Malina: péče a výsadba

 

Maliny, jejichž péče by neměla způsobovat žádné potíže a problémy, pokud je vše provedeno včas a správně, vám poskytne mimořádně jemné, zdravé a chutné bobule, stejně jako nejcennější léčivé suroviny v podobě jejich listy.

Malina: péče a výsadba

  • Maliny dávají přednost úrodným půdám, ve kterých je dostatek vlhkosti, a místo musí být slunečné.
  • Pokud se rozhodnete zasadit různé odrůdy malin, musí být mezi keři dodržena vzdálenost čtyř metrů - to je v ideálním případě, ale ne méně než jeden a půl metru, aby se zabránilo míchání malin, zatímco vzdálenost v řadě mezi stejné odrůdy malin by měly mít asi 60 centimetrů.
  • Příkopy nebo otvory pro maliny musí být připraveny předem, otvory by měly být hluboké až třicet centimetrů, do dna otvoru se nalije humus a vysadí se sazenice, která se příliš hluboko nehloubí, vodorovně rozloží kořeny a zabrání špičkám kořenů, aby se zvedly a posypaly je zemí, aniž by utlačovaly půdu ... Poté je sazenice dobře rozlita, posypána zeminou a mulčována padlým listím (pokud na místě nejsou žádní slimáci). Pokud je sazenice vysazena na jaře, vyžaduje pravidelné zavlažování před zakořeněním, na podzim se zalévání provádí v závislosti na počasí. V prvním roce života sazenice je lepší nedovolit, aby přinesla ovoce, aby rostlina neklesla, neochorela a v důsledku toho nezemřela.
  • Během období plodení hlavní péče o maliny spočívá v pravidelném odstraňování plevelů, v podvazku vinné révy, prořezávání malin, napájení a krmení. Bobule je třeba sklízet každý druhý den, aby se nakonec dosáhlo vysokého výnosu, jinak se bobule rychle zhorší a spadnou.
  • Je nutné sledovat hustotu malinových keřů, pokud malina příliš zahušťuje, může se stát „divokou“, bobule se zmenšují a je jich méně. Proto musí být úprava hustoty provedena několikrát během léta; za tímto účelem jsou odstraněny nově pěstované slabé a tenké výhonky. Na jaře by maliny měly mít až sedm výhonků.
  • U malinových odrůd, které přinášejí ovoce jednou, jsou všechny plodonosné výhonky vyříznuty; ve zbývajících výhoncích jsou vrcholy na jaře zkráceny na dobře vyvinutý pupen.
  • Opravené malinové odrůdy se stříhají podle toho, co nakonec chtějí mít. Například: prořezáním remontantních malin na úroveň půdy na konci jara získáte jednu plodinu - na podzim, ale bobule budou velké, kvalitní, bez škůdců, bude jich více a dozrají dříve než ty keře, které právě procházejí druhou vlnou plodů. Existují však opravné odrůdy, u nichž první vlna plodnosti přichází dříve než u jednorázových odrůd, a proto je pro ně takové radikální prořezávání kontraindikováno.
  • Maliny můžete hnojit jakoukoli organickou hmotou, ale ne čerstvým hnojem.
Kategorie:Keře | Maliny