Pelargonium štítná žláza: nejlepší odrůdy a tipy pro pěstování

Pelargonium nebo mezi lidmi je pelargónie oblíbená u mnoha zahradníků. Liší se obrovským počtem odrůd a druhů. Jedním z typů je krása štítné žlázy. Od ostatních muškáty se liší tím, že má krásně obrysový list s lesklým povrchem.

Rostlina je reprezentována velkým počtem keřů s původními barvami. Když si ale vyberete samostatný keř a zasadíte ho do květináče nebo na otevřené prostranství, měli byste si být vědomi podmínek pěstování a doporučení péče.

Obsah:

Popis rostlin v interiéru

Popis rostlin v interiéru

Pelargonium štítná žláza je zajímavý květ s plíživými vinicemi, tenké struktury, ale dostatečně silný. Délka natáčení s dobrou péčí může dosáhnout 70-100 cm.
Na první pohled je snadné je rozbít, ale pokud se pustíte do podnikání, pak je provedení tohoto procesu docela problematické. Aby nedošlo k poranění rostliny, doporučuje se ji ostříhat ostrým zahradníkem nebo zahradními nůžkami.

Pelargonium má pět laločnaté masité listové desky. Barva má listy bohatě zelený, světle zelený nebo pestrý tón. Vlasti trpasličího keře je Jižní Afrika. Rostlina miluje růst při vysoké vlhkosti a hojném slunečním světle. Pokud budou tyto podmínky splněny, pak keř potěší svými květinami od začátku března do pozdních podzimních dnů.

Stopky jsou vytvořeny v paždí mezi listovými řízky a hlavním kmenem.

Šipka má tendenci se táhnout 7-10 cm, na jejímž konci se tvoří značné množství květenství. Když se pupeny otevřou, vytvoří se obrovská jasná koule.

Ivy Pelargonium je květina s různými barvami, jemnými odstíny a jasnými, okázalými:

 • Bílý
 • Růžový
 • Červené
 • burgundské
 • Sametově černá
 • Šeřík
 • Malina
 • Bicolor
 • Se žilkami po celém obvodu květu

Každá z květů má průměr až 1,5-2,5 cm a některé muškáty velkokvěté se mohou pochlubit jedinou květinou o velikosti až 4 cm. V tomto případě se muškáty liší nejen odstínem květů, ale také struktura květenství. Může to být froté nebo jednoduché. Ve většině případů zahradníci rostou pelargónie ve formě ampelous keře v závěsných květináčích nebo květináčích. V tomto případě dlouhé výhonky krásně visí z květináče a přitahují oko svými jasnými květenstvími květin.

Nejlepší odrůdy

Nejlepší odrůdy

V divočině je pouze 75 druhů pelargonia, které se liší barvou, tvarem listu a strukturou keřů. Moderní chovatelé z různých částí světa významně přispěli k vývoji odrůd druhů.

Na průmyslovém trhu existuje více než 500 sběratelských a průmyslových kultivátorů.Tyto muškáty jsou podmíněně rozděleny do dvou velkých podskupin - nezávisle na nich břečťanové muškáty a břečťanské hybridy (břečťanské hybridy).

Na ruském trhu lze nalézt pouze dvě odrůdy ve formě semen:

 • Summer Showers (Summer Showers) je první hybrid F1 vypěstovaný ze sklizených semen. Směs semen tohoto druhu může zahrnovat barvy červené, růžové, šarlatové, vínové, lila a bílé. Tvar květenství není froté, jednoduchý. Průměr květenství může dosáhnout až 7 cm v průměru. Liší se stonky velké, silné struktury, které nevyžadují sevření. Rozvětvují se sami a dosáhnou své maximální délky.
 • Summertime - liší se v sadě 5 barev. Réva je středně dlouhá, květenství není froté. Liší se dlouhým kvetením. Poté, co byly vysazeny sazenice a pelargónie začala růst, mohou se za 4,5 měsíce objevit první květy.

Mnohem větší výběr muškátů břečťanu představují zakořeněné řízky nebo pěstované keře. Ve velkých školkách nebo ve specializovaných obchodech najdete různé odrůdy, například:

 • Řada odrůd Corriente - představovaná velkým množstvím různých květů s polodvojitým květenstvím. Tato odrůda zahrnuje dvoubarevné květenství. Odrůdy této skupiny zahrnují: Arctic Red, Burgundy Two-color, Pink Spirit, Amethyst, Ragtime, Mexicanerin, Luna, Beach, Reggie Red.
 • Odrůdy Blizzard - obdařeny velmi velkými květenstvími, ale ne froté. Výhonky dosahují značné délky, dobře se větví. Pupeny se objevují brzy na jaře a kvetou až do pozdního podzimu. Mezi druhy patří následující odrůdy: bílá, růžová, červená (růžovo-šarlatová), tmavě červená (vínová), blizzardská modrá (odstín šeříku).
 • Řada odrůd Tempano - malé výhonky, na kterých jsou listy umístěny blízko sebe (kompaktní). Kvetení začíná brzy, květy kvetou polodvojitými, jasnými šťavnatými tóny s bohatým uvolňováním pupenů (Orange, Maxim, Blanche Roche, Orcid, Molina, Butterfly, Flair, Marimba).
 • Variety Cascade - má dlouhé šplhací výhonky a stopky s jednoduchým tvarem květenství. (Compact Pink, Leela, Fire, Ville de Paris, Acapulco, Somon).
 • Obří druhy - realizuje se pouze ve formě zakořeněných sazenic a má pouze 3 odrůdy: Bicolor (růžovo-bílý odstín s červeným lemováním na okraji okvětního lístku), White (semi-double-tvarovaný bílý odstín) a Fire ( barva červených cihel).

Pěstování pelargonia není obtížné, pokud znáte všechny nuance a pravidla a snažíte se je dodržovat metodicky. Geranium bude reagovat častým a dlouhým kvetením a rychlým růstem jasně lesklých výhonků.

Podmínky pěstování

Podmínky pěstování

Geranium je nenáročný, takže jeho hlavním požadavkem je dobré osvětlení a pravidelná údržba. Pro pěstování jej budete muset ihned po zakoupení řízků přesadit do trvalého bydliště v samostatném květináči.

Pro kvalitní růst je nutná výživná, kyprá půda. Je žádoucí, aby byla půda zpočátku úrodná v prostředí s neutrálním pH. Jinak, pokud je půda kyselá nebo zásaditá, pelargónie se nebude moci normálně vyvíjet a bude sedět na jednom místě. Kvetení začíná brzy na jaře, takže zalévání se provádí podle potřeby. Na podzim se doporučuje mírně snížit zavádění vlhkosti do půdy.

Nechte pelargonium odpočívat pro optimální kvetení jaro-léto.

Za tímto účelem se doporučuje vyloučit veškeré krmení, snížit teplotu na 12 až 150 ° C a umístit jej na místo s dostatečným slunečním světlem. Navíc, pokud pelargonium pociťuje nedostatek světla, jeho výhonky se rychle začnou táhnout a zmenšovat. Zkušeným zahradníkům se proto doporučuje snížit révu na maximálně 20 - 30 cm.

Metody šlechtění a výsadba

Metody šlechtění a výsadba

Výsadba se provádí v květináči, který je speciálně vybrán pro určitý druh pelargónie. Pokud jedli muškáty z ampelous typu, doporučuje se zvolit větší květináč.V opačném případě, pokud je pelargonium reprezentováno kompaktní odrůdou, pak kontejner nepotřebuje nadrozměrný.

Pokud se výsadba provádí přímo na otevřeném terénu, měl by být výsadbový otvor o 20 cm hlubší než oddenky. Vzdálenost mezi keři musí být ponechána nejméně 30-40 cm.

K šíření pelargonia dochází dvěma způsoby: výstřižky a setí semen. V druhém případě lze sejbu zahájit od první dekády prosince do posledních dubnových dnů. Tento proces pěstování je však možný, pokud existuje možnost dalšího zvýraznění v zimě.

Vlastnosti reprodukce semen:

 • Semena se vloží do předem připravené a dobře navlhčené půdy. Semena jsou rozložena do hloubky nejvýše 5 mm.
 • Při výrazném prohloubení bude výhonek dlouho trvat, než se dostane na čerstvý vzduch nebo zhnije.
 • Po výsadbě se sazenice umístí do mini skleníku nebo se zakryjí plastovým sáčkem, aby se vytvořily příznivé podmínky.
 • Semena klíčí při teplotě +22 .. + 24 ° C. První výhonky se objeví do 7-10 dnů po výsadbě.
 • Při pěstování by měla být zálivka pečlivě kontrolována - nadměrná vlhkost nebo nedostatečné zavlažování hrozí smrtí.
 • 3 týdny po objevení prvního klíčku, keřů potápět se k trvalému pobytu.
 • Poté můžete začít krmit pelargónie v malých dávkách a stimulovat ji k rychlému rozvoji.

Pro pěstování řízky je nutné získat vysoce kvalitní sazenice. Pro tohle:

 • Silný výhonek je vyříznut z mateřského keře ostrým nožem nebo prořezávačem, nutně dezinfikovaným.
 • Řezání se provádí v posledních letních dnech, kdy výhonky získávají z půdy největší množství živin. Prořezávání lze provádět nejen na konci léta, ale také na jaře z přezimovaných keřů.
 • Stopka by neměla být delší než 7-10 cm. Je umístěn před zakořeněním ve speciálním roztoku, který stimuluje tvorbu kořenů. Teprve poté by měla být připravená sazenice umístěna do úrodné půdy.
 • Podmínky ve skleníku by se neměly reprodukovat. To je způsobeno skutečností, že se silnou vlhkostí půdy je křehká stopka bez kořenový systém může snadno hnít.
 • Výsadby s řízky jsou umístěny v teplé, slunné místnosti s mírným teplotním režimem.

První oddenky se objeví do 3 týdnů. Po 2–3 měsících lze sazenice přesadit na trvalé místo pobytu.

Péče o radu

Péče o radu

Aby se pelargónie vyvíjelo dobře a rychle, doporučuje se dodržovat určitá pravidla péče:

 1. Zalévání - je nutné rostlinu pravidelně zavlažovat, aby nedošlo k významnému přetečení. Ale také nestojí za to začít a výrazně vysychat půdu. Pokud je rostlina nalita, pak kořenový límec štítné žlázy pelargonium může rychle hnít a rostlina může zemřít. Pokud je teplota v místnosti výrazně vysoká nebo je keř na parapetu, vedle ohřívače, mělo by se zavlažování provádět každý den. Jinak, když se keř nachází v jiných podmínkách, doporučuje se pozorovat hliněnou hrudku, ale vyhnout se nadměrnému suchu.
 2. Vlhkost - rostlina je neutrální vůči vlhkosti vzduchu, proto nevyžaduje zavlažování listů.
 3. Osvětlení - keře je nutné umístit na slunné strany, nejlépe na jih. Bush se nebojí hojných hořících slunečních paprsků, naopak, pokud dlouhodobě zastíníte listy a květní stonky, pak budou tyto vybledlé a nenápadné.
 4. Teplota vzduchu - za optimální teplotu pro dobrý růst se považuje +20 .. + 26 C v létě a +12 .. + 15 C v zimě. Ale v zimě se doporučuje udržovat rostlinu v chladném podnebí. To je způsobeno skutečností, že keř, který je zcela odpočatý, bude v takových podmínkách v létě hojně kvést.
 5. Hnojiva - vrchní obvaz se začíná aplikovat během vegetačního období, počínaje okamžikem kvetení. Hnojte rostliny hnojivy s vysokým obsahem dusíku a draslíku, stejně jako mikroživinami a organickými přísadami. Nemusíte však nadměrně aplikovat hnojení obsahující dusík, mohou místo bohatého kvetení vyvolat hojný růst zeleně.

Díky dodržování pravidel bude keř dlouho růst, bude se skvěle rozvíjet a potěší nejen jasnými tóny květenství, ale také mohutnými, silnými stonky.

Vše, co potřebujete vědět o transplantaci

Vše, co potřebujete vědět o transplantaci

Dospělí i mladé rostliny je třeba každoročně znovu vysazovat. Procedura se doporučuje provádět na jaře, před začátkem vegetačního období. Na jaře by měly být dospělé rostliny přesazeny do většího květináče. To je nutné kvůli skutečnosti, že kořenový systém štítné žlázy pelargonium se významně větví a čerpá všechny živiny z půdy, což ji výrazně vyčerpává.

Nepřehánějte to ale s květináčem. Pokud zasadíte rostlinu do květináče, který má mnohem větší objem, pak pelargonium začne vyvíjet kořenový systém namísto pozemní části. Dokud oddenky úplně nezaplní celý květináč, keř nezačne růst. Transplantace štítné žlázy pelargonium musí být provedena překládkou. K tomu je nutné půdu v ​​květináči mírně navlhčit, abyste z květináče mohli snadno vytáhnout hrudu Země. Pokud je to možné, země je mírně otřesena z křoví, ale aby nedošlo ke zranění kořenového systému.

Ve spodní části květináče je položen expandovaný jíl nebo jiná drenáž.

Je nutné, aby výživná vlhkost v květináči nestagnovala a nevyvolávala hnilobu kořenů. Poté se nalije malá vrstva čerstvé půdy. Na to je umístěna rostlina. Ze stran a shora se nalije čerstvá úrodná půda.

Substrát je třeba lehce utěsnit. Je bezpodmínečně nutné zajistit, aby se v půdě nevytvářely žádné duté otvory. Po přesazení by měla být rostlina dobře napojena. Staré pelargonie nejsou přesazeny, přidává se k nim čerstvá půda bez přesazení. To se provádí přidáním směsi půdy poté, co byla odstraněna horní vyčerpaná vrstva.

Nemoci, jejich příznaky a metody léčby

Nemoci, jejich příznaky a metody léčby

Ve většině případů je štítná žláza pelargonium a její odrůdy rezistentní na různé druhy chorob a škůdců. V některých situacích však mohou být postiženi následujícími chorobami:

 • Žloutnutí listnatých desek není nemoc, ale důsledek nesprávné péče. Chcete-li vrátit kvetoucí pelargónie, měla by být rostlina hojně napojena výživnou vlhkostí a krmena, zatímco všechny žluté listy by měly být odstraněny.
 • Nedostatek kvetení je také důsledkem nesprávné péče. Nedostatek tvorby stopek může být vyvolán nesprávným osvětlením, nedostatkem spícího období, nedostatečným zaléváním nebo tlumeným osvětlením. Chcete-li odstranit rostlinu z podobného stavu, je nutné revidovat pravidla péče o pokojovou rostlinu.
 • Houba Botrytis - šedé skvrny s chmýří se tvoří na listových deskách. Rostlina se stává letargickou, bez života. Na výhoncích se vytvářejí hnědá ohniska hniloby, která se mohou rozšířit na celý keř a vyvolat smrt rostliny. Aby se odstranilo plísňové onemocnění, doporučuje se vyměnit půdu poblíž keře, aby se pravidelně uvolňovala. Odstraňte všechny poškozené oblasti pelargónie a nastříkejte chemickými insekticidy.
 • Kořenová hniloba - kořenový systém hnije, vyvolává zežloutnutí listových desek, na povrchu listů se tvoří bělavý květ. Chcete-li odstranit onemocnění, měli byste pravidelně uvolňovat půdní substrát, odstranit všechny nemocné stonky a listy a odstranit stávající květenství. Odstraňte všechna dusíkatá hnojiva a postříkejte chemikáliemi.
 • Rez na plechu - vyznačuje se výskytem rezavých skvrn na plechových deskách. Dlouhodobá absence léčby vede k tvorbě zčernaléní v místech rzi. Nemoc lze vyléčit pouze v prvních stádiích choroby zavlažováním speciálními chemikáliemi.

Pokud budete sledovat rostlinu a včas zjistíte nebezpečnou chorobu, nebude těžké léčit pelargonium. Pokud je však keř silně infikován, doporučuje se naléhavě uchýlit se buď k intenzivnějším kontrolním akcím používajícím chemikálie, nebo provést řízky a vypěstovat novou zdravou rostlinu.

Škůdci, jejich znaky a kontrola nad nimi

Škůdci, jejich znaky a kontrola nad nimi

Pelargonium se významně neliší od ostatních rostlin a během vegetačního období je ovlivňován různými škůdci. Existují následující parazitní jedinci, kteří se rádi usazují na šťavnatých masitých listech pelargónie:

Jejich obecné známky vzhledu na rostlině se neliší od usazování na jiných keřích a květinách. Chcete-li bojovat, musíte sledovat svou vlastní vnitřní rostlinu a pokud se objeví zanedbatelné množství parazitů, ručně ji odstranit pečlivým prozkoumáním rostliny. Kromě toho můžete použít lidové prostředky.

Jinak, pokud populace překročila přijatelné limity, jediným způsobem, jak se s tímto problémem vypořádat, je použití chemikálií.

Štítná žláza pelargonium nebo břečťan pelargónie je tedy originální jasná rostlina, která přitahuje oko nejen svým bujným kvetením, ale také specifickými listy. Aby se keř rychle rozvíjel, je nutné dodržovat pravidla pěstování a sledovat péči, i když rostlina nevyžaduje specifické podmínky, nedostatečná péče vede k výskytu chorob a parazitů.

Více informací naleznete ve videu:

Masmetall avatar

Opravdu rád pěstuji tyto květiny v létě na balkóně, na zimu je čistím ve stodole mezi podlahami. Snášejí suchý vzduch v bytě poměrně tvrdě. A od jara do podzimu mě těší svým rozkvětem.