Jaké květiny lze zasít před zimou - nejlepších 20 nejlepších možností

S příchodem jara začínají práce na zlepšení osobní zápletky. Chtěl bych, aby záhon co nejrychleji rozkvetl jasnými barvami a vytvořil tak rekreační oblast. Kvetou můžete o 1-2 týdny dříve zasetím květin na podzim. Jaké květiny lze zasít před zimou a jak se správně provádí setí, je popsáno v článku.

Krásná květinová zahrada

Proč zasít květiny před zimou

Výsev semen na podzim poskytuje nejen časné kvetení, ale také umožňuje získat sazenice. Ti, kdo klíčí rostlinný materiál doma, vědí, že péče o plodiny v nádobách vyžaduje velkou pozornost.

Je nutné neustále sledovat stupeň zalévání, úroveň osvětlení a teplotní režim. Při setí na podzim v otevřeném terénu se musíte postarat o hnojení půdy a zahřátí záhonů mulčováním nebo jiným přístřeškem.

Odkaz! Sazenice získané výsevem na otevřeném poli před zimou se liší od domácích odolností vůči nepříznivým povětrnostním podmínkám a chorobám.

Výhody a nevýhody setí

Výsadba semen na podzim má oproti jarní výsadbě několik výhod.

 • Výsev před zimou poskytuje přirozené podmínky pro vývoj květin. Ve skutečnosti semena procházejí vernalizací, díky níž jsou výhonky silné.
 • Nedostatek závislosti na jarním počasí, pozdní mrazy, které neumožňují včasné dokončení výsadbových prací.
 • Hojná půdní vlhkost po roztavení sněhu nevyvolá hnilobu semen.
 • Není třeba klíčit sazenice doma, zaplňovat okenní parapety a další prostory v domácnosti kontejnery.
 • Při výsadbě na podzim dochází k přirozenému výběru. Klíčí pouze silná semena, ze kterých se získávají rostliny odolné vůči vnějším faktorům.
 • Po vyklíčení výhonků se přebytek odstraní. Zbývající výhonky začínají tvořit systém kořenů, který leží hluboko v půdě. Při sběru se kořen ukáže být vláknitý.
 • Sazenice získané během podzimní výsadby se vyznačují vysokou odolností proti chladu a suchu.

Kvůli spravedlnosti stojí za to objasnit, že zimní přistání má své nevýhody. Mezi nimi:

 • pro podzimní výsadbu jsou vhodné pouze odrůdy květů odolné vůči chladu;
 • s předčasným zahřátím může začít proces klíčení semen, nejbližší mráz zničí výhonky;
 • příliš důležitá půda má negativní vliv na plodiny, zvyšuje se riziko hniloby nebo plísňové infekce;
 • rychlost klíčení semen klesá, což je způsobeno nepříznivými podmínkami klíčení.

Odkaz! Při výsevu před zimou je nutné zvýšit objem sadby asi o 30%, aby se vyrovnala nízká klíčivost semen.

Požadavky na květiny vyseté před zimou

Výběr květin, které lze zasít před zimou, je neuvěřitelně velký. Ale ne všechny kultury jsou vhodné pro určité klimatické rysy regionu. Na osivo jsou kladeny následující požadavky:

 1. vysoká odolnost proti chladu;
 2. nenáročná zemědělská technologie;
 3. dobré klíčení semen.

Je také důležité věnovat pozornost vzhledu výsadbového materiálu. Mělo by být suché a bez plísní a plísní. Z celkového počtu semen jsou vybrány velké vzorky bez skvrn a nepravidelností.

Byliny mají často mikroskopická zrna, která nelze vidět. Při třídění stačí zbavit se podezření na přítomnost plísní. To lze rozpoznat podle šedivého odstínu a zatuchlého zápachu. Mnoho odrůd vhodných pro výsadbu zimních rostlin vyžaduje stratifikaci.

Top 20 květin, které lze zasít venku před zimou

Pro výsadbu na zimu si můžete vybrat odrůdy jednoletých plodin a trvalek.

Jednoletá rostlina charakterizovaná jednoduchými zemědělskými technikami. V důsledku mrazuvzdornosti se semena po výsevu na podzim nezhoršují. Na půdu nejsou kladeny žádné zvláštní požadavky. Osivo se aplikuje na sazenici nebo na trvalé místo.

Měsíček

V závislosti na odrůdě existují jednoleté a trvalé květiny. Existují protichůdné názory na setí těchto květin na zimu. Je to proto, že semena potřebují ke klíčení teplo. Ve vlhké a chladné zemi mohou jednoduše hnít. Příznivé podmínky pro přežití jsou možné pouze v oblastech s teplými zimami a předjaří. V severních oblastech se doporučuje pěstovat květiny ve sklenících před zimou. V tomto případě jsou plodiny pokryty vrstvou rašeliny a filmem.

Trvalka se silnou větvící se strukturou. Divoká růže je nenáročná květina. Je k dispozici k pěstování na záhonech, nádobách a na okrajích. Musíte si vybrat místo na dobře osvětleném místě. Před výsadbou by měla být hnojena pouze vyčerpaná půda. Semena se aplikují přímo na určené místo. Po výsadbě je povrch půdy mulčován.

Je to vytrvalá bylina. Výsev Greicher je nezbytný v neutrální půdě, ale není okyselen. Vzhledem k malé velikosti semen stačí je rozptýlit po povrchu bez prohloubení. Při silném ponoření zrna jednoduše nevyklíčí. Agrotechnologie rostliny je docela nepříjemná. Při výběru této odrůdy stojí za zvážení, že semena dlouho nevyklíčí.

Agrotechnologie roční kultury je složitá. Před zasetím je nutné rostlinný materiál stratifikovat. Musíte jej uložit v chladničce. Semena se zavádějí do volné půdy (v hustých půdách nebudou klíčit). Výsev se provádí na trvalém místě, protože kultura nemá ráda transplantace. Zrna jsou prohloubena o 2-3 mm. Na začátku mrazu je půda pokryta vrstvou mulče.

Delphinium

Semena potřebují studenou stratifikaci. K setí je vybrána slunná oblast chráněná před průvanem a větrem. Před výsadbou je půda obohacena popelem nebo vápnem, aby se neutralizovala kyselost. Plodiny jsou prohloubeny o 3-4 mm. Na zimu je zahradní postel mulčována. Výhonky lze očekávat nejdříve od května do června.

 • Kosmeya

Jednoletá rostlina se dobře rozmnožuje samonosením, takže by neměly být problémy s výsadbou. Zrna jsou obvykle hojně zaváděna na trvalé místo. Na jaře jsou přebytečné sazenice přesazeny nebo odstraněny. Místo je předem uvolněné a oplodněné. S živnou směsí byste to neměli přehánět, jinak budou všechny síly směřovat k vytváření zelené hmoty (na úkor kvetení).

 • Karpatský zvon

Vytrvalé plodiny se obvykle vysévají těsně před zimou. Půda by měla být volná, prostředí neutrální. Jako hnojivo se doporučuje používat humus, rašelinu a písek (pokud je půda velmi hustá). Na jaře, po výskytu sazenic, je výsadba ztenčena.

 • Aster roční

Výsev na podzim snižuje riziko vzniku plísňových onemocnění na záhonech s těmito květinami. Pro normální vegetaci je místo pro výsadbu vybráno bez průvanů a hustého stínu. Půda by měla být výživná a lehká. Doporučujeme stránky každý rok měnit. Je lepší zasadit květiny po měsíčcích nebo měsíčku. Doporučuje se zvednout záhon 15-25 cm nad povrch půdy, čímž je možné zabránit hnilobě kořenů v důsledku stojaté vlhkosti.

Astry roční

Existují dva typy kultury.Jeden z nich je roční (dvourohý), druhý je vytrvalý (levkoy). Semena lze v obou případech vysít před zimou, pokud pěstitelská oblast vylučuje silné mrazy. Pro pohodlí jsou semena smíchána s pískem, takže je snazší distribuovat rostlinný materiál přes zahradní postel. Po vzniku výhonků se provede ztenčení, přičemž mezi výhonky zůstane 20-25 cm.

Roční. Při růstu ve slunných oblastech lze pozorovat intenzivní růst. Kultura harmonicky doplňuje jakékoli uspořádání v květinové zahradě. Pro normální vegetaci je nutná úrodná půda lehké struktury a absence okyselení. Místo setí na zimu je pokryto vrstvou mulče. Na začátku jara je důležité odstranit izolaci, aby semena neměla čas nasáknout.

Trvalka. Obvykle se pěstuje v sazenicích. Kultura se dobře rozvíjí na otevřených záhonech. Požadavky na půdu a místo růstu jsou standardní.

 • Loburyalia moře

Bylinná ročenka, která potěší rychlým kvetením až do konce teplé sezóny. Semena se aplikují na podzim po prvním slabém mrazu. Půda je připravena předem: aplikuje se hnojivo, uvolňuje se a neutralizuje kyselé prostředí. Semena se na krátkou dobu skladují na suchém místě. Po 2-3 sezónách ztrácejí velké procento klíčení.

 • Eschsholzia v Kalifornii

Trvalka, která se vyznačuje nenáročností a dobrou adaptací na různé klimatické podmínky. Rostlina může být přesazena nebo zaseta přímo na záhon. Po výsadbě zakryjte postel vrstvou mulče. Na jaře po vzejití se provádí ředění a opětovná výsadba (v případě potřeby).

Eschsholzia v Kalifornii

 • Sléz

Bylina je trvalka. Díky tomu můžete uspořádat květinové záhony nebo terasy tak, aby potěšily oko několik sezón. Výsev je plánován na říjen. Mezi mělkými otvory (asi 3 cm) je udržována vzdálenost 40 cm, do každého otvoru je umístěno několik semen.

 • Petrklíč

Navzdory popularitě rostliny není snadné ji získat ze semen. Vytrvalá květina je náročná na složení půdy, povětrnostní podmínky. Důležitá je také absence plevele. Semena jsou před setím rozvrstvena. Stojí za zvážení, že rychlost klíčení rostlinného materiálu je nízká.

 • Nivyanik

Vytrvalá semena se vyznačují vysokou mrazuvzdorností. Při výsevu na podzim se získají silné výhonky, které poskytují rychlý růst zeleně. Místo je vybráno trvalé nebo pařeniště. Požadavky na půdu jsou standardní. Heřmánek zahradní se perfektně kombinuje s jinými bylinami a podměrečnými keři.

Jednoletá plodina se pěstuje na otevřených záhonech a pod krytem. Vyznačuje se vytrvalostí a odolností proti chladu. Jedinou významnou nevýhodou je skutečnost, že když se oteplí, klíčky se aktivně vymaní z půdy. Sazenice umírají při prvním mrazu. Zkušení zahradníci doporučují zakrýt výsadbu filmem na rámu.

Phlox Drummond

Rostlina je trvalka, která se vyznačuje vysokými adaptivními vlastnostmi. Květiny jsou zasazeny na záhony, okraje, nádoby. Nenáročnost a intenzivní rozvoj mladého růstu jsou hlavními výhodami kultury. Výsev před zimou je dobře snášen. Při pěstování v chladném podnebí je vyžadován kryt mulče. Další vlastnosti: semena se stratifikují, mladé výhonky nemají rádi přesazování, proto se setí provádí na trvalém místě.

Bylinná letnička zdobí květinové záhony, terasy a okraje. Vypadá dobře i v dekorativních nádobách. Časného a bohatého kvetení se dosáhne při setí na podzim. Místo je vybráno pro trvalý růst, rostlina netoleruje přesazování dobře. Výsadba musí být chráněna před silnými mrazy a podmáčením.

Jaké květiny si vybrat, v závislosti na rostoucí oblasti

Při výběru různých květin musíte vzít v úvahu, že kultura může mít odrůdy, které se vyznačují odlišnou odolností proti chladu.Například Iberis má druhy, kterým se daří ve všech klimatických podmínkách a jsou určeny pouze pro pěstování na jihu. Měsíčky téměř všech odrůd dobře snášejí zimování ve středním pásmu země.

Následující květiny jsou vhodné k setí před zimou v Moskevské oblasti:

 1. hyacinty;
 2. narcisy;
 3. macešky;
 4. sléz;
 5. astry atd.

V jakýchkoli podmínkách můžete pěstovat následující plodiny:

 1. Adonis;
 2. agrostemma;
 3. chrpa polní;
 4. delphinium;
 5. měsíček;
 6. lavater.

Květinářství doporučuje následující plodiny pro oblasti s drsným podnebím, odolné vůči mrazu a nepříznivému prostředí:

 1. dámská nigella;
 2. escholzia;
 3. cochia;
 4. kosme;
 5. ječmen s hřívou;
 6. dimorphotek.

Tyto rostliny snadno snášejí nepříznivé povětrnostní podmínky a na jaře poskytují přátelské sazenice.

Kam sázet květiny před zimou

Většina bylin nemá ráda novou výsadbu. Proto je lepší zasít semena na místo, kde plánujete rozbít květinovou zahradu. Je také povoleno používat speciální nádoby, ve kterých je vhodné pěstovat sazenice. Přípravné práce zahrnují následující činnosti:

 • odplevelení;
 • kopání půdy;
 • oplodnění;
 • vyrovnání plošiny pomocí hrábě.

Pokud se má vysazovat rostliny ve formě nějakého vzoru, měl by roh boty obrysovat hranice s hloubkou 10 cm, takže po roztavení sněhu a dešťů se obrys neztratí. Po nakreslení jednotlivých zón květinové zahrady musíte udělat drážky pro semena.

Po zavedení sadebního materiálu je povrch pokryt vrstvou humusu nebo rašeliny. Nedoporučuje se zasévat půdu. Na jaře bude půda zhutněna a za suchého počasí bude také pokryta kůrou. Sazenice se nemohou dostat přes takový kordon.

Semena květin můžete před zimou také zasít do květináče, plastových a keramických nádob. Jsou umístěny ve sklenících, pod filmovým přístřeškem nebo přímo na zahradě. V druhém případě je nutné nainstalovat vysokou vrstvu desek s vyplněním volného prostoru humusem, kompostem nebo rašelinou. S takovou izolací nejsou zimní mrazy pro semena hrozné.

Optimální načasování

Na konci teplého období byste neměli odpočívat. Na podzim můžete začít sázet květiny na záhony a jiné krajinné objekty. Je lepší začít s květinovou zahradou koncem října - začátkem listopadu, v jižní části země - ve druhé polovině listopadu.

Úspěch dobrého klíčení semen spočívá právě v načasování výsadby. Nikdo však nebude doporučovat přísná čísla, protože povětrnostní podmínky jsou brány jako základ. Země by měla být mírně zmrzlá. Když jsou semena umístěna do teplé půdy, vstupují do aktivní fáze růstu. A to je před zimou naprosto k ničemu. Semena nevyklíčí při teplotě půdy 5 stupňů a nižší.

Při určování načasování setí se můžete zaměřit na teplotu vzduchu. Nemělo by to být vyšší než 1-3 stupně. Květinářství také sleduje předpověď počasí. Nespěchejte, pokud po zamrznutí očekáváte delší oteplování. Podle všeobecných přesvědčení stojí za to zahájit výsadbu poté, co spadnou listy třešní.

Vlastnosti výsadby před zimou

Počet semen se počítá s přihlédnutím ke snížení klíčivosti, což je přirozený faktor při výsadbě v zimě. Jednoleté plodiny zabírají o 50% více než obvykle, celoroční plodiny - 20–25%.

Malá zrna (například snapdragons) by měla být utěsněna ponořením do půdy až do 1 cm Středně velká semena jsou pohřbena o 2 cm, velká semena - až 4-5 cm.

Během zimy je půda dobře zhutněná, což může zabránit prolomení sazenic. Tomu lze zabránit osvětlením půdy rašelinou a po výsadbě ji zakrýt mulčováním. Pro rovnoměrné rozložení semen se doporučuje smíchat je s pískem.

Odkaz! Při setí několika druhů květin se doporučuje označit záhony záložkami, na nichž je uveden název odrůdy. To pomůže vyhnout se pošlapání plodin.

K setí není třeba zalévat.Oteklá semena po krátkodobém zahřátí vyklíčí. Na jaře budou mít dostatek vlhkosti z roztaveného sněhu a dešťů. V případě silných srážek se doporučuje záhony zakrýt fólií, aby se zabránilo rozpadu sadby.

Plodiny musí být pokryty vrstvou mulče. Toto řešení eliminuje přerůstání místa plevelem, kterým nemohou prorazit mladé výhonky. Mulčování také brání ptákům v konzumaci semen.

Při výsadbě cibulovitých květů je třeba mít na paměti, že sadba lépe zimuje na trvalém místě růstu. Proto byste neměli hlízy každoročně vyhrabávat. Ve stejném záhonu tráví až 4 roky bez přesazování. To nijak neovlivňuje dekorativitu kvetení, parametry květenství a další odrůdové vlastnosti.

Před výsadbou musíte uvolnit půdu, aplikovat hnojiva. Hloubka závisí na velikosti samotné hlízy a hustotě půdy. Žárovka je ponořena do volné půdy na úroveň odpovídající třem jejím výškám, v husté - pouze dvě.

Výsadba podle pravidel zajistí dobré vyklíčení výhonků na jaře a přátelské kvetení po celou teplou sezónu.

Tipy na toto téma od zkušeného květináře:

Kategorie:Květiny | Květiny
Goshia avatar

Mám měsíčky a heřmánek, ale samy jsou zasety na podzim a na jaře dobře klíčí. Před zimou vysazuji pouze cibule tulipánů. Vybírám velké, rovnoměrné formy a v květnu vždy kvetou společně.