Automatické zavlažování pro svépomoc: typy, materiály a pravidla instalace

Manuál zalévání postupem času se z toho stává velmi nudná a obtížná práce, která každý den zabere spoustu času. Navíc v letních chatách jsou všechny pozemky často zavlažovány současně, což vede k poklesu hladiny vody v systému a dalšímu zpoždění zalévání. Problém můžete vyřešit uspořádáním automatického zavlažovacího systému: to není příliš obtížný úkol a je docela možné se s ním vyrovnat s velmi malými náklady. Jak organizovat automatické zalévání vlastními rukama v zemi?

Obsah:

Hlavní typy automatického zavlažování

Hlavní typy automatického zavlažování

V dacha a předměstské ekonomice můžete použít několik typů postřikovačů, které jsou vhodné pro různé druhy rostlin. Významně se liší v nákladech a složitosti instalace.

Nejběžnější typy jsou:

 • Klasické statické postřikovače. Voda vychází z výstupu do malého poloměru zavlažování, proto by se měla používat pouze na malé květinové záhony a trávníky. Mají také jednu další nevýhodu: většina vody se hromadí kolem samotného postřikovače.
 • Rotační postřikovače. Rotují a zajišťují maximální šíření kleneb kolem sebe, zatímco díky speciální trysce je voda stříkána v malých kapkách a nepoškodí rostliny. Čím větší je síla hlavy, tím širší bude poloměr.
 • Kapkový zavlažovací systém. Dodává vodu do kořenové zóny pod listy rostlin: to jim ušetří kapky na listech a spáleniny. Speciální kapátka umožní dodávat omezené množství vody ke kořenům, aby se zabránilo hnilobě.
 • Mlhové postřikovače. Rozbíjejí tok vody na velmi malé kapičky, spíš jako mlhu. Takové zavlažovací systémy se používají hlavně v skleníky, umožňují vám vytvářet a udržovat určité mikroklima. Skleníková místnost bude neustále vlhká, zatímco takové postřikovače nedovolí, aby došlo ke zalití kořenů.

Při vývoji schématu musíte vzít v úvahu, kde a jaké rostliny očekáváte růst... Pokud je pro trávníky výhodnější instalovat rotační systémy, pak je u postelí výhodnější odkapávání zalévání atd. Pro každý typ rostliny je žádoucí vytvořit vhodné podmínky. aby nejen nepoškodil, ale také aby dosáhl dobrého výsledku.

Schéma a plán

Schéma a plán

První fází práce na uspořádání automatického systému je vypracování plánu, který zohledňuje umístění přívodních bodů vody a zelených ploch. Nejjednodušší způsob, jak zalévat rostliny, je použití gumových hadic, ale vodní paprsek bude muset půdu neustále uvolňovat, což je další zdlouhavá práce.

Jednodušším a efektivnějším řešením je kapková závlaha, pro kterou jsou na místě instalovány postřikovače (postřikovače).

Doporučujeme zahájit práci na vypracování automatického zavlažovacího plánu ihned při nákupu pozemku, než se na něm objeví zelené plochy. Pokud to však nebylo provedeno hned, budete muset vytvořit plán v souladu s již existujícím rozvržením.

Pro práci s plánem budete potřebovat obyčejný milimetrový papír se značkami. Na něm musíte nakreslit umístění všech důležitých prvků: obytná budova, altány, hospodářské budovy, grilování atd. Plán navíc odráží umístění benzínka a všechny zelené plochy, které systém zavlažuje. Pokud web ještě nebyl vysazen, můžete nejprve přemýšlet o zavlažovacím systému, pod kterým bude vhodné uspořádat květinové záhony a postele.

V ideálním případě by měla být čerpací stanice umístěna ve střední části areálu, což umožní pokládat potrubí pro dodávku vody ve stejné délce a tlak v celém systému bude jednotný. Počet a umístění postřikovačů je dáno jejich dosahem. Pokud je to například 25 metrů, musíte v plánu kruhů nakreslit plán umístění postřikovačů a poloměr jejich práce.

Tím zajistíte úplnost zalévání každou zónu a jeden bod nedostane příliš mnoho vody.

Poslední fází návrhu je přenos plánu z papíru na místo. Chcete-li to provést, musíte použít kabel a kolíky: označují všechna potrubí a kolíky jsou instalovány tam, kde budou postřikovače. To vám umožní posoudit správné umístění systému.

Materiály

Materiály

Správně navržené schéma vám umožní vypočítat, kolik materiálů bude zapotřebí k instalaci zavlažovacího systému na místě. Zahrnuje následující hlavní prvky:

 • Potrubí. Pro zavlažování místa můžete zakoupit běžné plastové nebo kovoplastové trubky: slouží dlouhou dobu, nekorodují a s jejich pomocí můžete poskytnout odolný a funkční systém. Optimálním materiálem je nízkotlaký polyetylén, průřez potrubí u čerpací stanice by měl být větší než u sprinklerů.
 • Čerpací stanice se sadou filtrů. Výkon čerpadla závisí na zavlažované ploše, výpočet lze provést pomocí technických tabulek, které lze najít v síti. Instalace filtrů je nutná, protože ve vodě je vždy přítomno určité množství písku a jiných nečistot a nefiltrovaná voda systém rychle deaktivuje.
 • Regulátory tlaku a elektromagnetické ventily. Umožní vám střídavé spuštění sprinklerů do provozu. Regulátor otevře a zavře ventily, což umožní postupně kapkové zavlažování různých zón.
 • Postřikovače se správným poloměrem zavlažování. Nejběžnějším a cenově dostupným zavlažovačem je rotační typ - zajistí rovnoměrné zavlažování rotací.

Kromě toho budete při montáži systému muset zakoupit spojovací prvky pro potrubí a také nástroje pro pokládání potrubí kolem místa. Čím větší je, tím více zemních prací zbývá udělat, proto je pro urychlení procesu na velkém místě lepší pozvat asistenty.

Výpočet šířky pásma

Výpočet šířky pásma

Je důležité určit, kolik sprinklerů může pracovat současně, proto je nutné vypočítat propustnost potrubního systému. Pro výpočet můžete použít běžný 10litrový kbelík a hadici o průměru 3/4 palce a délce 1 metr. Voda se otevírá na plný výkon a je nutné vypočítat, jak dlouho systému trvá naplnění 10litrového kbelíku. Je třeba mít na paměti, že ve dne je tlak ve vodovodním systému vyšší než v noci, což také ovlivní výkon.

Poté je nutné změřit vzdálenost od bodu odběru k poslednímu postřikovači.

Každých 15 metrů je další sekunda k přijaté hodnotě. Pomocí těchto údajů a tabulky připojené k postřikovači můžete vypočítat, kolik vody bude potřebovat k práci.

Tabulky obsažené v postřikovačích počítají celkové množství vody, které je potřebné pro jejich současné použití. Pokud množství vody poskytované odběrným místem nestačí, bude nutné snížit počet postřikovačů, nebo můžete zkusit snížit vzdálenost od nich k čerpací stanici. Tím se zvýší tlak v systému a lze připojit všechna požadovaná zařízení. Plán je často nutné několikrát přepsat, aby bylo možné najít optimální řešení vhodné pro konkrétní podmínky.

Volba řídicího systému

Volba řídicího systému

Pro nastavení a konfiguraci kapkového zavlažovacího systému se používá ovladač - jedná se o elektronické zařízení, které je instalováno v domě a umožňuje vám ovládat zavlažování a naprogramovat systém tak, aby fungoval v určitých hodinách. Může být umístěn v suterénu poblíž zdroje vody. Uzavírací ventily jsou také umístěny v zadní skříňce, jejich úkolem je regulovat činnost zavlažovacích potrubí tak, aby byl zajištěn přívod vody v jednom směru.

Systém by měl být vybaven dešťovým senzorem, který v deštivém počasí automaticky vypne zavlažování.

Tím se zabrání nadměrné vlhkosti v půdě a plýtvání vodou a elektřinou. Dešťový senzor pracuje na samostatných bateriích, jejich výkon je 9 V.

Pokud vybavíte zavlažovací systém trávníku, můžete na něj nainstalovat automatické výsuvné postřikovače: během dne budou neviditelné, objeví se pouze přímo během glazura... To vám umožní dát trávníku přirozenější vzhled a přitom zajistit stabilní přísun vody.

Instalace automatického zavlažovacího systému

Instalace automatického zavlažovacího systému

Jakmile jsou na místo dodány všechny potřebné prvky, můžete začít připravovat zavlažovací systém, který vás úplně zbaví starostí spojených se zaléváním rostlin.

Práce zahrnuje několik hlavních fází:

 • Zemní práce na webu. Zahrnují pokládání příkopů podle schématu, aby se do nich položil potrubní systém. Normálně by hloubka výkopu měla být asi 1 metr, aby se potrubí nacházelo pod úrovní zamrzání půdy. Přirozeně bude taková práce pro majitele obyčejné letní chaty příliš pracná, takže se obvykle vykopávají zákopy do hloubky asi 30 cm.
 • Důležité! V tomto případě by měla být potrubí umístěna v mírném svahu a vypouštěcí ventily by měly být instalovány v nejnižších bodech. To je nezbytné, protože pokud jsou potrubí umístěna v mrazivé půdní vrstvě, bude nutné před začátkem zimní sezóny vypustit veškerou vodu ze systému.
 • Instalace čerpací stanice a připojení potrubního systému k čerpadlu. Po instalaci čerpadla a položení potrubního systému je nutné provést zkušební provoz. Toto je proplachování potrubí při kontrole stavu systému. Pokud byly zjištěny netěsnosti, musí být před uvedením hlavního systému do provozu opraveny. Před dokončením prací a instalací sprinklerů jsou trubky uzavřeny zátkami, jinak by mohly být ucpané zeminou.
 • Je nainstalován rozdělovač s ventilovým systémem, poté je ovladač umístěn na přístupném místě v místnosti.
 • V systému jsou instalovány protipožární trysky: každý výrobce takového zařízení poskytuje pokyny k instalaci, mohou se mírně lišit. Když je systém sestaven, je třeba kopat zákopy, zem je vyrovnaná. Ze strany budou viditelné pouze postřikovače, oblast bude vypadat úhledně.
 • Jsou nainstalovány filtry, solenoidové ventily, jsou připojeny k regulátoru a elektrickému systému domu. Poté je nutné naprogramovat regulátor a provést zkušební provoz zařízení.

Pokud je systém správně sestaven, dosah postřikovačů se navzájem překrývá na minimum, což zajistí plné zavlažování na celém území.

Přestože instalace bude vyžadovat hodně práce, v budoucnu vám umožní zapomenout na neustálou práci s kbelíky a konevy a letní dovolená v zemi se změní na skutečné potěšení.

Několik tipů na organizaci zavlažování

Několik tipů na organizaci zavlažování

Vědět, jak automatizovat zalévání v dané zemi musíte dodržovat několik pravidel, díky nimž bude systém odolný a co nejefektivnější.

Správná údržba zavlažovacího systému výrazně sníží náklady na opravy a bude fungovat hladce.

Existuje několik jednoduchých tipů:

 1. Během celé letní sezóny je vhodné filtry kontrolovat dvakrát měsíčně. To zajistí stabilní provoz systému a zamezí znečištění potrubí nečistotami, pískem a bahnem. Zabráníte tak ucpání potrubí a postřikovačů a systém bude odolnější.
 2. Půda v místech, kde jsou instalovány sprinklery, se nesmí usazovat. Pokud půda poklesla, musí být včas vyrovnána.
 3. Je důležité systém správně připravit na zimní období. Pokud se chystáte opustit chatu, je nutné vypustit veškerou vodu ze zavlažovacího systému, poté je dešťový senzor odpojen a odstraněn do teplé místnosti. Kromě toho je nutné demontovat elektromagnetické ventily. Doporučuje se systém propláchnout vysokotlakým vzduchem, aby nedošlo k ucpání.
 4. Hlavy postřikovačů také vyžadují neustálou kontrolu. Je nutné zajistit, aby všechny otvory fungovaly, a pokud jsou ucpané, všechny nečistoty jsou opatrně odstraněny měkkým kartáčem. To zajistí vysoce kvalitní zavlažování a zabrání zvýšenému tlaku v systému.
 5. Je důležité nejen neustále sledovat zdravotní stav automatického zavlažovacího systému, ale také správně organizovat zásobování rostlin vodou. Zalévání se provádí podle konkrétního harmonogramu, je vhodné zvolit večerní hodiny. Přebytečná voda je škodlivá pro kořeny rostlin: trávník je obvykle zavlažován přibližně jednou za tři dny; zalévání by se nemělo provádět méně než jednou týdně. Voda by měla zvlhčit půdu asi o 30 cm, opětovné zavlažování se provádí po zaschnutí hliněné kómy.
 6. Pokud je deštivé počasí a v půdě je dostatek vlhkosti, je nutné systém vypnout. Výhodou automatického systému je však to, že majitelé nemusí trávit v zemi hodně času. Dešťový senzor zabrání zamokření půdy a po opětovném oteplení počasí začne systém znovu fungovat bez lidského zásahu.

Více informací naleznete ve videu.