Zalévání, prořezávání a krmení malin

Podle mnoha zahradníků maliny nenáročná rostlina a nevyžaduje pečlivou péči. Ale aby se maliny velkoryse odměnily chutnými a sladkými bobulemi, musíte se o ně starat a poskytovat jim slušnou péči, která zahrnuje prořezávání, zalévání a krmení.

Obsah:

Jak a kdy stříhat maliny

Maliny je samozřejmě třeba krájet, jinak utáhnou celý zahradní prostor, budou silné a skromné. Prořezávání by mělo být prováděno po celou sezónu.

malinové prořezávání

Musí být provedeny alespoň tři prořezávání:

  • první prořezávání, které lze nazvat sanitární, se provádí brzy na jaře. Při tomto prořezávání jsou odstraněny suché, zlomené a poškozené větve a keř je očištěn od nemocných a slabých stonků. Nechejte v křoví ne více než 6 nejsilnějších větví, které jsou zkráceny na první zdravý pupen na stonku;
  • podruhé se maliny stříhají v červnu, kdy jsou mladé výhonky vysoké nejméně 40 cm. Nejméně rozvinuté a slabé výhonky je třeba odstranit. V keři nezůstalo více než 10 silných větví;
  • třetí prořezávání se provádí po sklizni posledních bobulí. Současně jsou na základnu odstraněny všechny suché, chorobou poškozené, zlomené a úrodné větve.

Mít remontantní odrůdy malin odřízněte všechny větve bez výjimky. Pokud přijdete pozdě s tímto prořezáváním, malinové výhonky nebudou dobře připraveny na nadcházející zimování a mohou zemřít.

Včasné odstranění suchých, zlomených větví a slabý růst přispívá k rozvoji silnějších výhonků v malinách.

Zalévání malin

Výnos malin do značné míry závisí na správném zalévání. Bez dostatečného zavlažování se výnos maliny snižuje 2,5-3krát. Režim zavlažování je organizován s přihlédnutím k klimatickým podmínkám zóny, kde malina roste.

Nejdůležitější ze všeho je, že maliny potřebují dostatečné zavlažování během kvetení, tvorby vaječníků a zrání bobulí.

Zalévání malin

Zalévání musí být provedeno správně. Dobré pro maliny s kapkovou závlahou nebo pravidelnou zálivkou, ale v drážkách. Zalévání malin by nemělo být povoleno. To je špatné pro stav rostliny. Kořeny hnijí z přebytečné vody, rostlina onemocní. Bobule mohou spadnout, když jsou ještě nezralé, a ty, které zůstanou, ztratí svou aromatickou chuť.

Při nadměrné vlhkosti maliny dobře neztvrdnou, což může v zimě vést ke zmrazení malinového keře.

Na konci léta a počátkem podzimu lze zalévání malin zastavit. Pro rostlinu bude stačit přirozené srážení, pokud samozřejmě nebude sucho. Pokud srážky nestačí, zalévání malin se provádí až do konce října. To umožní rostlině připravit se na zimování.

Vrchní obvaz a uvolnění zajistí malinám dobrou úrodu

Vrchní úprava malin musí být provedena brzy na jaře, kdy se provede první kypření půdy kolem keře. Horní vrstvu musíte povrchně uvolnit, protože kořenový systém rostliny je umístěn na samém povrchu a je snadné ji poškodit.

Maliny dobře reagují na organické látky a dusík hnojivastejně jako močovina.

Před prvním krmením se provede příprava. Kolem malinového keře je vykopána drážka, tam bude aplikováno hnojivo. Pro krmení se připravuje směs dusičnanu amonného (10–15 gramů) a močoviny (8–10 gramů) na 1 m2.Po hnojení by měl být keř dobře napojen.

Po výživném krmení nezapomeňte mulčovat půdu kolem malinového keře. K tomu použijte rašelinu nebo slámu, rozetřete vrstvu o tloušťce nejméně 7 cm. Pokud je pro mulčování vybrána rašelina, je předem navlhčena vodou a již ve vlhkém stavu je rozložena kolem keře.

Krmení malin

Další krmení se provádí během kvetení malin. Před hnojením je půda poblíž keře dobře uvolněna, všechny plevele jsou odstraněny. Pro směs živin se trus nebo ptačí trus zředí v kbelíku s vodou a přidají se 2 lžíce močoviny.

Směs se zavede do dříve připravených drážek a pouzdro je dobře napojeno.

Na podzim, po sběru posledních bobulí a prořezání keře, se provede poslední kypření půdy pod malinovými keři. Při zpracování půdy se mulčovací materiál, pokud to byla rašelina, vykopává společně s půdou. Pokud se mulčování provádělo se slámou, není pohřbeno v půdě, ale je hrabáno a vyňato. To je způsobeno skutečností, že rozklad slámy bude vyžadovat intenzivnější bakteriální aktivitu, při které se využije veškerý volný dusík z půdy. Maliny dostanou méně dusíku a to ovlivní jeho stav.

Poté se aplikují fosforová a potašová hnojiva. Kompozice se připravuje následujícím způsobem: dusičnan amonný 15 gramů, superfosfát 30 gramů, draselná sůl 20 gramů, zředěná v kbelíku s vodou.

Opravené odrůdy malin velmi potřebují dusíkatá hnojiva.

V uličkách malin je půda dobře vykopána a humus je zaveden v množství 4 až 5 kg na metr čtvereční. V průběhu let se můžete střídat: jeden rok používají minerální hnojiva a druhý rok - organická. V tomto případě by měla být sazba zdvojnásobena.

Kategorie:Keře | Maliny
Goshia avatar

Nevěděli jsme, že malinový keř je třeba řezat třikrát. Vždy jsem to udělal - to je jen na podzim. Pokud jde o zalévání, dělal jsem to několikrát za měsíc a nikdy jsem nehnojil drážky. Zjevně tedy byla sklizeň bobulí vždy malá.