Jaký druh půdy a kapacitu potřebují fialky?

Pro květinovou zahradu na parapetu si obvykle vyberou fialky, nebo saintpaulia. Zabírají málo místa a krásu jejich listů a květů nelze srovnávat s jinými rostlinami. Tyto světlé a jemné kytice květin přitahují křehkostí okvětních lístků, svou panenskou čistotou a neobvyklými barvami. Je těžké je pěstovat, ne každý se s tímto obtížným úkolem dokáže vyrovnat. Pro fanoušky fialek však neexistují žádné překážky: studují všechny nuance podmínek pro pěstování a péči o krásu místnosti.

Poprvé popis fialové provedl německý botanik Wendland, který květinu nazval saintpaulia. Další název rostliny je uzambara fialová v oblasti v Africe, kde byla objevena. Na světě existují tisíce odrůd fialek a jejich šlechtění aktivně pokračuje. Všechny druhy pokojových květů jsou podobné málo rozvinutému kořenovému systému a růžicím listů. Odrůdy se liší tvarem plechové desky, jejím průměrem. A rozmanitost květenství je taková, že je prostě nemožné popsat všechny typy.

Obsah:

To nejlepší z fialek

To nejlepší z fialek

Byly identifikovány tři druhy pokojových květin: jednoduché, dvojité a polodvojné. U jednoduchých druhů rostlin jsou okvětní lístky uspořádány v jedné řadě, v polodvojitých a dvojitých - ve dvou nebo třech řadách.

Podle barvy okvětních lístků se rozlišuje jednobarevná fialová a efektní barva se skvrnami a tečkami. Některé odrůdy mají kontrastní okraj kolem okraje okvětních lístků. U chimér je ve středu nakreslena čára, která se liší barvou od hlavního tónu.

Mezi nejlepší odrůdy fialek patří následující saintpaulias:

 • Pětilistá odrůda Lions Pirates Treasure má jasně růžové květy s malinovým okrajem.
 • V růžici zvlněných listových desek odrůdy Melody Kimi je spousta jemných květů se dvěma modrými lístky nahoře a bílými na dně.
 • Vypadají jako korálově fialové hvězdy Austins Smile.
 • Obyčejné mezi pěstiteli květin Saintpaulia Admiral. Chrpa modré polodvojité květy zvonu se zvlněnými okraji připomínají moře.
 • Ze dvoubarevných druhů lze pozorovat LE-Tigris - růžovo-korálové plátky, poměrně velké, s bílou skvrnou uprostřed zdobí rostlinu.
 • Z chimér původní fialový Solitaire. Ze žlutého středu vychází rozmazané fialové pruhy. Všechno vypadá velmi harmonicky na pozadí sněhově bílých lístků.
 • Vlnité šálky dynastie Ming jsou sněhově bílé, na okraji jsou ohraničeny pruhy šeříku. V růžici pestrých listů vypadají dekorativní.
 • V odrůdě Natalis přitahuje Estravagante nejen krajka bílo-růžových květů se zelenkavým okrajem, ale také pestrost listů.
 • Složitá, neobvyklá barva fialového šimpanze, která kombinuje jasně růžové tóny polodvojitých hvězdných lístků s tahy, na nichž jsou modré víry.

Rozmanitost druhů a odrůd květů vám umožňuje vybrat si ty, jejichž barva odpovídá chuti a náladě majitele fialky.

Jak vybrat kontejner pro rostlinu

Jak vybrat kontejner pro rostlinu

Vyberte si důkladně nádobu na výsadbu domácí Saintpaulia. To hraje velkou roli ve vývoji a rozkvětu rostliny. Kapacita se vybírá s ohledem na průměr růžice listů. Pro děti je vhodný květináč o průměru 6-8 centimetrů, pro dospělou rostlinu - 9-10 centimetrů.

V tomto případě může výška kontejneru dosáhnout maximálně deseti centimetrů. Pokud se hrnec zmenší, fialová nebude kvést. A v květináči o velkém průměru začne půda okyselovat, protože kořeny rostliny ji nebudou používat ve výživě. Půda bude koláče, hniloba, což ovlivní rostlinu.

Průměr hrnce se měří podle velikosti výstupu listu, který se snižuje na polovinu.

Nejlepším materiálem pro květináč by byl plast nebo keramika. Nezapomeňte však pod kontejner umístit paletu a spodní část hrnce má otvory. Pak se uvnitř nebude hromadit přebytečná vlhkost a rostlina se vyhne houbovým chorobám. Při pečlivém výběru nádoby na fialovou si musíte pamatovat, že její kořeny jsou malé a vyplňují celý objem půdní směsi.

Půda pro fialky: co by mělo být?

 co by to mělo být?

Slabý kořenový systém pokojová rostlina vyžaduje půdu, která umožní dobře procházet vlhkostí a vzduchem. Fialový primer si můžete zakoupit v obchodě. Připravte si substrát samostatně různými způsoby:

 1. Pokud je drenáž položena na dno hrnce, přidejte směs listové, sodné, jehličnaté, rašelinové půdy, odebranou v poměru 3: 2: 1: 1. Jako prášek do pečiva hrst dřevěného popela a dva nasekané mech sphagnum.
 2. Pokud se nepoužívá drenáž, přidává se říční písek.
 3. Směs živin se získává z vermikompostu, rašeliny nebo kokosového vlákna. Prášek do pečiva bude perlit nebo vermikulit.
 4. Jednoduchá rašelinová půda je také vhodná pro Saintpaulia, ale musí být neustále krmena.

Správný výběr půdních složek pro fialky je důležitý, jinak bude pomalý, na povrchu Země se objeví plíseň.

Jak správně napájet a krmit Saintpaulia?

Jak správně napájet a krmit Saintpaulia?

Zdá se, že péče o něžnou krásu není složitá, ale její požadavky jsou vysoké. Hlavní věc, kterou rostlina potřebuje, je kompetentní zavlažování. Poté, co vrchní vrstva začne vysychat, půdu v ​​květináči navlhčete. Pokud je místnost vždy horká, měla by být zalévána každý den nebo každý druhý den. Voda se odebírá pouze při pokojové teplotě a stojí jeden den. Není nutné nalít hodně tekutiny, je lepší poslat přebytek na paletu.

Zalévání by mělo být prováděno tak, aby se na listy nedostala voda. Můžete použít zvlhčovací metodu knotu. Během výsadby se do hrnce umístí šňůra, prochází půdou, odvodněním. Umístěte nádobu s fialovou na nádobu s vodou a položte tam knot. Takže rostlina bude neustále přijímat vlhkost. Pilné zalévání a jeho nedostatek vede ke smrti květu.

Saintpaulias se často vyvíjí dobře, ale nekvete - a zde jde o nedostatek užitečných mikroelementů a vitamínů.

Rostlina je může získat z hnojiv. Po výsadbě má fialová dostatek potravy, ale poté se půda vyčerpá. Pak listy začnou blednout, zbarvovat žlutě. To naznačuje nedostatek dusíku a jejich načervenalý odstín naznačuje nedostatek fosforu. Skvrny na okrajích listů se vyskytují, když je v půdě málo draslíku.

Vyvážení mikroživin v krycím obvazu je důležitým úkolem pěstitele. Je lepší koupit složitá hnojiva ve specializovaném obchodě. Věnujte pozornost složení substrátu, měl by obsahovat více draslíku a fosforu a méně dusíku. Poté přidejte živný roztok glazura... V aktivní fázi růstu stačí krmit Saintpaulia jednou za tři týdny a během období odpočinku - jednou za měsíc. Koncentrace roztoku se provádí odebráním dvou gramů hnojiva na litr vody. Saintpaulia bude kvést, až když ji přijme včas minerální komplexy.

Vytváření podmínek pro vývoj fialek: osvětlení, vlhkost, teplota

 osvětlení, vlhkost, teplota

Vzhledem k tomu, že domovinou květu jsou vlhké půdy afrického kontinentu, musí být pro rostlinu vytvořeny podmínky podobné:

 • Sluneční světlo je užitečné pro fialky, ale rozptýlené, tlumené. Jinak by ultrafialové paprsky zanechaly na listech popáleniny. Východní a západní parapety domu jsou vhodné pro Saintpaulia. Během vegetačního období potřebuje rostlina denní světlo deset až dvanáct hodin. Pokud takové podmínky neexistují, uspořádají podsvícení zářivkami. Jsou umístěny ve vzdálenosti půl metru od kvetoucích keřů. Chtěl bych, aby fialky po celý rok potěšily rozkvetlé souhvězdí, potom budou lampy fungovat i v zimě.
 • Vlhkost v místnosti by měla být mezi padesáti až šedesáti procenty. V zimě se snižuje, takže můžete na parapety umístit nádoby s vodou. Vlhkost můžete zvýšit umístěním mechu nebo oblázků navlhčených vodou do pánve. Nedoporučuje se uspořádat sprchu pro fialky, ale listy se otírají, jakmile se stanou prachem.
 • Musí být řízena teplota vzduchu v místnosti, kde rostou saintpaulias. Mělo by to být mezi 18-25 stupni Celsia. Rostlina netoleruje dobře teplo, začíná chřadnout. A nízké teploty vedou k oslabení imunity zeleného organismu.

Květy vypadají krásně, zdravě, pokud jsou splněny podmínky pro jejich růst.

Podmínky a pravidla pro transplantaci rostlin

Podmínky a pravidla pro transplantaci rostlin

Aktivní růst fialové vede k tomu, že její kapacita se zmenšuje. V tuto chvíli je květina přesazena do jiné nádoby. Hrnec se vezme o dva až tři centimetry větší v průměru než ten starý. Transplantace se také organizuje, pokud se pokojová rostlina zpomalí ve vývoji. Postup se provádí po skončení vegetačního období rostliny - na začátku zimy. Fialovou můžete transplantovat v únoru, než aktivujete růstové procesy.

Postup začíná výběrem nádoby, jejím naplněním drenážní a půdní směsí.

Nezapomeňte dezinfikovat půdu rozlitím roztokem manganistanu draselného. Po ukončení procedury nechte hrnec půdy po dobu jednoho týdne, aby se země nasytila ​​kyslíkem, prospěšnými mikroorganismy.

Poté, co rostlinu vytáhli ze starého květináče, se spolu s hroudy zeminy na kořenech přenesou do připravené nádoby. Poté je půda trochu utlačena a napojena. K omlazení fialové jsou její listy odříznuty. Umírající spodní listy musí být odstraněny a horní část je odříznuta pro reprodukci. Na jakoukoli odchylku ve vývojových podmínkách reaguje fialová nemoc s letargií, slabostí. Pouze transplantace může zachránit rostlinu.

Prevence a kontrola chorob, škůdců

Prevence a kontrola chorob, škůdců

Saintpaulias podléhají různým houbovým chorobám:

 1. Plísňové houby ovlivňují kořen rostliny. Z toho začne květina vadnout, a pokud nebude transplantována, zemře.
 2. Bělavý květ se šíří na listy, stonky - to jsou první příznaky padlí... K onemocnění dochází aktivně, pokud rostlina nedostává dostatek světla a místnost má vysokou vlhkost vzduchu. Léčba přípravkem Topaz vás třikrát ušetří s plísní s přestávkou deseti dnů.
 3. Spory fytosporózy ničí kořeny a listy rostliny. Fialovou můžete léčit přesazením jejích dětí do jiné nádoby.
 4. Fusarium začíná hnilobou na kořenech. A kvetoucí keře současně začínají slabnout, zbarvit žlutě. Nemocnou rostlinu nelze zachránit, je zničena. A zdravé květiny jsou ošetřeny postřikem Fitosporinem.

Ze škůdců je nejčastěji napadena Saintpaulia. hlístice, roztoči, larvy pakomárů sciarid. Škůdci vysávají šťávu z listů fialkyjíst části rostliny. S parazity můžete bojovat insekticidními přípravky, jako jsou Aktara, Fitoverm. Zdraví fialové uzambary závisí na podmínkách pěstování, péči o květiny.

Více informací naleznete ve videu:

 

Uživatelský avatar svetik-semisvetik

Fialky velmi miluji. Mizeli ze mě, dokud jsem nezačal používat knotovou metodu zvlhčování.Nyní rostou nad nádobou s vodou a pravidelně tam přidávám hnojiva.

Uživatelský avatar Olga Mironovna Sveridova

Vážený čtenáři tohoto nádherného fóra, světik-semisvetik! Nemá smysl květiny krmit, půjdou do zeleně, stačí vyměnit půdu jednou za dva nebo tři roky, která se připravuje v pytlích speciálně na květiny, nákupem v každém supermarketu. Všechny minerály a hnojiva jsou dostatečné pro dobré kvetení.

Uživatelský avatar Alena

Pro pěstování fialek dávám přednost hliněným nebo plastovým květináčům, dávám pozor na trochu odvodnění a při výsadbě a přesazování přidávám do půdy vermikompost a popel ze dřeva.

Toto je počtvrté, co se snažím pěstovat fialky. Nejprve rostou dobře, pak po chvíli uschnou, vypadám - a kořen zhnil! Vypadá to, že to zalévám, jak je popsáno zde, a je tam dost světla. A transplantace nepomohla. Pokusím se koupit nové květiny, květináče a půdu, možná nejde o nesprávnou péči, ale o nemoc.

Uživatelský avatar Tigranyan

Fialky rostou v malých květináčích a když květina vyroste téměř z výše, květináče není vidět! Ale moje žena a já kupujeme obyčejný pozemek pro květiny. Prodává se v každém supermarketu.