Ozdobné, kvetoucí a ovocné keře na rozdávání: popis a použití

Keř je malá stromovitá rostlina. Má nízký, někdy neviditelný kmen a širokou korunu. Většinou vysoce větvící se keře. Lze je podmíněně rozdělit do následujících skupin: dekorativní listnaté, kvetoucí a ovocné. První jsou ceněny pro původní barvu a tvar listů, mnoho z nich je vždyzelených. Květy samozřejmě kvetou na jejich větvích a plody dozrávají, ale nemají žádnou estetickou, dekorativní ani nutriční hodnotu.

Kvetoucí keře se často vyskytují v parcích a ulicích měst. Jsou oblíbené zejména u letních obyvatel a majitelů soukromých domů. Mezi ovocné keře patří ty druhy, na kterých dozrávají jedlé plody, to jsou rybíz, angrešt, maliny, ostružiny atd.

Obsah:

Okrasné listnaté keře pro letní chaty

Okrasné keře pro letní chaty

White Derain je malý keř. Roste velmi rychle, mladé výhonky jsou červeně zbarvené. Listy jsou oválně podlouhlé, široké, hustě vyražené na větvích. Jsou natřeny zeleně se šedým lemováním, což vytváří efektní listový vzor. Kvete malými bílými květy, které se shromažďují v deštnících a pokrývají téměř celý keř. Ale listy mají jeho hodnotu. V létě jsou krásné a na podzim přitahují zvláštní pozornost. V této době se stávají jasně červenofialovými.

Derain dobře snáší mrazivé zimy a dobře roste i v částečném stínu. Při pravidelném zavlažování může keř dorůst až za 3 roky až 3 metry.

Euonymus. Rod euonymus je plný mnoha druhů vždyzelené a listnaté keře. Ale každý z nich je zvláštní a vyznačuje se svým dekorativním efektem.

Typy keřů:

 1. Japonský euonymus dorůstá pouze do 50 cm, jeho výhodou však je, že zůstává zelený po celý rok.
 2. Okřídlený euonymus má široké, špičaté listy, malované zeleně. Na podzim se stávají jasně červenými a celý keř, který dorůstá až 1 metr, vypadá velmi působivě. Zvláště v kombinaci s evergreeny.

Všechny druhy euonymu mají své vlastní období květu a plody obvykle dozrávají na podzim. Je však přísně zakázáno je používat v potravinách, protože jsou jedovaté. Péče o tyto keře je normální. Pravidelné zalévání, prořezávání suchých nebo nemocných větví a krmení každý rok. Dobře snášejí chlad a mohou růst v částečném stínu.

Dřišťál Thunberg. U dřišťálů existuje také několik druhů, které se liší barvou listů a velikostí keře.

Druhy dřišťálu:

 1. Thunberg Atropurpurea Nana patří k trpasličím odrůdám a jeho výška dosahuje 60 cm, ale má poměrně rozšířené větve, což dává keři průměr asi metr. Jsou hnědé barvy a mají malé trny. Listy jsou vejčité a jsou hustě umístěné na větvích. Malované hnědo-červeným tónem. Na podzim se barva změní na jasně červenou.
 2. Barberry Thunberg Green Carpet je vyšší odrůda. Jeho větve sahají do výšky 1 metru. Listy jsou téměř celé léto zelené. Na podzim se jejich barva změní na žlutou a jasně červenou. Dřišťál Thunberg dává přednost růstu v alkalických půdách a na slunných místech. Špatně snáší stojatou vodu.Je odolný vůči chorobám a dobře snáší zimní mrazy.

Zimostráz:

 • Týká se vždyzelených keřů. Existuje mnoho druhů této rostliny..
 • Keř dosahuje výšky 1 metru.
 • Jeho výhodou je, že se dá dobře tvarovat. Proto se často nachází v zahradách a parcích v bizarních tvarech a jednoduchých tvarech.
 • Větve rostou hustě, zvláště po prořezávání.
 • Listy jsou malé, na horní straně tmavě zelené a na spodní straně lehčí, mírně matné. Jsou velmi hustě umístěny na větvích a prakticky vytvářejí neproniknutelný kryt.
 • Rostou dobře i ve stínu a milují vlhkost. Mohou však snadno přežít sucho, jako je mrazivá zima.

Kvetoucí keře pro letní chaty

Kvetoucí keře pro letní chaty

Heather je vždyzelený keř, jejichž výška se u různých odrůd pohybuje od 20 cm do 1 metru. Období květu trvá od poloviny léta do konce září. Okrasný vřes má malé jehlicovité listy a květy s bílými, fialovými nebo fialovými květy, které pokrývají téměř celý vrchol větví.

Vřesově růžové listy jsou oválné a tónované zeleně. Kvete červenými, růžovými nebo bílými květy, které visí z větví. Je nenáročný v péči, roste v jakékoli půdě, dobře snáší chlad.

Koště:

 • Keř, jehož výška se pohybuje od 50 cm do 3 metrů, v závislosti na druhu. Jsou zde listnaté a vždyzelené keře koštěte.
 • Větve ruského koště se táhnou 1,5 metru a mírně se ohýbají.
 • Kvete velkými žlutými květy, které se nacházejí na vrcholu větví. Období kvetení začíná na jaře nebo v létě, v závislosti na odrůdě rostliny a povětrnostních podmínkách.
 • Péče o ně je jednoduchá: pravidelné zavlažování během období sucha a krmení během transplantace. Rostou jak na dobře osvětlených místech, tak v částečném stínu.

Forsythia je časně kvetoucí rostlina. Jeho keř může dosáhnout 4 metry, ale hlavně se vyskytují malé rostliny do 1,5 metru. Květy Forsythia se objevují brzy na jaře, dlouho před listy. Oni mají čtyři lístky a namalované jasně žluté... Tyto keře jsou často vysazeny v městských parcích a uličkách a po šedobílé zimě potěší svou slunnou barvou. Forsythia musí být napojena pouze v horkých a suchých obdobích roku, netoleruje přetečení. Roste hlavně na slunných, otevřených místech, ale skvěle se cítí i ve stínu.

Rhododendron je velmi krásný kvetoucí keř. Některé druhy lze tvarovat do stromů.

Mohou být vždy zelené a s padajícími listy. Opadavé odrůdy dobře snášejí zimu, proto jsou oblíbenější v chladnějších oblastech. Stále zelené rostliny rostou hlavně v teplých oblastech. Větve keře se mohou natáhnout až na 1,5 metru.

Listy různých odrůd mají různé tvary. Květy jsou voňavé, velké, shromážděné v květenstvích. Jejich barva je vínová, fialová, citronová, oranžová. Rhododendron potřebuje pravidelné zalévání, krmení a kypření půdy. Místa přistání jsou jasná a slunečná. Půda by měla být úrodná nebo dobře hnojená.

Růže také patří mezi kvetoucí keře.

Královna květin je známá po celém světě. A v každé části světa se setkávají různé odrůdy a velikosti tohoto keře... Jedná se hlavně o velké rostliny se silnými, vztyčenými větvemi, hustě pokryté trny. K dispozici jsou také lezecké keře s tekoucími větvemi. Růžový květ se skládá z mnoha okvětních lístků, které lze malovat téměř ve všech barvách duhy. Chovatelé se v poslední době snaží vytvořit černou růži.

Péče o tuto rostlinu vyžaduje velkou pozornost a dovednosti. Keř potřebuje každý rok prořezávání a izolaci na zimu. Je nutné pravidelné zalévání a krmení. Růže jsou také náchylné k chorobám a škůdcům.

Plodní keře pro letní chaty

Ovocné keře pro letní chaty

Nejoblíbenější druhy ovocných keřů pro letní chaty:

Větve jsou velké. Listy mají zelený tvar a připomínají javorové listy. Květy jsou malé a bledé. Tato rostlina je cenná pro své plody, které mají u různých druhů svou vlastní barvu: bílou, červenou a černou. Tyto bobule mají sladkou a kyselou chuť a černou a koláčovou chuť. Mají mnoho užitečných a léčivých vlastností. Je třeba pečlivě pečovat o rybíz. Je náchylná k různým chorobám. Keře jsou hygrofilní. Je také nutné každoroční prořezávání starých větví. V zásadě jsou všechny odrůdy rybízu mrazuvzdorné.

 • Angrešt je malý, až 80 cm vysoký, vytrvalý keř s roztaženými větvemi, na kterém jsou hustě umístěny malé trny.

Listy jsou malé, laločnaté, krásně tvarované a zbarvené zeleně. Květy jsou uspořádány po jednom, malé, nazelenalé. Bobule dozrávají na konci léta a v závislosti na odrůdě se mění ze zelené na růžovou, žlutou nebo tmavě červenou. Tvar je oválný, ve tvaru sudu. Chuť je sladká. Keř angreštu díky svému hlubokému kořenovému systému dobře snáší sucho. Nenáročné v péči... Na zimu můžete vykopat půdu kolem keře. Nepotřebuje izolaci.

 • Maliny. Tento keř je nejběžnější mezi evropskými zahradníky. Existuje mnoho druhů a odrůd malin a chovatelé každý rok přinášejí nové. V zásadě jsou odolné vůči chorobám a velikosti plodů. Nacházejí se také bílé a žluté maliny. Jedná se hlavně o keře s dvouletým vývojem větví.

V prvním roce se na výhoncích objeví pupeny, ve druhém roce se z nich objeví květiny a plody a z oddenků vyrostou nové výhonky.

Po plodení se větve odříznou, aby se uvolnilo místo. Listy maliny jsou velké, reliéfní, na horní straně zelené a odspodu lehké a mírně pubertální. Větve jsou obvykle trnité, ale již existuje několik odrůd s holými výhonky. Bobule je prefabrikovaná peckovice a má příjemnou vůni. Chutná sladce a šťavnatě. Malina je rostlina milující vlhkost, proto by zalévání mělo být pravidelné, zejména během horkého období. Je nutné zasadit keře na slunném místě; v částečném stínu je plodnost několikrát omezena.

 • Donedávna byla ostružina divoká rostlina. Ale díky svým šťavnatým plodům si získal popularitu mezi obyvateli léta. V přírodě jsou její větve pokryty ostrými trny. Chovatelé proto chovali odrůdy, které je nemají.

Tento keř má kudrnaté, plíživé větve. Při výsadbě stojí za zvážení této nuance a předběžnou přípravu podpory pro ni. Listy mají podobný tvar jako maliny... Velké, ve tvaru srdce, špičaté. Květ ostružiny začíná v červnu a trvá až do konce podzimu. Plody také dozrávají postupně, takže sklizeň probíhá v několika fázích. Péče o ni není obtížná. Pravidelné zalévání, podzimní prořezávání a krmení. Roste jak na slunci, tak v částečném stínu. Dobře snáší zimu.

Okrasné listnaté a květinové keře se používají hlavně pro zahradní výzdobu a vytváření kompozic.

Mnoho z těchto rostlin se používá k vytváření živých plotů. Ovocné keře jsou vysazeny, aby se na podzim hodovaly na lahodných bobulích. Z ovoce se také vaří kompoty a zavařeniny a připravují se různé kulinářské pokrmy. Lahodný a léčivý čaj lze vařit z listů rybízu a malin.

Více informací naleznete ve videu.

Kategorie:Keře | Maliny