Violet "Chanson": vše o pěstování odrůdy

Violet "Chanson" je výběrová odrůda s originální fantasy barvou. Autorství vzniku rostliny se často připisuje slavnému chovateli Paulu Soranovi, ale mnozí sběratelé věří, že tento názor je mylný. Odrůda není obsahově náladová, proto potěší začínající amatérské pěstitele květin svým bujným kvetením.

Obsah:

Vlastnosti a recenze odrůdy

Vlastnosti a recenze odrůdy

"Šanson" - neobvyklé froté fialový fialové barvy se světlým nebo tmavě růžovým hráškem na okvětních lístcích. Mají zvlněný řez podél okrajů. Fialové květy jsou poměrně velké, do průměru 4 až 6 centimetrů, jsou shromažďovány v rozetách několika kusů. Výška rozet je standardní - 20-22 cm.

Listy fialové jsou velké, mírně zaoblené, tmavě zelené, někdy dokonce s olivovým odstínem. Mají krásný lesklý povrch, na vnitřní straně jsou vlněné. Řízky fialek jsou dlouhé, dorůstají až 10 cm. Fialová kvete často a hojně, její první kvetení nemůže vždy potěšit svými inkluze, pouze s rozvojem růžice se stávají expresivními.

Růžice kvete asi 3 měsíce.

O fialové "Chanson" zahradníci zanechávají na fórech hodně pozitivní zpětné vazby. Poznamenali, že odrůda je nenáročná (toleruje chyby při zalévání), plodná (tvoří mnoho dětí), čistá (růžice je velká, ale čistá). Fialová má neobyčejně krásné olivově zbarvené listy a jasně fialové krajkové lístky se zářivými karmínovými odstíny. Při správné a nekomplikované péči vás fialová Chanson dlouho potěší svým neobvyklým a jasným kvetením.

Podmínky pěstování

Podmínky pěstování

Tato odrůda fialek je velmi citlivá na změny osvětlení, proto byste ji neměli přeskupovat z místa na místo. Musíte pěstovat květinu na jihovýchodní nebo jihozápadní straně místnosti. V zimě lze nedostatečné světlo uměle doplnit zářivkou. Denní doba by měla být alespoň 10 hodin.

Květy netolerují přímé sluneční světlo, proto je lepší je nedávat na jižní stranu domu. Pokud to musíte udělat, musí být okna mírně zastíněna závěsy, papírem nebo roletami, aby rostlina dostávala rozptýlené světlo. A pokud musíte umístit fialovou na severní okna, pak naopak musíte nainstalovat podsvícení, protože tam nemusí mít dostatek světla.

Aby se rozety fialové vyvíjely rovnoměrně, je květináč každé dva až tři dny otočen na slunnou stranu o 45 stupňů.

Teplotní režim pro pěstování fialek by měl odpovídat 20–25 stupňům. V zimě by teplota vzduchu neměla být nižší než 16 stupňů. Rostlina stejně netoleruje teplo a tah. Při větrání místnosti by květina neměla být ponechána na větraném místě; květina také nemůže být uchovávána v úplně uzavřené místnosti.

Místnost s fialkami by měla být pravidelně větrána, vlhkost by neměla být nižší než 50%. Je nemožné postříkat rostlinu, což může vyvolat hnilobu listů.Je lepší zvlhčit místnost pomocí sousedních nádob s vodou.

Jak se správně starat o fialovou?

Jak se správně starat o fialovou?

Péče o fialovou odrůdu Chanson není obtížná, pokud dodržujete základní požadavky:

  1. Zalévání... V létě, v teple, musíte neustále udržovat úroveň vlhkosti v místě, kde fialová roste. Hrnce lze instalovat do nádoby naplněné expandovanou hlínou s vodou, pouze dno nádoby by nemělo přijít do styku s vodou, jinak by mohly kořeny květu hnit. Fialové je nutné zalévat až po úplném vyschnutí půdy, přebytečná vlhkost je pro rostlinu velmi škodlivá, vede k rozpadu kořenů, listů a následné smrti celé rostliny. Pro zalévání je vhodná měkká, roztavená voda nebo usazená po dobu alespoň několika dní. Fialová by měla být napojena pouze na kořen; voda nesmí být nalita na listy nebo do výstupu. Pro pohodlí zavlažování se často používá konev s podlouhlým úzkým výtokem. Pokud se na listy dostane voda, musí se opatrně odstranit měkkým papírovým ručníkem. Violet Chanson by měla být napojena dvakrát týdně. V případě silného znečištění listů prachem lze květ vykoupat v teplé sprše s velmi slabým tlakem vody, po které bude muset vyschnout a teprve poté se vrátit na původní místo.
  2. Top dressing. Pokud je fialová transplantována dvakrát ročně, pak nebude nutné další krmení. Květinu můžete během období květu krmit hnojivy na bázi fosforu a draslíku, nejdříve však dva měsíce po přesazení rostliny. Při každoroční transplantaci po dvou měsících lze květinu krmit, ale ne častěji než jednou za dva týdny. Během tvorby růžice lze aplikovat organická hnojiva obsahující dusík a již během období pučení lze vyloučit dusík a místo toho přidat draslík a fosfor.
  3. Převod. Violet "Chanson" nemá ráda transplantace. Přesazují ji co nejméně zřídka, v průměru jednou za dva roky, a poté, aby obnovili půdu. To se provádí jednoduše metodou překládky. Chcete-li to provést, musíte naklonit (převrátit) květináč, opatrně odtud vyjmout rostlinu, setřásat zbytečnou půdu z kořene a přemístit ji do nové půdy. Je-li to nutné, při jakékoli nemoci, přetečení nebo vysušení půdy musí být fialová samozřejmě zachráněna přesazením. Nesmíme zapomínat, že během kvetení nemůže být fialová transplantována.

Půda a nádoba na květinu

Půda a nádoba na květinu

Chcete-li přesadit fialky, musíte si připravit správný substrát, který musí být výživný a sypký. Můžete si koupit hotovou půdu pro fialky, nebo si ji můžete připravit sami smícháním humusu, rašeliny, písku a drceného suchého listí. Vermikulit a perlit mohou být přidány na dno nádoby a pokryty půdou. Přestože fialky "Chanson" nemají rádi časté přesazování, je-li to nutné, lze květinu přesadit, jen je nutné ji provést správně.

Hrnec na přesazení by měl být široký a ne příliš hluboký, protože fialová má mělký kořenový systém.

Průměr misky lze při přesazování rostliny zvětšovat, jak se rozeta vyvíjí; měl by být třikrát menší než průměr rostliny. Optimální velikost pro dospělou rostlinu je 10-12 cm.

Výsadba a šlechtění

Výsadba a šlechtění

Výsadba této rostliny se téměř neliší od základních pravidel výsadby odrůdových fialek. Šanson můžete znásobit několika způsoby:

  • S pomocí semen. Metoda osiva je velmi pečlivá a časově náročná; používají ji hlavně chovatelé při chovu nových odrůd. Mělo by se pamatovat na to, že sebraná semena nejsou vhodná pro množení hybridní odrůdy rostlin, protože nezdědí rodičovské vlastnosti.
  • Odřízněte list. Stonka zakořeněná v půdě vyraší za jeden a půl až dva měsíce, jedná se o jednoduchý a spolehlivý způsob, jak šířit květinu. Listovou stopku lze zakořenit ve vodě a půdě. Při zakořenění ve vodě lze odřezek přesadit do květináče, pokud je délka kořene již 0,5 cm. Je nemožné přeexponovat list ve vodě - může jednoduše hnít.
  • Nevlastní synovéGrasshopping je nejúčinnější způsob reprodukce fialek. Je to velmi jednoduché: stačí oddělit nevlastní rodiče a přesadit je do samostatného hrnce. Rostlina tvoří dostatečný počet růžic-nevlastních synů, jsou umístěny v paždí spodních listů a lze je snadno odstranit kousnutím pinzetou. Po jejich oddělení jsou zasazeny do samostatných kalíšků na sazenice, předem naplněných volným substrátem. Po přesazení je výhonek zakryt průhledným vakem, čímž se vytvoří mini skleník, který udržuje teplo a vlhkost. Po úplném zakořenění růžice lze fólii odstranit. A když odřezky listů dorostou až na 4–5 cm, lze rostlinu přesadit do květináče pro další růst. Tato metoda však vyžaduje zvláštní péči, protože je velmi snadné poškodit kořen nebo křehké listy rostliny.

Oddělené a vyklíčené fialky sedí ve speciálně vybraném květináči, do kterého by měla být položena drenážní vrstva 1/4, která se skládá z jemného štěrku, oblázků, expandované hlíny nebo drcené pěny (vše je zaměnitelné). Poté se drenáž posype hlavní půdou, do středu se opatrně umístí výhonek nebo růžice a posype se zbývajícím substrátem. Jemně tlačí prsty na základnu, aby se při dalším zalévání květina nepřehýbala. Měli byste vědět, že transplantovaná fialová je napojena až po dvou dnech.

Možné narůstající problémy

nevlastní děti.

Tato odrůda fialek je náchylná k rozvoji mnoha virových, infekčních a plísňových onemocnění. A nejčastěji trpí rostliny oslabené nesprávnou péčí, podmáčené nebo podchlazené. Obvykle jsou ohromeni padlí, fusarium, pozdní plíseň, šedá hniloba.

Po zjištění prvních známek odchylky od normy nebo projevu prvních příznaků choroby rostlin je třeba okamžitě přijmout opatření:

  1. vyměňte půdu za rostlinu přesazením do nové nádoby (spóry chorob lze lokalizovat právě v půdě)
  2. odstranit poškozené nebo shnilé listy
  3. v případě potřeby nastříkat na fialovou fungicid (s přihlédnutím k charakteristikám nemoci)

Někteří začínající pěstitelé se snaží nakrmit nemocnou květinu, aby jí údajně dodali sílu. To však nelze provést, oslabený nemocí, není schopen asimilovat hnojivo a to jen poškodí obnovu rostliny. Vrchní oblékání by mělo být provedeno pouze měsíc po úplném zotavení fialové.

Kromě výše uvedených chorob může být rostlina ovlivněna roztočem, hlístice, mšice, pochvy nebo houby. Můžete se jich zbavit nastříkáním rostliny. insekticidy, jako například „Aktellik“, „Alatar“, „Aktara“. Při správné a nekomplikované péči vás fialová Chanson dlouho potěší svým neobvyklým a jasným kvetením.

Více informací naleznete ve videu:

 

Uživatelský avatar Tigranyan

Violet "Chanson" roste v našem domě a je velmi nenáročná. Reprodukuje se listem docela snadno. Kvete po dlouhou dobu, téměř neustále. Použijte malý hrnec.