Správné pěstování nejlepších odrůd fialky z listu

Jedna z nejoblíbenějších vnitřních květin je fialový... Existuje mnoho druhů této půvabné rostliny chovaných chovateli, můžete si vybrat pro každý vkus. Jak krásné jsou froté, polodvojité jemné lístky různých odstínů, stanou se nádhernou výzdobou domu.

Mnoho rostlin se množí pomocí listu. Fialová k nim také patří. Tato metoda pěstování je považována za nejpohodlnější a nejjednodušší technologii. A nejčastěji je výsledek jeho použití pozitivní.

Obsah:

Nejlepší odrůdy fialky pro pěstování

Nejlepší odrůdy fialky pro pěstování

Zástupci fialové rodiny se často vyskytují v přírodě, ale jejich nejlepší druhy lze samozřejmě vidět v prostorách domu, kanceláří, institucí. Vypadají s estetickou elegancí, nemluvě o rozmanitosti barev. A to vše díky úsilí chovatelů, kteří vyšlechtili stovky odrůd fialek:

 • Vytrvalá rostlina, Belley Snowken, se vyznačuje kvetením s čepicí. Při pohledu na sněhově bílý květ se zdá, že se na okně usadila větev třešně nebo jabloně.
 • Arctic Frost je nenáročný z hlediska podmínek růstu. Je však lepší chránit pokojovou rostlinu před přímými slunečními paprsky.
 • Zimní slunečník je považován za královnu mezi fialkami, pokrytý po dlouhou dobu květinami ve formě bledě růžových hvězd, ohraničených po okraji tmavým šeříkovým tónem.
 • Rokoková odrůda má exotické krémově zbarvené květy s vlnitými lístky.
 • Adonis přitahuje bledě modrými květy se žlutým okem uprostřed.
 • Fialky odrůdy Morenkenig se vyznačují ušlechtilostí bohatého černého tónu.
 • Nebojí se tepla, odolný vůči nízkým teplotám, majestátní obři s velkými květy, dosahující průměru deseti centimetrů.
 • Fialový Tarabar s pestrými okvětními lístky je velmi oblíbený u pěstitelů květin. Barevné schéma tohoto druhu je různorodé. Odrůda je náročná na půdy, teploty, vlhkost vzduchu.

Všechny odrůdy rostliny se vyznačují dlouhým kvetením, od jara do podzimu.

Příprava na rozmnožování listů květem

Příprava na rozmnožování listů květem

Pečlivě se připravte na reprodukci pomocí listu:

 • Pro zakořenění použijte plastovou nádobu s drenážními otvory.
 • Na dno sklenice budou umístěny malé kousky polystyrenu.
 • Pro další růst je zapotřebí nádoba, jejíž velikost by neměla být větší než průměr růžice rostliny, až asi patnáct centimetrů ve výšce deseti. Fialky rádi žijí ve stísněných podmínkách.
 • Půdu pro květinu v květináči lze zakoupit ve specializovaném obchodě, nebo si ji můžete vytvořit sami. K tomu se do univerzální půdy přidává říční písek, dvě hrsti dřevěný popel a rašeliník, dříve drcený. Před výsadbou musí půda týden procházet nasycením kyslíkem, a to jen tím, že leží na čerstvém vzduchu.

List rostliny, který slouží jako výsadbový materiál, je odebrán z druhé řady nebo zpod stopky. Odřízněte jej ostrým nožem, protože nůžky mohou zničit výživné tubuly stonku. fialkydržet je.

Hlavním požadavkem na listový řapík je absence poškození, silný zdravý vzhled.

Délka výsadbového materiálu by neměla být větší než tři centimetry, kvůli čemuž nebude nutné rostlinu podporovat, bude v živném substrátu celkem stabilní. I když je větvička kratší, pak na tom není nic hrozného, ​​může se také dobře zakořenit. Po přípravných postupech můžete přistoupit k výsadbě listu.

Požadavky na proces zakořenění listových řízků

Požadavky na proces zakořenění listových řízků

Aby se list zakořenil, použijte jej na výsadbu ve sklenici s hlínou nebo ji vložte do nádoby s vodou. První metoda je bezpečnější, protože kořeny se ve vodě nemusí objevit kvůli hnilobě listů. Ale to se ne vždy stane a můžete zkusit zakořenit ve sklenici vody.

Řapík je ponořen do kapaliny tak, aby se ho listová deska nedotýkala. Voda musí být neustále obnovována přidáváním nové vody. Do sklenice můžete přidat rozdrcenou tabletu s aktivním uhlím. Kořeny se objeví na řezu za dva týdny. Poté můžete řezání umístit do hrnce s půdou. Je důležité, aby řapík nestál příliš dlouho ve sklenici vody.

Vzhled dětí na kořenech naznačuje, že je nemožné odložit transplantaci, malé fialky jsou odstraněny současně.

A takto dochází ke zakořenění v půdním substrátu. Řapík je umístěn v průhledné nádobě s navlhčenou půdou, což mírně zhutňuje půdu kolem ní. Zakryjte horní část plastovým sáčkem nebo šálkem. Pokud je místnost vlhká, lze ji vynechat. Vzhled kondenzátu na krytu by měl upozornit: rostlina je příliš vlhká, pod kapotou dusná. V takovém případě je lepší list otevřít, jinak zhnije.

Jakmile se barva dětí, které se objeví v šálku, nasytí zeleným pigmentem, oddělí se od mateřské řezačky. Transplantace v samostatné nádobě se provádí opatrně, aniž by došlo k prohloubení růstového bodu. Hlavní fáze rozmnožování prošla, nyní je možné při správné péči dát mladé rostlině růst.

Fialové tipy pro péči

Fialové tipy pro péči

Sazenice mladých květin jsou docela náladové, takže je třeba vytvořit optimální životní podmínky:

 1. Při pěstování fialky plachta i děti by měly být v místnosti s teplotou vzduchu nejméně dvacet stupňů Celsia. Parapet na to nebude fungovat - ráno je chladno.
 2. Osvětlení pro jemné fialky hraje velkou roli. Pokud to nestačí, pak další podsvícení ve formě zářivek. Květina potřebuje dostatek světla po dobu dvanácti hodin. To platí i pro dospělé rostliny. Ale také nepotřebují přímé sluneční světlo. Listy se mohou spálit, když jsou na parapetech jižní, západní strany. Aby se tomu zabránilo, je nutné přistání zastínit.
 3. Mladé sazenice se zalévají teplou, dříve usazenou vodou. Zalévání by mělo být prováděno, když vrchní vrstva vysuší. Lití se nedoporučuje, jinak fialová zemře. Je nemožné, aby se kapalina dostala na listy, mohou být pokryty ošklivými žlutými skvrnami. To platí zejména pro stříkání studenou vodou.
 4. Pokud není čas se starat o domácí mazlíčky, můžete paletu použít jako způsob, jak neustále zvlhčovat půdu. Umístěním hrnce do ploché nádoby s vodou můžete zapomenout na časté zalévání fialek.
 5. Krmení rostlin se provádí ne více než dvakrát za měsíc. Lepší je použít komplex minerální hnojiva, které speciální obchody nabízejí pro kvetoucí rostliny.
 6. Jakmile jsou děti obsypány stopkami, jsou přesazeny do připravených nádob s hlínou. Proces obvykle probíhá metodou přenosu, přičemž se odstraní spodní listy.

Více informací naleznete ve videu:

Fialová bude bujně kvést, když podmínky růstu splní její požadavky. Květina, která zažívá neustálý stres ze špatného zalévání, slabého osvětlení a nízkých teplot, neukáže celou svou krásu.

Pěstování fialek je zábava.Mnoho žen v domácnosti sbírá tyto nádherné květiny. Jak je správně pěstovat z listu, aby se zachovaly odrůdové vlastnosti rostliny, je popsáno v materiálu. Po přečtení pochopíte, že to není těžké. Přípravné práce, transplantační proces nezabere mnoho času, bude vyžadovat jen píli a trpělivost.