Květina Nolin: popis, rozmnožování a podmínky pěstování

Nolina je květina, která patří do kategorie rostlin agáve. Za přirozených podmínek se tato rostlina může vyvinout v jižní části Spojených států nebo v Mexiku. V našem podnebí se nolina pěstuje doma jako okrasná rostlina.

Obsah:

Popis květu nolin

Nolinův popis

Nolina patří do této kategorie listnaté okrasné pokojové rostliny... Za těchto podmínek může tato květina dorůst až 2 metry. Kmen této rostliny se rozšiřuje na základně. Toto rozšíření funguje jako vodní nádrž. Kořenový systém noliny vstupuje mělce do země. Proto se tato květina živí z horních vrstev půdy.

Daná rostlina může mít jednu až pět větví na kmen. Barva kmene noliny je světle hnědá.

To vytváří pocit stromové povahy rostliny. Nolina svým vzhledem připomíná palmu. Jeho listy se nacházejí na samém vrcholu větví, které se vyznačují vzpřímeným postavením.

Listy této rostliny jsou tmavě zelené barvy. Nolina se vyznačuje přítomností velkého počtu úzkých a dlouhých listů, díky čemuž je krásná a nepřekonatelná.

Optimální podmínky růstu

Podmínky pěstování

Aby bylo možné poskytnout nolině správné podmínky pro růst a vývoj, je nutné, aby byly optimální následující ukazatele:

 • Teplota
 • Lesk
 • Vlhkost místnosti

Tato rostlina má velmi ráda světlo, a proto je nutné jí po celý rok poskytovat jasné světlo. Současně je pro tuto květinu velmi škodlivé velmi jasné světlo. Musí být nainstalován na okna směřující na východ nebo na západ. Pokud v místnosti nejsou taková okna, musí být nolin umístěn ve vzdálenosti od jižního okna. V zimě má nolina spící období, ale stále vyžaduje jasné světlo, takže může být zapotřebí další umělé osvětlení.

Nolina vegetační období začíná na jaře a v létě. Během tohoto období tato rostlina nevyžaduje zvláštní teplotu, takže ji lze pěstovat při pokojové teplotě.

Od září musí být Nolin připraven na spící období, takže teplota v místnosti postupně klesá. Pokud bude v zimě možné udržovat tuto rostlinu při teplotě 10-12 stupňů, pak to musí být provedeno bez selhání.

To jsou nejoptimálnější podmínky pro pěstování noliny v zimě. Pokud to není možné, měl by během tohoto období nolin zůstat při teplotě nepřesahující 18 stupňů. Pokud taková teplota není stanovena, pak v této rostlině nebude žádné spící období, které negativně ovlivní její růst a vývoj. V létě lze nolinu brát venku, ale zároveň by neměla být ovlivněna srážkami a větrem. Průvan může vést ke smrti Nolina.

Pro pěstování noliny není vůbec nutné stříkat.

V přírodních podmínkách tato rostlina přežívá díky sběru rosy, která stéká dolů do středu odtoku. Tato akce se provádí na stonku noliny. Proto je někdy nutné listy dané rostliny otřít a nastříkat. Za tímto účelem se používá vařená voda. Pokud nemáte dostatek času na vaření vody, musíte ji alespoň bránit.

Péče o rostliny

Péče o rostliny

Kromě zajištění optimálních podmínek vyžaduje nolina včasné zalévání:

 • Na jaře a v létě by měla být tato květina zalita. Tato akce by měla být prováděna tak zřídka, jak je to možné.
 • Zalévání by mělo být prováděno pomocí speciální technologie. K tomu je třeba nalít vodu do nádoby, která je větší než průměr květináče.
 • Dále se vezme hrnec noliny a spustí se do této nádoby.
 • Je nutné udržovat hrnec ve vodě, dokud nebude Země zcela naplněna vodou.
 • Poté je hrnec odstraněn. Měl by odtékat do půl hodiny.
 • Další zalévání by mělo být provedeno až po úplném vysušení zemské kómy.
 • Tato rostlina nemá ráda mokré půdy, takže byste to neměli přehánět se zaléváním. Jinak může tato rostlina jednoduše uschnout.
 • Pokud je v zimním období nolina při vysokých teplotách, musí být zalévání prováděno stejnou technologií.
 • V případě, že je tato rostlina v zimě vybavena teplotou 15 stupňů, je nutné zavlažovat stejnou technologií, ale mnohem méně často.
 • Pokud je nolina v zimě zajištěna klidem (teplota je nižší než 10 stupňů), zalévání to vůbec nestojí za to. V případě, že se zalévání provádí při nízkých teplotách, může nolina zemřít.

Při správné péči je růst a vývoj této rostliny normální i bez vrchního oblékání. Pokud stále chcete zlepšit vzhled rostliny, můžete použít hnojení. Nepoužívají se v plné koncentraci. Tato rostlina se krmí na jaře a na podzim, tj. Během vegetačního období. Pro účely krmení se nejčastěji používají komplexní minerální hnojiva. Není nutné je často přidávat. Jedna aplikace každých 20 dní bude stačit. Před hnojením nolinu je nutné jej zalévat. Hnojení se nejlépe provádí den po zalévání.

Pokud si všimnete, že konce listů začaly na Nolině hnědnout, znamená to, že vzduch v místnosti je příliš suchý.

Musí být navlhčen stříkáním. V případě, že daná rostlina má bledé a malé nové listy, znamená to zvýšenou teplotu vzduchu a nedostatečné osvětlení. Tyto nedostatky je třeba napravit co nejdříve, jinak rostlina ztratí svou krásu a přitažlivost.

Zalévání rostliny by nemělo být nadměrné. V opačném případě bude jeho kmen velmi tenký. Pokud chcete, aby to bylo ve tvaru láhve, pak mezi zaléváním musí země úplně vyschnout. Péče o nolinu je poměrně jednoduchá, což umožňuje tuto akci provádět i nezkušenému milovníkovi rostlin.

Vlastnosti reprodukce semen noliny

Šíření semen

Reprodukce této rostliny semeny je, i když obtížná, ale nejproduktivnější metoda:

 1. Prvním krokem je příprava vhodné zalévací směsi. K tomu se rašelina a písek odebírají ve stejném množství a mísí se. Před výsadbou semen musí být namočené po dobu 1-2 dnů. Za tímto účelem se používá stimulant růstu nebo obyčejná voda.
 2. Dalším krokem je rozprostření semen na substrát. V tomto případě by vzdálenost mezi semeny měla být alespoň 2 centimetry. Vložte substrát na semena. Jeho šířka by neměla být menší než šířka osiva. Hrnec na osivo musí být umístěn na dobře osvětleném místě. Semena by měla být také vybavena osvětlením v noci.Za tímto účelem se používají zářivky. Aby semena vyklíčila, je nutné zajistit optimální pokojovou teplotu. Mělo by to být alespoň 20 stupňů. Aby semena vyklíčila co nejdříve, je nutné zajistit teplotu 24-25 stupňů.
 3. Po výsadbě semen je hrnce pokryta fólií. Pokud se na fólii objeví kondenzace, musí být pravidelně odvětrávána. Semena také vyžadují vlhkou půdu. Zvlhčování musí být prováděno co nejopatrněji. Půda by neměla být příliš vlhká nebo suchá, jinak semena nevyklíčí. Tato rostlina se objeví do měsíce. Poté, co se na nich objeví několik listů, musí být ponořeny do půdy.

Vzhledem k tomu, že tato rostlina má povrchní kořenový systém, musí být vysazena v mělkých, ale širokých květináčích o průměru. Na dno tohoto hrnce by měla být umístěna dobrá drenážní vrstva. S jeho pomocí přebytečná voda během zalévání noliny zmizí. Dále musíte připravit půdu. Měl by zahrnovat písek ze dvou částí, jedné části rašeliny a jedné části listové půdy.

K přípravě půdy můžete také použít list a zeminu, písek a rašelinu, které jsou smíchány ve stejných částech. Pokud tyto součásti nemáte, můžete zahradní půdu a písek smíchat ve stejných částech.

Sazenice Nolina se vysazují, když je její kořenový systém dostatečně silný.

K tomu je nutné nádobu se sazenicemi dobře naplnit vodou a vytáhnout ji co nejopatrněji, aby nedošlo k poškození kořenového systému. Je nutné zasadit sazenice ve stejné hloubce jako v předchozím hrnci.

Rozmnožování rostlin výhonky

Reprodukce výhonky

Tuto rostlinu lze také množit pomocí výhonků:

 1. Zpočátku je nutné oddělit boční proces. Tato akce by měla být prováděna co nejopatrněji, aby nedošlo k poškození procesu, jinak se nolin nemusí zakořenit.
 2. Výsadba rostliny musí být provedena v květináči s předem připravenou půdou. K tomu musíte vzít vermikulit, rašelinu a písek. Všechny složky jsou smíchány ve stejném množství.
 3. Dále se pomocí kolíku vytvoří otvor v malém substrátu.
 4. Potomek musí být umístěn do díry a poté prsty přitlačit půdu kolem potomka.
 5. Nádoba s nově vysazenou rostlinou musí být umístěna na dobře osvětleném místě.

Aby se nolina zakořenila, má teplotu 24-25 stupňů. Zakryjte tuto rostlinu skleněnou nádobou. Pokud se v nádobě shromažďuje koncentrát, musí být pravidelně zvedán a odvětráván. Během tohoto období se také postříká půda.

Poté, co má Nolina několik nových listů, je nádoba odstraněna. Poté se této rostlině věnuje přesně stejná péče jako dospělému nolinu.

Choroby rostlin a škůdci

Choroby rostlin a škůdci

Nolina je poměrně odolná rostlina různé nemoci a škůdci... Ale přesto jsou někteří z nich schopni tuto rostlinu infikovat. Nolina potřebuje pravidelné zalévání. Pokud tato akce nebude provedena, nebude schopna asimilovat vlhkost ze zásobníku, který je umístěn v jeho stonku. Proto jeho kořeny začnou hnít. Také listy této rostliny mohou mít hnědé skvrny a výhonky budou mnohem měkčí.

Chcete-li se zbavit této nemoci, musíte:

 • Ořízněte rozpadlé části rostliny.
 • Poté jemně ošetřte místa řezu aktivním uhlím.
 • Poté se nolina přesadí do suché půdy.
 • Po výsadbě nemusí být rostlina zalévána alespoň týden.
 • Po uplynutí této doby je nutné této rostlině zajistit mírné zalévání.

Ve velmi suchém vzduchu může být tato rostlina ovlivněna třásněnkami nebo roztoči. Nolinu mohou napadnout také červi nebo šupinatý hmyz.Pokud najdete nějaký hmyz, musíte udělat vše pro to, abyste se ho zbavili. Nejúčinnějším způsobem boje proti šupinatému hmyzu a červům je mokrý hadr navlhčený roztokem tabákového mýdla. Boj proti klíšťatům a třásněnkám spočívá v ošetření speciálními přípravky ve formě insekticidů. Také pro tento účel dalmatin heřmánek.

Aby se zabránilo výskytu škůdců, je nutné rostlinu postříkat dostatečně suchým vzduchem a také otřít její listy suchou houbou.

Tato rostlina má poměrně atraktivní vzhled, díky kterému může snadno vyzdobit každou místnost. Navíc je snadné se o něj starat, což mu dodává ještě větší hodnotu.

Více informací naleznete ve videu.

Kategorie:Květiny | Nolina