Raspberry Maroseyka - popis rozmanitosti a pravidel pěstování

Každý zahradník se snaží zasadit chutné bobule - malinu - na svůj vlastní zahradní pozemek. Existuje mnoho druhů kultury, ale malinová Maroseyka je populární již mnoho let.

Odrůda je vhodná jak pro průmyslové pěstování, tak pro výsadbu na malé ploše. Ovocná plodina má významný seznam výhod, ale také své vlastní nuance při pěstování. Proto by se každý zahradník měl před výsadbou klíčků pečlivě seznámit s výběrem půdy, sazenic a metod péče o rostliny.

Obsah:

Popis malinové odrůdy Maroseyka

Popis malinové odrůdy Maroseyka

Maliny odrůdy Maroseyka získali chovatelé Moskevského zahradnického institutu před více než 30 lety. Skotská odrůda se stala předkem rostliny. Díky dlouhodobému chovu se chovatelům podařilo získat první malinu v Rusku bez trní.

Hlavní důraz při pěstování odrůdy byl kladen na zvýšení výnosu sklizně, zvýšení odolnosti vůči chorobám a škůdcům. Vědci se také pokusili nejen zlepšit objem samotného bobule, ale také zvýšit chuť rostliny a zvýšit zimní odolnost keře.

Díky tomuto úsilí je malina Maroseyka velký keř s roztaženými řasami, který se na výšku za vynikajících podmínek růstu může protáhnout o 1,4 - 1,8 m. Ale keř je považován za středně velký.

Výhonky nemají trny, ale jsou pokryty květem plstěného typu.

Charakteristickým rysem rostliny je její schopnost uvolňovat velké množství kořenového růstu. Díky tomu se rostlina rychle množí sama, vyplňuje volumetrické území na místě. O odrůdě se uvažuje brzy. Na každém výhonku, kde se tvoří květní stonky, se vytvoří nejméně 15–20 bobulí, velké velikosti. Každé ovoce je podlouhlé a váží až 5,6 gramu. Dochuť po malinách je sladkokyselá, dužina jemná a šťavnatá. Maliny jsou považovány za dezertní odrůdu s příjemnou vůní.

Plody jsou světle červené barvy, ale s lehce namodralým odstínem. Když jsou zralé, lze je snadno oddělit od stonku. Ve své vnější struktuře jsou husté, takže je lze přepravovat na velké vzdálenosti. Maroseyka není vysoce kvalitní kořenový systém: všechny jeho kořeny jsou umístěny na povrchu. Proto vyžaduje časté zalévání a netoleruje sucho.

Aby byla plodina stabilní a šťavnatá, doporučuje se častěji aplikovat výživnou vlhkost. Díky tomu může plodina z jednoho keře přinést až 5 kg čisté hmotnosti. Odrůda se doporučuje pro různé účely: zmrazování, sušení, výroba džemu nebo džemu, výroba kompotu nebo výroba vína.

Příprava staveniště, půda a sazenice

Příprava staveniště, půda a sazenice

Před zasazením výhonku budete muset vybrat nejlepší místo, připravit místo a vybrat vysoce kvalitní sazenici. Doporučuje se dodržovat základní pravidla:

 • Umístění - různé ovocné plodiny milují dostatek slunečního světla, ale také tolerují život ve stínu. Vzhledem k tomu, že keř má tendenci se táhnout nahoru, pak dokud řasy nedosáhnou své maximální velikosti, stojí za to myslet na stojaté vody. Proto je nutné připojit podpěru, oblouk nebo kopat řadu kolíků. Jinak se větve roztáhnou, zkřehnou a snadno se zlomí.
 • Sousedství - malinový strom musí být umístěn tak, aby sousedící rostliny nebo ovocné stromy. A také budovy nevrhaly na rostlinu stín, pak se objem sklizně může snížit nebo mít malou velikost, stejně jako kyselou chuť.
 • Půda - doporučuje se zvolit úrodný substrát. Pokud žádný neexistuje, je lepší předkrmit Zemi živinami organických i minerálních. Kromě toho stojí za to zajistit, aby pod kořeny rostliny byla kvalitní drenáž.

Stojí za to se vyhýbat místům, kde se shromažďuje roztavená voda, hromadí se vlhkost a podzemní voda se nachází blízko povrchu. Maroseyka, i když miluje dostatek vlhkosti, netoleruje stagnaci. Ačkoli je rostlina považována za keř se zvýšenou imunitou, stojí za to zvolit takové umístění, aby byl malinový strom na jižní straně, chráněn před pronikavým severním větrem a studenými průvany plotem nebo konstrukcí.

Před výsadbou je nutné zkontrolovat kyselost půdy - musí být neutrální. Pokud je na osobním pozemku zvýšený objem půdy s kyselým prostředím, bude nutné zavést 0,15-0,3 kg dolomitové mouky, vápna nebo cementového prachu na 1 m2. To je nezbytné pro uvedení pH média do normálu.

Můžete zasadit rostlinu jak na podzim, tak na jaře. V prvním případě se klíčky doporučují umístit na trvalé místo pobytu 30-45 dní před nástupem chladu. To je nutné, aby výhonek měl čas plně zakořenit na novém místě a připravit se na zimování uvolněním náhodných oddenků. Na jaře se doporučuje vysazovat až po nástupu teplých dnů, kdy se sníh úplně roztaje.

Více informací o tom, jak vypadá malinová Maroseyka, najdete ve videu:

V závislosti na období, ve kterém bude sazenice vysazena, se doporučuje naplánovat přípravné práce. Pokud se zakořenění provádí na jaře, bude nutná příprava půdy na podzim. Pokud je plánováno zakořenění rostliny v říjnu, pak stojí za to uklidit lokalitu za 1 měsíc. Nejprve je ve vybrané oblasti nutné odstranit všechny zbytky, kameny, části oddenků jiných rostlin. Území je vykopáno na lopatovém bajonetu. Pro maliny je ideální množství obdělávání půdy 30 cm a současně je půda okamžitě oplodněna. Přidávají se do něj draselné látky a superfosfáty, každá po 40 a 50 gramech. resp.

Pokud se výsadba provádí na podzim, doporučuje se nejprve vykopat půdu společně s organickými látkami: kuřecí trus, humus, kompost nebo divizna... Můžete také přidat popel ze dřeva... Posledním krokem před zasazením výhonku bude třeba zvolit vysoce kvalitní sazenici. Při nákupu se doporučuje pečlivě prozkoumat kořenový systém a pozemní část. Pokud jsou poškozené oblasti nebo hniloba, neměly by se takové výhonky kupovat. Je nutné dát přednost sazenicím s dobře vyvinutým kořenovým systémem.

Je nutné zkontrolovat čerstvost výhonku - nehtem zvedněte horní část kůry. Pokud je zelená, pak je sazenice dobrá, pokud je hnědá, pak je rostlina mrtvá. Před výsadbou by měla být připravena také vybraná sazenice: zkontrolujte suché špičky na oddencích.Všechna suchá místa jsou odstraněna ostrým zahradním nářadím a na vrchu posypána drceným aktivním uhlím nebo popelem ze dřeva. Po kořenech se doporučuje několik hodin jej zalévat a poté přesunout sazenici do hliněné kaše. Teprve poté je rostlina umístěna do připravené díry v zemi.

Podmínky a pravidla pro výsadbu sazenice

Podmínky a pravidla pro výsadbu sazenice

Rostlina může být vysazena jak na podzim, počátkem října, tak na jaře. Příprava půdy před výsadbou by měla proběhnout nejméně 1 měsíc před plánovanou akcí. Během tohoto období mají zavedené živiny čas na rozklad a půda je bezpečně absorbuje.

Před výsadbou, za 2-3 dny stojí za to připravit vybrání v zemi, hloubka příkopu by měla být přibližně 30-35 cm a vzdálenost mezi nejbližšími sazenicemi by měla být ponechána až 1-1,5 m. Toto území je nezbytná z důvodu rozprostírajících se řas a také proto, aby bylo vhodné zacházet s výsadbou a provádět náležitou péči.

Mezi řádky bude stačit šířka 2-2,5 m.

Velká vzdálenost umožní keřům růst do šířky, aniž by zasahovaly do sousedních rostlin, a také bez vzájemného propletení větví. To značně usnadní možnost sklizně a bude to mít také příznivý účinek na větrání keřů.

Při výsadbě musí být sazenice snížena o 45-50 cm. Je to nutné, aby ani další výhonky na keři, ani bobule nevytahovaly živiny, a veškerá síla bude směřovat k rychlému zakořenění.

Výsadba malin Maroseyka se provádí podle standardního schématu:

 • Otvor je vykopán v objemu, který se rovná kořenovému systému.
 • Ve spodní části je nutné vyložit drenáž: rozbitou cihlu nebo drcený kámen, aby voda v kořenech nestála.
 • Při výsadbě rostliny je nutné narovnat oddenky a naplnit půdu tak, aby byly všechny dutiny vyplněny zeminou, aby v ní nebyly žádné dutiny.
 • Ihned po zakořenění by měl být zasazený výhonek hojně napojen.

Tipy pro péči o maliny

Tipy pro péči o maliny

Sazenice vysazená v prvním roce nepřinese úrodu, pouze příští sezónu může rostlina potěšit prvními ústy. Pro aktivní růst bude keř v prvních letech vyžadovat hojné hnojení. Zpočátku stojí za to přidat dusík a fosfor, později připojit draslík, který je obsažen v dřevěném popelu.

Zalévání, i když je zapotřebí hojné, ale také stojí za to kontrolovat: nepřetékejte a nevyvolávejte stagnaci vlhkosti v blízkosti kořenů. Proto stojí za to provádět zavádění výživné vlhkosti podle potřeby. Pokud je léto horké, pak se zalévání provádí každý den po západu slunce.

Zavlažování se za deštivého počasí nedoporučuje.

Vzhledem k tomu, že malinová rostlina Maroseyka má mělký kořenový systém, netoleruje sucho. Proto, aby půda rychle nevyschla, se doporučuje shora brousit povrch... K tomu se nejčastěji používá sláma a také agrofibre.

Malinové prořezávání - podmínky a pravidla

Odstranění přebytečného růstu musí být provedeno na různých místech vegetačního období:

 1. Podzimní prořezávání je nutné k odstranění mladých a oslabených výhonků, které nebudou schopny normálně odolávat zimním mrazům a navíc budou stahovat živiny z kořenového systému.
 2. Na podzim se také provádí sanitární prořezávání - všechny výhonky poražené parazity a chorobami, rozbité zátěží plodů nebo povětrnostními podmínkami biče, jsou odstraněny. Suché větve jsou také eliminovány.
 3. Na jaře bude nutné prořezávání keřů, aby se růst vyčistil a ztenčil: zůstanou pouze silné, životaschopné výhonky.

V každém keři nesmí být ponecháno více než 6 výkonných náhradních výhonků. Pro zvýšení objemu keře je ve výšce 1 m sevřen horní bod růstu. Díky tomu z bočních pupenů vyrůstá mohutný keř, který poskytuje mnohem větší výnos.

Příprava na zimu a hibernaci

Příprava na zimu a hibernaci

Maroseyka dobře snáší zimní zimu a mírnou zimu, ale mrazy přesahující -30 ° C jsou pro rostlinu destruktivní.Severní regiony proto přijímají opatření k ochraně keřů před zimním chladem. Keř by měl být zakryt nejpozději první září. To je způsobeno skutečností, že později, když začnou první mrazy, větve zkřehnou a bude problematické je zakrýt.

Zpočátku jsou větve prořezány a kořenové výhonky jsou také předmětem odstranění.

Poté je celý keř svázán s náručí a co nejvíce se ohýbá k půdě. Doporučuje se zakrýt trsy malin spunbondem, pilinami, slámou nebo borovicovými větvemi shora. Můžete také použít jakýkoli jiný materiál.

Pokud se region vyznačuje velkým množstvím sněhu, pak by větve ohnuté k zemi měly být po jeho pádu jednoduše pokryty sněhem. Chrání rostlinu před mrazem a mrazem oddenků.

Nemoci, jejich příznaky a metody léčby

Nemoci, jejich příznaky a metody léčby

Malinová Maroseyka se obvykle neliší v častém projevu chorob, rostlina je odolná vůči chorobám. Ale při nesprávných podmínkách kultivace a péče má keř tendenci se infikovat následujícími onemocněními uvedenými v tabulce.

Choroba Znamení
Fialová skvrna Na stoncích se objevuje houbové onemocnění, obdélníkové fialové žíly. Jsou ovlivněny listy, pupeny, stonky, listové stonky.
Padlí Vyskytuje se ve vysoké vlhkosti, ve stinných a hustých výsadbách. Na konci výhonků se vytvoří bělavý, jemný vosk, který postupně vyplňuje celý povrch listu.
Anthracnose Vznikl kvůli nedostatku zalévání. Na jakémkoli povrchu rostliny se tvoří malé skvrny o formátu 1-3 mm. mají šedivý odstín a fialový okraj kolem kruhu.
Rez Objevují se na horních listech ve formě malých oranžových tuberkul. Poté postižená oblast zhnědne a pokryje se světlými vředy.
Chloróza Virové onemocnění, projevující se zežloutnutím listů během období plodu.
Patologie rakoviny oddenků Vyvolává tvorbu nádoru o objemu vlašského ořechu na oddencích. Při absenci léčby a eliminace nemocné rostliny se novotvary rozpadají po 1-2 letech a infikují veškerou půdu a další rostliny kolem.

Abyste předešli chorobám, budete muset přijmout preventivní opatření a také nepoškodit kořenový systém. Stojí za to pečlivě uvolnit a také nepěstovat maliny po dobu 7 nebo více let ve stejné oblasti. Návrat na staré území by se měl uskutečnit nejdříve po 4 letech.

Aby se zabránilo vzniku chorob, stojí za to stříkat keře takovými chemikáliemi, jako jsou:

Pokud se postřik provádí za deštivého počasí, doporučuje se postup opakovat po 10-14 dnech.

Škůdci, jejich znaky a způsoby hubení

Škůdci, jejich znaky a způsoby hubení

Kromě chorob mohou být rostliny ovlivněny parazitickými jedinci. Existuje několik druhů škůdců, kteří nejčastěji ovlivňují listové desky, stonky, oddenky a malinové plody.

Škůdce Znamení
Stonek žlučníku Na rostlině se usazuje moucha o objemu až 2 mm s průhlednými křídly a nahnědlým hřbetem. Položí larvy, které poškozují strukturu stonků.
Vlašský ořech Poškozuje strukturu stonků, uvolňuje larvy, které se živí tkáněmi, vyvolává praskání kůry a vytváří otoky.
Mšice Útočí na rostliny umístěné ve stinných oblastech. Škůdci osídlují výhonky a tvoří pupeny, vyvolávají kroucení listových desek, blokují růst a stimulují zakřivení výhonků.
Weevil Žere stopky a zbavuje je pupenů a vaječníků.
Chyba Velikost až 4 mm. Živí se rostlinným nektarem a květinovými prašníky.

Pro hubení škůdců se provádí postřik přípravky Fufanon, Alatar, Inta-Vir, Aktellik nebo Iskra-M. Doporučuje se zavlažovat buď před kvetením, nebo po kvetení, během období tvorby bobulí.Je tedy pravděpodobnější eliminovat patogenní hmyz a zachovat produktivitu keře.

Více informací o správném pěstování malin naleznete ve videu:

Výhody a nevýhody odrůdy

Obvykle je malina Maroseyka ceněna zahradníky, má řadu pozitivních výhod s malým seznamem nevýhod. Jeho hlavní výhody jsou následující:

 1. Významné objemy sklizené plodiny.
 2. Výrazná chuť bobulí.
 3. Velké velikosti bobulí.
 4. Schopnost přepravovat sklizenou plodinu.
 5. Slouží k přípravě různých polotovarů.
 6. Odrůda je nenáročná z hlediska péče.
 7. Na stonku nejsou trny.
 8. Odolává mrazům až do -30 ° C.

Existují však i menší nevýhody. Keř se vyznačuje velkými objemy, roztaženými řasami dorůstá až do výšky 1,8 m. Proto je nutné je svázat. Při dlouhodobém pěstování na jednom místě se bobule postupně zmenšují. Pokud rostete rostlinu v severních oblastech Ruska, budete potřebovat další úkryt na zimu.

Nevýhodou je také bohatý růst vedle hlavního keře, který je nezbytný pro výměnu. Kořenový systém umístěný na povrchu neustále vyžaduje zalévání. Při absenci zavlažování maliny snadno vysychají a umírají.

Ačkoli je tedy Maroseyka nejběžnější odrůdou pro pěstování malin, má také své vlastní nuance, a to jak při pěstování, tak při výsadbě. Před zakoupením sazenic se doporučuje seznámit se se všemi funkcemi a vybrat nejlepší možnost.

Kategorie:Keře | Maliny
Avatar Lera1

Pokud si myslím, že jde o odrůdu (podobnou té naší, která roste na zahradě), pak jsou plody velké, na keři je spousta, ale nejsou chutné, mají kyselou chuť, která se nebude líbit každému.