Rostoucí duhovky: hlavní pravidla a tajemství

Není náhodou, že křehké a jemné duhovky dostaly své jméno na počest bohyně duhy: tyto květiny překvapují bohatstvím barev a rozmanitostí vzhledu. Celkově existuje více než 250 druhů kosatců, z nichž nejméně 20 se aktivně pěstuje v Rusku. Přilákají zkušené pěstitele květin nejen svým roztomilým vzhledem, ale také neobvyklou dobou kvetení. Zdá se, že vyplňují mezeru mezi jarními a letními květinami a jsou ideální pro ty, kteří vždy chtějí vidět rozkvetlou zahradu. Se vší vnější křehkostí jsou to nenáročné rostliny a pěstování kosatců na místě nevyžaduje mnoho práce.

Obsah:

Obecný popis a odrůdy kosatců

Obecný popis a rozmanitost duhovek

Ne každý ví, pak se pod názvem "iris" skrývá okamžitě tři druhy rostlin: jedná se o běžné kořenové kosatce a baňaté odrůdy, které se také dělí do několika skupin.

Patří mezi ně Juno, Xyphium a Iridodictum. Pro výsadbu na záhonech se často volí kořenové kosatce, které se často nazývají „kohoutky“ nebo „kosatec“.

Nejběžnější paletou kosatců je vousatý kohoutek.

 • Dostali tak neobvyklé jméno kvůli speciálnímu tvaru květu, který skutečně poněkud připomíná hlavu s hřebenem.
 • Vousaté kosatce jsou tou nejnáročnější odrůdou, ale zdaleka nejsou jedinou.
 • Populární jsou také trpasličí, modré a japonské kosatce a existuje ještě více cibulovitých odrůd.
 • Šlechtitelské práce pokračují i ​​nyní, proto se možná v budoucnu začnou objevovat nové zajímavé odrůdy.

Všechny oddenky kosatců mají xiphoidní ploché listy rostoucí ve spodní části stopky na stonku listů. Může být několik stopek, na konci jara se na nich objeví velké jednotlivé květy s příjemnou vůní. Každá květina má 6 okvětních lístků, které mohou mít širokou škálu barev. Dolní okvětní lístky klesají a mohou se lišit barvou od horních.

Když se okvětní lístky rozpadnou, na stopce se vytvoří ovocná krabička se semeny, která se používají pro selektivní množení květu.

Podle barvy okvětních lístků jsou duhovky rozděleny na jednobarevné, dvoubarevné, dvoutónové, hranaté a duhové. Poslední odrůda má velmi neobvyklou barvu, ve které se jeden tón třpytí do druhého. Půvabné, ale skromné ​​duhovky se mohou stát dokonalou dekorací pro tento web.

Požadavky na pěstování kořenových kosatců

Požadavek na pěstování kořenových duhovek

Kořenové a cibulovité duhovky se liší v požadavcích na podmínky pěstování:

 • Cibulovité odrůdy mají více rádi teplo a sluneční světlo a je pro ně obtížnější uspořádat ideální prostředí pro dlouhé kvetení.
 • Kořenové duhovky jsou méně náladové a je pro ně mnohem snazší najít místo na webu.

Tento typ rostliny má následující požadavky na místo a podmínky pěstování:

 • Půda by neměla být příliš hustá.Aby duhovky dobře rostly, musí se do půdy přidat rašelina a písek, směs se důkladně promíchá lopatou.
 • Na kyselých půdách kosatce dávají listy, ale v tomto případě nebudou kvést.
 • V tomto případě je nutné přivést popel do země nebo jinak neutralizovat přebytečnou kyselost.
 • Je žádoucí zajistit drenážní vrstvu v půdě, protože kořenová hniloba je běžnou chorobou kosatců.
 • Současně duhovka - vlhkomilná rostlina, takže ji budete muset často zalévat. Země by měla být vždy mírně vlhká.
 • Root iris je rostlina milující světlo, ale nemá ráda extrémní teplo. V jižních oblastech s teplým podnebím je docela možné ji pěstovat ve stínu, zatímco se bude cítit skvěle a dá v nastavenou dobu velké květy.
 • Přebytečné slunce může naopak poškodit listy a vést k odlupování lístků.
 • Hnojiva bude nutné aplikovat na půdu asi týden před výsadbou. Hlavním typem jsou dusíkatá hnojiva, která se musí aplikovat na vyčerpanou půdu. V takovém případě by množství krmení nemělo být nadměrné.

Na výsadbový materiál se vztahují zvláštní požadavky. Pokud jste vzali mladý kořenový kal z cibulovité rostliny, nesmí být před výsadbou zabalen do plastu nebo do vlhkého hadříku. Kořeny začnou hnít velmi rychle, proto je třeba je před výsadbou ponechat volné.

Není náhodou, že pro výsadbu jsou vybrány nejsilnější a nejsilnější oddenky: mají více živin a rostlina klidně přenese transplantaci na nové místo.

Výsadba kořenových kosatců: množení oddenků

 šíření oddenkem

Nejčastěji se používá vegetativní rozmnožování, protože je mnohem méně pracné než pěstování ze semen a umožňuje rychlejší dosažení požadovaného výsledku. Příští rok po přesazení začne rostlina kvést. Tak jako sázecí materiál používají se delenki - to je název jednoročních oddenků, ze kterých jsou řezány spodní listy. Delenki se shromažďují po skončení doby kvetení v létě - obvykle je to začátek července. To je nejlepší doba pro množení rostlin.

Delenki se doporučuje:

 • Je nezbytně nutné ji vyhrabávat každých 3-5 let, protože v neudržovaných oblastech rostlina rychle začne tvořit hustý koberec.
 • Zároveň se květy zmenší.
 • Vykopaná oddenka je zbavena suchých a nemocných listů, navíc musíte pečlivě prozkoumat kořen.
 • Pokud částečně začne hnit, musí být co nejdříve odstraněny všechny postižené oblasti.
 • Místo řezu musí být zároveň pokryto směsí síry a drceného uhlí - to ochrání kořen před dalším šířením nemoci.

Rostlinný materiál se před umístěním na zahradní postel uchovává ve slabém roztoku manganistanu draselného: jedná se o další ochranu proti hnilobě, pomůže oddenku lépe zakořenit na novém místě.

Části oddenku v zahradě jsou umístěny asi 40 cm od sebe, aby je měl dostatek prostoru pro růst... Země je vykopána do hloubky bajonetu, poté lze oddenky umístit na zahradní postel. Rostlinný materiál je umístěn pouze svisle, zatímco ledviny by měly zůstat na úrovni povrchu. Nevysazujte rostlinu příliš hluboko, všechny zbývající listy by měly být zcela na povrchu a musí být svislé.

Kořenová péče o duhovku

Péče o kosatce

Iris - trvalka, která vyžaduje pravidelnou, ale vůbec ne náročnou údržbu:

 • Ihned po výsadbě je třeba rostliny dobře zalévat a další zalévání se provede nejméně o tři dny později.
 • Nejprve, než kořenový systém vyroste, je nutné chránit duhovky před plevelem: jsou tam opatrně vytaženy rukama, aby nedošlo k poškození kořene pěstované rostliny.
 • Půda musí být uvolněna velmi opatrně, části oddenku budou umístěny blízko povrchu.
 • Poté, co kořeny dostatečně dorostou, nebude nutné zahradní záhon uvolňovat a plevelovat, protože plevel již nemůže poškodit květiny.

Iris vyžaduje péči v pravidelných intervalech, tato pravidla vám pomohou zajistit ty nejlepší podmínky a výsledek vás potěší krásnými velkými květinami:

 • Minerální hnojiva by měla být aplikována na půdu třikrát: na začátku jara, během kvetení kosatců a další měsíc po jejím dokončení.
 • Hnojiva se používají pouze do zaschlé půdy v požadovaném množství.
 • Jednou za dva týdny se z škůdců stříkají duhovky. Tuto rostlinu mohou napadnout třásněnky, které jí listy. Stávají se slabými a depresivními, zmizí z nich voskové usazeniny. Speciální ochrana udržuje zelenou hmotu bez škůdců, navíc to není příliš častý útok.

Rostliny trpí mnohem častěji chorobami, mezi nimiž zůstává nejčastější hniloba oddenků.

Pokud kořen začne hnít, musí být odstraněn z půdy, odstraněna poškozená místa a ošetřena přípravkem "Hom". Po zpracování se kořen duhovky suší 12 hodin na čerstvém vzduchu. Nejběžnější příčinou hniloby je zamokření půdy. Nepřeplňujte vodu a vrstva písku pod postelí pomůže vypustit přebytečnou vodu z kořenů.

Častým onemocněním je gesteosporóza, která postihuje listy rostliny.

Začnou se na nich objevovat malé hnědé skvrny, zejména na konci léta. Každý postižený list musí být odříznut a poté je celá rostlina ošetřena síranem měďnatým v množství 50 gramů. na 5 litrů vody. V zimě musí být rostliny pokryty před chladem listy, zejména u jemných odrůd. Na začátku jara, jakmile se sníh roztaje, je "závoj" odstraněn, takže rostlina má čas na vzhled listů a kvetení.

Pravidla pro péči o cibulovité duhovky

Pravidla pro péči o cibulovité duhovky

Pěstování cibulovitých duhovek je poněkud obtížnější, protože jsou náročnější jak na režim osvětlení, tak na množství vlhkosti. Potřebují slunné místo, pravidelné hojné zalévání a úrodnou půdu - to zajistí rostlinám rychlé kvetení s velkými pupeny. Juno zůstává nejnáročnějším druhem cibulovitých kosatců - může růst i na kamenitých půdách, ale určitě potřebuje slunnou stránku.

Cibulovité duhovky kvetou asi dva měsíce: první pupeny se objeví v polovině května a kvetení skončí na konci června.

Poté jsou žárovky vykopány. Pokud po odkvětu zůstanou na zahradě, budou žárovky trpět houbové choroby a bude nepoužitelný. Po vykopání se na ně působí slabým roztokem manganistanu draselného a dobře se vysuší. Jedná se o výsadbový materiál, který musí být skladován do září.

V září nebo na samém začátku října jsou cibule zasazeny do země a poté jsou na zimu zakryty. Po přezimování s počátkem jara začnou rychle znovu vyrážet. Po takovém cyklu můžete očekávat skutečné velké pupeny, které se promění v zahradní dekoraci.

Cibule jsou zasazeny asi 5 cm od povrchu půdy.

Cibulovité rostliny vyžadují větší péči než rhizomatózní rostliny, protože nemají rádi plevel a bojí se škůdců. Při správném zacházení a péči se cibulovitá duhovka dobře zakoření a nezpůsobí žádné potíže začínajícímu zahradníkovi. Pokud jsou stonky příliš vysoké, musí být svázány, aby se nerozbily vlastní tíhou.

Jaký typ clony zvolit pro web

Jaký typ duhovky je pro web lepší zvolit

Vzhledem k tomu, že existuje mnoho druhů kosatců, mnoho začínajících zahradníků je ztraceno a neví, co si vybrat. Pokud nejste spokojeni s obvyklou vousatou duhovkou s modrými květy, můžete svou zahradu vyzdobit následujícími exotickými druhy:

 • Yellow Queen je odrůda baňaté duhovky, která je díky své speciální barvě klasifikována jako duhová. Základní tón pupenu je žlutý, ale výrazně se liší u dolních a horních okvětních lístků.
 • Vinogradov's Iridodictium je zajímavá baňatá odrůda s bílými okvětními lístky pokrytými zajímavým tečkovaným vzorem. Na zahradní posteli bude vypadat neobvykle a zároveň není nijak zvlášť náročná na péči.
 • Juno Bukhara je rostlina s úzkými okvětními lístky a dvoubarevnými bílo-žlutými pupeny. Tato rostlina vypadá úžasně půvabně, je to jedna z nejkřehčích a nejexotičtějších odrůd.

Je jen několik neobvyklých druhů kosatců, které je třeba pěstovat. Pro duhovku nebude těžké vytvořit pohodlné podmínky, mohou růst i při mírném zalévání.

Pokud se pokusíte šířit duhovky semeny, můžete získat nejneobvyklejší barvy pupenů - vaše vlastní šlechtitelská práce se může stát skutečnou pýchou majitele webu.

Více informací naleznete ve videu.

Kategorie:Květiny | Duhovka
Anna 2014 avatar

Pěstuji obyčejné kořenové kosatce, ale škoda, že rychle slábnou. Možná existují nějaká tajemství doby kvetení?

Uživatelský avatar Julia2705

Iris je oddenková rostlina, ne kořenová. Rozdíl mezi kořenem a oddenkem je významný. Mnoho druhů vousatých kosatců má na stopce 2 květy.