Vytrvalé zahradní muškáty: druhy, odrůdy, pěstování a použití

O muškáty známá jako pokojová rostlina, která je mezi pěstiteli květin velmi oblíbená. Vytrvalé druhy květin však zdobí zahrady a parky, aniž by vyžadovaly zvláštní péči a podmínky pro růst. Geraniové keře používají designéři k vytváření květinových aranžmánů na území příměstské oblasti.

Chovatelé chovali stovky odrůd muškáty. Jedná se o bylinné zástupce květu a polo keřů. V mírném podnebí existují roční a trvalé dekorativní plodiny, zástupci rodiny Geraniev. Pro začátečníka je snadné pěstovat kvetoucí rostliny. Můžete si vybrat druhy muškáty, které jsou vhodné pro klimatické podmínky.

Obsah:

Nejlepší druhy a odrůdy zahradního pelargónie

Nejlepší druhy a odrůdy zahradního pelargónie

Nenáročná trvalka zahradní pelargónie je ceněna pro svůj úspěch v přežití v různých klimatických podmínkách. Roste dobře jak ve stínu, tak na slunci. Keře rychle rostou a zdobí oblast jasnými fantazijně vyřezávanými zelenými listy, velkými květenstvími nebo mnoha malými květy různých barev.

Mezi druhy muškáty pro zahradu, ty, které odpovídají umístění lokality, jsou vybrány chutě majitele:

 • Balkánský pelargón se vyznačuje velkým oddenkem, který se šíří po zemi a rozprostírá se na velkém území. Když jsou keře vysoké třicet centimetrů, získá se dekorativní koberec světlé zeleně a malé rozety fialového květu. Na podzim se listy zčervenají a zdobí web.
 • Trvalé pelargónie krvavě červené květy hojně celé léto. Červené květy o průměru čtyř centimetrů vypadají zajímavě na pozadí světle zelených zaoblených listů. Sférický tvar keře vysokého 60 centimetrů se stane skutečnou ozdobou místa kdykoli během roku.
 • Pro území s úrovní výskytu podzemní vody blízko povrchu je vhodný bažinatý druh pelargónie. Velké listy a malé květy sedí na dlouhých, chlupatých stoncích. Počet prodejen je málo, ale zelený koberec pokryje půdu až do srpna. A tento druh se množí samoopelením.
 • Zářivě fialové květy, shromážděné v deštnících, oko potěší šedé listy gruzínského pelargónie nakrájené na kousky. Rostlina je nenáročná a na jednom místě může existovat více než deset let. Okrasné keře jsou vysoké, silné, odolné vůči teplotním extrémům.
 • O himálajském muškáty lze říci, že je jedním z nejlepších druhů květin. Intenzivní modrá s fialovým odstínem, rozety jsou udržovány na stoncích celé léto. Vydávají vůni, která přitahuje hmyz. Z oddenku rychle rostou výhonky a vytvářejí kvetoucí koberce.
 • Název nádherného pelargónie mluví sám za sebe. Od července jsou keře pokryty světlými tóny fialové, lila. Na podzim se okvětní lístky stávají žlutými, oranžovými. Charakteristickým rysem tohoto druhu je absence semen.

Při výběru druhů muškáty se spoléhají na různá období jejich kvetení.Musíte vědět, jakou půdu rostlina preferuje, jak se množí.

Metody chovu, pravidla pro výsadbu trvalek

Metody chovu, pravidla pro výsadbu trvalek

Semena muškáty se šíří jen zřídka, protože tento proces vyžaduje možnost výběru vysoce kvalitního osiva. Aby semeno vyklíčilo, musí být schopen určit jeho zralost. Některé druhy muškáty se na podzim samy rozptylují.

Pokud se rozhodnete pro metodu rozmnožování semen, začnou sázet semena do země v říjnu nebo v dubnu. Po zimě budou podzimní výsadby poskytovat přátelské výhonky, pokud budou příznivé podmínky pro růst. Geranium bude kvést až příští rok. Semena zakoupená v obchodech se vysazují do nádob na sazenice a nádoby se ukládají do skleníku. Po pěstování jsou keře určeny k trvalému místu ve vzdálenosti 50 centimetrů od sebe.

Rostlina se rychle zakořenila, pokud je na místě spousta světla, a v zemi je jídlo, vlhkost a vzduch.

Aby nepřekročily odrůdy muškáty, raději se množí řízky. Připravené větve jsou zasazeny do půdy sestávající z písku a směsi živin. Po zakořenění jsou umístěny do otvorů a pokryty výživnou lehkou půdou. Je snadné získat řízky se životaschopným kořenovým systémem ohnutím bočních výhonků keře a jejich zakrytím půdou na základně. Můžete vykopat mateřský keř a oddělit od něj části kořenem a vysadit je samostatně. V každém případě je během reprodukce nutné nepoškodit oddenek jeho výsadbou spolu s vrstvami.

Pro výsadbu okrasných plodin jsou vybírána slunná místa. Rostlina dává přednost půdě, která je volná, výživná a neutrální kyselost. Ačkoli existují druhy, které dobře rostou v kyselých půdách. Patří mezi ně krvavě červené muškáty. Výsadba keře se provádí v připravených otvorech ve vzdálenosti půl metru od sebe.

Doporučení pro péči o muškáty

Doporučení pro péči o muškáty

Existuje několik požadavků na péči o vytrvalé zahradní muškáty:

 1. Květy po výsadbě hojně zalévejte. Pak se lépe zakoření. V suchých obdobích, napojeno, pozorování stavu půdy. Většina druhů květin netoleruje mokřady.
 2. Po dešti a vlhkosti se půda uvolní a odstraní kůru z povrchu Země. S růstem plevelů je užitečné vysazovat plevele.
 3. Pokud je web špatný minerální a organická hmota, pak krmí květinovou zahradu komplexními hnojivy.
 4. Aby se prodloužila doba květu, prořezávají se suché listy a odlomené větve.
 5. Geranium přezimuje bez přístřešku. Na podzim můžete odstranit nadzemní části rostliny a posypat keře silnou vrstvou mulče - štěpky, kůra, kompost.

Geranium keře nevyžadují pečlivou údržbu, snadno rostou a zabírají prázdná místa.

Možné narůstající problémy, jejich odstranění

Možné narůstající problémy, jejich odstranění

Navzdory své nenáročnosti mohou zahradní muškáty zemřít kvůli nedostatku slunečního světla. Pokud křoví špatně rostou, listy vadnou a zbarvují do žluta, pak je rostlina naléhavě přesazena. Zamokření lokality, zamokření výsadby pelargónie má také nezvratné důsledky pro okrasnou kulturu.

Trvalka roste špatně kvůli houbovým infekcím. Houba padlí způsobuje výskyt bílého květu na listech. Šedá plíseň na listech a stoncích je spojena s hnilobou. Rez se na listových deskách jeví jako červené skvrny.

S nemocí můžete bojovat postřikem fungicidními přípravky.

Mšice útočí na škůdce a čerpá mízu z rostlinných tkání. Nebezpečí je molice, její larvy. Vzhled uzlů na oddencích rostliny je spojen s poškozením hlístice... K eliminaci parazitů dochází ošetřením muškáty insekticidními látkami, jako je Actellik. Pomůže také řešení pracího mýdla a tabákového prachu.

Využití pelargónie v zahradním designu

Využití pelargónie v zahradním designu

Návrháři úspěšně používají zahradní pelargónie při vytváření krajinných kompozic.

 • Vysoké keře lesa nebo nádherné muškáty se používají ve smíšených květinových záhonech k vytvoření pozadí v pozadí.Jasně kvetoucí keře jsou kombinovány s pivoňky, růže, na slunných místech - duhovky, Veronica, v částečném stínu - s Horny Goat Weed. Nízko rostoucí odrůdy se nejlépe vysazují do popředí záhonů, záhonů.
 • Vzhledem k růstu pelargónie je dobré ho použít ke zdobení svahů. Ovocné stromy, bobulové keře obklopené kvetoucími keři vypadají skvěle.
 • Jednotlivé výsadby nádherné rostliny vypadají skvěle na zeleném trávníku. Muškáty můžete vysazovat jako hranici podél cest, kolem záhonů.
 • Jasně červené květy rostliny zdobí skalnaté zahrady.

Na pozemku blízkém přírodním podmínkám, na vysokohorském kopci, ve skalkách vyplňují plíživé keře okrasné kultury mezery mezi kameny, vždyzelenými keři. Můžete použít zahradní pelargónie tam, kde jiné okrasné rostliny nerostou dobře. Houževnatý oddenek trvalky pomůže posílit svahy, břehy umělého rybníka. Pelargónie se snadno starají a jsou nenahraditelnou součástí krajiny v zahradě.

Více informací naleznete ve videu:

Kategorie:Trvalky | Pelargónie
AnnaAlimova avatar

Taková krása vyzdobí každou předzahrádku. Nějakou dobu jsem měl muškáty a rok jsem kvůli velmi horkému létu všechno vyschl a znovu jsem je nezasadil. Letos to určitě zasadím.