Malina

Lesní malina je vytrvalý keř. Jeho nadzemní část může být reprezentována ročními a dvouletými výhonky. Zpočátku výhonky pouze rostou a ve druhém roce již kvetou a přinášejí ovoce. Výhonky po plodení odumírají.

Oddenek podzemní části keře je vytrvalý, skládá se z oddenku, bočního přerůstání a náhodných kořenů. Kořeny malin v zásadě leží ve vrstvě 20 centimetrů, ale některé kořeny dokonce dosahují hloubky 1,3 metru. Kořenový systém je široký 60 centimetrů a v některých případech i tři metry široký.

Lesní maliny kvetou ve druhé a třetí dekádě června. Doba kvetení a zrání malin se prodlužuje. První maliny se objevují za měsíc nebo dokonce dříve od prvních květů a poslední bobule visí na křoví až do prvních podzimních mrazů. Maliny mají ovoce, které se skládá z malých peckovic, jsou umístěny na plodu. Malinové ovoce má uvnitř semeno.

Lesní malina je léčivá rostlina. Malina obsahuje kyselinu nikotinovou, cukry, třísloviny, vitamíny C, B, kyselinu listovou, flavonoidy, stopové prvky, organické kyseliny. Malinová semínka jsou bohatá na mastný olej.

Malina má protizánětlivý, hemostatický, stahující, uklidňující účinek. Používá se na bolest v krku, kašel, na posílení dásní, na zácpu, na gastrointestinální patologii, na zácpu, neurózy, menstruační poruchy. Z lesních malin se připravují nálevy a odvarky, které se používají interně i jako externí léčivo.

Kategorie:Keře | Maliny
Uživatelský avatar Wika

Lesní maliny mi vždy chutnaly lépe než pěstované v zahradách. Možná proto, že obvykle narazili v malém množství.