Popel (hořící keř): pěstování a použití

Tato rostlina z čeledi Rutaceae má několik jmen. Vědecké - Diktamnus, lidové - Hořící keř. Je to způsobeno tím, že při vysokých teplotách rostlina vytváří kolem sebe oblak par éterických olejů. Zapálená zápalka přivezená do závodu v horkém počasí způsobí pop-výbuch s tvorbou kouře. V tomto případě není samotná květina vystřelena. Ve středních zeměpisných šířkách je nepravděpodobné, že by tento experiment uspěl. Vždyť vhodné povětrnostní podmínky jsou extrémně vzácné.

Obsah:

Yasenets (hořící keř): popis

 popsat

Popel nebo hořící keř - vysoký, od 30 cm do 1 m, krásná rostlina se vztyčenými, hustě pubertálními stonky. Listy jsou podobné listům jasanu, který se nachází ve spodní části. Odtud pochází i název Yasenets. Listy jsou zpeřené, husté, listy špičaté, pokryté žlázami, které vypadají jako malé černé tečky. Stejné žlázy jsou umístěny na stonku v jeho horní části. Kořen je dlouhý a rozvětvený.

Květenství je velký, až 20 cm, hrozen jasně růžových květů s dlouhými tyčinkami a pěti okvětními lístky, jejichž žíly jsou nejčastěji zbarveny červeně nebo fialově. Barva okvětních lístků se pohybuje od bílé a růžové po šeříkovou. Velikost jednoho květu je až 2,5 cm a jeho vůně připomíná citrusovou kůru.

Mnohým to připomíná vůni léčiv, což je způsobeno uvolňováním éterických olejů ze všech částí rostliny.

Ovoce je krabička s pěti semeny. Po dozrání v srpnu zčernají a nablýskají.

Výhody hořícího keře:

 1. Yasenety jsou krásné s diskrétní krásou.
 2. Roste bez rozšiřování, bez zakrytí blízkých květin a rostlin.
 3. Mrazuvzdorný. Hibernuje bez přístřeší, dokonce ani ve středním pruhu. Je ale lepší ji pěstovat na místech chráněných před severními větry.
 4. Kvete v červnu, kvete měsíc, zachovává si dekorativnost po celou sezónu.

Ash roste divoce v subtropech a jižních oblastech Evropy a na Sibiři. Mnoho druhů a pěstovaných odrůd lze pěstovat mnohem dále na sever.

Typy jasanu:

 • Popel bílý (hořící keř) roste na jihu Evropy a na Sibiři. Výška rostliny od 90 cm do 1,5 m. Byly vytvořeny odrůdy s růžovými a tmavě červenými květy. Má vůni skořice.
 • Kavkazská dorůstá až 80 cm. Roste v Íránu, dolním toku Volhy. Listy jsou vejčité. Květy jsou fialové nebo bílé. Kontakt s částmi rostliny způsobuje dermatitidu, v některých případech - alergický šok. Proto jej nelze očichat.
 • Načechraný roste na Dálném východě. Lze pěstovat v Middle Lane. Květy jsou jasně růžové s červenými žilkami.
 • Holostolbikovy rostou na Krymu, v Moldavsku, v ruské oblasti Volzhko-Don a v oblasti Dněpru na Ukrajině. Dotek této rostliny způsobí puchýře.

Pěstování jasanu

Pěstování jasanu

V přírodě je popel nenáročný na podmínky pěstování. Může se držet skály a zapouštět kořeny ve štěrbině mezi kameny. Ale doma je jasan zasazen do obdělávané půdy. Popelník se množí semena nebo dělící keř.

Vlastnosti množení osiva:

 • Semena se sklízejí, dokud nejsou zcela zralá, jinak z krabice vystřelí a rozptýlí se.
 • Prasnice na podzim nebo na jaře. Je lepší zasít ihned po sklizni, protože během skladování ztrácejí klíčivost.
 • Někdy semena zasetá na podzim klíčí na jaře. Proto je lepší výsevní plochu označit nebo ohradit.
 • Pokud semena vyklíčila velmi hustě, ztenčí se, takže vzdálenost mezi rostlinami je asi 20 cm.
 • Během prvního roku rostou velmi pomalu. Ve druhém nebo třetím roce jsou přesazeni na trvalé místo.
 • Keř nespáleného keře kvete ve 3. nebo 4. roce.

Někteří zahradníci doporučují vysadit jasan na trvalém místě ve druhém roce. Takže se lépe zakoření, kvete rychleji. V průběhu času roste keř, zvyšuje se počet květenství. Nebude však zabírat velkou plochu.

Můžete šířit jasan rozdělením keře, provádí se také na podzim nebo brzy na jaře.

Někteří zahradníci tvrdí, že rostlina špatně reaguje na tuto metodu reprodukce, je dlouho nemocná. Ale ve středních zeměpisných šířkách semena ne vždy dozrávají. Proto se tam častěji používá vegetativní metoda reprodukce.

Oblast pro pěstování jasanů by měla být slunečná, půda by měla být úrodná vápnitá. Můžete si vzít 2 části humusu a písku a část půdy. Před výsadbou dobře přidejte vápno. Popel nebude růst na vlhkých půdách. Přenese mírné stínování. Nebudou růst ve stínu. Jasany se vysazují na jižních nebo západních svazích. Aby se půda co nejvíce zahřála, jsou na úpatí položeny velké kameny. Budou vydávat teplo přijaté ze slunce.

Péče o jasan

Péče o jasan

Péče o rostliny není obtížná, protože rostlina je velmi nenáročná. Ash dobře snáší sucho. Ale s umírněným zalévání roste rychleji. Není nutné rostlinu krmit. Na písčitých půdách může kvést bez hnojení, ale nezvyšuje počet stopek.

Jsou krmena hnojivy pro kvetoucí rostliny a přidává se humus.

Půda kolem rostliny se neustále kypí. To je nutné, aby plevele neutopil rostlinu. Umět mulčování pozemek poblíž jasanu se silnou vrstvou trávy, slámy, rašeliny. Je třeba přidat po celou sezónu.

Aplikace jasanu

Aplikace jasanu

Popel se pěstuje na záhonech, umístěných v jednotlivých výsadbách a ve skupinách: v mixborders, kde sousedí s květinami a rostlinami různých období kvetení. Vypadá dobře ve skalkách, mezi kameny, vedle jalovec a další vždy zelené rostliny. Doporučuje se zasadit jasan vedle jiných pomalu rostoucích rostlin. Jasan vypadá dobře spolu s květinami, které nevyžadují hodně vlhkosti: kermek, heycheroi, denivka, duhovky... Na jednom místě vyrostou až 10 let. Odřízněte stojan až 4 dny.

Ash Burning Bush se týká rostlin, které způsobují alergie ve formě popálenin.

Jedovaté oleje vylučované jasany mohou při kontaktu s pokožkou způsobit popáleniny druhého stupně. Po půl dni se v místě expozice vytvoří blistr naplněný tekutinou. Rána, která se vytvoří po prasknutí puchýře, se dlouho nehojí. Pak se na jeho místě objeví tmavá skvrna, která zmizí až do příštího jara. Ale to platí hlavně pro divoké rostliny. Pěstované rostliny téměř úplně ztrácejí své toxické vlastnosti. V horkém počasí je však lepší pracovat s jasanem v rukavicích a dlouhými rukávy. V chladnějších hodinách dne nejsou nebezpečné.

Všechny části rostliny obsahují velké množství éterických olejů, alkaloidů, flavonových glykosidů, antokyanů, bergaptenu a dalších prospěšných látek. Mastné kyseliny jsou v kořenech. Z jasanů se proto vyrábí široké spektrum léků.K tomu je třeba řádně připravit suroviny.

Více informací naleznete ve videu:

Kořeny jsou vykopány na jaře nebo na podzim, sušeny při teplotě nepřesahující 30 stupňů. Listy a stonky se sklízejí v létě a také se suší. K přípravě některých homeopatik se používají pouze čerstvé listy. Veškeré postupy nákupu surovin se provádějí v rukavicích a uzavřeném oděvu. Nečichejte rostlinu. Chráníte tím pokožku a sliznice před popáleninami.

Rostlina má močopudné vlastnosti. Proto používají přípravky z jasanu při léčbě onemocnění urogenitálního systému, cystitidy a ledvinových kamenů. Pomáhá zbavit se pohlavně přenosných chorob, včetně Trichomonas vaginitis. Alkoholická infuze kořene se používá k léčbě mastopatie, myomů a eroze děložního čípku. Infúze semen se používá k léčbě impotence.

Nálevy listů a stonků pomáhají při nadýmání, plynatosti, gastritidě.

Pomáhají zbavit se červů. Infuze, připravená v jiném poměru, léčí epilepsii, astenie, zmírňuje únavu a přepracování. Používá se jako prášek na spaní při nespavosti. Ošetřete hořícím keřem a ischiasem. K tomu se používají vodní extrakty. Odvar z kořenové kůry s zimolezem se používá k léčbě žloutenky. Popel může nejen způsobit popáleniny. Používá se k léčbě ekzémů a dermatitid. Ale to vše se používá pouze v tradiční medicíně. Oficiální závod nepoužívá. Je nutné provádět ošetření přípravky z jasanu opatrně, aby nedošlo k podání příliš velké dávky.

Kategorie:Rostoucí | Fraxinella
Goshia avatar

Jedná se o krásnou, vytrvalou rostlinu s bohatou vůní, je lepší zasadit někde v předzahrádce, aby se děti nepopálily, jinak se zdá, že je kultivovaná, ale nebudete s ní nadbyteční.