Společná panenka

Na území Ruska je rozšířená taková rostlina plevelů jako kohoutek obecný. Obvykle roste na neobdělávaných půdách, kde se pěstují jarní a zimní plodiny.

Jako každý plevel, obecný koukol se dobře zakoření, zatímco vydrží chladné zimy. Začíná růst na začátku května při teplotě půdy 4 stupně. Druhé vegetační období je pozorováno koncem srpna. Rostlina kvete v polovině léta.

Začátkem července červenec zrání plodů ve tvaru krabičky, ve které je mnoho tmavě hnědých semen.

Samotná rostlina má přímý, chlupatý stonek s několika větvemi. Výška dospělé plevele může dosáhnout 90 centimetrů. Na stonku jsou řapíkaté a přisedlé listy lineárního nebo lineárně kopinatého tvaru. Květy společné cockle mohou být růžové nebo bílé.

Plevel se množí v tobolkách, které vstupují do půdy a zachovávají si svoji životaschopnost po dobu 10 let, a tím způsobují znečištění obilovin a jiných plodin.

Navzdory skutečnosti, že tato bylina je plevel, používá se při vaření i v lidovém léčitelství.

Semena obyčejného koulí mají expektorační, antihelmintický, diuretický a hemostatický účinek. Nálevy listů mají navíc analgetické a hypnotické účinky. Kořeny rostliny ve formě nálevu pomáhají při kožních onemocněních a hemoroidech.

I přes tak široké spektrum účinku je bylina v nadměrném množství jedovatá, proto je nutné ji za účelem léčby používat velmi opatrně.