Stalked hortenzie: jak pěstovat zahradní lianu?

Řapíkatá hortenzie je nejneobvyklejší a nejvzácnější druh hortenzie, který se stále zřídka vyskytuje v ruských zahradách. Jedná se o keřovou révu, jejíž délka může dosáhnout 25 metrů. V zahradách je chována jako okrasná kvetoucí rostlina schopná šplhat po stěnách a jiných svislých podpěrách. Jasně zelené listy a příjemná vůně květin ji mohou proměnit v jednu z nejlepších dekorací do zahrady nebo na letní chatu. Co potřebujete vědět o této rostlině?

Obsah

Původ a vzhled hortenzie

Vzhled

Řapíkatá hortenzie byl představen z východní Asie, je to jeden z nejexotičtějších druhů. Nejčastěji se vyskytuje v Číně, Japonsku, Koreji, Sachalinu a na Kurilských ostrovech jsou považovány za okraj sortimentu. V našich zahradách se objevila relativně nedávno a je stále považována za exotickou, ale tato rostlina je dokonale přizpůsobena ruským podmínkám a může růst ve většině oblastí.

V přírodě tato réva roste v jehličnatých lesích, krouží kolem mohutných kmenů jedle a olej.

S pomocí vytváření náhodných vzdušných kořenů je hortenzie schopna vystoupit do výšky více než 25 metrů. Je pozoruhodné, že tato rostlina dokáže asimilovat živiny pomocí hlavního kořene umístěného na zemi a pomocí malých vzdušných kořenů.

Řapíkatá hortenzie má jednoduché srdčité nebo široce vejčité listy, jejichž průměr může dosáhnout 10 cm, listové řapíky jsou dlouhé, až 8 cm, jsou pokryty krátkými chlupy. Horní část listu je tmavší než spodní; tloušťka stonku vinné révy obvykle není větší než 5 mm.

S počátkem podzimu listy hortenzie stávají jasně žluté, v říjnu spadnou.

Hortenzie kvete každoročně ve velkých květenstvích, jejichž průměr může být až 20 cm. Květenství typu corymbose, uprostřed jsou menší květy a podél okrajů velké bílé pupeny, jejichž průměr dosahuje 3 cm. Květenství může mít také bílý - růžový odstín. Kvetoucí hortenzie vydává silnou a velmi příjemnou vůni, která přitahuje hmyz. Je to díky nádherným velkým pupenům a svěží zeleni, která se rozšířila jako zahradní rostlina.

Umístění na webu

Umístění na webu

Každý, kdo chce na místě pěstovat řapíkatou hortenzii, by měl vědět, jaké podmínky musí být splněny.

Nejedná se o zvlášť náročnou rostlinu, ale je třeba vzít v úvahu některé jemnosti:

 • Půda: vlhká, odvodněná, trvalé podmáčení by nemělo být povoleno. Kyselost půdy není nijak zvlášť náročná, je však žádoucí přítomnost rašeliny. Roste špatně na vápenatých půdách, nedoporučuje se je vybírat.
 • Osvětlení: je vhodnější vysazovat řapíkatou hortenzii na otevřených místech, bude kvést neustále pouze při dobrém osvětlení. Může růst ve stínu, ale růst bude pomalý a květy budou malé.
 • Mrazuvzdornost: jedná se o zimovzdornou rostlinu, která bez poškození vydrží klima střední zóny.

Hortenzie lze použít jako přízemní kryt, protože tvoří hustý zelený koberec o poměrně velké ploše.Například je velmi vhodné zasadit ho do skalky, protože se dobře hodí ke kamenům, lze jej umístit také na alpskou skluzavku. V tomto případě je hortenzie schopna úplně splétat i velké balvany a vytvářet krásné kompozice listů a svěžích květin. Na rovném povrchu také dostatečně rychle roste a může být zajímavým řešením pro velký záhon.

Další možnost umístění je vertikální: tato rostlina bude nádhernou dekorací pro stěny domu nebo pro kamenný plot.

Zajímavé je, že nemá ráda síťové ploty a roste na nich velmi pomalu. Pokud si však jako podporu zvolíte sloup, rovnou zeď nebo široký kmen stromu, hortenzie rychle poskytne svěží výhonky. Při správném pravidelném prořezávání můžete vytvořit silný koberec, který může zcela zakrýt zeď, což je vynikající volba pro plot letní chaty.

Výsadba řapíkaté hortenzie

Výsadba hortenzií

Hortenzie se může množit dvěma způsoby: pomocí semen nebo pomocí výhonků.

 • Semena jsou na podzim vysazena v nádobách s úrodnou půdou, poté jsou na jaře přesazeny mladé výhonky do otevřené půdy.
 • Vegetativní metoda se používá častěji; k tomu se stříhají zelené řízky s jednou internodou. Délka řezu by měla být nejméně 8 cm, při zakořenění jsou rostliny zalévány několikrát denně a chráněny před přímým slunečním zářením.

Výsadba je vhodnější na jaře, v dubnu až květnu.

Rostlina v otevřeném terénu Doporučují se sazenice staré 2-3 roky. Vzdálenost mezi výsadbami by měla být alespoň 1 metr. Sled akcí při výsadbě rostlin:

 • Příprava přistávací jámy. Jeho rozměry jsou přibližně 40x40 cm, hloubka je až půl metru. Pokud je třeba rostlinu zasadit do jílovité půdy, je lepší zvětšit velikost jámy, a pokud mluvíme o obdělávaných půdách, pak ji lze zmenšit.
 • Příprava drenážní vrstvy. Dno jámy je pokryto asi 10 cm rozbitou cihlou nebo štěrkem a poté se na ni nalije vrstva úrodné půdy o tloušťce 12-15 cm.Odvodnění je nutné, jinak mohou kořeny rostliny hnit.
 • Kořenový systém je pečlivě narovnán v jámě, je pokrytý půdou. Kořenový límec by měl být v jedné rovině s povrchem půdy.
 • Výsadby je třeba hojně zalévat: každá rostlina bude vyžadovat nejméně 20 litrů vody.
 • Doporučuje se přidávat do kmenů mulč, organický materiál na ochranu půdy. Jsou to piliny, jehly, rašelina atd. Použití mulče pomáhá udržovat vlhkost v půdě a chrání kořenový systém rostlin. Kromě toho inhibuje růst plevelů a pomáhá chránit plodiny.
 • Je velmi důležité vybrat správné místo pro výsadbu: přemýšlejte o tom, kde je nejvýhodnější umístit hortenzii na místo, aby zelený koberec a bílé voňavé květiny nezůstaly bez povšimnutí.

Péče o zahradní révu

Pěstování hortenzie není nijak zvlášť obtížné, je důležité zajistit jí dostatečné zalévání a řádně ji krmit.

Pokud je léto suché, rostlina by měla být postříkána vodou nejméně 3krát týdně. Polévejte hortenzi jednou týdně, ale hojně. Každá rostlina vyžaduje asi 20 litrů. Současně se doporučuje zalévat velkou konvicí nebo postřikovačem, aby byly kořeny a půda navlhčeny rovnoměrně.

 • Na začátku léta nebo dokonce na konci května jsou rostliny krmeny roztokem kejdy (poměr by měl být 1:10), musí být také aplikována minerální hnojiva. Po celé vegetační období se vrchní obvaz nanáší 3-4krát. Lze použít hnojiva, jako je superfosfát nebo nitrofos.
 • Podzimní půda je dodatečně hnojena popelem z dřeva. Na každý metr čtvereční plochy by mělo připadat asi 100 gramů.

V prvních několika letech hortenzie obvykle roste poměrně pomalu, ale pak rychle začne dávat svěží výhonky.Pokud se používá pro vertikální zahradnictví a chcete dosáhnout velké koruny, je nutné pravidelně provádět prořezávání vinné révy.

Pro maximální pokrytí podpory je hortenzie odříznuta brzy na jaře a ponechává jen malou část větví.

V tomto případě během vegetačního období silně roste a poskytuje četné boční procesy. Stonky jsou pravidelně svázány a směrují jejich růst správným směrem. To je zvláště důležité, pokud chcete vytvořit krásnou zelenou dekoraci, například pro altán nebo oblouk.

Kromě dekorativního je také vyžadováno sanitární prořezávání: z hortenzie musí být pravidelně odstraňovány sušené nebo nemocné výhonky.

Obecně není nijak zvlášť obtížné se o hortenzii řapíkatou starat. Stejně jako všechny vinné révy je poměrně odolný vůči nepříznivým faktorům a při neustálé péči vás potěší nádhernou zelení a neustálým kvetením.

Dekorativní možnosti hortenzie

Dekorativní možnosti hortenzie

Hydrangea je neobvykle krásná rostlina, která se aktivně používá design krajin... S jeho pomocí můžete původně navrhnout živý plot, altán, pergolu, jakoukoli zahradní budovu, protože hortenzie si rychle zvykne na jakékoli podmínky a během několika let po výsadbě začne rychle růst.

Aby byl zajištěn růst ve správném směru, může být na podpěře vytvořena drátěná podpora, poté vinná réva hustě opletí svislý povrch.

Ačkoli jsou jeho květy obvykle bílé, mohou být uměle vyráběny modře: za tímto účelem si můžete koupit bluingový prostředek v zahradnickém obchodě nebo posypat půdu kolem kořene vinné révy síranem hlinitým. To je pro rostlinu neškodné, ale její květy nakonec získají zajímavý namodralý odstín.

Taková réva vypadá velmi zajímavě, může být použita k výzdobě fasády domu nebo k vytvoření dekorativních kompozic na plotu.

Sledovaná hortenzie je krásná, exotická a na péči nenáročná rostlina. To vše z ní udělalo žádanou obyvatelku zahradních pozemků.

Kategorie:Rostoucí | Hortenzie
Anna fotka uživatele

V dnešní době je velmi často vysazována keřová hortenzie. Kvete tak krásnými obrovskými trsy - pastvou pro oči. Ale pokud také zasadíte hortenzii-lianu, pak bude obecně pohádka.

Manažer88 avatar

Z nějakého důvodu jsem se s takovou rostlinou ještě nesetkal. Ale na fotografii to vypadá velmi pěkně. Prostě vhodné pro zdobení altánu. Zajímalo by mě, jestli je možné vypsat zahradní lianu z katalogu (není v interfloře), nebo je lepší někde získat stonku a pěstovat si ji sami.