Výsadba malin na jaře

Pro pěstování malin se tradičně praktizuje jarní i podzimní výsadba. Načasování závisí na několika faktorech: pokud má vaše oblast převážně chladné zimy, málo sněhu a silný vítr, je lepší na jaře zasadit maliny.

Výsadba malin na jaře zajišťuje předběžnou přípravu půdy od podzimu. Půdu je třeba obohatit o užitečné látky, protože maliny rostou na jednom místě po dlouhou dobu (asi 10 let) a vyčerpávají ji. Plocha pro bobule je očištěna od vytrvalých plevelů, vykopána a poté jsou v říjnu aplikována organická hnojiva.

Bezprostředně před výsadbou se připravují zákopy pro maliny o šířce 50 x 50 cm a hloubce. Vzdálenost mezi řádky by měla být alespoň 1 m. Minerální hnojiva (superfosfát, potašová sůl) se také přidávají do vrchní vrstvy půdy poblíž příkopy, stejně jako rašelina.

Výsadba malin na jaře by měla být prováděna ve velmi krátkých liniích, protože rostlina uvolňuje pupeny velmi rychle. Malinové výhonky jsou zasazeny do hloubky límce kořene a nadzemní část je odříznuta.

Péče o mladé sazenice

Po výsadbě se musíte ujistit, že půda nevyschne. Pokud bude na jaře málo srážek, bude potřeba další zalévání. Půda se pravidelně uvolňuje a místo je zbaveno plevelů.

Maliny reagují pozitivně na mulčování půdy. Vrstva mulče 4–6 cm od humusu, rašeliny, slámy zabraňuje vysychání půdy, růstu plevele, zlepšuje růst a plodnost malin. Na podzim se z mulče stává vynikající rostlinné hnojivo.

Hnojiva se používají ve třetím roce po výsadbě, dříve to není nutné.

Kategorie:Přistání | Maliny
Goshia avatar

Před výsadbou zasadíme maliny o něco silnější a kořeny navlhčíme. Půdu jsme nehnojili, ale tekutá hnojiva jsme aplikovali již v době, kdy maliny začaly. Samozřejmě, že díky včasnému prořezávání a hnojení malin se také výrazně zvyšuje výnos.