Malinový kořenový systém: struktura a péče

Růst a vývoj rostlin závisí především na stavu jejich kořenový systém... Síla kořenů, jejich zdraví umožňuje ovocným keřům přežít v obtížných klimatických podmínkách. Každý typ zahradnických plodin má různé rysy struktury oddenků, jejich vývoje. Znalosti o nich vám umožní vybrat ty způsoby pěstování keřů, které přispějí k rozkvětu a aktivnímu plodu rostliny.

Když zahradníci začnou vykopávat staré malinové keře, věnují pozornost oddenku keře. Spojuje mladé výhonky se starými rostlinami a silnými krouceními zapletuje celou oblast. Není to nic, co ve zanedbaných zahradách vyplňují maliny celý prostor jako plevel. Znáte-li zvláštnosti vývoje kořene ovocné kultury, můžete nasměrovat jeho růst a vývoj správným směrem.

Obsah:

Kořenový systém Raspberry: popis, umístění, funkce

Popis, umístění, funkce

Pořadí vývoje podzemní části maliny je následující:

 • Po výsadbě má sazenice stonek a oddenek, na kterém po roce vyrostou z pupenů náhradní výhonky.
 • Poté, co se proměnily v samostatnou rostlinu, výhonky se s rodiči nerozbily. Jsou s nimi pevně spojeni kořenovým systémem.
 • Pokud nadzemní část maliny po sběru bobulí začne umírat, pak oddenky nezemřou a dávají nové výhonky.
 • Každé jaro se potomci objevují z pupenů na vodorovných kořenech, které se rozcházejí v délce o více než tři metry. Dostávají jídlo z mateřského keře.
 • Po smrti keře dochází k oddělení dětí. Každý z nich tvoří svou vlastní samostatnou rodinu.

Lze vyvodit závěr, že kořenový systém vytrvalé malinové rostliny žije déle a vzdušné výhonky žijí jeden až dva roky. V zemi je oddenek rostliny a náhodné kořeny, na kterých je umístěna řada podpažních a náhodných pupenů.

Složitost kořenového systému malin umožňuje vytrvalý keř přežít v obtížných podmínkách.

Právě z nich se vyvíjejí dceřiné rostliny keře. Délka a vitalita oddenků malin závisí na odrůdě rostlin. Jsou umístěny na povrchu, ne hlouběji než osmdesát centimetrů.

Organizace řádné péče o kořeny bobulovitého keře

Organizace řádné péče o kořeny bobulovin

Aby oddenky bobulovitého keře neustále zásobovaly nadzemní část živinami, je nutné:

 1. Uvolněte zem kolem výsadby. Postup by měl být proveden s ohledem na skutečnost, že kořeny leží blízko povrchu. Proto je nutné s motykou pracovat opatrně a nesmí jít hlouběji než patnáct centimetrů. Uvolnění zničí kůru, která se objeví na půdě v důsledku zavlažování nebo deště. Také zmírňuje plevel.
 2. Pro zachování kořenového systému je lepší posypat půdu kolem keřů mulčováním z čerstvého kompostsláma. Díky mulčování kořenů zůstane vlhkost v zemi a patogenní houby nebudou pronikat dovnitř.
 3. Mnoho zahradníků se stará o to, aby se kořeny staly zbytečnými, zbytečnými.
 4. Růst oddenků neposkytne list železa nebo cínu, který lze vykopat po obvodu do hloubky deseti centimetrů. V tomto případě zůstávají kořeny v obvodu rostliny, která bude mít lepší výsledky.
 5. Výsadba v blízkosti malin šetří z přerostlých kořenů česnek nebo fazole, jakož i zavedení dusíkatého hnojení do půdy.
 6. Během léta jsou kořenové výhonky, pokud nejsou použity pro reprodukci, odstraněny až pětkrát.

Stimulací nebo utlačováním malinového kořenového systému zahradníci zabraňují růstu malinových výsadb, které začínají hrát roli plevelů. A to vede ke snížení kvality bobulí, ke zhoršení jejich vzhledu.

Co může poškodit malinové kořeny, jak to opravit

Co může poškodit malinové kořeny, jak to opravit

Poškození a nemoci kořenového systému bobulovitého keře velmi často vedou k nedostatečnému rozvoji rostliny:

 • Bakterie způsobují na kořenech výrůstky podobné hlízám. Od jejich vlivu začnou listy žloutnout, plody chřadnou. Tomu lze zabránit pečlivým prozkoumáním sazenic před výsadbou. Porosty jsou odstraněny a postižené oblasti jsou ošetřeny roztokem síranu měďnatého.
 • Houby mohou také zaútočit na kořeny rostliny a způsobit její smrt. Keře můžete zachránit vykopáním, opláchnutím kořenů a výsadbou na nové místo. A prevence plísňových chorob se považuje za postřik rostlin kapalinou Bordeaux.

Kořenový systém maliny je třeba věnovat zvláštní pozornost, pak keř přinese stabilní výnosy lahodných aromatických bobulí.

Více informací naleznete ve videu:

Kategorie:Keře | Maliny
Uživatelský avatar Sladký

Nezkopávám staré kořeny. Po zimě lámu suché výhonky a nechávám mladé. Zatímco keře ještě nerostly, odplevelil jsem maliny, abych poskytl vzduch ke kořenům, odstranil plevel v jednom. Nemusel jsem se vypořádat s houbami kořenového systému, protože moje rozmanitost je obyčejná, nejjednodušší.

Goshia avatar

Naše maliny rostou na místě stejným způsobem jako všichni ostatní zahradníci, ale pravidelně vytrháváme nové výhonky. Proto se hranice malinového stromu stěží mění.