Jak správně pěstovat rajče Finish?

Ovoce finského rajče chutná skvěle. Rajčata jíst čerstvé nebo zpracované. Šťáva z nich je obzvláště chutná.

Obsah:

Popis a výhody odrůdy

Popis a výhody odrůdy

Tomato Finish patří k poddimenzovaným (určujícím) odrůdám. Výška keře dosahuje 60-75 cm, počet výhonků a listů je malý. Plody jsou kulaté nebo mírně zploštělé, oranžově červené. Průměrná velikost, hmotnost jednoho asi 80 g. Semena jsou umístěna ve 4-6 komorách.

Určeno pro pěstování na otevřeném prostranství a ve filmových sklenících.

Plody se začínají tvořit po 5 listech, následované každé 2 listy. Datum dozrávání je pozdě. Od vyklíčení po vyzvednutí prvních plodů trvá 120 dní. Výhodou odrůdy je stabilní výnos (od 260 do 610 c / ha) a odolnost proti verticilárnímu vadnutí rajčat.

Příprava sadby

Příprava sadby

Semena se vysévají na sazenice měsíc před výsadbou. Pokud je to provedeno příliš brzy, sazenice přerostou a roztáhnou se, což negativně ovlivní kvalitu úrody. V jižních zeměpisných šířkách je to konec února - polovina března, ve středních zeměpisných šířkách - druhá polovina března. Při pěstování v severních oblastech se semena vysévají v první polovině dubna. Když pěstujete finská rajčata ve skleníku, můžete zasít semena o 2 týdny dříve.

Semena jsou připravena. O tom, že jsou zpracovávány výrobcem, bude svědčit vícebarevná skořápka. Pokud tam není, musíte se sami postarat o ochranu semen před chorobami. Dezinfekce se provádí jedním ze způsobů:

 • Po dobu 15 minut jsou semena namočena ve slabém roztoku manganistanu draselného, ​​promyta. Pokud ji udržíte po dlouhou dobu, výnos se sníží.
 • Namočte semena na jeden den do slabého roztoku sody. Dezinfikuje a urychluje plodení.
 • List aloe je týden schovaný v chladu. Vytlačte šťávu a ponořte do ní semínka na jeden den. Zpracování zvyšuje imunitu rostlin, zlepšuje kvalitu plodů.

Dezinfikujte půdu jedním z následujících způsobů:

 1. Zahřejte v mikrovlnné troubě v malých dávkách po dobu 2 minut.
 2. Vypočítá se v sušárně po dobu 10 minut při teplotě 180 ° C.
 3. Rozlijte s vroucí vodou.

Po dezinfekci je země napojena a udržována v teplé místnosti po dobu až 10 dnů, dokud se v ní nezačnou vyvíjet prospěšné mikroorganismy. Pak můžete zasít semena.

Jak správně zasít semena pro sazenice?

Výsev rajčatových semen Dokončit

Dali půdu do krabic, mírně kompaktní. Vytvořte drážky s hloubkou 1 cm a vzdáleností mezi nimi až 4 cm. Semena položte podél drážek ve vzdálenosti nejméně 1 cm. Posypte zeminou. Semena můžete okamžitě rozložit na povrch půdy a poté je posypat vrstvou zeminy. Ale během období klíčení se tato vrstva zvedne spolu s rajčatovými klíčky a uvnitř vytvoří vzduchový polštář. Mohlo by to poškodit sazenice.

Zakryjte sklem nebo fólií, vložte do místnosti s teplotou 25 ° C.

Můžete se opřít o topné těleso. Semena tedy vypučí rychle a přátelsky. Ovládejte vlhkost půdy otevřením skla a setřásáním kapek rosy. Pokud půda vyschne, navlhčete ji stříkací lahví. Vzhled plísně naznačuje nadměrné zalévání a vysokou vlhkost.

Odstraní zasaženou vrstvu zeminy, vysypou ji roztokem manganistanu draselného nebo Fitosporinu a přidají novou půdu. Při vysoké teplotě v místnosti se sazenice objeví několik dní po zasetí, při nižší teplotě později.

Klíčky musí vytvořit následující podmínky:

 1. Sazenice potřebují hodně světla. Umístěte krabice na jižní nebo jihozápadní okna. Pokud je osvětlení v místnosti slabé, jsou osvětleny fytolampy.
 2. Vlhkost v místnosti by měla být vysoká. K tomu musíte každý den nastříkat sazenice vodou o pokojové teplotě, nainstalovat zvlhčovače vzduchu.
 3. Teplota během dne by neměla klesnout pod 18 a v noci 12 ° C. Optimální pro den bude 22 ° C.

Odstraňte fólii nebo sklo. Zalévání se provádí, když půda vysychá. Nemělo by být přesušeno, aby sazenice nezemřely. Ale nemůžete to ani vyplnit, může to zničit plísňové onemocnění černé nohy. Je obzvláště nebezpečný pro sazenice, které jsou vysazeny na studeném parapetu a rostou ve vlhké zemi.

Zalévám mladé výhonky, aniž bych se dostal na dělohy a skutečné listy. Je vhodné to udělat pomocí injekční stříkačky. Sazenice začnou tvrdnout co nejdříve. Začněte s 5 minutami a postupně prodlužujte dobu procedury. Opatrně si zvykněte na vítr, který může listy vysušit a zbělat. Ochucené sazenice se vyznačují fialovým odstínem listů, silnou chlupatou stonkou. Nebojí se přímého slunečního světla a větru.

Potápěčské sazenice rajčat

Ponořte sazenice

Před potápět se přidat tekutou organickou hmotu nebo minerální hnojiva, jehož dávka je snížena dvakrát. Ponor sazenic se provádí poté, co má skutečné listy. Udělejte to poté, co se sazenice v krabici stísní.

Jak správně ponořit sazenice:

 • Připravte hrnce. Jejich objem závisí na velikosti sazenic. Naplňte je zeminou.
 • Sazenice jsou předem napojeny, aby se během transplantace co nejméně poškodil kořenový systém.
 • Levou rukou držte rostlinu za stonek. Tupým nožem nebo špachtlí vypáčte Zemi tak, aby vycházel kořen spolu s hrudkou země.

Výběr se provádí jednou nebo dvakrát. Umožňuje vám zvětšit krmnou plochu. Při přesazování se kořeny odlomí, což vede k tvorbě velkého počtu nových, kořenový systém je posílen.

Výsadba sazenic v zemi

Sazenice se vysazují na otevřeném terénu poté, co pominula hrozba opakujících se mrazů. Obvykle je to konec května, začátek nebo první dekáda června. Vyberte si slunné, dobře větrané místo; kultivace ve světlém polostínu je povolena. Jsou považováni za nejlepší předchůdci rajčat mrkev, cibule a okurky. Jahoda zlepšuje kvalitu vedlejšího ovoce. Nesazujte rajčata po brambory, pepř a lilek.

Kyselost půdy by měla být mezi 6,0 a 7,0.

S vysokou kyselostí se přidává hašené vápno, s nízkou kyselostí síra. Na 1 m2 se nanáší 0,5 kg. Děj pro pěstování rajčat je připraven na podzim. Po sklizni předchůdce plodiny jsou odstraněny zbytky vrcholků, zaveden kuřecí hnůj, rašelina, humus, kompost ve výši 5 kg na 1 m2 nebo minerální hnojiva (25 g draselné soli, 50 g superfosfátu). Vykopejte to do hloubky 25 cm.

Na jaře přihnojte podruhé, ale vyhněte se čerstvému ​​hnoji. To povede k bujnému růstu stonků a listů a oslabí růst plodů. Lepší je použít humus. V jižních oblastech se finská rajčata vysazují do řádků ve vzdálenosti 50 cm. Pokud jsou rajčata v zahradě často ovlivněna plísní nebo jinými houbovými chorobami, vzdálenost mezi rostlinami se zvýší na 70 cm.

Výsadba sazenic v zemi

Pokud je podzemní voda blízko povrchu lokality, jsou finská rajčata zasazena do hřebenů. Jsou tvořeny ve směru od severu k jihu. Šířka hřebenů je 120 cm, výška je 15 cm, rajčata jsou vysazena ve 2 řadách.

Rajčata mohou být vysazena:

 • Čtvercovým hnízděním (vzdálenost mezi keři je 70 cm, do jedné díry jsou zasazeny až 3 rostliny.
 • Metodou hnízdění pásem (zavlažovací brázdy ve vzdálenosti 1,4 m, rajčata jsou vysazena na obou stranách, ve vzdálenosti 60 cm od nich).Namontujte 2 pouzdra do jednoho otvoru.

Krmná plocha každého keře je 0,3 m2. K vysazení pozemku o rozloze 100 m2 potřebujete asi 250 rostlin. Je lepší zasadit rajčata večer. Když budou vysazeny ráno za slunečného počasí, také přežijí, ale nejprve trochu vyblednou. Zalévejte rostliny hojně předem, aby půda dobře přilnula ke kořenům. Vykopejte díry hluboké 15 cm. Zalijte vodou pomocí 1 kbelíku s vodou na 8 otvorů. Pokud dříve použitá hnojiva nestačí, minerální nebo organická hnojiva.

Odstraňte sazenice z misky a misku jemně otočte na bok. Umístěte do otvoru tak, aby byl kořenový systém v něm zcela ponořen. Zakryjte otvory zeminou. Mulč s posekanou trávou, piliny vysoké 10 cm.

Nemůžete zalévat asi týden. Po 10 dnech se sazenice prozkoumají, místo chybějících se vysadí nová a zalévá se. Rostliny jsou svázány, pokud to bude považováno za nutné. U determinantních odrůd to není nutné, ale svázaný keř dostane více světla, méně chorob. V budoucnu se půda v uličkách uvolní, plevele se odstraní. Po usazení plodů lze list pod ním odstranit. Nevlastní děti se odlomí, pokud narušují normální vývoj keře. Několik nevlastních dětí může být ponecháno, aby přineslo ovoce.

Nemoci a škůdci

Nemoci a škůdci

Tomato Finish je odolný proti verticilárnímu vadnutí. Může však být ovlivněna jinými chorobami, houbovými a virovými:

 1. Pozdní plíseň je doprovázena výskytem hnědých skvrn na listech, stoncích a plodech. Spodní část listu je pokryta masitým květem. Toto je plísňové onemocnění.
 2. Fomoz - hnědá hniloba ovoce. V blízkosti stonky se objevují velké skvrny. Plody jsou ztraceny. Jsou odstraněny ještě před úplnou porážkou.
 3. Cladosporium (hnědá skvrna) lze vidět podle světle šedých skvrn pod listy. Nemoc se rychle šíří, rostlina umírá.
 4. Horní hniloba - vzhled plačících skvrn na vrcholu zeleného ovoce. Rychle dozrává, ale nemá prezentaci. Ovoce ležící na zemi je postiženo častěji.
 5. Stick (virové onemocnění) - části rostlin jsou pokryty žlutými pruhy. Květy spadnou, plody nesedí.

Léčba a prevence plísňových onemocnění - léčba jednou za 2 týdny pomocí HOM, Oxyhom, Speed. Keře postižené virovými chorobami jsou zničeny.

Hlavní škůdci rajče Finish:

 • Mandelinka;
 • Molice;
 • Slimáci.

Proti larvám a dospělým bramborovým broukům a molicím jsou ošetřeni přípravkem Fitoverm. Slimáci jsou shromažďováni ručně nebo pokropeni kolem keře popelem spolu s tabákovým prachem a vápnem.

Více informací naleznete ve videu:

 

Kategorie:Zelenina | Rajče
AnnaAlimova avatar

Každoročně tuto odrůdu vysazuji a mohu říci, že se perfektně hodí jak pro konzervování ve sklenicích, tak pro rajčata. Pěstujte, jako každá odrůda, musíte být obzvláště opatrní a dodržovat správné zalévání, osvětlení a ochranu před škůdci.

Uživatelský avatar Tigranyan

AnnaAlimova! Tuto odrůdu také vysazujeme sazenicemi ve skleníku, protože je chutná. Věříme, že píšete správně. A tato odrůda je vhodná pro konzervování a pro slepé pokusy. Je však také univerzální.

Goshia avatar

Je dobré, že tato odrůda je určující a má omezený růst, proto, aby se svázala rajčata, bude stačit mít kolíky vysoké asi metr. Několikrát jsme zasadili rajčata této odrůdy, chuť ovoce je opravdu velmi příjemná.