Nové odrůdy fialek: přehled nejlepších

Pěstujte krásné a jemné domy fialky - sen mnoha pěstitelů květin. Tato rostlina, která se také nazývá saintpaulia, má obrovské množství odrůd a druhů. Liší se barvou a tvarem pupenů a listů. Mnoho lidí považuje fialovou za vrtošivou rostlinu, ale péče o ni je poměrně jednoduchá. I ty nejvzácnější a nejneobvyklejší odrůdy fialek lze pěstovat doma, pokud budete dodržovat jednoduchá pravidla pro jejich údržbu.

Obsah:

Vlastnosti volby odrůdy a typu

Vlastnosti květin, péče, výběr odrůdy a typu

Fialky byly dlouho oblíbenými mnoha pěstiteli květin. Tato květina může mít velmi rozmanitý vzhled. Existují hybridní neobvyklé odrůdy, jejichž péče nevyžaduje velké úsilí, průmyslové odrůdy, fialky-mini, sběratelské velké druhy. Saintpaulia byla poprvé objevena v afrických horách. A v přírodních podmínkách se fialová vyznačuje různými barvami.

Chovem se stále objevují nové odrůdy fialek. Při výběru konkrétní odrůdy, typu fialové, je třeba vzít v úvahu následující nuance:

 • Pokud je pěstitel začátečník, pak by volba měla padnout na typ, o který se bude snadněji starat. Obvykle se jedná o miniaturní fialové fialky. Velké sběratelské květiny budou vyžadovat určitou dovednost.
 • Pokud je plánována sbírka fialek, je vhodné zvolit ty druhy a odrůdy, které jsou podobné v péči, aby nedošlo ke ztrátě času a úsilí při různých zalévání, přesazování a vytváření určitých podmínek.
 • Při výběru hybridních fantasy fialek je nutné objasnit vlastnosti jejich reprodukce. Mnoho hybridních odrůd nereprodukuje své rysy během reprodukce, to znamená, že nebude snadné chovat takové květiny.
 • Pokud volba padla na odrůdy fantasy fialky, musíte si uvědomit, že jejich okvětní lístky mohou měnit barvu v závislosti na podmínkách květu: teplota, vlhkost, osvětlení.

Fialová je z nějakého důvodu považována za jemnou květinu. Miluje péči a péči. Předpokládá se, že fialová cítí energii a dobře kvete pouze tam, kde vládne láska a harmonie. Saintpaulia nevyžaduje neobvyklou péči, ale pokud nedodržíte jednoduchá pravidla, může být snadno zničena.

Fialová bude nádherně a krásně kvést, pouze pokud na ni bude dostatek světla. Miluje rozptýlené světlo, ale ne přímé sluneční světlo, které poškodí jemné lístky. Jako každá rostlina, i Saintpaulia miluje vodu a potřebuje ji. Zalévání je třeba upravit v závislosti na okolní teplotě.

Fialová umírá jak v nepřítomnosti vlhkosti, tak v jejím nadbytku.

Je nežádoucí umístit jemnou fialovou vedle velkých vnitřních květin, palem, kaktusů. Často nosí škůdce, hmyz, který může Saintpaulii poškodit. Ale pelargónie se pro ni stane dobrým sousedem, který obvykle odpuzuje hmyz. Při výsadbě nebo přesazování je vhodné zakoupit malé květináče, protože Saintpaulia začne kvést až poté, co ji oddenek zcela zaplní.

Chiméra

Chiméra

Neobvyklé krásné květiny se nazývaly chiméry fialky, protože když se množí, můžete získat rostliny, které se svým vzhledem liší od matky. Američané se aktivně podíleli na výběru chimér. V současné době existuje velké množství odrůd tohoto typu fialek.Rysem této květiny je skutečnost, že původně tento druh nebyl chován chovateli. Chiméra je výsledkem mutace.

Chiméru můžete odlišit od jiných druhů fialek díky světelnému pruhu, který vede podél středu každého jasného okvětního lístku.

Odstíny pupenů se mohou lišit v závislosti na druhu: modrá, fialová, modrá, karmínová. Docela zřídka najdete fialovou chiméru, ve které je na listech pruh.

Tento typ fialové vyžaduje určitou péči:

 1. Zalijte květ vodou při pokojové teplotě nebo trochu teplejší. Chiméra nemá rád studenou vodu. Z toho se na květině objeví hnědé skvrny.
 2. Chiméry jsou malé fialky. Při jejich opětovné výsadbě byste neměli volit velké květináče. Průměr květináče by neměl přesáhnout 12 cm pro dospělou rostlinu a 6 cm pro sazenici. Můžete si vybrat plast nebo keramiku.
 3. Chiméry jsou docela odolné a kvetou dlouho. Nepotřebují časté krmení. Někteří pěstitelé dávají přednost tomu, aby rostliny vůbec nekrmili. Pokud však existují známky vyčerpání půdy, měli byste používat tekutá nebo granulovaná hnojiva speciálně pro fialky.
 4. Chiméra, jako každá fialová, nemá ráda, když voda v hrnci stagnuje. Aby se zabránilo zamokření, na dno nádoby se umístí drenáž z polystyrenu nebo keramzitu.
 5. Mělo by být dost světla. Chiméře se na východním parapetu daří dobře. Pokud je osvětlení v místnosti špatné, musíte jej vytvořit uměle. Bez dostatečného světla fialová nebude kvést.
 6. Je třeba si uvědomit, že chiméra je považována za rozmarnou květinu, takže pro začátečníka bude obtížné okamžitě dosáhnout svěžího květu.

V tuto chvíli nebylo možné cíleně získat chiméru ze sazenice. Může být vytvořen z jakéhokoli jiného typu fialové zcela náhodně a je obtížné předpovědět tento proces. Vzhledem k tomu, že je obtížné chovat chiméru, pěstitelé květin nakupují ve specializovaných prodejnách. Při výběru rostliny musíte věnovat pozornost listům a dobře je prozkoumat, zda neobsahují skvrny, tmavnutí. Léčit nemocnou fialovou je velmi obtížné, zejména pro začátečníky.

Winter Rose a Darling

Fialová srdíčko

Neobvyklá fialová fialová zimní růže opravdu připomíná pupeny růže... Květy jsou velmi světlé, tmavě fialové s tenkým bílým okrajem. Tato květina se stane skutečnou ozdobou každé květinové zahrady. Lze jej bez problémů znásobit. Děti si osvojují všechny vlastnosti mateřské rostliny.

Fialová se jménem Darling je dobrá, protože její kvetení trvá velmi dlouho. Při správné péči může květina potěšit pěstitele jasnými pupeny téměř po celý rok. Květy jsou obvykle světle růžové barvy, ale jsou zde i světlejší mléčné odstíny. Pupeny nejsou příliš velké, středně velké, ale je jich spousta, takže Darling nádherně kvete. Intenzita barvy závisí do značné míry na okolní teplotě. Chcete-li získat světlejší odstíny, musíte fialovou odložit na chladném místě.

Péče o Winter Rose a Darling se příliš neliší od standardní péče o Saintpaulia:

 • Fialová je jemná květina, která nemá ráda průvany. Winter Rose i Darling začnou v draftu bolet. Pokud je studený vzduch, může být květina zničena. Proto je nutné zvolit ty parapety, kde budou květiny dobře chráněny před pohybem studeného i horkého vzduchu.
 • Pro Winter Rose a Darling bude optimální teplota 23-25 ​​stupňů. V chladné sezóně můžete dát rostlině odpočinek a snížit pokojovou teplotu na 18 stupňů.
 • Je nutné zajistit květinu světlem, ale chránit před přímým slunečním světlem. Drahá, stejně jako Zimní růže, bude informovat o nedostatku osvětlení: její listy se začnou táhnout nahoru. Pokud je příliš mnoho světla, listy začnou mizet.
 • Tyto fialové odrůdy milují krmení. Mohou být hnojeny dostatečně často, ale hnojivo by mělo být pečlivě vybráno. Vrchní obvaz by měl mít dostatek vápníku, draslíku, hořčíku, fosforu.Kromě toho musí být všechny stopové prvky vyvážené. Abyste se nemýlili v proporcích, můžete si koupit hnojivo ve specializovaném obchodě a postupovat podle pokynů.
 • Nejlepší je zalévat fialovou současně. Půda by měla být neustále navlhčena, je však nutné zabránit zamokření a nadměrné vlhkosti, ze které mohou kořeny rostliny hnít.

Pokud potřebujete rychle množit rostlinu, je lepší zvolit Darlinga. Dává obrovské množství dceřiných procesů. Mohou být zasazeny nebo jednoduše odstraněny, aby stimulovaly svěží květ.

Modrý drak

Modrý drak

Tuto úžasně krásnou květinu najdete u mnoha pěstitelů květin. Rostlina má velké pupeny jasně nasycené modré barvy s fialovým odstínem. Okvětní lístky mají dvojitý okraj. Je prostě nemožné si takovou květinu nevšimnout, proto ji sběratelé často kupují.

Fialová odrůda Blue Dragon je považována za jednu z nejvíce rozmarných.

Netoleruje chyby při odchodu. Tato hybridní odrůda byla vyšlechtěna americkým chovatelem. Proč byla květina pojmenována Modrý drak, není známo. Možná kvůli asociacím s moudrými a velkorysými orientálními draky.

Tyto fialky jsou poměrně velké a mohou dorůst až do výšky 45 cm. Pupeny se shromažďují v květních stoncích 4-5 květů. Jsou umístěny mírně nad výstupem a tvoří jakýsi klobouk. Velikost květu zpravidla nepřesahuje 7 cm.

Chcete-li tuto úžasnou květinu pěstovat doma a nádherně kvést, musíte si zapamatovat některé z jejích vlastností:

 1. Poté, co rostlina začne kvést, její listy se trochu zvlní. Není třeba měnit podmínky péče nebo uzdravovat rostlinu, to je pro Modrého draka přirozený proces.
 2. Tato fialová může mírně změnit odstín pupenů. Například při nízkých teplotách může světelný okraj podél okraje pupenu úplně zmizet a celý okvětní lístek může v chladu změnit barvu.
 3. Saintpaulias zvané Modrý drak se často pěstují v chladné místnosti. Dobře rostou a kvetou při nízkých teplotách. Ale vrtošivá fialová nemá ráda vysokou teplotu. Její pupeny se začínají zmenšovat a listy získají hnědý odstín.
 4. V obchodě si můžete koupit půdu pro Modrého draka, ale je lepší si ji vyrobit sami. Violet nemá ráda agrotechnické nepřesnosti. Chcete-li potěšit Saintpaulia, musíte smíchat rašelinu, listovou půdu, jemně čistý písek, dřevěné uhlí. Tato kombinace se rostlině bude líbit.
 5. Modrý drak je velmi vybíravý osvětlení... Navíc miluje přirozené sluneční světlo rozptýlené světlo. Trvá alespoň 14 hodin dobrého a nepřetržitého osvětlení, aby byl krásný a svěží květ. V zimě, kdy slunce brzy zapadá, lze k prodloužení doby květu použít umělé osvětlení.

Pro začátečníka nelze tuto odrůdu označit za úspěšnou. Aby Modrý drak nádherně kvetl a potěšil oko, musíte se o něj velmi pečlivě starat. Stojí za to několikrát zapomenout na pravidla péče a květina začne bolet. Tato fialová není pro líné, vyžaduje neustálou péči.

Země rudých mraků

Země rudých mraků

Samotná květina je stejně neobvyklá jako její název. Pupeny této fialové jsou bohaté vínově-karmínové se žlutým jádrem. Typ květiny lze popsat jako dvojitá hvězda. Listy jsou velké, tmavě zelené s krásným krémovým lemováním. Ve stínu tohoto okraje můžete určit věk rostliny.

Čím mladší je fialová, tím světlejší je lemování, ale s věkem získává narůžovělý odstín.

Keř může mít několik stopek až 6-7 pupenů. Vypadají jako skutečné kytice. Květina se snadno a dobře množí, poskytuje mnoho dceřiných výhonků, které přebírají rysy mateřské rostliny. Název květiny je spojen s fantastickým příběhem bratrů Strugatských. Příběh popisuje nebezpečná dobrodružství posádky hvězdné lodi na planetě Venuše. Podobnost s květinou je však způsobena právě barevnými asociacemi.

Péče o tuto fialovou je standardní. Je nutné ji zalévat podle potřeby, udržovat vlhkost v místnosti na 50%, pravidelně ji doplňovat hnojivy a zajistit dobré rozptýlené osvětlení. Ale při přesazování nebo množení této rostliny si musíte pamatovat některé nuance:

 • Malá fialová je zasazena do květináče o průměru 5 cm. Po několika měsících květina vyroste a musíte ji přesadit. Nevybírejte hned velký hrnec, jinak rostlina nebude kvést. Stačí zvětšit průměr květináče o pár cm. Podle všech pravidel by fialové listy měly alespoň z poloviny přesahovat okraj květináče. Tato velikost je považována za optimální.
 • Půdu lze koupit v obchodě nebo si ji můžete vyrobit sami. Hlavním požadavkem je pH 5,5 až 8,5. Půda by měla být jen mírně kyselá.
 • Fialovou zvanou Land of Crimson Clouds můžete šířit jako výstřižkya dceřiné procesy, část listu. Metoda řezání je nejjednodušší. Stačí vybrat jeden list s dlouhou rukojetí a provést šikmý řez tak, aby zůstaly alespoň 3 cm řapíku. Umístí se do vody, dokud se neukorení, a poté se zasadí do připravené půdy. Poté je malá rostlina napojena a pokryta filmem, který se pravidelně otevírá, aby květina mohla dýchat.

Země karmínových mraků je neobvyklá a nenáročná květina. Mohou si ji koupit i začátečníci. Nevyžaduje komplexní péči a snadno se množí. Taková rostlina bude zdobit každou květinovou zahradu.

Grizzly Ocean a Paul Bunyan

Šedý oceán

Tyto dvě neobvyklé odrůdy si již dlouho získaly srdce pěstitelů květin. Fialová zvaná Šedý oceán je známá svou vrtkavostí. Toto je květ chameleona. Zpočátku mají květy této Saintpaulia bílo-fialový odstín, nebo spíše bílé okraje a fialové jádro. Ale s každým rozkvětem bílých fialek na pupenech je to čím dál tím méně. Výsledkem je úplně jiná Violet Black Pearl. Tuto odrůdu také nelze nazvat rezistentní, pokud jde o přenos genetických vlastností. Květina se množí poměrně pomalu.

Paul Bunyan lze nazvat nejoblíbenější odrůdou fialek.

Najdete ji jak mezi sběrateli, tak i mezi milovníky pokojových květin. Jedná se o fialovou s lilacovými pupeny, která kvete velmi dlouho a nádherně. Froté listy jsou tmavě zelené barvy. Jedinou nevýhodou této rostliny (kterou si každý nebude myslet jako nevýhodu) je, že roste velmi rychle. Fialovou budete muset často transplantovat.

Péče o obě odrůdy zůstává v tradičním fialovém rámci. Není nutné dělat něco neobvyklého, ale pro dobré kvetení je nutné věnovat fialové péči. Potřebujete mírné zalévání, dostatek měkkého rozptýleného světla, průměrnou teplotu v místnosti (ne více než 25 stupňů), žádný průvan a pravidelné krmení.

Při pěstování fialek Gray Ocean a Paul Bunyan můžete čelit následujícím obtížím:

 1. Hnědé skvrny na listech. Taková skvrny se objevují při nízkých teplotách, například pokud byla květina zalévána studenou vodou. Violet miluje vodu pouze při pokojové teplotě. Pokud tento okamžik napravíte, fialová se rychle vzpamatuje.
 2. Přítomnost šedého povlaku. Taková deska na listech a stoncích naznačuje houbovou infekci. Bude nemožné vyléčit květinu. Infikované rostliny jsou vyhozeny a zdravé jsou léčeny preventivně.
 3. Žádné kvetení Fialová odmítá kvést z různých důvodů. Například absence květů naznačuje nesprávnou volbu velikosti hrnce, nedostatečné osvětlení, hnojiva, příliš nízkou teplotu místnosti.

Je třeba si uvědomit, že většina problémů s fialový se objevuje v důsledku nesprávné péče o ni. Pokud dodržíte základní pravidla, fialová bude bujně kvést a dá dceřiným výhonkům dobře.

Více informací naleznete ve videu: