Jak rozkvétat hoya - vytvoření ideálních podmínek pro rostlinu

Milovníci lezení pokojových rostlin začínají hoyu doma. Jedná se o voskový břečťan, nenáročný v péči, ale rozmarný v kvetení. Pupeny často několik let nevyhazuje.

Je to způsobeno nesprávnou péčí o rostlinu, protože většina amatérských majitelů prostě neví, jak rozkvétat hoya.

Problémy lze snadno vyřešit, pokud si před výsadbou nebo nákupem břečťanu prostudujete všechny jemnosti.

Kvetoucí hoya

Jak hoya kvete

V přírodě hoya roste v Austrálii, Indii, Číně a na tichomořských ostrovech. Jedná se o vždyzelenou lianu, tropickou rostlinu, která se v Evropě vyskytuje jen zřídka - většinou jako dekorace interiéru.

Révy mají lesklé nasycené zelené listy a objemné umbellate květenství růžové, bílé, vínové a žluté. Deštníky jsou složeny z pěti okvětních lístků, hvězdicovitých květů, které dosahují průměru 9-11 cm. Jeden pupen může mít 7 až 50 květů a vážit až 200 gramů. Na jedno kvetení může rostlina vyhodit až 50 pupenů.

Na okvětních lístcích hoya se shromažďuje obrovské množství nektaru. Díky tomuto efektu budou květiny vypadat jako voskové. V jasném světle začnou jiskřit.

Kdy a s jakou frekvencí kvete hoya

Za dobrých podmínek by hoya měla každý rok odhodit pupeny a kvést od května do října. S věkem se kvetení stává hojnějším a delším. Květy vydávají příjemnou, velmi silnou vůni, která se v noci stává ještě bohatší.

Každý pupen kvete několik týdnů a poté vyschne, ale další se otevře a nahradí jej. Není nutné odříznout vybledlé stopky, příští rok na nich znovu kvetou květiny.

Na podzim hoya zpomaluje intenzitu kvetení a přechází do klidového stavu. Ale při dobré péči může na podzim znovu kvést. Trvalého kvetení můžete dosáhnout, pokud v domě vytvoříte letní podmínky, ale to povede k vyčerpání.

Liana nebude mít čas nabrat sílu od kvetení k kvetení. Každý následující otok pupenů bude méně intenzivní, rostlina je náchylnější k chorobám a její stav se výrazně zhorší.

Proč nekvete

Vlastníci často čelí problém nedostatku kvetení vůbec. Pokud během roku nejsou žádné zralé pupeny, měli byste paniku. V předložené otázce existuje několik důvodů pro nedostatek tvorby pupenů.

Květina zblízka

Nemoci

I v bytě, který je dobře chráněn před vnějšími vlivy, může hoya předjet různé nemoci, které jí zabrání ve vyhazování pupenů. Všechny síly budou směřovat k boji proti nemocem.

Tabulka 1. Jaké nemoci předstihují voskový břečťan

název Popis
Trouchnivění

Toto je plísňové onemocnění. Začíná to tím, že výhonky jsou měkké a letargické, mění barvu a začínají hnít.

Pokud houba neměla čas se rozšířit po celé rostlině, je třeba odříznout nemocné výhonky a místa řezu ošetřit aktivním uhlím. Vykopejte půdu v ​​květináči a přidejte tam také uhlí.

Pokud houba pokryla celou rostlinu, nelze ji zachránit a musí být zničena. Aby se zabránilo výskytu houby, je nutné dodržovat režim zavlažování a zabránit zamokření půdy.

Chloróza

Objeví se, když je narušen proces fotosyntézy. Barva listů zesvětlí, objeví se na nich žlutost a bílé skvrny. Rostlina oslabuje a vypadá nemocně.Má nedostatek krmení.

Je nutné jej nastříkat roztokem Ferovit nebo jeho analogy. Obnoví se tedy rychleji, než kdybyste jej aplikovali pod kořen.

Houbová houba

Ucpává póry rostliny a brání jí v dýchání. Houba je viditelná na suchém filmu, který se šíří přes listy.

Je nutné sbírat film, otřít listy mýdlovou vodou a ošetřit fungicidy.

Suché místo

Houba začíná ničit listy ze spodní části rostliny a postupně se posouvá výš a výš. Objevuje se kvůli častým změnám teploty a vlhkosti.

Je nutné odstranit postižené listy a ošetřit rostlinu přípravky obsahujícími měď.

Phylosticosis

Ovlivňuje listy. Nejprve se objeví tmavé skvrny, postupně rostou a vysychají list, tenký a rozpadá se. Je nutné vyměnit půdu v ​​květináči, nejprve ji napařit.

Nemocné listy je třeba odtrhnout, snížit vlhkost v místnosti a ošetřit rostlinu antifungálními látkami.

Pokud se o břečťan staráte správně, můžete se vyhnout různým lézím. Ale jak nemoc viděná včas, tak zahájená léčba pomůže zachránit rostlinu bez velkého poškození.

Škůdci

Hoya, stejně jako jiné pokojové rostliny, má škůdce. Tyto zahrnují:

 • Štít. Můžete si všimnout, že tento škůdce napadl rostlinu pohledem na hnědé hrbolky s červeným okrajem, které se vytvořily na listech. Můžete s nimi bojovat lidovými prostředky: otřete postižené listy octem a po několika hodinách je opláchněte mýdlovou vodou. Poté mýdlo opláchněte pod tekoucí vodou a ošetřete rostlinu postřikovačem „Aktara“. Tento postup musí být proveden třikrát v týdenních intervalech.
 • Whitefly. Není to těžké si všimnout - malý bílý hmyz poletí nad hrncem s rostlinou. Je nutné ošetřit rostlinu přípravky "Tanrek" nebo "Lepidocide", třikrát s intervalem 10 dnů.
 • Spider roztoč. Rostlina je zapletená do pavučin a spodní listy jsou pokryty bílým květem. Musíte odstranit pavučinu vatou namočenou v alkoholové tinktuře. Poté musí být rostlina opláchnuta vodou. Poté by měla být liana zabalena do plastu spolu s nádobou, aby se udržela vysoká vlhkost, což se klíšťatům nelíbí. Pokud to nepomůže, nastříkejte květinu roztokem Fitoverm 4krát po celý měsíc ve stejných intervalech.

Škůdci kazí rostlinu, počínaje půdou, takže je nutné nádobu sterilizovat a vzít novou půdu k přesazení.

Chyby péče

Hoya, která se pěstuje uvnitř, často kvete po 2–3 letech. Někdy ale rostlina po několika letech normálního kvetení nekvitne nebo má přestávku. Důvody se mohou lišit, ale všechny svědčí o nedostatečné péči.

Mezi hlavní chyby v péči o rostliny, které vedly ke zpoždění kvetení, patří:

 1. Neexistují žádné převody. Hoya nemusí být často transplantována, ale s mladou rostlinou to musí být provedeno každé 1-2 roky a s dospělým - každých 4-5 let. Jinak je půda vyčerpána a rostlině chybí živiny. Potřebuje nový substrát.
 2. Nedostatek hnojiva. Voskový břečťan vždy potřebuje hnojení, a to i poté, co byl transplantován do substrátu bohatého na živiny. Neměli byste jej však přidávat přebytečně - rostlině to neprospěje. Jejich nedostatek povede ke zpoždění kvetení.
 3. Špatné podmínky zadržení. Může se jednat o nedodržování optimálních podmínek údržby nebo nesprávné péče o rostlinu. Mezi chyby, které vedly ke zpoždění kvetení, patří: nedostatek světla, nadměrná vlhkost nebo suchost půdy, hustá půda zabraňující přístupu vzduchu, nízká teplota vzduchu v místnosti v zimě, horko a nízká vlhkost vzduchu v létě, průvan.
 4. Velký hrnec. Velikost květináče závisí na věku květu. Nemělo by v něm být dost místa pro půdu, celý hrnec by měl být obsazen kořenovým systémem.
 5. Žárovka příliš hluboká.Hrnec by neměl být hluboký. V tomto případě nebude žárovka příliš hluboká a nad ní bude malá vrstva půdy.
 6. Neexistuje žádná doba odpočinku. Na začátku října a až do března rostlina zpomalí a upadne do klidového stavu. To je přirozené a nezbytné pro získání síly před dalším kvetením. Někdy břečťan přeskočí spící období a na podzim znovu kvete. Rostlina to vyčerpává, není dostatek času na zotavení a na jaře nevyhazuje pupeny. V takovém případě musíte pro rostlinu zřídit spící období.

Je třeba řádně pečovat o voskový břečťan, aby pravidelně kvetl, potěšil obyvatele domu svou vůní a krásnými květenstvími.

Jak to rozkvétat

Pokud zjistíte důvod, proč hoya přestala kvést, je snadné ji „nastartovat“ a opět vyhodí pupeny. Proto musíte dodržovat pravidla.

Správný hrnec

Hoya se cítí dobře v malém hrnci. Jeho kořenový systém musí zcela zaplnit celý prostor. Zralé rostliny by proto měly být přesazovány zřídka, aby kořeny měly čas růst v celé nádobě. Velikost květináče pro dospělou rostlinu je v průměru 15-20 cm. Stísněný hrnec je nejlepší volbou pro hoya.

Hoya v hrnci

Optimální podmínky

Nejprve musí břečťan vytvořit příznivé podmínky pro svůj rozvoj.

Tabulka 2. Jakým pravidlům věnovat pozornost.

Stav Popis
Zalévání

Navlhčete půdu až po úplném vyschnutí. Výrazně snižte počet zavlažování a objem vody v podzimně-zimní sezóně.

V létě zalévejte častěji a pravidelně stříkejte. Pokud v zimě dobře zaschnete půdu v ​​květináči, břečťan na jaře bohatě rozkvete.

Vlhkost vzduchu

Hoya klidně snáší suchý vzduch, ale pro lepší růst a normální kvetení musí být pravidelně stříkána.

Během období květu se postřik nahrazuje otřením listů vlhkým hadříkem. Nedovolte, aby do okvětních lístků narazila voda.

Teplota

Pohodlná teplota pro rostlinu je + 18-25 stupňů v létě, +15 a mírně vyšší stupně v zimě.

Pokud se teplota obsahu v zimě sníží, hoya odhodí listy a bude se dlouho zotavovat.

Osvětlení V zimě, když není dostatek světla, by měla být rostlina umístěna na jižní straně. Potřebuje světlo alespoň 10 hodin kdykoli. V zimě je nutné osvětlovat zářivkou.

Kompetentní péče

Pokud hoya v určitou dobu nekvete, musíte revidovat pravidla pro péči o rostlinu a opravit je. V případě nedostatečného osvětlení nainstalujte do místnosti další lampu.

Během období odpočinku v zimě udržujte v chladné místnosti při teplotě 14-16 stupňů. Na podzim snižte množství zálivky a zvlhčete půdu, když zaschne. Přesaďte rostlinu do stísněného květináče, protože v prostorné nádobě se vyvíjejí pouze výhonky.

Stimulace krmení

Aby hoya rozkvetla, někteří pěstitelé používají stimulační obvazy. Stimulanty zvyšují imunitu rostlin a zvyšují odolnost vůči infekcím. Rostliny po tomto krmení se začnou aktivně rozvíjet a kvetou dříve a hojněji.

Nejoblíbenější mezi pěstiteli květin jsou stimulanty Ripen, Bio Bloom, Cannabiogen Delta Hesi, Super Vit. Podporují nejen proces květu, ale také eliminují škůdce, zvyšují období květu a zvyšují jeho hojnost.

Kudrnatá hoya kvete doma

Životní hacky květinářství

Zkušení pěstitelé sdílejí svá pozorování, která začátečníkovi pomohou problém zvládnout. V tomto případě existují dva způsoby, jak rozkvétat břečťan - to je držení vodní lázně a sušení půdy.

 • Vodní koupel

Zkušení pěstitelé používají k rozkvětu rostliny vodní lázeň. To se děje takto: vložte hrnec do nádoby s vodou o teplotě 30 stupňů, aby byl celý kořenový systém zakrytý. Namočte po dobu 30 minut, poté spusťte výhonky rostliny do nádoby po dobu 1 hodiny.

 • Sušení půdy

V zimě umístěte květináč do místnosti s nízkou vlhkostí, aby byla půda vysušena.Ovládejte stav rostliny tak, aby listy nezčernaly. Když je půda polosuchá, položte hrnec na východní okno. Na jaře rostlina vyhodí četné pupeny.

Jak se starat o hoya během kvetení

Během období květu vyžaduje zvláštní pozornost. V horku je nutné zvýšit počet zalévání a zavlažování, protože hoya to dobře netoleruje.

Je lepší nedotýkat se květenství, jinak padnou. Během kvetení tráví břečťan spoustu energie, a proto je třeba jej krmit hnojivy.

Při správné péči může hoya žít velmi dlouho a každý rok potěší domácnosti svěžími a jasnými květinami a jemnou vůní. Měli byste dodržovat uvedená pravidla a věnovat pozornost životním hackům zkušených květinářství.

Zkušený květinář o květu hoya:

Kategorie:Květiny | Hoya
Goshia avatar

Podle mého názoru je hlavním důvodem nedostatečného kvetení v hoya nesprávná péče o rostlinu a nevytváření optimálních podmínek v místnosti, pokud jde o vlhkost vzduchu, teplotu, osvětlení a zalévání.

Dobře jsme kvetli ve vesnickém domě. Místnost byla teplá, někdy chladná, ale vlhkost byla dostatečně vysoká. Půda byla pravidelně sypána popelem a krmena standardními hnojivy.

Felixův avatar

Neodvážil bych se pokusit pěstovat tuto rostlinu! Kromě toho, přinést to kvést. Ukazuje se, že tato rostlina má tolik nemocí a chorob, že je už strašidelná!