Jak řezat maliny - keře tvarujeme správně a včas

Malina je mimořádný keř, který rodí plody lahodných bobulí s jemnou vůní a jedinečnými léčivými vlastnostmi. Výhonky přinášejí ovoce až ve druhém roce výsadby, po kterém dva roky staré výhonky odumírají. A v této fázi začínající zahradníci čelí potřebě první péče o malinové keře.

Obsah:

Kdy stříhat maliny?

Zkušení zahradníci vědí, že malinové keře mají jednu vlastnost. Jeho dvouleté výhonky po plodení odumírají a potřebují prořezávat... Taková péče bude klíčem k sklizni malin v příštím roce. Proto je důležité to dělat správně a včas.

Výhonky, které již přinesly ovoce, se na konci léta stříhají u samého kořene, nejlépe blíže k úrovni země, aby nezanechaly konopí. Odstraněním starých výhonků můžete také odstranit slabé a nemocné výhonky. Optimální množství, které je třeba ponechat na 1 metru pozemku, je 8-12 výhonků, budou mít dostatek světla a prostoru pro dobré plodení v příštím roce. Veškeré odřezané mrtvé dřevo musí být z místa odstraněno a spáleno.

Jak ořezávat maliny

Zkušení zahradníci doporučují na jaře zkrátit vrcholy o 10-15 cm a odříznout výhonky na první pupen. To zpomaluje růst výhonků, živiny jdou do pupenů, což umožní získat vynikající zralou úrodu uprostřed léta.

Tipy pro zvýšení výnosů malin

Aby malinová plodina nedozrála současně, ale po celé léto, odborníci doporučují prořezávat různé malinové keře do různých výšek. Chcete-li to provést, musíte rozdělit všechny malinové keře na tři části. První část maliny brzy na jaře by měla být řezána jako obvykle o 10-15 cm, druhá část maliny je zkrácena na polovinu své výšky a třetí část je ponechána s výhonky dlouhými pouze 15-20 cm. stejná sekvence jako keře jsou vyříznuty, užitečné bobule dozrají.

Mnoho zahradníků doporučuje ke zvýšení výnosů použít metodu dvojitého prořezávání. Za tímto účelem jsou na začátku léta 5-7 cm od vrcholu odříznuty od keřů vysokých asi 1-1,2 m. Díky takovému prořezávání začnou živiny aktivně proudit do postranních pupenů a na začátku podzimu vyrostou 4-8 silných mladých postranních výhonků o délce 50 cm. Je nutné tyto mladé výhonky ohnout k zemi tak, aby pod sníh. Na začátku jara jsou boční výhonky zkráceny o 10-15 cm, což zaručuje vzhled nových větví a vysokou produktivitu.

Jak ořezávat maliny

Je důležité ořezávat maliny podle doporučení zkušených zahradníků, protože pozdní prořezávání může vést ke ztrátě plodin, protože mladé výhonky zmrznou. Metodu dvojitého prořezávání lze použít pro jakýkoli druh maliny. Pro získání velké sklizně je nutné pečlivě sledovat, že všechna agrotechnická opatření jsou prováděna včas, aby byly malinové keře napojeny a napájeny.

Prořezávání jednoplodých odrůd

Při prořezávání malin doporučují zkušení zahradníci, abyste vzali v úvahu, ke které odrůdě keř patří, přináší ovoce jednou za sezónu nebo několik. Oříznutí má některé zvláštnosti. Kultivary, které přinášejí ovoce jednou během vegetačního období, se stříhají podle postupu popsaného výše, tj. Při dodržení následujících kroků:

  • na podzim se stříhají výhonky, ze kterých již byly sklizeny;
  • prořezávání suchých a nemocných větví;
  • jednoroční výhonky jsou ztenčené;
  • na začátku jara jsou vrcholy výhonků zkráceny.

Prořezávání remontantních malin

Opraveno malinové odrůdy se objevil docela nedávno. Tyto odrůdy umožňují získat úrodu dvakrát ročně. V prvních dvou letech je péče o maliny remontantních odrůd zcela běžná: zalévání, uvolňování, krmení. Po prvním plodení některé výhonky odumírají a musí být odříznuty. Zbývající výhonky přinesou ovoce příští rok.

Jak ořezávat maliny

Lepší výbava oprava odrůdy na konci podzimu, sbírání všech posledních bobulí. Po sklizni je nutné odříznout celou nadzemní část maliny. Veškerý odpad shromážděný z místa je pečlivě shromažďován a spalován, aby se zabránilo šíření nemocí. Zahradní pozemek musí být uvolněn do mělké hloubky a hojně napojen.

Příští rok na jaře budou tyto roční výhonky silné a zdravé. A proto poskytnou vynikající sklizeň. Vzhledem k tomu, že maliny byly rozřezány na zem a spolehlivě pokryty sněhem, zaručuje to rychlé zotavení výhonků a pupenů. A vzhledem k tomu, že na zimu nezbyly žádné výhonky nad zemí, budou tyto keře zdravé, škůdci se prostě neměli kde hromadit.

Chcete-li získat časnou sklizeň remontantních odrůd malin, můžete počátkem jara očistit výhonky od sněhu a zakrýt je černým filmem. Za těchto podmínek začne vegetační období o dva týdny dříve.

Péče pro malinové keře, samozřejmě, problémové podnikání. Ale pokud uděláte všechno správně, pak maliny potěší zahradníky velkorysou sklizní úžasně voňavých bobulí. A jeho léčivé vlastnosti nelze srovnávat s žádným léčivem proti nachlazení. Proto je velmi důležité pěstovat vynikající sklizeň a uchovat ji pro budoucí použití.

Kategorie:Rostoucí | Maliny
Uživatelský avatar yana21

Je pravda, že prořezávání malin je zachrání před virem mozaiky okurek? Bylo mi řečeno, že pokud je prořezávání provedeno správně, může být keř stále zachráněn ... Opravdu to není kořen věci?

Goshia avatar

Odřízl jsem malinové výhonky, pouze ty, které již přinesly ovoce, jsou jasně viditelné svou hnědou barvou, a nechám všechny zelené výhonky v řadě pro příští rok. Také odstraním všechny maliny, které vyrostly v uličkách.