Anthracnose z rybízu

Anthracnose z rybízu je rozšířená nemoc. Anthracnose se vyznačuje porážkou mladých výhonků, řapíku, listů, stopek a bobulí. Na listech jsou tmavě hnědé malé půlkruhové nebo zaoblené skvrny o průměru asi jednoho milimetru. Černé tuberkulózy se objevují se sporulací patogenu, kožní tkáň tuberkul je roztrhaná, stávají se bílé. Na řapících, stopkách a výhoncích se objevují tmavé, depresivní skvrny s mírnou sporulací. Rybízová antraknóza méně často postihuje bobule, objevují se na nich světle hnědé, hnědé nebo černé tečky s červeným okrajem.

Původcem této nemoci je vačnatá houba, kterou představuje několik forem, které ovlivňují červený i černý rybíz. Patogen tvoří mycelium, které se nachází v mezibuněčných prostorech rostlinných tkání. Houba tvoří makrokonidie a někdy mikrokonidie.

Konidie se šíří hmyzem a kapkami deště. Inkubační doba pro onemocnění je přibližně dvanáct dní. Během vegetačního období houba produkuje dvě generace konidiální sporulace. Anthracnose rybízu se v letech intenzivně vyvíjí se silnou vlhkostí. V suchém a horkém počasí se antraknóza vyvíjí méně často.

Anthracnose z rybízu může často způsobit silný opad listů, nemoc způsobuje vadnutí mladých výhonků a také výrazně snižuje výnos rybízu. Toto onemocnění výrazně snižuje zimní odolnost rybízu.

Neexistují žádné odrůdy rybízu zcela odolné vůči antraknóze. Pouze některé odrůdy mají určitou odolnost.