Lze fialky přesazovat na podzim a kdy je lepší provést tento postup?

Saintpaulias neboli fialky neztrácejí svou popularitu mezi pěstiteli květin. A to vše díky rozmanitosti odrůd, které potěší chovatele. Mini květinový záhon květin různých barev a tvarů můžete vytvořit vysazením pouze jedné fialové. Rostliny však vyžadují pečlivou údržbu a pohodlné podmínky pro celoroční kvetení.

Přesazování pokojových rostlin je nezbytný postup. To umožňuje nejen omladit rostlinu, ale také ji zachránit před chorobami a škůdci. Nesprávně provedená transplantace však může negativně ovlivnit stav květu. Zvažme podrobněji, zda je možné přesadit fialovou na podzim nebo během kvetení a kdy je lepší to udělat.

Obsah:

Nejlepší odrůdy fialek, jejich vlastnosti

Nejlepší odrůdy fialek, jejich vlastnosti

Je obtížné vybrat si z různých odrůd, které kvetou, aby vyhovovaly podmínkám domu, bytu a které potěší svým jedinečným vzhledem. Mezi fialkami existuje mnoho druhů, které jsou již známé a získaly popularitu:

Odrůda Popis květiny Vlastnosti
Krásná kreolská Na malé růžici zelených listů se shromažďují sametové květy tmavě modrého tónu. Po okrajích okvětních lístků běží bílý pruh. Odrůda je nenáročná a kvete dlouho.
Ibišek Velké polodvojité lístky se vyznačují bílo-růžovou barvou. Růžice listů je kompaktní a svěží. Dosahuje rychlého růstu a kvetení, vyžaduje řádnou péči.
Pauline Viardot Stín vína okvětních lístků je kombinován s bílým okrajem kolem okraje. Květenství je uspořádáno svisle. Listy jsou uprostřed tmavě zelené, na okrajích bělavé, shromážděné v kompaktní růžici. Kvetení závisí na péči.
Purpurová Odrůda má velké květy dvojitého a polodvojitého typu. Barva pupenů je červeno-vínová s bílým okrajem kolem okraje. Světle zelené listy se shromažďují v malé růžici. Zalévejte rostlinu přes paletu.
Zimní úsměvy Růžové polodvojité okvětní lístky s třásněmi po okrajích světle zelené barvy. Květy dosahují průměru 6 centimetrů. Listy jsou podlouhlé, prošívané. Rostlina kvete bujně a hojně, v péči je nenáročná.
Dynastie Ming Fialová má narůžovělé okvětní lístky ve tvaru mísy. Listy jsou zelené, pestré, se zvlněnými okraji. Jedna z nenáročných rostlin, snadno snáší nepříznivé podmínky.
Chanson Květina se skládá z mnoha tmavě modrých okvětních lístků.Světle a tmavě růžové skvrny jsou viditelné na mírně zvlněných okvětních lístcích. Velká růžice se skládá z hladkých lesklých zelených listů. Kvete bujně a hojně. Odrůda se vyznačuje dlouhým kvetením.

Dekorativnost Saintpaulias není jen v kráse pupenů, struktuře okvětních lístků, ale také v listech. Mají také různou barvu. Často se vyskytují rozmanité odrůdy se zvlněnými okraji, sametovými nebo hladkými povrchy.

Může být fialová transplantována na podzim?

Může být fialová transplantována na podzim?

Je známo, že fialky se pěstují pro svůj kvet. Pouze s pupeny se rostlina stane skutečnou ozdobou domova. Důležitou podmínkou dlouhého a bohatého kvetení je přesazení rostliny do jiného květináče. Ve skutečnosti časem půda v květináči ztrácí svou nutriční hodnotu. A bez transplantace se květina může rozpadnout.

Čas pro přesazení se volí v závislosti na vegetačním období Saintpaulia.

Po letním vedru se fialky cítí skvěle a jsou připraveny kvést. V tuto chvíli je pro ně dostatek světla. Ale aby mohly nádherně kvést, musíte změnit půdu na novou nebo přidat živiny do staré. Na podzim lze provést transplantaci. To by však mělo být provedeno počátkem září, dokud se neobjeví pupeny.

Pokud na podzim přesadíte fialovou, pak za měsíc bude kvést. Obnovená i omlazená bude mít svěží a zářivé pupeny. Fialovou můžete transplantovat na podzim, ale před kvetením.

Kdy je nejlepší přesadit květinu?

Kdy je nejlepší přesadit květinu?

Pro vnitřní fialky bude nejlepším obdobím pro výměnu nádoby a půdy jaro. Ale podzim je vhodný také k přesazení. Během těchto období bude mít rostlina dostatek síly, aby se dokázala přizpůsobit novým podmínkám, přežít stres a zesílit.

Pokud byl postup úspěšný, bude rostlina potřebovat délku dne 10 hodin. Na jaře a na podzim je květ světla dost, aby přežil změny ve vašem životě. A teplota vzduchu bude v průměru 18-20 stupňů Celsia.

Naléhavost transplantace Saintpaulia můžete vidět podle:

 • protažení a odhalení stonku
 • zhutnění půdy v kontejneru
 • bílý květ na povrchu půdy
 • hnědé listy
 • opletené kořeny hliněné kómy v květináči

Nejlepší je fialky znovu vysazovat každý rok, aby se rostlina cítila dobře a dlouho kvetla.

Užitečné video o přesazování fialek:

Kdy je transplantace zakázána?

Pravidla pro pěstování pokojových rostlin říkají, že fialky nelze přesazovat v létě ani v zimě. Důvodem zákazu je, že v zimě rostlina nemá dostatek světla, aby se uchytila ​​v nové půdě. Saintpaulia nebude schopna získat dostatek tepla, protože teplota vzduchu v zimě často klesá pod optimální hodnotu.

Letní transplantace povede k tomu, že fialová nebude správně odpočívat a nezíská sílu pro aktivní kvetení. V létě teplota vzduchu v místnosti stoupá, je třeba zastínit květiny stojící na parapetech, aby listy nehořely.

Naléhavá transplantace se provádí kdykoli, pokud je květině ohrožena smrt z důvodu nemoci nebo škůdců.

Během období květu je zakázáno přesazovat květiny. Pak budete muset zastavit růst fialek. Rostlina přestane kvést a vyjde z „deprese“ až příští rok.

Může být Saintpaulia přesazena během kvetení?

Může být Saintpaulia přesazena během kvetení?

Existuje několik důvodů nemožnosti přesazování fialek během období květu:

 1. Pupeny na rostlině naznačují, že se rostlině daří dobře. Můžete počkat, až květiny uschnou, aby provedli proceduru.
 2. Svatovácina tráví svoji vitalitu, výživu, tvorbou pupenů. Výměna nádoby způsobí, že rostlina oslabí a zemře.

Ale v případě, že čas nestojí a pro vnitřní květinu je nutná urgentní transplantace, jsou pupeny odříznuty a postup je proveden.

Jak často by měla být rostlina znovu vysazena?

Jak často by měla být rostlina znovu vysazena?

Zvláštností fialové je, že květina rychle roste. Aby byl kořenový systém pohodlný a měl dostatek živin, je nutné rostlinu často repotovat. To se provádí každoročně. A je nejlepší postup provádět každých 7 měsíců.

Fialky se přesazují každý rok, ale v některých případech a častěji podle potřeby.

Důvodem častého přesazování Saintpaulia může být to, že květina nemá dostatek výživy. Půda se v průběhu času vyčerpává a ani vrchní obvaz není schopen zlepšit strukturu půdy v květináči. Z bohaté vlhkosti se půda často stává hustou a pokryta bílým květem. Poté můžete rostlinu přesadit výměnou ornice. Pokud je Saintpaulia postižena infekcí nebo škůdci, je lepší vyměnit nádobu za novou. Půda a hrnec musí být dezinfikovány.

Vaření nádoby na fialky

Vaření nádoby na fialky

Kvetení pokojové rostliny závisí na průměru květináče. Kontejner musí mít optimální velikost. Obvykle se dívají na velikost výstupu a volí průměr nádoby o 5 centimetrů větší.

Na výšku by kontejner neměl u středních rostlin překročit 10 centimetrů a u miniaturních rostlin stačí 5 centimetrů. Průměr hrnce by měl být o 1-2 centimetry menší než jeho výška.

Je nutné zvolit kapacitu fialové podle požadavků, jinak rostlina nebude kvést.

Květiny se cítí pohodlně v plastových nebo keramických vázách. Ve spodní části nádoby musí být otvory pro odtok přebytečné vody do pánve. Díky nim bude půda v květináči lépe větrána.

Požadavky na půdu

Požadavky na půdu

Půdní substrát pro Saintpaulias je buď zakoupen v obchodě, nebo připraven vlastními rukama. Hlavní věc je, že je volná, dobře propustná pro vzduch a vodu:

 • Směs by měla obsahovat listovou půdu, trávník, rašelinu nebo humus.
 • Pro uvolnění a lehkost podkladu je nutný hrubý písek a dřevěné uhlí.
 • Můžete přidat vermikulit, díky kterému je půda propustnější.

Aby se vyloučila infekce rostliny houbou, půda se dezinfikuje. K tomu se používá zalévání růžovým roztokem manganistanu draselného nebo kalcinace v sušárně. Půdu dezinfikujte 2 týdny před přesazením. Půdu v ​​kontejneru můžete částečně nebo úplně vyměnit.

Fialová transplantace s úplnou výměnou půdy

Fialová transplantace s úplnou výměnou půdy

Když je půda vyčerpaná, úplně ji vyměňte za fialky zvýšená kyselost... Kontaminovaná směs musí být také zcela změněna:

 • Nová nádoba pro zařízení je dezinfikována. Ke dnu položte drenážní vrstvu ve formě expandované hlíny, drceného kamene. Poté naplňte hrnec do dvou třetin zeminou.
 • Ze staré nádoby vytáhněte rostlinu. Aby byl postup snadný, nezapomeňte půdu navlhčit. Zalijte fialovou kořenem.
 • Položte květ na voskovaný hadřík, prohlédněte kořeny fialové a odřízněte poškozené a suché. Lze také odstranit spodní velké listy. Sekce jsou posypány drceným aktivním uhlím.
 • Rostlina se umístí do země nové nádoby a substrát se nalije a ponechá 2 až 3 centimetry po okraj nádoby. Půdu mírně zhutněte.

U dospělých rostlin každoročně úplně vyměňte půdu.

Transplantace s částečnou výměnou půdy

Transplantace s částečnou výměnou půdy

Při zhutňování půdy v květináči můžete odstranit horní vrstvu a přidat čerstvou půdu. Částečně vyměňte půdu, když není odstraněna hliněná hrudka vytvořená v blízkosti kořenů. Vyberou pro rostlinu hrnec, zalijí drenáž a trochu čerstvého substrátu.

Tato metoda se používá při přesazování na podzim a v létě.

Pečlivě přeneste rostlinu do nové nádoby a dávejte pozor, abyste nepoškodili kořeny spolu se zemitou hrudou. Zbývá přidat sypkou půdu a mírně zhutnit horní vrstvu. Rostlina s částečným nahrazením půdy se bude cítit lépe, přizpůsobí se rychleji.

Transplantujeme pomocí metody překládky

Pro metodu překládky je připraven nový kontejner s větším průměrem než ten starý. Nalije se do ní expandovaná hlína a trochu směsi živin. Do nového hrnce se umístí fialová nádoba a mezery se zaplní zeminou, která se těsně utlačí. Zbývá vytáhnout květináč s fialovou. Pak opatrně z ní - svatý a umístěte do vytvořeného výklenku nové nádoby.

Je důležité zaplnit půdu tak, aby byl kořenový krček na úrovni země. Rostliny jsou převráceny, když je nutné je během období kvetení přesadit.

Tipy po transplantaci

Tipy po transplantaci

Kompetentní péče pomůže přežít stres po transplantaci fialové:

 1. Rostlina potřebuje teplo, takže teplota v místnosti se udržuje na 24 stupních.
 2. Nevkládejte hrnec na slunci, abyste chránili rostlinu před popáleninami.
 3. Zalévejte saintpaulias přes paletu. Můžete na něj dát mech nebo oblázky a neustále je navlhčovat vodou. První 3-4 dny nejsou napojeny, aby rostlina rostla silněji.
 4. Fialové listy se bojí vlhkosti. Přesazenou rostlinu nelze postříkat, ale pouze otřít listy z prachu vlhkým hadříkem nebo měkkým hadříkem.

O transplantovanou fialovou se lze snadno starat. Při vytváření příjemného prostředí se snadno zakoření.

Další informace o tom, jak přesadit fialovou během kvetení, najdete ve videu:

Důsledky nesprávné transplantace

Když po transplantaci rostlina začne vysychat a po měsíci se neobjeví žádné pupeny, znamená to, že postup byl proveden nesprávně.

 • Pokud je hrnec zvolen příliš hluboko, pak fialová nasměruje své síly na růst kořenového systému. Pak nemůžete čekat na pupeny.
 • Chybou je také prohloubení zásuvky. V tomto případě bude kořenový systém růst dolů, což povede k zastavení vývoje nadzemní části. Při vysokém umístění kořenového krčku vůči zemi se uvolní.
 • Před výsadbou je nemožné nalít vodu do středu vývodu, jinak začne rozpad kořenů a smrt květu. Můžete zalévat fialovou pod kořenem, aby se voda nedostala na listy.
 • Příliš hustá půda nedovolí kořenům dostávat přiměřenou výživu. Vývoj fialové se zastaví a rostlina začne chřadnout. Je nutné zajistit, aby půda v květináči nebyla infikována hlísticemi, larvami škodlivého hmyzu, spórami patogenních hub. Pokud půda není dezinfikována, začne fialová bolet, její listy vyschnou a pupeny spadnou.

Fialová transplantace - důležitý postup, který musí být proveden včas a kvalifikovaně. Aby nejlepší odrůdy Saintpaulia potěšily svým dlouhým a bujným kvetením, je nutné rozhodnout o načasování transplantace.

Avatar Lera1

Máme spoustu fialek, ale z nějakého důvodu kvete velmi zřídka, ani nevím, proč se to děje, je zbytečné přesazovat, nepomohlo nám to, i když jsme koupili speciální půdu pro fialky.

Uživatelský avatar Daria

Přesazuji fialky pouze na váhu s částečným nahrazením půdy. Potěší kvetení od začátku léta do zimy, takže na podzim v květnu je neruším. Po přesazení se rychle vytvoří nové listy a rostlina bude svěží.

Avatar uživatele Lima

Nejlepší je fialky znovu zasadit na jaře a v létě. Na začátku podzimu, v září, je to stále možné, ale později ne žádoucí. Jsou méně přijímáni a mohou zemřít. Neruším své vlastní na podzim, nech je klidně zimovat.

Avatar uživatele Lima

Nejlepší je fialky znovu zasadit na jaře a v létě. Na začátku podzimu, v září, je to stále možné, ale později ne žádoucí. Jsou méně přijímáni a mohou zemřít. Neruším své vlastní na podzim, nech je klidně zimovat.

Fialky patří mezi nejnáročnější pokojové rostliny, vydržely mnoho z nejodvážnějších experimentů. Dokonce i v únoru byla rostlina úspěšně přesazena, protože po zavlažování špatnou vodou z vodovodu začala být země pokryta kůrou.

Mám velké množství fialek, vždy je chovám s listy - není to těžké. A fialky přesazuji až na jaře. Vezmu si malý hrnec, je lepší širší, ale ne hlubší. Koupím hotovou půdu pro Saintpaulias, na dno jsem určitě vložil keramzit. Fialky rychle rostou. Po 2 týdnech je krmím hnojivem Fertika Lux.

Felixův avatar

Fialky obvykle transplantujeme v září, přinejmenším začátkem října.
Rozhodně se snažíme „oslabenou“ půdu nahradit, někdy ji jen zasypeme a aktualizujeme.
Pupeny po transplantaci jsou zpravidla rovnoměrné a silné.

Marina avatar

Fialky vždy na jaře přesazuji do univerzální půdy, přidávám také perlit. Dříve jsem to jen zasadil do země a také bylo všechno v pořádku. Obecně považuji fialky za nenáročné květiny.