Užitečné tipy: je možné během kvetení přesadit fialovou

Z okrasných rostlin na parapetu fialový nejpopulárnější. Oceňuje se po celou dobu kvetení, různé odrůdy, které potěší tvary a odstíny. Existují jak jednoduché rostliny, tak sběratelské, které se vyznačují jasnou neobvyklou barvou velkých dvojitých okvětních lístků. Není těžké pěstovat uzambarskou fialovou nebo Saintpaulia při dodržování všech pravidel péče a transplantace.

Uzambarská fialová je často transplantována. Důvodem postupu může být jak choroba, tak poškození rostliny škůdcem. Podle plánu však květina každoročně vyžaduje transplantaci, protože je nemožné ponechat Saintpaulia v jednom hrnci po dlouhou dobu, půda nemůže. Půda během vegetačního období fialové je vyčerpaná a musí být nahrazena novou.

Obsah:

Nejlepší odrůdy fialky pro domácí pěstování

Nejlepší odrůdy fialky pro domácí pěstování

Chovatelé každoročně aktualizují květinový trh novými odrůdami fialek. Mezi nimi je třeba zdůraznit to nejlepší:

 • Dezert z rybízu Saintpaulia je známý svými semi-dvojitými květy s okrajem fialového odstínu podél okrajů okvětních lístků.
 • Nenadarmo se zimní růži tak říká, protože fialové květy svou strukturou připomínají královnu záhonu. A lístky jsou namalovány v tmavě fialové barvě.
 • V Modrém Baltu dosahují polodvojité květy velkých velikostí s bílým okrajem kolem okrajů.
 • Fialové Alice Blizzard Baths v podobě květin připomínají sněhově bílé hvězdy.
 • Jemné velké bílé květy se zvlněnými okraji tvoří odrůdu Bridal Bouquet.
 • Gruzie má tmavě růžové okvětní lístky s tmavým okrajem kolem okraje a proložené fialovým tónem. Saintpaulia hojně kvete za dobrých podmínek pěstování.
 • Květy Markýzy jsou velmi krásné. Jejich tmavě růžová barva je umístěna podél zvlněného okraje jemných okvětních lístků s fialovým okrajem.
 • Lilac kouzlo má silné stopky. Odrůda je nenáročná, po dlouhou dobu bohatě kvete.
 • Jemné modré květy Saintpaulia Blue Dragon. Ale rostlina je rozmarná a vyžaduje náležitou péči.

Všechny odrůdy uzambary fialové mají krásné tmavě zelené listy se sametovým nebo hladkým povrchem. Dávají fialky zvláštní dekorativnost.

Může být fialová přesazena během kvetení?

Může být fialová přesazena během kvetení?

Jednou z hlavních podmínek pěstování pokojové kultury je transplantace dospělé rostliny. A nemůžete tu být líní, jinak květina začne chřadnout kvůli nedostatku živin. Jedna změna povrchové vrstvy půdy v květináči nestačí. Půda v kontejneru po dobu jednoho roku - dvě vegetace Saintpaulia budou vyčerpány, solný kvůli odpadu květu. A udržovat rostlinu ve staré půdě nemá smysl. Může zemřít. Půda v nádobě se změní z kyprá a propustná na hustou, s velkým množstvím solí, na povrchu bílý květ.

Během období květu můžete přesadit fialovou.

Fialová transplantace je naléhavě nutná v případě, že je dospělá rostlina poškozena škůdci nebo infekcí. Zároveň listy Saintpaulia ztrácejí přitažlivost, desky se obarví, zbarví žlutě. Květy se zmenšují, vysychají a rostlina potřebuje změnu hrnce a půdy.

Fialky lze také přesazovat během kvetení. Postup nijak neovlivňuje stav dekorativní kultury. Jeden až dva dny před přesazením jsou pupeny a stopky odstraněny. Rostlina tento postup snadno snáší. Na chvíli sice Saintpaulia přestane kvést, ale brzy se pupeny začnou znovu formovat.

Kdy je lepší transplantovat uzambarovou fialovou?

Kdy je lepší transplantovat uzambarovou fialovou?

Pro Saintpaulia je nejlepším obdobím pro přesazování začátek jara (únor - březen) a podzimní měsíce - září a říjen. Mnoho pěstitelů květin doporučuje pěstovat fialky dvojitou transplantací, dospělé rostliny - jednou. Postup je povinný, protože výměna půdy zbaví rostlinu nečistot a solí nahromaděných v nádobě. Jinak kořeny nebudou mít kam vzít prvky nezbytné pro vegetaci fialek.

Na začátku jara se zvyšuje denní doba, což přispívá k tvorbě pupenů na ozdobném keři. Nyní zbývá poskytnout Saintpaulii stopové prvky pro lepší a aktivní pučení. A může jim dát pouze nový půdní substrát.

Transplantace se provádí v případě, že je nutné vyměnit hrnec, protože objem starého byl zvládnut. Půda v kontejneru by měla být úplně vyměněna, když:

 1. fialové kohoutek v důsledku okyselování půdy
 2. Saintpaulia je v jednom kontejneru déle než dva roky
 3. kořeny vyrostly mimo odvodňovací otvory
 4. potřebujete omladit rostlinu, aktualizovat kořeny

Volba času na transplantaci závisí na stavu uzambarské fialové, vlastnostech jejího vývoje.

Pravidla pro přípravu půdy, hrnce, transplantace

Pravidla pro přípravu půdy, hrnce, transplantace

Začnou přesazovat rostlinu přípravnými pracemi.

 • Je lepší koupit půdní substrát v obchodě. Má potřebné prvky, nejsou v něm žádné patogenní mikroorganismy a parazitické larvy. Do půdy můžete přidat perlit, vermikulit, který zajistí kypření půdy.
 • Drenážní vrstva je připravena z expandované hlíny, pěnové drtě. A nejlépe se hodí mech sphagnum, který reguluje obsah vlhkosti v půdě, odvádí přebytečnou vlhkost a rozdává tu chybějící.
 • Kapacita se volí podle průměru výstupu. Velikost nového hrnce by měla být malá, o dva až tři centimetry větší kořenový systém.Před přesazením se nádoby dezinfikují vroucí vodou nebo roztokem manganistanu draselného.
 • Vytáhnou ze staré nádoby fialový keř spolu s hrudkou zeminy na kořenech a zkoumají rostlinu. Spodní řady zažloutlých listů jsou odstraněny a zdravé jsou ponechány. Opatrně promněte hrudku půdy na kořeny, prohlédněte si je. Poškozené a staré kořeny jsou pečlivě upraveny.

Odtoková vrstva se umístí do připraveného hrnce, trochu čerstvé zvlhčené půdy. Ve středu je umístěn keř Saintpaulia, takže spodní řada listů je na úrovni okraje květináče nebo o jeden centimetr níže. Kořeny jsou narovnány a pokryty čerstvým substrátem. Při přesazování je důležité nehloubit růstový bod.

Aby si kořeny zvykly na novou půdu, rostlina se nezalévá čtyři dny. Poté půdu v ​​květináči opatrně navlhčete a teprve po zaschnutí vrchní vrstvy.
Správně provedená transplantace umožní fialové připravit se na kvetení.

Péče o okrasnou plodinu po přesazení

Péče o okrasnou plodinu po přesazení

Péče o fialky po transplantaci je obvyklá a skládá se z:

 1. Polijte květinu tak, aby se v květináči nehromadila přebytečná vlhkost. Můžete zajistit zalévání přes paletu. Po nalití vody počkejte dvacet minut a zbývající kapalinu vypusťte. K zavlažování použijte usazenou vodu při pokojové teplotě. Navlhčete fialovou, aby se kapalina nedostala dovnitř výstupu. Sucho pro Saintpaulia je nebezpečné, povede ke smrti rostliny.
 2. Pokud je květina přesazována dvakrát ročně, není nutné často aplikovat vrchní obvaz.V zimě jednou přihnojte organickou hmotou. A během vegetačního období se krmí třikrát minerální komplexy pro fialky. Aby bylo kvetení rostliny svěží, je nutné do půdy přidat více draslíku a fosforu. Mladé rostliny potřebují dusík. Přetížení, stejně jako nedostatek minerálů, je nepřijatelné.
 3. V zimě jsou fialky opatřeny dodatečným osvětlením lampami, protože i v době nečinnosti potřebují dlouhé hodiny denního světla.

Některé druhy fialek jsou sevřeny, aby vytvořily luxusní okrasný keř.

Důsledky nesprávné kultivace

Důsledky nesprávné kultivace

U vnitřní květiny ovlivňují důsledky nesprávné péče vzhled:

 • Zpomalení růstu fialky nastává, když rostlina nemá dostatek světla. Vegetace se zastaví, pokud je vnitřní vzduch studený nebo suchý.
 • Fialová nekvete kvůli nedostatku světla v zimě, ani kvůli neustálým transplantacím.
 • Pokud se na listech Saintpaulia objeví hnědé skvrny nebo je deska celá v otvorech, pak se jedná o popáleniny z paprsků slunce. Je nutné změnit místo závodu v místnosti.
 • Po zalévání studenou vodou se na listech fialové objeví hnědé skvrny.
 • S prudkou změnou životních podmínek Saintpaulia začaly pupeny rostliny odpadávat. Květina reaguje podobně na přebytečná hnojiva v půdě.
 • Hojné zalévání vede k rozpadu kořenů a v důsledku toho k letargii listů, padajícím květům.

Dekorativní fialový vyžaduje pečlivou pozornost, pečlivou péči.

Více informací naleznete ve videu:

 

AnnaAlimova avatar

Vždy se snažím počkat, až rozkvetne květ, ale ne u fialek, protože se mnou kvetou téměř celý rok. Proto ji podle potřeby přesazuji, bez ohledu na kvetení rostliny.

Uživatelský avatar Tigranyan

Úplně s vámi souhlasím a podle potřeby také přesazujeme fialky, protože kvetou dlouho a nemá smysl čekat, až kvetení skončí.

Uživatelský avatar Olga Mironovna Sveridova

Víte, já netransplantuji fialovou. Když je květina již „stará“ a „vypracovala“ svůj zdroj, vezmu list. Dal jsem to do sklenice vody a zakořenil novou rostlinu. Fialová rychle roste.

Zajímavá informace, ale z nějakého důvodu jsem byl přesvědčen, že fialová by neměla být během kvetení přesazována, a neudělala to. Zdálo se mi, že pokud to přesadíte, pak kvetení přestane.