Fialová zvedá listy: proč a co dělat?

Mezi pokojové okrasné rostliny fialový zaujímá dominantní místo, i přes určité potíže s pěstováním a péčí o něj. Něha rostliny, její vzhled závisí na stavu okvětních lístků shromážděných v rozetách. A listy jen rámují krásu květin a šíří se kolem. Sametová listová deska a její jasná zeleň jsou neoddělitelné od krásy květenství. Květina objevená v Africe se jmenuje Saintpaulia jménem objevitele a fialová Usambara v oblasti, kde byla poprvé objevena.

Po objevení fialky šlechtitelé zdokonalili rostlinu, aby si pěstitelé mohli vybrat odrůdy s miniaturními okvětními lístky a velkými. A barevná škála rostliny je tak různorodá, že je člověk překvapen fantazií člověka a přírody. Rozmanitost odstínů ovlivnila nejen okvětní lístky květu, ale také listy. Ozdobnost pokojové kultury do značné míry závisí na jejich stavu.

Obsah:

Nejlepší odrůdy fialek, jejich vlastnosti

Nejlepší odrůdy fialek, jejich vlastnosti

Chov fialek poskytoval různé typy vnitřní kultury. Průmyslová výroba rostliny zahrnuje její použití v parfumerii, kosmetologii. Na plantážích se pěstují plodiny, které mohou zkrášlit oficiální recepce, vnitřní i venkovní oslavy.

Kolekce druhů Saintpaulias se vyznačují objemem květenství se sofistikovaností barevné palety. A listy fialek této řady v barvě jsou jak světle zelené, tak různé smaragdové odstíny. U pestré fialové odrůdy jsou listy široké a představují celou paletu zelené barvy.

Odrůdy fialek jsou považovány za nejlepší:

 • Kytice nevěsty. Sněhově bílé dvojité květy jsou kombinovány do květenství a tvoří košík jemných okvětních lístků. A sametově tmavě zelené listy odrážely něžnost Saintpaulia.
 • Purpurová. Okvětní lístky složité barvy jsou uvnitř bordové a vlnité okraje jsou kouřově bílé. Uvnitř je skrytý žlutý střed.
 • Růžový fialový poklad Lianz Pirates má po okrajích okvětních lístků karmínové lemování. Na tomto pozadí jsou viditelné malé fialové tečky. Níže jsou listy, tmavě zelené, s malovanými tmavými žilkami.
 • Zimní růže. Tmavě modré zvlněné okvětní lístky květin jsou zdobeny bílým okrajem. Kompozice je doplněna středně velkými listy s pubertálním povrchem.
 • Dárek pro milovaného člověka. Jeden z druhů modré Saintpaulia, na jehož vrcholu je kytice froté květenství, a ve spodní části jsou podepřeny listy se smetanovým lemováním.
 • Magdaléna. Květenství odrůdy s jemnými růžovými lístky je umístěno blízko sebe. Fialové listy jsou obvykle kulaté, světle zelené barvy.
 • Elise Blizzard Bani. Kromě jemných bílých květů dodává rostlině rafinovanost. Listy jsou ve tvaru srdce a zdůrazňují krásu fialové.

Saintpaulia zdobí nejen svěží nebo skromná malá květenství. Bez listů, které tvoří růžici na dně rostliny, by fialová ztratila půvab a originalitu.

Proč fialová zvedá listy?

Proč fialová zvedá listy?

Stav listů pokojové rostliny napoví hodně o tom, co mu chybí v okamžiku vývoje. U zdravé fialové jsou listy uspořádány vodorovně.Hodí se k růžici květů, jako miniaturní svazek.

Pokud listy vzrostly, pak to spočívá v:

 1. nedostatečné osvětlení nebo jeho jednostrannost
 2. suchý vzduch v místnosti
 3. častá změna místa růstu Saintpaulia
 4. vyčerpání půdy v květináči

V závislosti na množství světla začne rostlina měnit polohu bodu růstu. Když je málo denního světla, listy se natahují a snaží se ho získat. Přímé sluneční světlo vede k tomu, že fialová začíná skrývat růstový bod a zakrývá povrch desek.

V zimě vlhkost vzduchu prudce klesá a Saintpaulias nekvetou dobře a listy, které stoupají, uzavírají vytvořené pupeny před vysycháním.

Zvednutím listů květina reaguje na změnu místa. Pouze když si člověk zvykne na některé podmínky, musí se přizpůsobit jiným. Nedostatek dusíku v půdě ovlivňuje stav listů, jejich správný vývoj.

Spolu se změnou ve směru bodu růstu listové růžice může dojít ke zkroucení listové desky. Tato situace je typická pro špatně zalitou půdu. Listy často blednou, vysychají a odpadávají. Tady může být příčinou takové situace infekce nebo útok škůdců na pokojovou rostlinu.

Jak vyřeším problém?

Jak vyřeším problém?

Je známo, že má mnoho problémů s růstem fialky vznikají v důsledku osvětlení místa, kde se nacházejí. Problém můžete vyřešit naléhavým přeskupením hrnce saintpaulia, kde bude dostatek světla, ale bez přímého slunečního záření. Je lepší dát nádoby s květinou na jihovýchodní nebo jihozápadní parapety. Je důležité, aby fialky se světlými listy potřebovaly méně světla než tmavé. Fialy s tenkými světle zelenými listy jsou na pozadí okna lepší. Instance s hustými tmavě zelenými listy vyžadují světlé stínování.

Když světlo dopadá na květinu z jedné strany, je vhodné obracet fialovou častěji jednou stranou ke světlu, pak druhou.

V zimě je lepší dát vedle fialek nádoby s vodou, pak se zvýší vlhkost vzduchu. Pro Saintpaulias je zásadní. Druhým způsobem, jak snížit suchost v místnosti, je zalévání odkapávací miskou. Mokré oblázky nebo mechy umístěné na paletě také ušetří den.

Je nutné aplikovat hnojiva na půdu, když se květ zpomalil ve vývoji a listy se zvedly a zatočily. Pokud v tuto chvíli svatý Paulia vybledla, pak zavedení dusíkatých hnojiv pomůže vrátit normální polohu výstupu listu. Během období květu však příliš mnoho dusíku povede ke zvýšení zelené hmoty a nedostatečnému rozkvětu okrasné plodiny.

Při změně polohy fialové se nespoléhejte na to, že staré listy se vrátí do normálu. Ne, pouze mladé listy získají normální vodorovnou polohu, když staré odumírají.

Jak se správně starat o květinu?

Jak se správně starat o květinu?

Správná péče hraje při vývoji pokojových květin velkou roli. Violet potřebuje hodně pro plný rozvoj.

 • Nejprve potřebujete malý hrnec s optimálními rozměry 7x7 centimetrů. Kontejner by měl mít drenážní a výživnou půdu s optimálním poměrem užitečných prvků. Pokud je kompozice připravena samostatně, pak jsou v substrátu přítomny rašelina, kompost, perlit. Pro uvolnění můžete přidat kokosové vlákno.
 • Voda fialky, jak vrchní vrstva půdy v květináči vysychá. Aby se zabránilo pronikání vody na listy, je lepší zalévat jímku. Voda se odebírá při teplotě místnosti a opatrně se oddělí.
 • Violet se bojí průvanu, nemá ráda teplo. Stačí jí teplota vzduchu 16-18 stupňů.
 • Květina se krmí jednou za měsíc. Květinářství věří, že pro hnojení je nutné vzít jednu část shnilého hnoje, malé piliny listnatých stromů, dřevěný popel... Přidejte trochu říčního hrubého písku a pod keř přidejte lžičku hotového vrchního obvazu.

Fialová bude kvést po celý rok, bude potěšena květinami a čerstvým olistěním, bude-li řádně ošetřena a poskytne rostlině pohodlné podmínky.

Více informací naleznete ve videu:

Masmetall avatar

Jedna fialová právě zvedla listí. Vzhledem k tomu, že osvětlení na okně je velmi dobré, předpokládám, že v mém případě jde o vyčerpání půdy v květináči, pokusím se v blízké budoucnosti vše napravit.

Avatar uživatele Evgesh

Pečlivě jsem si tedy přečetl důvody pro zvedání listů - možná mám také důvod pro ochuzení půdy, ale vždy se mi zdálo, že potom sestoupili sami. Musíme sledovat víc!

Uživatelský avatar Alena

A moje fialové listy rostou vodorovně, každá květina zabírá hodně místa a naopak bych chtěl, aby listy rostly více vzhůru a na okně bylo více místa pro další vzorky.

Kdo píše o dostatečném osvětlení, podívejte se, může to být stále příliš? Dopadají na ni sluneční paprsky? Pokud ano, změňte místo nebo zkuste květinu nějakým způsobem zablokovat před přímými paprsky. Violet miluje světlo, ale ne paprsky. Právě začínám listy zvedat blíže k létě, kdy slunce začne jasně svítit.