůžete zasadit celou hlízu dahlia - musí být rozdělena na části. Tím se zabrání degeneraci odrůdy a zvýší se dekorativní efekt rostliny.
 • Řezání je možné opakovat v jedné sezóně, pokud se první provádí v zimě.
 • Přeplněné řízky kladou kořenové hlízy horší.
 • Při výsadbě hlíz dělohy je nezbytné označit nádoby, aby nedošlo k záměně mezi odrůdami.
 • Stonky a listy vysazených výhonků musí být vždy suché. Kondenzace způsobená skleníkovými podmínkami je pro výhonky škodlivá.

Obzvláště vzácné a cenné odrůdové keře nejsou zcela zasazeny do půdy. Přidávají se po kapkách přímo do květináče, čímž se co nejvíce prodlužuje vegetační období, a poté se odloží k uskladnění.

Je lepší provádět řízky květin večer. Sluneční paprsky nepříznivě ovlivňují proces oddělení procesů.

Odřízněte a vysazujte výhonky postupně a snažte se je okamžitě zasadit do půdy. Tímto způsobem se můžete vyhnout vadnutí řezu. Dalším způsobem, jak chránit řezané výhonky, je zakrýt je nějakým druhem materiálu.

Varovat nováčky před všemi chybami je nemožné. Pouze s praxí bude vyvinut správný algoritmus akcí a vytvoření optimálních podmínek pro řízky.

Jak vidíte, rostlinné řízky jsou metoda, která vyžaduje čas a určité úsilí. Ale toto je jediný rychlý a spolehlivý způsob, jak vyšlechtit vaši oblíbenou odrůdu. Pro opravdové fanoušky georgín roubování se promění v zábavný proces péče o vaše oblíbené květiny.

Více informací o chovu georgií najdete ve videu.

Kategorie:Reprodukce | Jiřiny
Anna fotka uživatele

Opravdu, opravdu mám rád georgíny.Ale nikdy se mi nepodaří uchovat jejich kořeny v zimě - vždy vyschnou na prach, i když jsou uchovávány na chladném místě. Nevím co dělat.