Pěstování rajčat je nezbytnou etapou v boji o sklizeň

Konečně přišlo jaro a všichni zahradníci a chovatelé nákladních vozidel se pustili do svého oblíbeného podnikání - sázení semen pro sazenice, potápění, krmení atd. Ale neměli byste zapomenout ani na budoucí práci. Mnoho lidí se musí seznámit nebo si dokonce pamatovat způsoby péče o zahradu a zahradní rostliny pro bohatou úrodu. Například sevření rajče je dobře známý postup, ale jak by mělo být provedeno správně? Pamatujme.

Obsah:

Některé zajímavosti o rajčatech

svírání rajčat

Rajčata jsou na území naší země známá ne tak dávno, teprve od poloviny 18. století. Přišli k nám z evropských zemí - Španělska, Francie. Vlasti rajčat jsou obecně teplé oblasti Střední a Jižní Ameriky.

Je zajímavé, že v Rusku byla rajčata původně pěstována jako okrasná rostlina.

Jejich jasná zeleň a jasně červené plody přitahovaly pozornost svou jedinečností. To si všimli také Španělé, kteří pojmenovali novou rostlinu, kterou přinesli dobyvatelé z Jižní Ameriky, zlaté jablko - Pomo D'oro. Prakticky nám známé - „rajčata“! Nyní vědci, kteří studují život starověkých indiánů, s jistotou tvrdí, že název rostliny - rajče - má své kořeny ve starověkém aztéckém slově „tomatl“

Podle mnoha jsou rajče a rajče jedno a totéž. Ano, v jistém smyslu je. Ale rajče je samotná rostlina a rajče je plodem rajče. Navíc ne mnoho lidí ví, ale rajče není nic jiného než bobule. ano, nedivte se! To není zelenina, jak nás to učí ze školky. Rajče je vynikající bobule.

Když si lidé uvědomili, že plody rajčat lze jíst, rajčata se stala běžným pokrmem. Postupně je začali používat nejen syrové, ale také se naučili, jak sklízet rajčata pro budoucí použití - solit, nakládat, připravovat různé horké saláty, dresinky a dokonce i džem!

Teď jen ten nejlenivější zahradník nepěstuje rajčata. A většina z těch, kteří mají letní chatu nebo zahradní pozemek, si nedokáže představit sklizeň bez dobré porce rajčat. Pěstování rajčat navíc není tak obtížné. a co můžeme říci o rozmanitosti odrůd, které se navzájem liší barvou, tvarem a velikost ovoce - od drobných cherry rajčat až po obrovské tmavě vínové plody odrůdy „Bull Heart“.

Od semene po sklizeň

svírání rajčat

Jako každá rostlina rajčata se pěstují v několika fázích:

  • příprava osiva
  • výsadba semen pro sazenice
  • potápět
  • přistání na trvalém místě
  • svírání rajčat
  • sklizeň

To zahrnuje také nezbytné krmení, napájení, přípravu pro budoucí použití.

Semena rajčat byla tedy zakoupena nebo byla získána z předchozí sklizně. Před zasazením do země je nutné zkontrolovat klíčivost semen, aby nedošlo k záměně s počtem rostlin, které vyžadují místo na místě, a péčí a péčí. Jak zkontrolovat klíčivost semen rajčat? Prostě. Každý zkušený zahradník může dát několik tipů, jak připravit semena rajčat na výsadbu sazenic. pokud je zkombinujete, ukáže se, že semena jsou potřebná:

  • dezinfikovat
  • odstranit dutinu,
  • krmivo pro lepší klíčení.

Nejprve se zkontroluje dutost semen.za tímto účelem se doporučuje nalít vodu do šálku a snížit semena rajčat, ale zkontroluji také jiná semena, například okurky. Semena se rozmíchají ve vodě a nechají se 10-15 minut. ty, které se během této doby vznášejí, jsou považovány za prázdné, jsou vybrány a vyhozeny. Dalším krokem při přípravě semen bude jejich dezinfekce. To se provádí zahřátím semen v troubě po dobu 20-25 minut při teplotě nepřesahující 52 stupňů Celsia. Pokud se zvýší teplota nebo se semena udrží v peci delší dobu, jednoduše se spálí. Dezinfekci semen lze provést pomocí roztoku manganistanu draselného. Mělo by to být dostatečně silné, ale ne černé. V tomto řešení se semena rajčat uchovávají po dobu 17 minut. Mnoho lidí doporučuje saturovat změnu vitalitou pro klíčení tím, že je umístí do šálku s aloe šťávou nebo speciálními přípravky, například Zircon. Jedná se o přírodní biostimulanty, díky nimž se semena „probudí“.

Pro vysoce kvalitní klíčení musí být semena rajčat vyklíčena. Za tímto účelem jsou položeny na talířek pokrytý čistým plátěným hadříkem, pokrytý stejnou látkou nahoře, navlhčenou tavnou vodou a umístěny do plastového sáčku, který denně vysává budoucí sazenice. Vylíhnutá semena se zasadí do připravené půdy, až klíčky dostatečně dorostou, rostliny se ponoří a přesadí je do prostornějších nádob.

Rajčata však byla přesazena na trvalé místo - do skleníku nebo na otevřené postele. Co s nimi dělat, kromě toho, že musíte pravidelně zalévat, plevel, krmit? Pro získání bohaté sklizně z rajčat se provádí postup, jako je štípání.

Jak se provádí sevření rajčat?

svírání rajčat

Slovo připnutí je neobvyklé. Jak je jasné, pochází ze slova nevlastní syn - nevlastní syn, zbytečné. Totéž je s těmi větvemi, které jsou odstraněny z rostliny během sevření - jsou připnuté. Rostlina tyto větve nepotřebuje. Nebudou přinášet ovoce, ale odnesou pouze živiny a sílu rostliny. Jak identifikovat nevlastní děti? Ty větve, které se nacházejí pod první větví s květinami, jsou nevlastní děti. Obvykle se takové zbytečné větve objevují v paždích větví s květinami. Musí být odstraněny odlomením nebo ořezáním, když jsou ještě malé. Pokud odstraníte nevlastní děti, které již dostatečně vyrostly, zůstane na rostlině velká rána, která bude vyžadovat sílu k uzdravení.

Složitost u některých odrůd spočívá v tom, že kmen rostliny je jakoby rozdělen na dva a není jasné, který z nich bude s plody a který bude prázdný. V takovém případě budete muset počkat, až se objeví květiny, abyste poznali nevlastního syna a odstranili ho. Video plot řekne od om, a správně sevře rajčata

Mnoho zahradníků dává přednost tomu, aby vůbec neodstraňovali zbytečné větve, raději krmí rostlinu hnojivy, aby získali dobrou sklizeň, mnozí neodstraňují nevlastní děti, ale pouze listy z větví - to není správné. Grasshopping přináší mnoho výhod - rostlina přijímá více živin, více slunečního světla, více prostoru a také méně onemocní, protože ve zředěném prostředí je menší šance na šíření všech druhů nemocí. V důsledku toho travnatá rostlina přinese větší sklizeň, protože je pohodlnější se o ni starat, nemusíte instalovat podpěry pod mnoha pobočkami.

Bohatá sklizeň rajčat bude pro zahradníka odměnou za veškerou práci a starosti.

Hodně štěstí!

Uživatelský avatar Wika

Dříve jsme při pěstování rajčat vždy postupovali bez sevření. Potom moje matka odněkud zjistila jeho nezbytnost a provedla tento postup s našimi rajčaty. Když její babička viděla výsledek svého úsilí, téměř dostala infarkt. Ale jak se ukázalo, marně se obávala. Úroda později byla stejně vynikající jako vždy.

Anna fotka uživatele

Tady, Wika, jak vidíte, pak štípnutí ve skutečnosti umožňuje získat bohatší sklizeň ze stejných rostlin, pokud nebyly přišpendleny.

Manažer88 avatar

Vždycky jsme nevlastní rajčata a svázali je, i když je odrůda poddimenzovaná. To pomáhá vyhnout se hnilobě plodů po silných deštích a pozdní plíseň tolik neovlivňuje listy.

Goshia avatar

Na keři rajčat jsou obvykle ponechány dva. nebo tři stonky. Jeden hlavní a dva zůstávají z nevlastních dětí. Zbytek nevlastních synů je přísně odstraněn, protože pokud je necháte, rajčata dlouho dozrávají. Také budou malé. Oprava musí být prováděna opatrně, aby nedošlo k poškození větví.