Světlice barvířská - co je to za rostlinu?

Světlice barvířská - Jedná se o jednoletou rostlinu rodiny Astrovů, říká se jí také americký šafrán nebo bodlák barvitý. Rostlinu lze nalézt ve volné přírodě jako plevel a speciálně pěstovanou. Roste v Americe, Španělsku, Číně, Egyptě, Africe, stejně jako v Turkmenistánu, na Kavkaze, v oblastech Charkova a Poltavy a na území Krymu.

Obsah:

Vlastnosti struktury rostliny

Vlastnosti struktury rostliny

Barvení světlice barvířské - rostlina dostala toto jméno, protože se již dlouho používá k barvení látek a mokrých pásek pro mumifikaci. Rostlina má léčivé vlastnosti a často se používá v lidovém léčitelství, stejně jako v kosmetologii a vaření.

Světlice barvířská je vysoká rostlina, některé její exempláře ve zralé formě dosahují 1,5 metru.

Má přímou, ale rozvětvenou stonku s lesklými bílými a hustými tmavě zelenými trnitými listy. Jsou podlouhlé a na okrajích zoubkované a na horní části stonku nejsou tak velké jako ve střední nebo spodní části. Listy plní funkci fotosyntézy. Světlice barvířská kvete od června do září malými květy (do průměru 3,5 cm) s jasně žlutými nebo oranžovými lístky.

Užitečné vlastnosti a použití

Hodnota rostliny spočívá v obsahu užitečných látek v jejím složení:

 • isokartamin
 • kardamidin
 • luteolin glykosid
 • kartamina
 • chalkonické glykosidy

Tyto látky dávají právo považovat světlicový květ za léčivou rostlinu, která se již dlouho používá v lidovém léčitelství. Je to prospěšné a úspěšně se používá k léčbě mnoha onemocnění.

Užitečné vlastnosti a použití
Léčivým účinkem světlice barvířské je, že rostlina:

 • je mírné projímadlo, diuretikum a choleretikum
 • má uklidňující účinek na nervový systém
 • má vynikající tonizující a protizánětlivé vlastnosti
 • normalizuje menstruační cyklus
 • snižuje hladinu cholesterolu v krvi
 • používá se jako účinné zvracení a antibakteriální činidlo
 • stabilizuje krevní tlak

V tradiční a lidové medicíně se světlicový květ používá ve formě léčivého čaje, tinktur nebo odvarů. Pomáhají zbavit se mnoha chorob, jako je srdeční selhání, onemocnění ledvin, anémie a necitlivost končetin.

Světlicový med je také velmi cenným rostlinným produktem, obsahuje vysokou koncentraci mnoha užitečných látek, zejména vápníku, chrómu, zinku, železa a stříbra.

Na východě je světlice světlá cenná jako náhrada šafránu. Semena a olejnatý koláč rostlin obsahují bílkoviny, takže se krmí drůbeží a z ní se vyrábí siláž - velkým zvířatům.
Semínka světlice barvířské se používají k výrobě kosmetických olejů, které zlepšují stav pokožky a dokonce ji hojí. Kromě toho se olej vyrábí z loupaných semen barvicího světlice barvířské, jeho kvalita není nižší než slunečnicového oleje. Vyrábí se z něj vynikající odrůdy margarínu.

Průmyslový olej se také vyrábí ze semen rostliny; bílá barva se s ním ředí tak, aby nezožloutla. Rostlina se úspěšně používá při výrobě mýdla a při výrobě linolea.Světlé pestrobarevné květy světlice barvířské se používají jako barvicí prostředek v kobercovém průmyslu.

Kontraindikace pro použití

Kontraindikace použití světlice barvířské

Rostlina světlice barvířské by měla být používána k léčebným účelům s mírou a opatrně, a to pouze se souhlasem ošetřujícího lékaře. Každodenní užívání některých léků může být neslučitelné se světlicovými květy, zvláště pokud jde o kombinaci produktů na bázi světlice barvířské s antikoagulancii. Rostlina je kontraindikována u těhotných žen, dětí, starších lidí a pacientů se špatnou srážlivostí krve.

Reprodukce a výsadba světlice barvířské

Světlice barvířská je nenáročná rostlina a v přírodě se často vyskytuje jako obyčejná plevel. Pro pěstování světlice barvířské pro průmyslové účely se její semena vysévají brzy na jaře a již při + 2 ° C klíčí. Na zimu lze vysadit i plodinu odolnou vůči chladu, protože se nebojí ani mrazů do -6 ° C, zejména proto, že zimní plodiny zlepšují výnosy. Vysoká vlhkost během delších dešťů poškodí rostlinu během zrání semen, zejména v období opylování květin. Světlice barvířská se v horkých letních podmínkách cítí pohodlněji.

Načasování výsadby plodiny hraje při jejím pěstování velkou roli. V suchých oblastech se semena vysévají velmi brzy, aby se dosáhlo časného klíčení. Takže rostlina bude mít čas na vytvoření kořenového systému před začátkem sucha a nebude potřebovat další zalévání. Zpoždění setí může vést ke smrti sazenic, protože při nedostatku vlhkosti nebudou mít čas na vytvoření

Po 10 dnech od okamžiku setí se objeví první výhonky a semena dozrají až po třech měsících.

70 dní poté, co semena vyklíčí, světlicový květ rozkvete a bude kvést celý měsíc. Nejprve budou kvést centrální koše a poté ty, které jsou po stranách. Listy těsně přiléhající ke květenství zůstanou stlačené a nedovolí semenům vypadnout.

Rozmnožování a výsadba

Pro pěstování světlice barvířské nejsou vyžadovány speciální dovednosti ani dodržování zvláštních agrotechnických požadavků (její pěstování je naprosto v souladu s pravidly pro pěstování známé slunečnice):

 • Vysívá se také na začátku března, v extrémních případech - v dubnu. Klíčky se objeví po 10 dnech.
 • K dosažení výnosu se používá úrodná půda.
 • Výsev se provádí pod motykou o hloubce 5 cm.
 • Rozteč řádků by měla být od 50 do 70 cm a v řadě - až 40 cm.
 • Je nutné poskytnout rostlině prostor pro další růst, odstranit plevele a uvolnit půdu.
 • Za normálního podnebí by srážky měly stačit pro růst a vývoj rostliny.

Pokud je na místě po výsadbě obilnin plánována výsadba světlice barvířské, je lepší strniště oloupat. Na půdách kontaminovaných jednoletými plevelem by měl být před výsadbou světlice ošetřen diskovými podmítači o hloubce 6 až 8 cm, a to přesně podle doporučených aplikačních technologií.

Péče o radu

Péče o radu

S ohledem na časné podmínky setí plodiny je po orbě na formovací desce vhodné na podzim vyvinout polstrované hřebeny, brázdy a provést kultivaci do hloubky 8-10 cm, aby se povrch vyrovnal. a pěstování rostlin, můžete pěstovat docela působivou světlicovou úrodu.

Jak se starat o rostlinu:

 • Zalévání Silný kořenový systém světlicový květ je již tvořen suchým létem a jeho podlouhlé kořeny pronikají do hloubky dvou metrů, kde přijímají vlhkost a látky nezbytné pro růst, proto je rostlina považována za odolnou proti vlhkosti a nevyžaduje časté zalévání. Hustá, masitá struktura listů hromadí vlhkost a protože ji rostlina racionálně využívá, vydrží i sucho. Při vývoji pupenů a semen je nutné světlice více často zalévat, bude to klíč k velké sklizni.
 • Půda.Světlice barvířská roste na jakékoli půdě, dokonce i na málo úrodných a slaných. Ale pro dosažení dobrých výnosů je nejlepší pěstovat je na černé půdě, hlinité a písčito-hlinité půdě. S blízkým umístěním podzemní vody se výnos rostliny zdvojnásobí i za nepříznivých podmínek. Před zasazením semen je půda mělce zorána.
 • Jídlo. S nedostatečnou úrodností půdy pro pěstování světlice barvířské a pokud chcete dosáhnout vysokých výnosů, můžete na rostlinu aplikovat nízkou dávku hnojiva. Někdy se odměřené dávky zavádějí pod chlad. minerální hnojiva N30-45P40-60K15-45 nebo N45-60P30-45. Míra hnojení se stanoví výpočtem obsahu živin v půdě. V případě bezformové technologie se fosfor a potašová hnojiva aplikují na podzim (před diskováním), což jsou malé hodnoty 20 kg na hektar. A dusíkatá hnojiva se zavádějí do předsevní kultivace.

Nebojte se pěstovat světlice barvířské, protože tato rostlina není vybíravá a roste i za těch nepřijatelných podmínek. Hlavní věcí je dodržovat pravidla výsadby a péče o rostlinu, pak rostlina poskytne maximální objemovou sklizeň.

Více informací naleznete ve videu:

AnnaAlimova avatar

Rostlina je mi dobře známá, ale nedokázal jsem si ani představit, že je tak užitečná a používá se v tradiční medicíně. Určitě se to pokusím použít, zejména proto, že nespadám do řady kontraindikací.

Uživatelský avatar Tigranyan

Taková rostlina roste v zemi na záhonu as námi. Pro nás to však má jediný účel, a to zdobí vstupní skupinu. Možná existují léčivé vlastnosti, ale v naší rodině dáváme přednost tradiční medicíně.