Tipy pro zahradníky: jak správně zasadit jabloň na zahradě

Na světě neexistuje žádná taková osoba, která by nechtěla vytvořit jablečný sad, vidět jeho zrození v bílo-růžovém varu květin, sbírat šťavnaté plody a vdechovat jejich aroma. Jak uskutečnit svůj sen? Zasadit jabloň ...

Obsah:

Druhy a popisy nejlepších odrůd jabloní pro pěstování

Druhy a popisy nejlepších odrůd jabloní pro pěstování

Mezi časem testované odrůdy jabloně lze vybrat ty, které se dokonale aklimatizovaly i v mírných zeměpisných šířkách a které kombinují příjemnou chuť a vysoký výnos:

 • Antonovku lze připsat nejoblíbenější odrůdě, která ze zralého stromu může dát více než sto kilogramů ovoce s vysokou chutí. Strom se nebojí mrazu, odolný vůči chorobám.
 • Sun apple, nenáročný na péči, dává velké množství jablek, nejlepší v chuti a přepravitelnosti. V nejobtížnějším roce z hlediska klimatických podmínek poskytuje stabilní sklizeň padesáti kilogramů na strom.
 • Vyznačuje se vysokou zimní odolností a produktivitou Plicníks více než stovkou odrůd. Jabloň je dokonale přizpůsobena podmínkám nejen západních, ale i severovýchodních oblastí. Strom nepotřebuje hojné zalévání, protože má kořeny, odvádí vlhkost ze čtyřmetrové hloubky a vytrvale snáší zimu a poskytuje vysoké výnosy jablek.
 • Odrůda Grushovka Moskovskaya ve zralosti má svěží korunu, posetou velkým množstvím ovoce se zelenou slupkou s červenými žilkami. Ovoce chutná jako vévodkyně, šťavnaté, drobivé.
 • Streyfling dokonale snáší chladné zimy, ale je nestabilní vůči teplu, vyžaduje hojné zalévání. Pokud jde o výnos a chuť, jedná se o jednu z nejlepších odrůd. Výnosy jablek ze stromu tohoto druhu se zvyšují od sedmi let a dosahují sto kilogramů. Plody mají hustou slupku bílo-žlutého tónu s neurčitými červenými skvrnami. Sklizeno ze stromu v září, používá se čerstvé i ke konzervování.
 • Páté léto po výsadbě potěší Borovinka červenými plody. Výnos této odrůdy je vysoký, takže se větve mohou zlomit pod tíhou jablek. Plody jsou skladovány až do října, dokonale vydrží přepravu.

Existuje tolik odrůd jabloní, které se chci snažit pěstovat co nejvíce, nejen s velkou úrodou, ale také s vynikající chutí.

Příprava půdy, sazenice a data výsadby

Příprava půdy a sazenic na výsadbu, její načasování

Velká role při výsadbě jabloně přehraje předem naplánované rozvržení pozemku pro ovocný sad:

 • Pro strom hraje osvětlení důležitou roli, proto jsou pro položení jablečné části zahrady vybrána otevřená slunná místa.
 • Vzhledem k silné koruně některých odrůd jabloní je nutné dát prostor značné vzdálenosti od ostatních stromů.
 • Ovocný strom nemá rád přebytečnou vlhkost v půdě, což povede k rozpadu kořenový systém... Pokud se podzemní voda přiblíží k povrchu, pak je nejlepším místem pro sazenice kopec. A mladé stromy zde nezamrznou.
 • Je lepší vysazovat jabloně různých odrůd společně, ve stejné oblasti téměř všechny odrůdy žijí ve vzájemné harmonii.

Příprava sazenic na výsadbu by měla být důkladná. Nejčastěji se vysazují jednoleté nebo tříleté rostliny se zcela lignifikovaným kmenem a výškou nejméně 130 centimetrů. Po prozkoumání kořenového systému stromu je nutné odstranit shnilé kořeny s výrůstky a nádory a pouze zkrátit hlavní kosterní kořeny.

Dva dny před výsadbou se jabloně umístí do kbelíku s vodou nebo se kořeny ponoří do tekuté hlíny, což jim pomůže udržet dobrou kondici.

Pokud si zakoupíte sazenice předem, můžete je zakopat vykopáním rýhy a umístěním stromu. Rostlina posypaná zemí až ke koncům větví a hojně zalévaná, může rostlina v pohodě přežít zimu.

Přistávací jáma je také připravena předem:

 • Neměla by být menší než 60 centimetrů hluboká a 80 centimetrů široká.
 • Na dně příkopu je položena drenáž, která se skládá z různých úlomků dřeva a kamenů.
 • Poté nalil na kbelík černé půdy, shnilý hnůj.
 • Je dobré přidat hnojiva - superfosfát (pět set gramů), síran draselný nebo chlorid, sto gramů. Ten může být nahrazen kilogramem dřeva popel.

Stanovení doby výsadby ovocného stromu není obtížné: strom by měl být v tuto chvíli v klidovém stavu, kdy v kmeni nedochází k pohybu šťáv. V období jara - před tvorbou pupenů, v polovině dubna, na podzim po pádu listů, od 20. září do 15. října. Načasování závisí na odrůdě jablek a povětrnostních podmínkách. Rané i pozdní výsadby mohou strom zničit. Výsadba jabloní na podzim je vhodná pro jižní oblasti, protože budou mít čas na zesílení před nástupem mrazu a v severních oblastech - na jaře.

Tipy pro výsadbu jabloní

Tipy pro výsadbu jabloní

Po přípravných pracích začnou sázet sazenice, umístit je do středu jámy a mírně je zvednout tak, aby byl kořenový límec mírně nad úrovní půdy. Je lepší podílet se na výsadbě společně: jeden drží strom, druhý vylévá půdu a opatrně ji pošlapává. Závěrem lze říci, že okraje kořenového kruhu jsou podbíjeny a kmen je svázán provázkem s colou zasunutou vedle jabloně. Poté se pod strom vylije asi pět kbelíků s vodou.

Je vhodné rozložit kolem stromu tenkou vrstvu mulče ve formě rašeliny, humusu nebo zeminy.

Uličky v jablečných výsadbách jsou osázeny zeleninou: ředkev, fazole, podměrečná rajčata. A tady kukuřice a slunečnice mohou zabít sazenici, protože ji zastíní a vysuší půdu.

Při výsadbě jabloně nezapomeňte, že pro rostlinu jsou nejlepší hlinité, volné půdy. Proto se se zvýšenou pískovostí přidávají do půdy rašelinou, kompost, a v jílu - říční písek, rašelina, kompost. Ovocný strom byl vysazen, nyní je důležité se o něj řádně starat.

Pravidla pro péči o mladý strom: zalévání, krmení, prořezávání

 zalévání, krmení, prořezávání

Poprvé pro mladý strom, hlavní věc je zalévání alespoň dvakrát týdně. V horkém létě můžete pro svého zahradního mazlíčka večer zajistit sprchu. Jednou v letním měsíci se nejprve krmí roztokem humátu sodného a poté dvěma sklenicemi popela. Na podzim je bezpodmínečně nutné posypat vrstvu rašeliny v kruhu poblíž kmene, posypat strom a kmen vybělit křídou.

Vrchní oblékání jabloně:

 • Po probuzení na konci dubna je nutné jabloň krmit humusem (až šest kbelíků) a močovinou (půl kilogramu).
 • Pak - před kvetením po hojném zalévání stromů. Výživová směs obsahuje kilogram síranu draselného, ​​superfosfát, láhev Effektonu.
 • Již potřetí v období dozrávání plodů - kilogram nitrophoska, dvacet gramů humátu sodného, ​​zředěného ve dvě stě litrovém sudu s vodou. Stačí nalít tři vědra s roztokem pod každou jabloň.

A na podzim se superfosfát se síranem draselným znovu opakuje.Na kmen, větve ovocného stromu před a po kvetení se nastříká roztok močoviny (dvě polévkové lžíce na kbelík s vodou), aby jabloň získala potřebnou výživu, aby ušetřila škůdci.

Tvoření koruny pro jabloň je nutností, protože to přispívá ke zvýšení výnosu, předčasnému zrání plodů a dlouhé životnosti stromu.

První prořezávání bude rok po výsadbě zkrátit hlavní výhonek. A po dvou letech se suché, poškozené větve odříznou a zbytek se zkrátí o dvě třetiny délky. Pupeny na zbývajících uzlech by měly být na vnější straně. Provádí se jarní prořezávání bujné koruny, odstranění nemocných větví. Pokud až pět let růstu byla koruna vytvořena správně, pak jabloň nebude potřebovat rekvizity kvůli zralosti větví.

Na podzim jsou extra výhonky, které se objevily přes léto, odstraněny a zkráceny prořezávačem a poté zbývající velké konopí pilou směrem ke kmeni. Pro zpracování čerstvých řezů se používá zahradní var. Díky správné výsadbě a péči začnou některé odrůdy jabloní plodit po pěti letech, jiné o něco později.

Nemoci a škůdci jablečného sadu

Nemoci a škůdci jablečného sadu

Za nejnebezpečnější chorobu ovocných stromů se považuje strup, který se zvláště v období vysoké vlhkosti projevuje jako hnědo-zelené skvrny na jablkách a listech. Pokud se nemoc nebude léčit, zůstane jabloň nahá, bez listí. Aby se zabránilo nemoci, je strom před odlistením a po odkvětu postříkán tříprocentní kapalinou Bordeaux.

Mozaiková choroba, černá, prášková hniloba je způsobena určitým typem hub, které si uchovávají své spory v půdě po celou zimu, a na jaře, když se množí, napadá kořeny a listy rostliny a ničí ji. Všechna tato onemocnění jsou ošetřena insekticidním postřikem. Virová onemocnění zahrady bohužel nelze vyléčit a stromy odumírají.

Mnoho škůdců jabloní je známo, byla vyvinuta opatření k jejich boji:

 • Housenky malé můry, můry kódující poškozují plody a předčasně odpadávají. Paraziti přezimují v bílých zámotcích pod hrudkami země, v prohlubních stromů a na jaře se v zahradě opět třepotají motýli. Mnoho zahradníků používá k usmrcení můry vědro petroleje zředěné ve vodě zavěšené na tyči. Po osvětlení v noci si můžete být jisti, že motýli spadnou do této pasti a zemřou. Pytle mothballs visící na větvích také odpuzují škůdce.
 • Zelená velikosti špendlíku mšice saje šťávy z čerstvých listů, vyschnou a spadnou. Bojují s ní pomocí odvaru tabáku s přídavkem mýdla.
 • Housenky hlohu, šedé s černými pruhy, chlupaté, jíst pupeny, pak pupeny, květiny - takto se ztrácí úroda. Na podzim a na začátku zimy jsou jejich hnízda zničena a poté jsou stromy postříkány pařížskou zelení v množství 25 gramů na kbelík s vodou. Pomůže také vápno přidané k roztoku (50 gramů).

Dopředu stříkání zahrada s léčivými roztoky, můžete zvýšit její odolnost vůči chorobám, škůdcům.

Více informací naleznete ve videu:

Kategorie:Přistání | jabloň
Goshia avatar

Při výsadbě jabloně se musíte ujistit, že kmen není pohřben hluboko v zemi, jinak by strom mohl začít bolet nebo dokonce úplně zmizet. Prořezávání jabloní je nutné již od útlého věku, jinak po zmeškání roku nebo dvou bude obtížnější vytvořit korunu.