Letecké kořeny orchidejí: co dělat a jak se o ně starat

Vzhledem k tomu, že ve městech není vždy dostatek zelených ploch, obyvatelé se snaží zasadit do svých bytů více květin. Zdobí interiér místnosti a čistí vzduch nasycením kyslíkem.

Orchidej je považován za módní a oblíbenou vnitřní květinu. Potřebuje zvláštní péči.

Vzhled různých metamorfóz s rostlinou často způsobuje mezi pěstiteli květin nedorozumění: co dělat se vzdušnými kořeny u orchideje.

Orchidej vzdušné kořeny

Co je to

Vzdušné kořeny jsou kořenovou částí, která roste na povrchu půdy. Vystupují z půdy v květináči nebo se tvoří z kmenových uzlů na stonku. Někdy orchidej poroste vzdušnými kořeny velmi hustě, ale může jich být jen velmi málo.

Kořeny květu jsou odpovědné za upevnění rostliny ve vybrané oblasti. Koneckonců, orchideje nerostou v zemi, ale na stromech. Kořeny také zásobují celou rostlinu vlhkostí a živinami.

Často se objevují nadzemní kořeny rostliny. To neznamená, že byl v hrnci stísněný, jen nastal čas na vývoj vzduchových vývodů.

Jak vypadají

Tyto kořeny nezlepšují estetický vzhled rostliny, ale nemělo by se s nimi nic dělat - dochází k přirozenému vývoji rostliny.

Ve vzhledu jsou vzduchové kořeny trubkovité nebo ploché.

Pokud nemají dostatek vlhkosti, mají stříbřitou barvu, pak šednou a bělí. V tomto případě je nutné zalévat podle pravidel - květináč vložte do nádoby s vodou. Poté se barva kořenů změní na jasně zelenou - to je známka zdravého květu a kořenového systému. Nadzemní kořeny by měly být na několik minut namočené ve vodě nebo postříkány vodou.

Kořenová struktura a funkce

Kořeny vycházející z půdy jsou podobné standardním růstům orchidejí. Jejich rozdíl spočívá v tom, že rostou na jiných místech. Ve struktuře je o něco silnější než v podzemí, ale jsou nejzdravější, protože se objevují v přirozených podmínkách růstu orchidejí.

Domácí květiny rostou na substrátu z borové kůry a rašeliníku, který se blíží jejich přirozenému růstu na stromech. V průběhu času se směs degraduje a vyžaduje výměnu. Kořeny jsou vystaveny infekci a hnilobě.

Rostlina hledá nový zdroj vlhkosti a živin, takže se její kořeny zkroutí a rozvinou různými směry. Mnohé zůstávají v substrátu a některé jsou vzdušné.

Strukturu těchto kořenů orchidejí představuje následující vrstvení:

 • centrální válec;
 • velamen (integumentární část, sestávající ze ztvrdlých odumřelých buněk tkáně);
 • parenchymu kůry.

Velamen je jako houba - má podobnou strukturu, dobře absorbuje a dobře vydává vlhkost.

K čemu jsou potřeba

Zdraví a vývoj rostliny závisí na stavu kořenů. Vzduchové větve plní následující funkce:

 1. Upevnění a podpora - epofyty úplně opustily podzemní kořeny a používají nadzemní kořeny k připevnění ke stromům.
 2. Absorbujte vlhkost - ukládají ji do cévních svazků pod vrstvu houby pro použití v suchu.
 3. Získávání živin z vody, vzduchu a symbiózy s houbami.
 4. Fotosyntéza - jako listy, přeměňují světelnou energii na sacharidy, které jsou potřebné pro vývoj orchideje.

Při domácím pěstování jsou některé funkce těchto oborů zjednodušeny.Například nemusí být upevněny na větvích stromů, protože jsou v květináčích.

Důvody pro vytvoření vzdušných kořenů

V orchideji se objevují četné kořenové větve z následujících důvodů:

 • Zvýšená pokojová teplota. Tento jev se vyskytuje častěji v zimě. Květináče jsou umístěny na parapetu, kde jsou vytápěny radiátory. Také hodně suší vzduch.
 • Přebytečná vlhkost v podkladu. Aby se zabránilo hnilobě kořenů, rostlina začne rychle tvořit další kořeny a v květináči je pro ně stísněná.
 • Nedostatek vlhkosti. Při nedostatečném zalévání a suchém vnitřním vzduchu rostlina také uvolňuje další kořeny, aby nashromáždila více vlhkosti.
 • Nedostatek osvětlení. Květina tvoří mnoho dalších kořenů pro plnou implementaci fotosyntézy. Jinak kořeny v substrátu začnou hnít.
 • Hustá půda v nádobě. Je zakázáno přidávat do substrátu trávník a jíl a utírat jej. Musí být porézní, aby bylo dobře větrané. V opačném případě kořeny zhnijí.
 • Kyselý nebo slaný substrát. Pokud nadužíváte hnojiva nebo jej zaléváte vodou s velkým množstvím soli, začne vytvářet nové kořeny. Špatný substrát si můžete všimnout podle bílého květu na něm. Pokud se vyskytne podobný problém, musíte jej úplně vyměnit. Opláchněte kořeny vodou a nekrmte, dokud není rostlina plně obnovena.

Pokud existuje jen málo větví, neměla by být přijata žádná opatření. Je nutné revidovat podmínky péče o rostlinu a zavlažovací schéma. Pokud je kořenů příliš mnoho a začaly hnít nebo se infikovaly plísněmi, je třeba přijmout mimořádná opatření.

Co dělat, pokud je příliš mnoho vzdušných kořenů

Co s nimi

Pokud se na povrchu půdy vytvořilo příliš mnoho kořenových větví, musíte zjistit příčinu jejich vzhledu a začít ji odstraňovat. Samotná květina často ukazuje příčinu několika kořenových formací. Musíte se na to pečlivě podívat a rychle podniknout kroky ke změnám v jeho vývoji.

Co dělat, pokud je těchto kořenů příliš mnoho

Pokud je rostlina a její majitel nepohodlný z několika vzdušných kořenů, je třeba ji přesadit do většího hrnce. Není možné je odstranit, pokud nejsou nemocní a nejsou poškozeni, protože tak můžete zabít samotnou květinu.

Velikost hrnce je o 3 cm širší než u koňského systému. Kořeny byste neměli tlačit do substrátu sami, samostatně si najdou místo vhodné pro sebe. Podklad musí být vyměněn za nový. Velká nádoba pokryje nadzemní kořeny, což vyřeší nepříjemný problém.

Při přesazování

Orchidej někdy potřebuje transplantaci do nové nádoby. Pokud je to způsobeno obrovským větvením vzduchových větví, pěstitelé nevědí, co mají dělat. Vzhledem k jejich objemu a stavu můžete jednat různými způsoby:

 • Pečlivě zkontrolujte a odstraňte zaschlé a poškozené kořeny.
 • Opatrně zrušte propletené procesy.
 • Pokud je kořenů příliš mnoho, můžete ořezat třetinu kořenů. Orchidejím to vůbec neublíží.
 • Část kořenů může být vykopána, kořenový límec může být ponechán venku.

Řezané části musí být vysušeny a ošetřeny dezinfekčním roztokem. Pokud je nadzemních kořenů málo, není nutné je odstraňovat nebo zakopávat. Pokud se o svou orchidej budete dobře starat, najde si pro sebe pohodlné místo.

Jak je oříznout

Někdy je nutné kořeny odstranit, jsou-li zraněné nebo nemocné. Pokud je rostlina stísněná, musíte odříznout některé větve vzduchu a přesadit do většího květináče.

Před zahájením práce se doporučuje připravit nástroje. Nůžky nebo nůž musí být ostré. Musí být dezinfikovány zvlhčením čepele chlorhexidinem, vodkou nebo kolínskou vodou, aby se k řezu nedostala žádná infekce.

Musíte ořezávat po etapách:

 1. Uvolněte květinu z květináče.
 2. Opláchněte kořeny pod tekoucí vodou.
 3. Vysušte rostlinu při teplotě 20-25 stupňů po dobu 5-6 hodin.
 4. Pečlivě hledejte poškození, na těchto místech zatlačte na kořen, vyteče z něj kapalina se zápachem.
 5. Odstraňte zaschlé a poškozené kořeny. Nechte rostlinu zaschnout 2-3 hodiny.
 6. Sekce práškujte drceným aktivním uhlím.

Pokud tyto prostředky nejsou k dispozici, můžete posypat obyčejnou skořicí, protože je to přírodní antiseptikum. Poté květinu přesaďte do nové nádoby s obnoveným substrátem z borové kůry a rašeliníku. Zajistěte osvětlení rostliny po dobu 20 hodin denně, doplňkové osvětlení zářivkami.

Jak pomoci suchým kořenům vzduchu

Proč vzduchové větve začínají vysychat? Tato otázka představuje následující důvody:

 • Nedostatek vlhkosti. Pokud vlhkost v akumulátorech dojde, kořenové buňky se přestanou dělit, odumírají a začnou vysychat. Živý kořen má olivovou nebo světle zelenou špičku. Zároveň jsou pevné a na dotek elastické, zelené barvy. Vysušená oblast je hnědá, žlutá nebo černá. Vypadá to vrásčitě, deformovaně a se sníženým objemem. Je třeba odstranit pouze takový kořen.
 • Chemické hoření přihnojením nebo zavlažováním nekvalitní vodou. Kořeny květu jsou docela jemné. V přírodě absorbují dešťovou vodu, která je měkká a čistá. Nevyvinula ochranu proti chemickým popáleninám, proto je nutné květinu zalévat usazenou vodou s malým obsahem minerálních solí. Rostlinu musíte krmit častěji, ale slabým roztokem - ½ nebo ¼ dávky doporučené na obalu. Vrchní obvaz pod kořenem je třeba podávat poté, co byly hojně zality vodou, aby nedošlo k popálení.
 • Poškození kořene. Hubovitá vrstva slepého střeva není spolehlivou ochranou proti poškození. Pokud nádoba s rostlinou spadne nebo se kořen náhodně zlomí, pak je celý systém zraněn, protože je křehký. Zlomeniny vedou ke smrti nebo smrštění celé větve kořene nebo jeho části.
 • Infekce. Rostlina se může nakazit jakoukoli infekcí a plísňovým onemocněním. Nesprávné zalévání může vyvolat hnilobu kořenů, včetně suché. Je nutné řádně zalévat rostlinu a provádět preventivní opatření proti infekci.

Vyschlé procesy se musí postupně vrátit do normálu. Nedávejte je do misky s vodou, situace se tak zhorší. Aby rostlina jemně zmírnila stres, musí být napojena celým epinem. Uvolňuje stres a aktivuje obranyschopnost rostliny.

Jakmile kořeny vyschnou, udělejte to znovu. Poté hrnec osušte a ponořte do vody o pokojové teplotě. Po zaschnutí kořenů je znovu ponořte na 5 minut do vody. Poté zalévejte jako obvykle a nechte kořeny zaschnout. Resuscitace trvá déle než jeden den, ale rostlina z toho bude mít prospěch.

Vzdušné kořeny vysychají

Časté chyby začínajících květinářů

Nováčci v květinářství se snaží dát květině reprezentativní vzhled a udělat následující chyby:

 • Odstranění vzdušných kořenů, které kazí vzhled rostliny. Toto je nesprávné rozhodnutí a nemůžete je oříznout z několika důvodů. Nejprve se rostlina snaží doplnit vlhkost a zásoby živin novými kořeny. Zadruhé, kořenový řez je otevřená rána, která se může stát místem infekce. Za třetí, v místě řezání kořenů se může vytvořit několik kořenů najednou.
 • Při výsadbě nebo přesazování orchidejí se pěstitelé květin často zabývají substrát hrnce a vrazit to dolů. To je pro orchideje nepřijatelné, protože potřebují uvolněný substrát, aby mohl vzduch proniknout ke kořenům.
 • Někteří pěstitelé dají vzdušné kořeny do květináče a přikryjí substrátem. Nemusíte to dělat, můžete snadno zavést infekci do kořenového systému.

Květina vyžaduje pečlivou péči o sebe. Například je třeba jej napojit pouze z postřikovače. Pokud je do vody přidán stimulant, měly by být zavlažovány kořeny a listy, dávejte pozor, aby nespadly na stopku.

Zabránění větvení vzduchu

Pokud vzdušné kořeny zkazí estetický vzhled rostliny, můžete jednoduše zabránit jejich tvorbě. Můžete to udělat takto:

 1. Zalévání rostliny upravte tak, aby nebyla nadbytečná vlhkost, ale substrát příliš nevysušoval.
 2. Přidejte do závodu další osvětlení. Zvyšte čas denního světla.
 3. Přesaďte květinu do prostorného květináče.
 4. Pravidelně uvolňujte substrát v květináči.

Je nutné zvolit průhledné nádoby - to zlepší proces fotosyntézy. Na vzdušných kořenech se občas objeví oblasti se ztmavlou hnědou kůrou. Není třeba paniku - kvůli nadměrnému krmení minerálními hnojivy se na povrchu kořenů tvoří usazeniny soli.

Jedná se o hnědé skvrny, ale zároveň šedé skvrny označují popáleniny při zalévání příliš velkým množstvím hnojiva. Takové poškození není pro květinu nebezpečné, ale doporučuje se krmení provádět méně často a s méně nasycenými roztoky.

Pěstování exotické orchideje doma vyžaduje určité znalosti a dovednosti. Rostlina má dobrou vitalitu a pokud se vyskytne problém, neměla by být vyřazena. Je nutné věnovat květině větší pozornost a péči a bude znovuzrozena, což majitelům umožní plně si užít její nádherné kvetení.

Podívejte se na související video:

Kategorie:Květiny | Orchidej
Goshia avatar

Naše orchidej phalaenopsis má také vzdušné kořeny. Není jich mnoho, ale jsou. Na fotografii v článku má orchidej 6 listů, což znamená, že má při zalévání přebytečnou vlhkost. Tato květina by měla mít 4 listy, pokud je méně, je málo vlhkosti a více znamená, že je hodně vody. Nestříkáme na orchidej, četl jsem, že vzdušné kořeny mohou odvádět vlhkost ze vzduchu.

Uživatelský avatar Vasilisa Andreevna

Možná to nedělám vůbec správně, ale s orchidejemi nedělám vůbec nic a snažím se je ani nepohybovat. Rostou a kvete po celý rok, jen zřídka přesazuji a pak jen v případě potřeby. Existuje několik vzdušných kořenů. A také je důležitá světová strana.