Ammofoska - minerální hnojivo pro velkou sklizeň

Ammofoska je minerální hnojivo, známý svou účinností a schopností zvyšovat množství plodiny a také svými kvalitativními vlastnostmi. Jedná se o komplexní přípravek, který obsahuje řadu minerálních látek na podporu růstu a zvýšení ochranných vlastností rostlin.

Obsah:

Popis, vlastnosti a složení léčiva

Popis, vlastnosti a složení léčiva

Ammophoska je mezi zahradníky velmi oblíbená kvůli nedostatku dusičnanů a dobré rozpustnosti ve vodě. Neobsahuje chlor, který je považován za látku škodlivou pro rostliny a lidi.

Ammofoska je univerzální vrchní obvaz pro téměř všechny druhy rostlin a půdy.

Je vhodný do suchých i mokrých bažinatých půd. Je však třeba si uvědomit, že toto hnojivo způsobuje rychlý růst zeleně, takže je nevhodné jej aplikovat na podzim.

Ammophoska obsahuje 4 hlavní prvky, které jsou kombinovány v množství. Každý z nich hraje roli při zvyšování výnosu:

 • Dusík. Je to hlavní složka, kterou rostliny potřebují k dobrému růstu. Je docela těkavý, rychle se odpařuje hnojivo nikdy nezůstal na povrchu. Dusík může toto množství výrazně zvýšit sklizeňje však důležité nepřehánět to, aby nedošlo k poškození rostlin. V komplexním hnojivu to není více než 12%, takže předávkování je téměř nemožné.
 • Fosfor. Tento prvek je velmi důležitý pro normalizaci dýchání rostlin, fotosyntézu. Pokud není dostatek fosforu, rostlina bude růst pomalu a kvete pozdě. Pro svěží zeleň a bohatou sklizeň je fosfor nezbytný.
 • Draslík. Draslík zvyšuje imunitu rostlin, jejich odolnost vůči různým chorobám a škůdci, zvyšuje množství plodiny a její kvalitu. Ve složení hnojiva je to asi 15%.
 • Síra. Síra je nezbytná pro normální asimilaci dusíku. V kombinaci s dalšími látkami je síra rostlinami zcela absorbována a asimilována, aniž by to ovlivnilo kyselost půdy. Ammofosk obsahuje 14% síry.

Ammophoska je poměrně účinná, netoxická a ve srovnání s organickými hnojivy má své výhody. Například má zrnitou strukturu, takže jej lze používat ekonomicky. Je to levnější než ekologické. Ammophoska se snadno používá a rozpouští. Není třeba dlouho čekat na přípravu kompozice, ani provádět žádné další přípravné postupy.

Výhody a nevýhody

Výhody a nevýhody

Výhody ammofosky jsou známy každému zahradníkovi, který chce získat bohatou úrodu. Někdy jsou organická hnojiva pro rostliny účinnější, ale jejich použití na velkých plantážích je příliš nákladné. Pak přichází na pomoc koncentrovaná a ekonomičtější ammofoska.

Jeho výhody:

 1. Ammophoska snižuje množství dusičnanů v hotové plodině. Je netoxický a nemá škodlivý účinek na ovoce a kořeny.
 2. Hnojivo lze aplikovat kdykoli během roku, zatímco organická hnojiva jsou obvykle sezónní.Minerální hnojivo lze aplikovat již na konci března, kdy se sníh roztaje.
 3. Tento komplex lze použít jako vrchní obvaz a jako základní hnojivo. Může být aplikován na půdu dříve přistání nebo nakrmit rostliny již v procesu růstu a kvetoucí.
 4. Hnojivo nemá nepříjemný zápach a nevyžaduje zdlouhavou přípravu. Je velmi snadné používat čistý i zředěný. Rychle se rozpouští ve vodě.
 5. Ammofosku si můžete koupit v každém zahradnickém obchodě nebo si ji objednat online.
 6. Hnojivo obsahuje přibližně stejné množství fosforu a dusíku, což zvyšuje jeho účinnost a nutriční vlastnosti.

Existuje několik nevýhod ammofosu:

 1. Někteří zahradníci považují za nevýhody tohoto hnojiva určité nebezpečí (třída nebezpečnosti 4), které vyžaduje dodržování určitých bezpečnostních pravidel. Každá chemická sloučenina a hnojivo však vyžaduje pečlivé zacházení. Ammophos není toxický, měl by však být udržován co nejdále od malých dětí a domácích zvířat.
 2. Věřilo se tomu minerální hnojiva stále ovlivňují kyselost půdy, ale při správném použití ammofosky se kyselost půdy nezmění.
 3. Někdy takové složení jednoduše nestačí k obohacení ochuzené půdy, takže musíte utratit za nákup dalších prvků, které nejsou obsaženy v komplexním hnojivu.

Je také třeba si uvědomit, že v různých obdobích růstu a kvetení vyžaduje rostlina jiné množství určitých minerálů. Ammofosku proto nelze považovat za absolutně univerzální hnojivo.

Použijte na květiny, zeleninu a jiné rostliny

Použijte na květiny, zeleninu a jiné rostliny

Ammophoska může být použita na jakoukoli půdu, uzavřenou nebo otevřenou. Vzhledem k netoxičnosti hnojiva může být hnojivo volně používáno pro skleníkové rostliny. Množství použité drogy bude záviset na typu rostliny.

Pokud je třeba hnojivo rozpustit, je třeba pečlivě zvolit teplotu vody. Nemělo by být ani teplo, ani zima, aby se nesnížila účinnost některých prvků.

Rozsahy ammofosky:

 • Květiny v květináčích a květinové záhony... Je lepší hnojit květiny na jaře, aby v době kvetení získaly sílu a zelené byly dostatečně svěží. Ammophoska se zavádí do půdy asi 5 cm hluboké. Nemůžete to jen posypat na půdu, protože většina dusíku se odpaří a hnojivo bude méně účinné. Granule hnojiva můžete distribuovat po povrchu půdy a shora mulčování.
 • Brambor... Pro brambory se obvykle doporučuje bio, ale pro velkou plantáž je to příliš drahé. Ammophoska se častěji aplikuje během výsadby v množství 1 polévkové lžíce na 1 jamku. Hnojivo se aplikuje v granulované formě bez ředění, což je velmi výhodné.
 • Pepř... Papriky lze pěstovat venku nebo ve skleníku... Pokud se jedná o skleníkové rostliny, pak je velmi výhodné aplikovat hnojivo během jarní výměny půdy v množství až 30 g na metr čtvereční. Pokud jsou papriky již vysazeny, pak vrchní obvaz nejlépe v rozpuštěné formě. V tomto případě se ammofoska rozpustí v množství 10 lžící na 10 litrů vody.
 • Rajčata... Rajčata se často pěstují v sazenicích, takže hnojení lze provést v době výsadby. sazenice do země. Je užitečné krmit rajčata během kvetoucí řešení ammofosky a také nějaký čas po objevení se prvních vaječníků.
 • Hruška... Všichni zahradníci žijící ve středním pruhu vědí, že je velmi obtížné získat bohatou úrodu hrušek. Hnojivo se nejlépe aplikuje na jaře: 100 g, pokud je strom starší 10 let, 50 g, pokud je strom mladý. Kořenový systém hruška se nachází hluboko v podzemí, proto se hnojivo aplikuje do hloubky 30 cm pomocí speciálních studní.

Bezpečnostní opatření, skladování

Bezpečnostní opatření, skladování

Ačkoli toto hnojivo není při vdechování smrtelné, je třeba dodržovat všechna bezpečnostní opatření:

 • Před použitím ammofosky musíte nosit respirátor nebo alespoň gázový obvaz. Prach z hnojiv není toxický, ale je třeba se mu vyhnout a ne vdechovat.
 • Oděvy by měly být speciální, pracovní, aby je bylo možné okamžitě sundat. Na rukou by měly být těsné gumové rukavice, které se při tom nezlomí.
 • Pro roztok ammofosky nepoužívejte žádné nádobí. Po použití hnojiva jsou rukavice a obvaz odhodeny, oděvy odstraněny a ruce a obličej důkladně omyty mýdlem.
 • Pokud roztok přijde do styku s pokožkou, musí se opláchnout velkým množstvím vody. Pokud se hnojivo dostane do očí nebo sliznic, je rovněž nutné postiženou oblast opláchnout a vyhledat lékaře.
 • Nejnebezpečnější věcí je polknout drogu. Pokud k tomu dojde, pijte hodně vody a vyvolajte zvracení. Můžete si vzít sorbenty, jako je aktivní uhlí. Poté je bezpodmínečně nutné poradit se s lékařem.
 • Navzdory přítomnosti užitečných složek ve složení se hnojivo používá výhradně pro zemědělské účely, a pokud nebude věnována pozornost, může ublížit osobě. Je třeba se zvláště vyhnout častému vdechování fluoridů. Mohou způsobit intoxikaci a alergickou reakci, dráždit sliznice nosu, hrtanu a průdušek.

Uzavřený obal ammofosky lze dlouhodobě skladovat. Musí být uvedeno datum exspirace. Pokud již byl balíček otevřen, je vhodné jej použít ve stejný den. Dusík, jak je uvedeno výše, se odpařuje. Pokud necháte balíček otevřený, hnojivo ztratí některé ze svých nutričních vlastností. V případě potřeby můžete část hnojiva uložit do těsně uzavřené skleněné nádoby.

Více informací naleznete ve videu.