Jak správně vykořenit fialovou z listu?

fialový (Saintpaulia) se pěstitelům květin líbí díky půvabným květům různých barev a pohodlnému způsobu jejich množení. Můžete získat mladý keř Saintpaulia pouze s jedním listem.

Obsah:

Popis fialek a nejlepších odrůd

Popis fialek a nejlepších odrůd

Uzambara fialová (Saintpaulia) patří do čeledi Gesneriaceae. Je to vytrvalá tropická rostlina. V Evropě se pěstuje již více než 200 let. V přírodě roste asi 20 druhů fialek. Kromě toho byly vytvořeny stovky odrůd, které se liší tvarem květu (dvojitý, polodvojitý, jednoduchý), jeho barvou, tvarem a barvou listů.

Saintpaulia dosahuje výšky ne více než 30 cm, často se vyskytují keře s výškou asi 20 cm.

Listy se shromažďují v kořenové růžici. Okraje plechové desky se liší v závislosti na stupni a mohou být ploché nebo zvlněné. Listy všech odrůd jsou pokryty dlouhými měkkými klky. Na listu jsou viditelné lehké žíly. Barva je zelená, s bílými nebo žlutými skvrnami.

Květy Saintpaulia jsou to, pro co je milují tisíce milovníků květin. Jsou jednobarevné, existují pestré. Barevné schéma zahrnuje bílou, růžovou, fialovou a modrou spolu se všemi druhy odstínů.

Druhy Saintpaulias:

 • Klasika s pěti zaoblenými lístky.
 • Froté a semi-double s velkým počtem lístků.
 • Ve tvaru hvězdy s okvětními lístky ukázal na okraj.
 • Fantazie s jasnými skvrnami a skvrnami na okvětních lístcích.
 • Ohraničený pruhem jiné barvy podél okraje okvětního lístku.
 • Chiméry s pruhovanými lístky.

Odrůdy uzambarských fialek:

 • Belley Snowden, jehož bílé květy se shromažďují v klobouku.
 • Arctic Frost je v péči nenáročný, ale netoleruje přímé sluneční světlo.
 • Silver Romance je froté odrůda s bílými a růžovými okvětními lístky a bílým a žlutým okrajem kolem okraje.
 • Zimní slunečník dlouho kvete růžovými květy s fialovým okrajem.
 • Bubble Gum Charm je polodvojitá odrůda s fuchsiovými lístky a malým modrým okrajem.
 • Pták štěstí se neliší ve tvaru a barvě květů, ale ve skutečnosti, že mění barvu z růžové na modrou a naopak v závislosti na počasí.
 • Rokoko má krémově zbarvené květy s vlnitými okraji.
 • Lunar Lily white má originální tvarované okvětní lístky, velmi úzké a dlouhé.
 • Morin Koenig je ceněn pro své černé lístky.
 • Adonis má modré květy, které vyrazily žluté tyčinky.
 • Blábol má různé barvy, vyznačuje se pestrými okvětními lístky.

Podmínky pro pěstování květin

Podmínky pro pěstování květin

Fialová roste lépe ve stísněných pokrmech. Hrnec pro dospělé keře se vezme o průměru 7 cm, 5 cm stačí pro mladé, pro miniaturní odrůdy do 4 cm, výška hrnce by měla být stejná jako jeho šířka.

Půda pro pěstování by měla být volná, vlhká a propustná pro vzduch. Berou 4 části listové zeminy, přidají část humusu a písku. Pokud je půda dostatečně sypká, není nutné drenáž. Pro odvodnění jsou vhodné koule z expandované hlíny nebo středně velké rozbité cihly. Teplota rostoucí Saintpaulia je 18-22 stupňů. Nepotřebuje období.Fialové jsou instalovány na světle zbarvených oknech, ale stíněné před přímým slunečním zářením, které může na listech zanechat popáleniny.

Hlavní věcí při pěstování fialek není vystavovat je pod vlivem průvanu.

Vlhkost pro Saintpaulia je udržována průměrná. Suchá půda bude mít za následek méně květin. Ale se stojatou vodou kořenový systém může úplně zemřít. Listy Saintpaulia nemají rádi vodu. Nezasychá na vlnitém povrchu, takže list může hnít. Nalijte fialovou do podnosu. Mladé vzorky s malým kořenovým systémem jsou zalévány a jemně fouká proud vody podél stěn nádoby. Ona sama sbírá správné množství vody. Zbytek se vyhodí.

V zimě je zálivka omezena. To podporuje hojné kvetení. Ze stejného důvodu se nedoporučuje stříkat fialové listy. Chcete-li zvýšit vlhkost vzduchu, položte vedle ní paletu s expandovanou hlínou a naplňte ji vodou, která se pod vysokou teplotou odpaří.

Příprava půdy, nádobí a zakořenění řízků

Příprava půdy, nádobí, řízků

Uzambar fialová se množí dělením keře a listů. Za tímto účelem vezměte zdravé dospělé listové řízky z druhé řady listů zespodu. Neměli by mít stopy zranění, známky nemoci.

Odřízněte list tak, aby délka řezu zůstala 2,5-4 cm, můžete si kdykoli zvolit zakořenění. Nejlepšího výsledku však lze dosáhnout propagací Saintpaulia na začátku jara nebo v červnu. Pro ty, kteří dodržují lunární kalendář, je lepší sklízet listové řízky na rostoucím měsíci.

Vlastnosti chovu:

 • Pro zakořenění vezměte půdu připravenou ze stejných částí rašeliny a písku. Otvory jsou vyrobeny v malých plastových kelímcích pro odvodnění. Naplňte je připravenou zeminou. Před přesazením můžete okamžitě vzít malou misku, ve které bude rostlina žít.
 • Listové řízky jsou ponořeny do připravené půdy na čtvrtinu délky. Zakryjte skleněnou nádobou nebo taškou s otvory. U druhé metody je možné řízky větrat méně často, ventilace se provede automaticky.
 • Navlhčete půdu, když vysychá měkkou vodou při pokojové teplotě a stojí 12 hodin. Nevyplňujte.

Praxe ukazuje, že je rychlejší a produktivnější pěstovat Saintpaulias z řízků, které byly dříve ve vodě, než se na spodní ploše řízků vytvořil kalus. Vložte je do vody do hloubky 1 cm a přidejte polovinu tablety s aktivním uhlím, abyste zabránili rozvoji plísní. Voda se nemění, ale na předchozí úroveň se přidává čerstvá. Když je tam patrné zesílení, můžete zasadit do šálků. Na dně je předem položen drenáž s výškou třetiny skla.

Je dobré, když se v blízkosti hlavního vývodu - malého mladého vývodu - vytvořil nevlastní syn. Je opatrně oddělen od hlavního pouzdra pomocí šídla nebo jiného ostrého a tenkého předmětu. Kořeny stejným způsobem jako listy. Není nutné ji předem ponořit do vodky, protože již vytvořily základy kořenů.

Šíření fialové listím

Fialové listy jsou zakořeněny při teplotě, která bude o něco vyšší než u obvyklého obsahu. Lepší je zvýšit to na 25 stupňů. Vlhkost vzduchu musí být alespoň 85%. K tomu se budou hodit skleněné nádoby nebo skleníkový kryt vyrobený z filmu, pod který můžete skrýt velké množství malých sklenic. I když v tomto případě můžete vzít velkou paletu a pěstovat je všechny dohromady.

O listové řízky by se mělo pravidelně starat:

 • Jsou každý den větrány, takže stojatý vzduch nevede k plísňovým infekcím. Zakořenění probíhá po dobu 6 týdnů.
 • Poté, co se u rukojeti objeví růžice malých listů, lze úkryt odstranit. Rostlina je připravena žít za normálních podmínek. Teplota je snížena na 22 stupňů.

Metoda šíření listů je vhodná pro většinu fialek. Ale pro Saintpaulias druhu chiméry není tato metoda vhodná. Jsou šířeny stopkami. Ačkoli princip zakořenění je prakticky stejný.Oddělte stopku od rostliny a vložte ji na několik týdnů do vody. Poté jsou přesazeny do půdy. Kroky jsou zakořeněny ve skleníku po dobu až 4 týdnů. To jim obvykle stačí k vytvoření kořenů a rostlina může žít a živit se sama.

Možné narůstající problémy

Možné narůstající problémy

Při nedodržení podmínek péče mohou fialky jakéhokoli věku onemocnět takovými houbovými chorobami.

V důsledku choroby Fusarium hnijí kořeny a spodní část růžice. Fialová přestává kvést. Listy jsou poslední, které mizí. Zpočátku vadnou a stonek v této době již začíná být vodnatý.

Pokud si všimnete problému včas, můžete mít čas na záchranu některých listů a pokusit se z nich vypěstovat novou rostlinu.

Keř je vyjmut ze země, ošetřen základem a přesazen do nového květináče. Ale obvykle jsou listy ve vývodu tak hustě uspořádané, že je těžké si všimnout nemoci v počátečních fázích.

Hlavní metody prevence nemocí jsou udržování mírné vlhkosti a teploty. Toto onemocnění se nejčastěji vyvíjí s podchlazením vlhké zeminy s kořeny.

Více informací naleznete ve videu:

Avatar Lera1

Moje matka obvykle dává takové fialové listy na týden na vodu, dokud z listu nevyroste malý kořen, a poté jej zaseje do země, ale tato možnost nemusí fungovat u každého, ale viděl jsem, že to udělala.

Uživatelský avatar Olga Mironovna Sveridova

No a co, ale s kořeny fialek z listů nikdy nebyly žádné problémy. Odtrhneme, dáme list na týden nebo dva do sklenice vody a poté ho zasazíme do květináče. 100% míra přežití!