Hydrangea paniculata: tajemství péče a reprodukce

Paniculata hortenzie se často nachází v zahradách venkovských domů a chat. Jeho hlavním rysem je bohaté kvetení, nenáročnost, mrazuvzdornost. Proto pokud nemáte čas trávit celou dobu na zahradě, ale chcete to udělat neobvyklým, pak vám hortenzie přijde vhod.

Obsah:

Popis zařízení

Popis zařízení

Hydrangea paniculata limelight je jedním z nejvíce běžné odrůdy hortenzie... To bylo jmenováno paniculata kvůli jeho květenství. Květenství hortenzie je velké, někdy dosahuje délky 30 cm, květy rostliny jsou dvou typů: bisexuální a sterilní. První jsou o něco menší, po opylování na ně padají okvětní lístky. Druhé jsou větší, každý až do maximálně 3 cm, zůstávají na keři dlouho.

Od začátku do konce kvetení mění květina barvu, od krémové přes růžovou až po červenou.

Charakteristika hortenzie:

 • Hydrangea Laimlat je keřová rostlina, je velmi elegantní, nezametá, maximální výška a šířka jsou 2 metry.
 • Rostlina roste a vyvíjí se velmi rychle, lze ji přidat 25 cm ročně (za předpokladu, že je řádně ošetřena a je vhodné místo).
 • Hortenzie je známá nejen svými květy, ale také neobvyklými listy. Jejich struktura je sametově hebká. Samotné listy jsou velké, světlé barvy, na koncích ostré, umístěné blízko sebe a zcela pokrývají větev keře.
 • Tvar keře hortenzie limelight zůstává bez podpěr, zatímco u některých jiných odrůd velké květenství ohýbá větve svou hmotností.
 • S nástupem podzimu listy mění barvu na šeřík, díky čemuž se hortenzie limelat stává ještě krásnějším a neobvyklejším.
 • Na podzim se stále uchovávají sterilní květenství, které během tohoto období mají zelenou barvu, poté postupně zežloutnou a na konci sezóny zbělejí.
 • Období květu trvá od července do srpna do října.

Zahradní designéři využívají zvláštnosti kvetení hortenzie: když zahrada již rozkvetla, hortenzie vstupuje pouze do svého nejvíce dekorativního období.

Název odrůdy vychází z odstínu květenství - barvy vápna, kterou získávají na začátku období květu vystaven vhodné půdě... Pokud je na místě příliš slunečno, pak budou květy bílé, které do října získají růžový odstín.

Hlavní požadavky na pěstování: slunná oblast, vlhká úrodná půda (je možná kyselá a kyselá), nedostatek vápna v půdě, dobře snáší zimu.

Byla to odrůda Limelight, kterou zahradníci uznali za nejkrásnější a nejodolnější mezi ostatními hortenzemi.

Péče o hortenzie paniculata

Péče o hortenzie paniculata

Hydrangea paniculata miluje vlhké stanoviště:

 • To neznamená, že je třeba transfuzi, i když je to v pořádku. usazuje se na bažinatých půdách.
 • Aby keř silněl a květenství je svěží a četné, musíte zalévat hortenzi v okruhu 1,5 metru.
 • Pokud je horké počasí, nezapomeňte keř pravidelně zalévat.
 • Důležitou otázkou je výběr půdy. Pro hortenzie je nejvhodnější hlinitá kyselá půda.
 • Pokud je půda zásaditá, zvyšuje se riziko chlorózy listů a špatného růstu květů.
 • Pokud je půda mírně kyselá, doporučuje se přidat do ní síran amonný nebo síran železnatý, kyselost se zvýší po přidání rašeliny a jehličnatého steliva.

Je lepší zasadit hortenzi do částečného stínu, protože jasné otevřené slunce negativně ovlivňuje růst rostliny a květenství.

Hortenzie nemá ráda průvany a vítr, takže je lepší ji zasadit poblíž stěn konstrukcí nebo živých plotů. Nebojte se pěstovat hortenzi uvnitř městských omezení, dobře snáší znečištění plynem. Pokud je zima krutá, pak je hortenzie chráněna před mrazem, ale pokud je zima mírná, není přístřešek nutný. V případě, že listy nebo celé výhonky jsou chladem poškozeny a odumřou, do léta se rychle uzdraví.

Předpokladem pro rozvoj hortenzie je prořezávání koncem zimy nebo brzy na jaře.

Je důležité toto období nevynechat, protože pokud odříznete výhonky pozdě, může to poškodit zdraví keře, v důsledku toho bude citlivé na vývoj nemocí a nemusí kvést. Obecně prořezávání nejen zvyšuje imunitu hortenzií, ale také zvyšuje růst výhonků, keř se stává bujnějším.

Co se týče krmení, pak se každé dva týdny aplikují minerální hnojiva, jednou za měsíc - organická. To se děje od začátku jara do konce července. Již v srpnu je krmení zastaveno. Aby byly výhonky silnější, přidá se jednou za měsíc do půdy roztok manganistanu draselného (0,5 gramu manganistanu draselného na kbelík s vodou).

Rozmnožování a výsadba hortenzií

Rozmnožování a výsadba hortenzií

Hortenzie se množí několika způsoby:

 • Výstřižky.
 • Rozdělení keře.
 • Semena.
 • Očkování.

Optimální čas pro zakořenění řízků - polovina července, kdy je hortenzie na vrcholu. Řízky jsou řezány z ročních, postranních výhonků, jsou malé a měkké, dosud lignifikované. Chcete-li zvolit vhodný výstřel, musíte jej ohnout, ten správný se nezlomí. Pokud je výhonek tlustý a křehký, má již vytvořené dřevo, pak se buď špatně zakoření, nebo nebude vůbec vhodný k reprodukci.

Řezy můžete provést v červnu, poté je třeba provést řízky s částí loňského výhonku.

Pro zakořenění se odebírá vlhkost spotřebovávající substrát, který se skládá ze dvou částí rašeliny a jedné části hrubého písku. Rašelina je nezbytná pro mírně kyselou reakci, při které začnou růst kořeny. Přidání mechu sphagnum zvýší vlhkost půdy.

Vlastnosti řízků6

 • Řízky jsou do směsi prohloubeny o 2-3 cm, měly by být ve vzdálenosti asi 4 cm od sebe, řízky by měly být umístěny s mírným sklonem.
 • Teplota okolního vzduchu by měla být do 20 stupňů, pokud jsou splněny všechny výše uvedené podmínky, zakořenění nastane za měsíc.

Reprodukce rozdělením keře je o něco jednodušší:

 • Na začátku jara nebo na podzim je keř zcela odstraněn ze země a rozdělen na několik částí, nejčastěji 2 nebo 3.
 • Je důležité zajistit, aby na každém novém keři zůstalo několik obnovovacích pupenů.

Šíření semen pro mnoho rostlin je to poměrně obtížný úkol, totéž platí pro hortenzie, kromě toho rozmnožování semen není vhodné pro odrůdové rostliny.

Semena jsou rozložena na povrch substrátu mírně kyselou reakcí. Půda by měla sestávat z následujících složek:

 • Hrubý písek.
 • Rašelina.
 • Humus.
 • Listová země.

Pokud se setí provádí na jaře, pak sazenice lze vidět za měsíc.

Aby se vývoj vydal správnou cestou, jsou mladé hortenzie hnojeny komplexními hnojivy. Na podzim mohou být sazenice přesazeny do otevřeného terénu; pro první zimu je vytvořen dobrý úkryt.

Použití v krajinářském designu

Použití v krajinářském designu

Hortenzie jsou na trvalé místo na místě přeneseny až ve věku 5 let. K tomu potřebujete otvor o hloubce 40 cm a šířce 60 cm. Pokud se plánuje, že bude keř vyroben z keřů, bude pro to vykopán metr.

Zpočátku není vzdálenost mezi keři větší než jeden metr, zatímco dospělé rostliny potřebují 2,5 m.

Doba výsadby se liší podle území výsadby, na severu se provádí na jaře, na jihu na jaře a na podzim. Aby byla hortenzie chráněna před přehřátím a plevelem, musí být kruh kmene mulčován. Mulčování je vyrobeno z rašeliny, kůry a dřevěných štěpků, celá tato směs je rozložena v jednotné vrstvě 10 cm kolem keře.

Použití hortenzie:

 • Hortenzie vypadá skvěle v každé zahradě; často je používána v projektech krajinářských návrhářů. Typ a rozmanitost keřů lze vybrat v závislosti na požadovaném složení.
 • Nejčastěji se rostlina používá jako jediná rostlina a vysazuje se jednoduše na trávník; skupinový kompozit a živé ploty se také vyrábějí z hortenzie. Velká velikost keře dává zahradě vážnost.
 • Hortenzie se nejčastěji používá k vytvoření ruského stylu, je vysazena v tandemu s šeříky, vrbou, břízou, javorem atd. Nejběžnější kombinace tohoto keře s jakýmikoli jehličnany. Vypadá skvěle s různými kvetoucími trvalkami, jako jsou pivoňky, kosatce, růže.

Každý zahradník může ovládat odstín květenství hortenzie.

Při změně podmínek lze krémovou nebo růžovou změnit na modrou nebo modrou. Nejde vůbec o samotnou odrůdu, ale o složení půdy. Pokud je půda mírně zásaditá, pak budou květy bledé nebo jasně růžové, pokud je půda kyselá, pak budou květiny modré. Bílé okvětní lístky nemění svou barvu.

To je způsobeno skutečností, že alkalické prostředí keře nedostává potřebné železo. Pokud je nutné pěstovat modré hortenzie, přidá se do půdy roztok solí železa, pod keř lze umístit jakékoli železné předměty nebo hobliny. Chcete-li získat jasnou barvu, ukáže se to, pouze pokud byl originál také jasný.

Existují takoví zástupci, když na stejném keři rostou modré i růžové květy.

Péče o hortenzii je snadná a snadno se množí, je odolný vůči parazitům a chorobám. Chcete-li ve své zahradě vypěstovat krásnou hortenzii, potřebujete trochu pozornosti a znalosti správné péče.

Více informací naleznete ve videu.

Kategorie:Keře | Hortenzie
Uživatelský avatar Yulyalka

Hodně jsem četl a rozhodl jsem se, že si koupím hortenzi i pro svoji daču. Ale po výsadbě začaly její listy zčernat, co to znamená?