Alpská fialová - cyklámen

Malá rostlina, jejíž květiny vypadají jako motýli sedící na stoncích samotné rostliny, je každému známá jako cyklámen. Ve skutečnosti se jedná o prvosienku, která pravidelně každoročně kvete bujným keřem květenství. Jiným způsobem se této rostlině říká alpská fialová. A od dob starověkého Říma se cyklámen pěstuje společně s fialkami a narcisy.

Alpská fialová vypadá velmi dekorativní na záhonech a osobních pozemcích. Chcete-li pěstovat cyklámen v interiéru, použijte jinou odrůdu rostlin. Současně venku roste mnohem lépe alpská fialová.

Cyklámen zahradní je poměrně malý a jeho květy také nejsou velké - pouze 2,5 cm v průměru.

Cyclamen vypadá velmi krásně v každém interiéru, používají se pro krajinářský design a také s nimi zdobí verandy a terasy. Alpská fialová vypadá obzvláště krásně na alpských skluzavkách. Pokud vysadíte rostliny vedle sebe, získáte velmi krásný kvetoucí koberec.

Péče o cyklámen není dost snadná. Zvláštní pozornost je třeba věnovat světlu, které by mělo být jasné, ale rozptýlené a bez přímého slunečního záření. Nejlepší je zasadit ji pod stromy nebo velké rostliny, které fialovými listy zastíní.

Během kvetení cyklámenů je třeba věnovat zvláštní pozornost zalévání, a když rostlina kvete, zalévání se sníží. Období květu alpské fialky spadá od května do září.
Cyklameny zahradní lze od podzimu vysévat samostatně, nebo je můžete koupit hotové.