Pokyny pro výsadbu Rogers venku a další péči o něj

Rogersia je vytrvalá květina, která se často vyskytuje na záhonech a v zahradách. Jedná se o okrasnou rostlinu z rodiny Kamlelomkov. Vyskytuje se ve volné přírodě ve východoasijské oblasti a v Himalájích. Promluvme si o tom, jak se Rogers pěstuje, jak ho pěstovat a pečovat o něj venku, podrobněji.

Rogers na otevřeném poli

Jaká je tato rostlina, jak vypadá

Rogersia je bylinná květina s velkými zelenými listy různého stupně intenzity a dlouhými, zahuštěnými, šupinatými oddenky. Listy jsou dlaňovité nebo perovitě složené, přiléhající k podlouhlým řapíkům. Kořeny rostou a brzy po výsadbě pokrývají většinu okolního povrchu, někdy narušují vývoj dalších rostlin.

Květy jsou malé, shromážděné v latách. Nejčastěji květy nemají okvětní lístky, ale někdy je přítomno 1 až 5 špatně vyvinutých okvětních lístků. Sepals jsou zbarveny bíle, růžově nebo červeně. Kvete v létě, blíže k polovině července. Kvetení trvá 4-5 týdnů. Květy voní vůně, přitahuje k rostlině mnoho hmyzu.

Důležité! Po nastavení panicles se aktivuje růst výhonků. Během tohoto období je třeba více zalévat, v případě potřeby krmit.

Vlastnosti rostoucího Rogerse na otevřeném poli

Rogersia zahradníci nejsou považováni za zvlášť rozmarné rostliny, ale při plánování pěstování na zahradě budete muset vzít v úvahu následující vlastnosti této květiny:

 • hlavní věcí je vybrat správné místo přistání (pokud je místo vhodné, pak exotičtí rogers potěší voňavými květinami a ozdobnými listy po velmi dlouhou dobu);
 • kořeny se drží na povrchu, neměly by být pohřbeny (maximální hloubka 5 cm);
 • půda musí být výživná, jinak bude muset být rostlina neustále krmena (exotické květiny preferují lehké gumovité půdy);
 • mezi Rogersem a ostatními rostlinami v zahradě by měl být alespoň 1,2 - 1,5 metru (květina rychle roste).

Kořeny potřebují hodně místa, proto je při plánování výsadby Rogersů nesmírně důležité správně odhadnout velikost místa. Nebude fungovat mačkání květu mezi plotem a několika růžovými keři, prostě nebude růst, což znamená, že jeho dekorativní vlastnosti budou ztraceny.

Optimální podmínky pro Rogers

Rogersia miluje vlhkost a teplo, přesto je to téměř tropická rostlina, proto je při její výsadbě věnována zvláštní pozornost pravidelnému zalévání, teplotě vzduchu v regionu. Vytvoření optimálních podmínek pro pěstování je celkem jednoduché, a to:

 • Keř Rogersia je mírně zastíněn uměle (pomocí mříže s látkou nataženou přes něj) nebo pomocí jiných rostlin vysazených poblíž (ne blíže než 0,8 m) a poskytuje dobrý stín (květinu nechte pod spalujícími slunečními paprsky, zejména v horkých letních měsících je to nemožné, onemocní a může zemřít);
 • zalévat pravidelně teplou, usazenou vodou (keře jsou vlhké, je třeba je zalévat alespoň dvakrát týdně);
 • vlhkost by měla být mírná, pokud je léto často deštivé, pak musí být dno jámy před výsadbou pokryto hustou drenážní vrstvou.

Rogers dobře snáší chlad, ale pokud se očekává, že zima bude mrazivá, je nejlepší zakrýt rostlinu starým oblečením, smrkovými větvemi.

Důležité! Optimální teplota vzduchu je +25 stupňů Celsia.

Výběr odrůd

Mezi zkušenými zahradníky jsou oblíbené následující odrůdy Rogers:

 1. Rogersia je koňský kaštan. Název odrůdy je spojen s tvarem listů, jsou stejně jako kaštany spojeny pouze u stonku. Jedná se o velkou rostlinu do výšky 1 m. V létě jsou listy zbarvené zeleně, ale na podzim se stávají karmínovými. Květy jsou nevýrazné - bílé, malé, shromážděné ve vysokých, ale vůbec ne svěží latách.
 2. Peřový. Listy této odrůdy jsou uprostřed tmavě zelené a na okrajích podlouhlé, podlouhlé. Kříže jsou velké, svěží, květy světlé a někdy tmavě růžové. Pro výzdobu každé zahrady jsou vhodné takové odrůdy Rogers, jako jsou "Fireworks" a "Chocolate". Odrůda „Bronze Peak“ se od ostatních odlišuje vínovými listy. Rogers Elegance vyhazuje vysoké, svěží laty mléčného odstínu.
 3. Stoopoly. Tato odrůda Rogers je oblíbená pro své obrovské bronzové listy, které pokrývají celou zemi hustým kobercem. Rostlina preferuje stín nebo částečný stín, takže ji lze vysadit tam, kde nerostou jiné květiny.
 4. Henrici. Listy této odrůdy jsou podobné břečťanu. Květy jsou malé, ale velmi krásné, obvykle jemného růžového odstínu. Odrůda "Cherry Blush" je obzvláště oblíbená mezi zahradníky.

Při výběru konkrétního druhu Rogers se řídí osobním vkusem a tím, zda bude tato okrasná rostlina kombinována s těmi, které již rostou v zahradě. Pokud je stránka dobře osvětlená a je prostě nemožné najít tmavé nebo zastíněné místo, vyberte odrůdu Rogers, která dobře snáší přímé sluneční světlo.

Rogersia odejde

Data přistání

Rostlina může být vysazena na zahradě na jaře nebo na podzim před mrazem nebo po jejich ústupu. Výhodnější je podzimní výsadba, protože rostlina, která snášela chlad, rychle roste s mladými listy, kvete bujněji.

Rostliny vysazené na jaře často trpí špatnými povětrnostními podmínkami (deště, bouřky, letní sucho), potřebují více času na to, aby zesílily, a tak se začnou těšit ze svěžího květu nebo krásného stínu listů až ve druhém roce.

Důležité! Rogers dosáhl skutečné výměny ve třetím roce po vylodění, protáhl se do výšky 1,5 metru a rostl o 0,5-08 metrů do šířky.

Přistání

Rostlina je předem zasazena do připravené, oplodněné a zalévané půdy. Kořenový systém je výkonný, takže je téměř nemožné jej poškodit, můžete jednat odvážně. Hlavní věcí je vybrat správné místo pro výsadbu a ujistit se, že mladá rostlina je zdravá (nedoporučuje se transplantovat infikované květiny).

Výběr sedadla

Rogersia miluje stín a částečný stín. Pěstování v oblasti otevřené slunečnímu záření povede ke změně přirozeného stínu listů, mohou se spálit, zakrýt nepříjemnými hnědými skvrnami a dokonce vyblednout.

V ideálním případě je květina vysazena ve stinném rohu zahrady, chráněném nejen před sluncem, ale také před větrem. Neměla by to být nížina, v tomto případě existuje riziko hniloby kořenového systému nebo nechráněného návrší. Bude to fungovat stejná část webu, chráněná před sluncem a větrem ze všech stran jinými rostlinami.

Důležité! Pokud je podzemní voda umístěna blíže než ve vzdálenosti 1,5 metru, je místo před vysazením Rogers vypuštěno.

Příprava půdy, sadebního materiálu

Rostlina preferuje lehce úrodné půdy, bohatě ochucené humusem, rašelinou nebo kompostem. Je povoleno nahradit půdu odstraněnou z jámy pro výsadbu zeminou získanou v lese nebo pod listnatými stromy v zahradě.

Aby se vlhkost v půdě udržovala déle, je hojně mulčována pilinami, slámou, listy, rašelinou, nasekanými šiškami a dokonce i malým štěrkem.

Pokyny k výsadbě

Při nastupování se řiďte jednoduchými pokyny:

 1. jáma je připravena předem, dno je pokryto drenáží (písek a drcené cihlové štěpky), na které se nalije humus nebo rašelina;
 2. sazenice se vyjme z nádoby, ve které předtím rostla;
 3. mladý keř je umístěn do díry, která se prohlubuje ne více než 10 cm (ideálně 5-6 cm);
 4. posypte nahoře úrodnou půdou;
 5. utlačte půdu pod keřem;
 6. napojena.

V případě potřeby se mulčování provádí okamžitě, mimo jiné pomocí nasekané kůry, která byla předtím zalita vroucí vodou, aby se zničili škůdci, kteří se v ní usadili.

Venkovní péče o Rogers

Péče o Rogerse je dost snadná. Může růst i ve velmi obtížných podmínkách na úkor dekorativních prvků, které by neměly být povoleny.

Zalévání

Voda často. Pokud je léto suché, pak každý večer, pokud prší, pak po kontrole půdy na vlhkost (stačí vložit špičatou větev do půdy pod keřem, pokud vstoupíte snadno a roztáhnete se stopami země, pak budete muset trochu zalévat).

Top dressing

Jsou neustále krmení. Používají minerální i organická hnojiva. Pro bohaté kvetení a získání listů krásné barvy je půda pravidelně ochucována komplexními směsmi, ve kterých jsou přítomny dusík, draslík a fosfor. Horní obvaz lze kombinovat se zaléváním.

Prořezávání

Prořezávání se provádí pro sanitární účely (odstraňte suché listy, jak se objevují). Blíže na podzim, poté, co se květní stonky se semeny objeví na místě, jsou odříznuty a ponechávají jen několik, pokud je nutné získat rostlinný materiál. Na konci podzimu jsou všechny výhonky odříznuty u kořene.

Ochrana před chorobami a škůdci

Rogersia je považována za rostlinu, která se nebojí škůdců ani chorob. Ale to není úplně pravda, zahradníci by si měli dávat pozor na šneky a slimáky. Poškozují listy a dokonce i kořeny, což často vede ke smrti rostliny. Jak se zbavit škůdců:

 • poškozené listy jsou odstraněny;
 • zbývající části rostliny jsou ošetřeny fungicidy nebo mýdlovou vodou.

Zpracování se provádí opatrně, látka by se neměla dostat na zdravé rostliny, které nejsou infikovány slimáky. Je lepší koupit speciální jed pro šneky a slimáky ve specializovaném obchodě.

Příprava na zimování

Pokud se očekává zima se slabým sněhem a silným mrazem, pak jsou rostliny na zimu zakryty. Pro tento účel použijte:

 • netkaná textilie;
 • plastový obal;
 • staré oblečení;
 • Suché listy;
 • sláma;
 • jedlové větve.

Jsou chráněny těsně před mrazem, kolem konce září nebo listopadu, vše záleží na regionu.

Reprodukce

Rogers je propagován:

 1. Semena. Klíčení je špatné, tuto metodu volí pouze velmi trpěliví pěstitelé. Semena se vysévají do země na konci února. Jsou jednoduše rozptýleny po povrchu. Hrnec na semeno je pokryt filmem, umístěn na teplém místě a pravidelně napojen. Jakmile se objeví první výhonky, film se odstraní. Přistání na zahradě se provádí poté, co teplota za oknem stoupne na +15 stupňů.
 2. Výstřižky. Hlavní výhodou této metody šíření je, že mladé rostliny lze získat i v létě. Za tímto účelem je z keře vyříznuto několik silných řízků a umístěno do nádoby s vodou nebo směsí živin pro zakořenění. Jakmile se objeví první kořeny, rostlina je zasazena do květináče, kde roste až do září. Na podzim je v otevřeném terénu vysazen mladý keř.
 3. Rozdělením keře. Květina je vykořeněna, pak je keř rozdělen na několik částí. Zároveň by na každém oddenku mělo zůstat alespoň několik pupenů. Výsledné kompaktní keře jsou zasazeny do různých otvorů ve vzdálenosti 0,5-1 m od sebe. Keř můžete rozdělit na jaře i na podzim, před mrazem.

Důležité! Již posílené rostliny se 3–4 listy se vysazují na otevřeném terénu.

Růžové Rogers

Recenze

 • "Rogersia roste v zahradě pět let po sobě, nemohu se jí nabažit." Zasadil jsem to v nejtemnějším rohu, předtím tam nevyrostla ani jedna rostlina, ale zakořenila se a stala se ozdobou mé letní chaty ", - Ekaterina Pavlovna
 • "Viděl jsem tuto květinu v domě sousedů a nemohl jsem si pomoct, než jsem na podzim prosil o malý keř pro svou vlastní zápletku." Výsadba proběhla bez problémů, bál jsem se, že rostlina v zimě odumře, ale mrazy pominuly a celé léto jsem byl spokojen s krásnými Rogers “, - Petr Borisovič

Rogersia je hostem z tropů, exotické rostliny, která se úspěšně zakořenila v letních chatkách, používá se k zdobení květinových záhonů a stává se součástí kytice. Je jednoduchá péče o květinu, miluje vlhkost a stín, s častým zaléváním a krmením, potěší nejen bohatým kvetením, ale také krásnými listy. Většina pěstitelů hovoří o Rogersovi jen pozitivně.

Příběh o Rogersovi od pěstitele ve videu:

Kategorie:Květiny | Rogersia
Goshia avatar

Velmi krásná květina, vyžadující pouze dobrou péči, jinak rostlina uschne. Nelíbilo se mi, že Rogers má rád vysokou vlhkost. Kromě toho je třeba květinu prořezat a oplodnit.

Uživatelský avatar Igor S.

Rogersia ke mně přišla ne tak dávno, víš, trhat květiny na stinné straně není tak snadné. Obecně jsem odhodil kapradinu, která rostla mezi několika hostiteli (také skvělé řešení pro stín), a zasadil Rogers. Vzal Braunlauba na sto listů. Nádherná rostlina, výška asi 1 metr, světlé bronzové listy s nahnědlým odstínem, vypadá na podzim velmi elegantně. Odjezd ... řekl bych minimální. A nejsou vyžadovány žádné zvláštní podmínky.