Organická hnojiva: druhy, hodnota a správné použití

Úvod hnojiva do půdy je povinný krok při pěstování jakékoli plodiny, ať už zeleniny nebo květin. Podporují aktivnější růst rostlin, zlepšují strukturu půdy, obohacují ji o všechny nezbytné prvky a pomáhají udržovat teplo.

Začínající zahradníci se vždy zajímají o typy hnojiv a jejich použití. Znalost živin Země pomůže zahradníkovi vypěstovat jeho oblíbenou zeleninu, květiny, ovocné stromy a léčivé byliny. Vlastnosti půdních „vitamínů“, jejich druhy a správné použití budou probrány v podváděcím listu šlechtitele rostlin.

Obsah

Celá hodnota organického

Celá hodnota organického

Organická hnojiva zahrnují takové cenné prvky, jako je dusík, fosfor, draslík, vápník a mnoho dalších užitečných sloučenin. Hnojiva se obvykle dělí do kategorií.

Existují skupiny:

 • Živočišný původ - skot, prase, králičí trus, drůbeží trus.
 • Zelenina - kompost, kůra, piliny, sláma, sapropel (nánosy bahna na dně sladké vody), listy.

Obě skupiny jsou potřebné pro pěstování plodin. Vitamíny pro plodnost obsahují celé spektrum živin, které rostliny tolik potřebují. Zlepšují strukturu půdy. Těžká hlinitá půda se v důsledku zavádění humusu a kompostu uvolňuje, má lepší propustnost pro vzduch, Země je měkčí, nemění se na „kámen“. Při aplikaci humusu začnou lehké půdy lépe zadržovat vlhkost, budou viskóznější a těžší. Totéž lze říci o písčitých podkladech. Kromě toho si půda udržuje teplo, které je důležité v severních oblastech.

Hodnota organické hmoty spočívá ve skutečnosti, že její živiny mají po rozložení podobu dostupnou rostlinám.

Kultury snadno absorbují všechny potřebné prvky ve správném množství. Je velmi důležité udělat hnojiva jakýkoli původ - obohatí všechny druhy půdy.

Otázka nutnosti používání hnojiv je odstraněna. Jejich použití je nezbytné, pokud chce zahradník pěstovat bohatou úrodu a obdivovat krásu zahrady.

Dobytek z hnoje

Dobytek z hnoje

Pro úspěšné pěstování různých zahradnických plodin se používají všechny druhy základních hnojiv. Především je to hnůj ve všech jeho podobách. Každý zahradník bez kompromisů vytvoří hromadu kompostu. Jeho hodnota není v žádném případě nižší než živočišný typ organické hmoty. Používají se také další prvky - kůra stromů, piliny a listy. Všechny tyto druhy hnojiv lze sbírat a připravovat zde - na místě.

Kravský nebo koňský hnůj však bude třeba buď vyhledat, nebo zakoupit. Pokud se však chová dobytek, nejsou žádné problémy, vše je po ruce pro úspěšné pěstování zeleniny, ovoce a květin.

Před aplikací jakéhokoli hnojiva byste měli podrobněji porozumět jejich druhům, stupni rozkladu a hodnotě.

Na tom bude záviset pořadí zavedení „vitamínů“ pro půdu. Výkaly hospodářských zvířat - krávy, koně, prasata, ovce - jsou jedním z nejdůležitějších a nejcennějších hnojiv v zahradě.Hnůj obsahuje velké množství dusíku, draslíku, fosforu, manganu, kobaltu, zinku, molybdenu a mědi. Je rozdělena do dvou typů: stelivo a stelivo.

První se vyznačuje směsí tekutých a pevných výkalů se slámou, rašelinou nebo pilinami. Směs závisí na tom, co je umístěno pod zvířetem ve stáji. Obvykle se sláma, rašelina a piliny používají méně často. Takový hnůj má velkou hodnotu, protože kromě užitečných prvků živočišného původu obsahuje rostlinné sloučeniny. Sláma strukturuje půdu, i když je rozložená. Díky podestýlce se půda uvolňuje a je lehká. Odpadní hnoj se používá v závislosti na stupni rozkladu hnojiva. Přidělit:

 • Čerstvé hnojivo je špatně rozložené exkrementy, sláma nemění barvu, je dobře viditelná v hromadě. Čerstvý hnůj se obvykle aplikuje na podzim, půda se zorá a ponechává se až do jara, do další orby.
 • Polozralý hnůj je rozložená hmota výkalů, sláma ztrácí barvu, snadno se láme. Takové hnojivo se aplikuje na půdu jak na podzim, tak na jaře pro plodiny při výsadbě - metoda před setím.
 • Shnilý hnůj je nejčastěji používaným stupněm rozkladu. Hmota získává jednotnou hnědou barvu. Hnojivo se aplikuje na půdu na podzim nebo na jaře při výsadbě, kopání půdy pro obohacení, přidává se do substrátů pro pokojové rostliny, používá se jako mulčování - před setím a před setím.
 • Humus je zcela rozložená hmota, která má tmavou, jednotnou barvu. Jednou za dva až tři roky se humus zavádí do půdy v celé zahradě v poměrně velkém množství - obecné obohacení půdy.

Koňský trus

Bezhnojivý hnoj je směs kapalných a pevných výkalů. Tento typ hnojiva se liší od hnojiva pro podestýlku bohatším obsahem dusíku. Hnůj tohoto typu se zavádí do půdy s povinným následným kopáním půdy. V opačném případě existuje riziko popálení rostlin.

Bezhnojivý hnoj obsahuje velké množství dusíku, draslíku a fosforu.

Proto stojí za to jej přivést na jaře, a ne na podzim. Dusík je velmi rychle vyplavován podzemní vodou. Proto bylo nutné aplikovat toto hnojivo na jaře, aby nedošlo ke ztrátě všech užitečných vlastností hnojiva. Hnůj tohoto typu se dělí na:

 • Polotekuté - exkrementy obsahující zvířecí moč a vodu. Hnojivo se aplikuje na půdu na jaře, následované kopáním.
 • Kejda - hlavně moč hospodářských zvířat s malým obsahem exkrementů a vody. Tento druh hnoje je široce používán pro krmení rostliny při výsadbě a během vegetačního období. Kaše musí být zředěna vodou v poměru 1: 4 nebo 1:10, v závislosti na koncentraci.

Vždy berte v úvahu stupeň rozkladu hnoje, ať už ve stelivu nebo bez podestýlky. Z toho bude záležet výtěžek... Půda je jednou za 2-3 roky obohacena humusem, lokálně se používá čerstvé a shnilé hnojivo přistání nebo kopat postele. Kaše se používá k oblékání. Střídáním prvků hnoje zahradník zapomene na skromnou úrodu. Plodiny budou dobře růst a přinášet ovoce.

Kuřecí trus

Kuřecí trus

Ze všech druhů drůbežího hnoje je izolován ten nejúčinnější a nejužitečnější - kuřecí. Hodnota hnoje pro dobytek není v žádném případě nižší. Jeho aplikace však vyžaduje dodržování některých pravidel:

 • Především, kuřecí trus musí podstoupit dekontaminační postup, protože materiál může obsahovat patogeny nemoci... Hnojivo se nepoužívá v čisté formě. Musí se přehřát. Zkušení zahradníci často přidávají trus kuřete nebo holubů hromada kompostu... Směs trvá jeden až tři roky. Pouze pokud se rozloží, bude hnojivo prospěšné pro půdu a rostliny.
 • Kuřecí hnůj obsahuje nejen dusík, draslík a fosfor, ale také vitamíny skupiny B, aminokyseliny a stopové prvky. Proto byste měli být trpěliví a počkat, až bude hnojivo připraveno k aplikaci do půdy.Obohacuje půdu, činí ji lehčí a volnější. Rostliny dostanou všechny potřebné „vitamíny“ pro růst a plodnost.
 • Je vhodné zředěný trus zředit vodou nebo kompostem. Hnojivo se aplikuje až s následným kopáním půdy. Tak kořenový systém rostliny se nespálí. Kuřecí hnůj se častěji aplikuje na jaře kvůli vysokému obsahu dusíku.

Drůbeží hnůj se obecně vyznačuje svými zvláštními nutričními prvky. Musíte to však dělat opatrně - ve shnilé formě, smíchané s kompostem nebo jinými rostlinnými materiály.

Kompost, rašelina a piliny

Kompost, rašelina a piliny

Snad nejjednodušší na přípravu hnojivo kompost je považován. V procesu pěstování plodin se vždy zahřívá velké množství plodin plevelů. plevele, sekaná tráva, větvičky ze stromů, shnilé plody a další rostlinný odpad. Všechny tyto zbytky nelze zničit. Je jim přidělen malý koutek na zahradě - je tam uložen veškerý zpracovaný rostlinný materiál. Hromada kompostu postupem času roste a její spodní vrstvy se začínají rozkládat.

Nejcennějším zdrojem živin je produkt rozkladu hromady kompostu - spodní vrstvy.

Po roce nebo dvou získají tmavou zemitou barvu. Hmota se používá k obohacení půdy. Kompostování je ekvivalentní s krmení hnůj podle hodnoty. Obvykle se takové hnojivo aplikuje do jamek během výsadby, plodiny se krmí během vegetačního období a používají se k obohacení substrátů pro pokojové rostliny.

Hromada kompostu se často mísí s rašelinou, pilinami a kuřecím trusem. Doporučuje se hromadu pravidelně zalévat vodou. Proces rozkladu tedy půjde rychleji. Je lepší uspořádat „koutek kompostu“ ve světlé oblasti tak, aby na něj dopadalo sluneční světlo. Pokud není možné pravidelně aplikovat humus nebo shnilý hnůj, stane se kompost „záchrancem“ - rostlinné hnojivo nemá nižší hodnotu než zvíře.

Rašelina a piliny se obvykle nepoužívají samostatně jako hnojivo. Tyto rostlinné komponenty se přidávají do kompostu nebo hnoje. Mnoho zahradníků však tyto prvky míchá, zvlhčuje a nechává hnijící pod tlakem. Výsledný materiál se používá jako mulčování s přídavkem shnilého hnoje nebo kompostu.

S rašelinou byste měli být velmi opatrní, protože se vyznačuje různým stupněm kyselosti.

Například sphagnum nelze použít jako hnojivo. Pro tyto účely je vhodná nízko položená rašelina. Kromě toho musí mít vysoký stupeň rozkladu. Na hlinitých půdách je vhodné používat rašelinu jako hnojivo. Dokonale strukturuje půdu, činí ji lehčí a volnější. Rašelina se často mísí s jinými druhy organických hnojiv.

Znát všechny populární typy základních hnojiv a jejich vlastnosti, zahradník se již nebude mýlit při výběru metody obohacování půdy. Zbývá přijít na správné zavedení užitečných prvků.

Aplikujeme hnojiva správně

Aplikujeme hnojiva správně

Mnoho začínajících zahradníků věří, že čím více hnoje přineslo, tím lépe. To však není tak úplně pravda. Nadměrná nabídka hnojiv nepodporuje růst rostlin. Kořenový systém se může spálit, protože hnůj v půdě nadále hnije. Vydává teplo, které může vést ke spálení kořenů. To platí zejména pro tekutá hnojiva, čerstvá. Dodržujte proto opatření všude.

Například ptačí trus se zavádí do půdy v poměru 200 gramů na 1 m2. Humus je na web přiveden každé dva až tři roky. Hmota je rovnoměrně rozložena po celém území a dobře vykopána. Po rozsáhlém obohacení půdy se do půdy obvykle nic nepřidává. A příští rok můžete rostliny lokálně nakrmit shnilým hnojem nebo kompostem.

Pokud není možné půdu ve velkém obohatit humusem, přidejte do ní před zasetím malé množství shnilého hnoje, trusu kuřete nebo kompostu.

Smíchejte ji se zemí, navlhčete ji a teprve potom zasaďte do díry rostlinu. Nezavádí se čerstvý hnůj pro pěstování plodin, pouze rozložený materiál. Buďte opatrní, jinak se rostlina popálí.

Při dodržení norem pro používání organických hnojiv živočišného a rostlinného původu se plodiny na každém místě vždy zazelenají a přinášejí ovoce. Hlavní věc je dodržovat opatření a dělat hnojivo do stupně rozkladu požadovaného pro konkrétní místo.

Více informací naleznete ve videu.