Jak pěstovat cedr ze semen: výsadba, péče a aplikace

Tento mohutný strom rodiny borovic jehličnanů je znám od nepaměti. Cedr je nejstarší semenná rostlina na Zemi. Je snadno rozpoznatelný podle zelených, modrých nebo stříbřitých jehel. A vonná vůně cedru je známá všem.

Obsah:

Obecný popis cedru, historie a legendy

Obecný popis cedru

Cedry dosahují výšky 50 metrů, a proto jej naši předkové nazývali Světovým stromem, jehož koruna spočívá na Kosmu, a kořeny se hluboce pod zemí živí vodami podsvětí. Cedry mají tvrdé jehly ve tvaru jehly. a protáhlé hrboly. Mezi šupinami šišek jsou semena - piniové oříšky, trojúhelníkového tvaru a se specifickou chutí. Koruna má tvar kužele.

Takzvaný sibiřský cedr ve skutečnosti není cedr, patří k borovicím, i když je příbuzným cedru.

Od starověku se cedr připisuje různým magickým vlastnostem. Ve starověkém sumerském království dostaly cedry jména, protože věřily, že tento strom je symbolem nesmrtelnosti a moci. Je to akumulátor kosmické energie a božské síly. Egyptští faraoni používali cedr při stavbě pyramid a cedrová pryskyřice byla součástí balzámů používaných při mumifikaci. Už tehdy Egypťané věděli o neuvěřitelné trvanlivosti cedrového dřeva. Sarkofágy nalezené během vykopávek přežily spolu s dřevěnými prvky a po tisíciletích dokonce vyzařují mírný zápach cedru.

Někteří vědci jsou toho názoru, že cedr má duši. Cedry mají své vlastní biorytmy, podobné těm lidským. Na rozdíl od jiných stromů, které jsou aktivní pouze v určitou dobu, se cedry dokážou přizpůsobit prostředí. Například za oblačného počasí cedry „spí“ déle než za slunečného počasí.

V zimě se životní cykly stromu nezastaví, cedr stráví trochu více času „ve snu“.

Mezi mnoha legendami o cedru je jedna, která mu připisuje božský původ. Podle legendy rostly cedry pouze v Edenu. Bůh stvořil tyto mocné stromy pro radost prvních lidí - Adama a Evy. Adamův první syn však dokázal získat tři cedrové semínka. Když jeho otec zemřel, syn mu dal semena do úst a pohřbil je. Takto se na zemi objevil první cedr.

Výsev semen cedru

Výsev semen cedru

 

Ti, kteří se chtějí naučit pěstovat cedr ze semen, nebudou čelit velkým obtížím. To není nejtěžší, ale poněkud pečlivý postup.

První věc, kterou musíte udělat, je koupit kvalitní cedrové semeno v důvěryhodném speciálním obchodě. Dobrá semínka jsou polovinou úspěchu.

Semena byla tedy zakoupena, nyní je musíte připravit na setí:

 • Mimochodem, setí může být jak pro sazenice, tak okamžitě do země. Semena musí být důkladně opláchnuta. Z jejich povrchu tedy vymyjete vše zbytečné a zároveň je naplníte vlhkostí.
 • Semínka vložte do malé misky nebo misky a podlejte horkou, ale ne vroucí vodou. Voda by měla být pro pokožku příjemná. Poté, co jsou semínka mírně nasáklá, dobře je otřete rukama ve vodě.
 • Budete si moci všimnout, jak voda potemněla.To znamená, že jste vypláchli pryskyřice, prach a další látky, které mohou zpomalit klíčení semen.
 • Vodu několikrát vyměňte a nechte semínka na chvíli ve vodě nasáknout. Semena tedy necháme asi den ve vodě. Nejzralější semena klesnou na dno misky a nezralá se vznáší.
 • Umytá vybraná semena vložte do sklenic tak, aby byla nádoba plná do poloviny. Nádobu zakryjte a ve víku vytvořte otvory, aby mohl proudit vzduch k semenům.
 • Nyní je vaším úkolem pečlivě sledovat semena a pravidelně je třídit. Naklíčené je třeba odložit a ty, které jsou shnilé nebo se stopami plísní, je třeba vyhodit. Opláchněte zbývající semena čistou vodou a vložte je zpět do nádoby. Celý tento proces klíčení by měl probíhat na chladném místě, nejlépe ve sklepě.
 • Pozemek pro výsadbu semen by měla být dobrá, volná, neměla by být napadena parazity. Lze jej zakoupit v obchodě. Do půdy lze přidat prosetý písek a piliny. To bude prospěšné pro semena. Pokud kupujete hotovou půdu, ujistěte se, že má nízký obsah rašeliny.
 • Vezměte malé misky nebo plastové kelímky, naplňte je hlínou a umístěte semena páteří dolů. Pokud je kořen již velký, trochu do díry vykopejte. Samotné semeno by mělo být viditelné nebo zcela ležet na povrchu.

Péče o sazenice

Péče o sazenice

Existuje několik pravidel pro péči o vysazená semena a naklíčená sazenice. Dodržování těchto pravidel vám nakonec pomůže vypěstovat mocný cedr, na který budou pyšní budoucí generace. Zasadili jste semena do vlhké půdy, takže ihned po výsadbě nespěchejte do půdy. Přebytečná vlhkost může způsobit nenapravitelné škody.

Ujistěte se, že semena nejsou úplně pokryta zeminou. V tomto případě stonka začne růst pod půdou. Může zčernat a hnitět. Nejprve začne růst kořen, takže se nemusíte bát, že se samotné semeno dlouho neotevře. Obecně se neotevře okamžitě. Dřík bude růst jako první.

Neodstraňujte skořápku samotné matice, i když jste si již všimli, že se otevřela a ukázala první jehly.

Zpočátku semenáč přijímá živiny z této skořápky. Dokud nebude růstový bod patrný, nedoporučuje se jej odstraňovat. Ještě lépe, zapomeňte na samotný ořech. Až přijde čas, rozpadne se.

Dokud slupka nespadne, nastříkejte sazenice čistou vodou. Tím se půda zvlhčí, přičemž se uvolní a změkne skořápka osiva. Cedři milují světlo. Mladé sazenice ale nepotřebují jasné sluneční světlo. Světlo by mělo být nejprve rozptýleno a už blíže k výsadbě, zvyknout si na stromy na přímé sluneční světlo.

Dávejte pozor na známky hniloby. Pokud noha začne zčernat, pak půdu podmáčíte.

Zprvu se pružné stonky cedrů mohou ohýbat a dokonce i padat. Není třeba se toho bát. Stonky prostě nezačnou hned ztuhnout. Pokud hustě zasadíte cedry, přilnou k sobě a zabrání jim v pádu. Sazenice před výsadbou temperujte, na jaře je vyveďte na čerstvý vzduch. To umožní stromu zvyknout si na slunce i vzduch. Ale nepřehánějte to. Není třeba nechat sazenice na otevřeném balkoně, pokud jsou v noci mrazy. Začněte s kalením v zamračených dnech, aby slunce okamžitě nespálilo cedr.

Toto jsou základní pravidla pro péči o sazenice před výsadbou. Mladé sazenice začnou páchnout téměř okamžitě po vykuchání semen. Tato vůně naplní váš domov.

Přistání v zemi

Přistání v zemi

Vytvrzené vypěstované sazenice lze bezpečně zasadit do země, když se sníh již roztaje a silné mrazy pominuly. Vyberte si dobře osvětlenou oblast s výživnou půdou. Pak se mladé stromy rychle zmocní.

Cedry můžete vysazovat ve stínu, ale při nedostatečném osvětlení se táhnou, stromy nerostou tak bujně.

Na velmi tmavém místě lze pěstovat pouze tenkou stonku s malým svazkem jehel.Obr s bujnou korunou se pěstuje výhradně na slunci. Pokud jste si již místo vybrali, zkontrolujte pozemek na zahradě. Prozkoumejte to na kořeny. V půdě by nemělo být mnoho plevelů. Pokud si všimnete, že postel je ucpaná, vykopat ji a odstranit cizí kořeny.

Tipy pro pěstování cedru ::

 1. Výsadba cedrů v otevřeném terénu nejlépe za oblačného počasí nebo pozdě odpoledne, aby slunce ještě oslabené sazenice nepálilo. Ujistěte se, že kořeny nejsou poškozené, postupujte opatrně.
 2. Vezměte strom spolu s hrudkou Země, která se vytvořila kolem oddenku. Lehce a velmi jemně protřepejte, abyste odstranili přebytečnou půdu. Do otvoru zasaďte cedr, přikryjte ho zeminou a nahoře přidejte další suchou zeminu.
 3. Pokud vysazujete celou alej, vzdálenost mezi otvory by měla být alespoň 10 cm a mezi řádky - nejméně 20 cm.
 4. Pokud je jaro suché, sazenice budou muset být často napojeny, ale ne příliš hojně. Kořeny ještě neměly čas dorůst hluboko do země. Za vlhkého počasí lze zalévání omezit.
 5. Když je vlhkost absorbována do půdy, je třeba ji trochu uvolnit, aby se při příštím zalévání voda dobře vstřebávala a na vrchní vrstvě půdy se nevytvořila kůra zabraňující pronikání vzduchu a vlhkosti. Abyste se pokaždé neuvolnili, můžete do půdy přidat piliny. Budou sloužit jako drenáž. Vzduch a vlhkost proudí ke kořenům v dostatečném množství.
 6. Chraňte sazenice před plevelem. Rychle rostoucí tráva může úplně rozdrtit slabý kořenový systém mladých stromů. Pokud je plevel příliš velký, nepokoušejte se ho zakořenit. To může poškodit kořen mladého cedru. Přerostlá plevel se nejlépe stříhá u kořene.

Užitečné vlastnosti cedru

Užitečné vlastnosti cedru

Použití cedru:

 • Kůra, pryskyřice a ořechy z cedru se používají v různých směrech: jedí se a používají se v medicíně a kosmetologii. Je také známo, že procházky v cedrových hájích jsou neuvěřitelně obohacující. Mají velmi čistý vzduch, protože cedry emitují obrovské množství kyslíku.
 • piniové oříšky... Cedrové ořechy jsou pro naše tělo neocenitelné. Obsahují velké množství vitamínů a minerálů, které nelze nahradit. Piniové oříšky obsahují vitamíny skupiny B, E, A, stejně jako železo, jód, zinek, hořčík, vápník. Je velmi zdravé jíst piniové oříšky, ale pamatujte, že mají vysoký obsah kalorií. Z piniových oříšků se vyrábí různé tinktury, léky na léčbu žaludečních chorob, aterosklerózy, anémie a onemocnění duodena. Nezapomeňte zkontrolovat kvalitu ořechů. Pokud jsou zkažené nebo zuřivé, mohou být zdraví škodlivé.
 • Cedrový olej Olej z borovicových ořechů je bohatý na antioxidanty a vitamíny, má léčivé a baktericidní vlastnosti. Používá se jako lék na ekzémy, lupénku, diatézu.
 • Pryskyřice z ran a popálenin. Cedrová pryskyřice obsahuje terpentýn. Nenadarmo se tomu říká pryskyřice. Cedrová pryskyřice se již dlouho používá jako léčba poranění a popálenin. Ošetřovali cedrovou pryskyřicí a hnisavými záněty na pokožce. Během války byl růst gangrény zastaven mastí vyrobenou z cedrové pryskyřice.
 • Cedrové dřevo. Dřevo se používá hlavně k výrobě nábytku. Má baktericidní vlastnosti. V cedrových skříních nikdy nezačne můra. Navíc cedrové prvky dekoru vydávají příjemnou vůni.
 • Přípravky na bázi cedru. Olej z cedrových ořechů se často přidává do různých léků. Takové léky mají expektorační, baktericidní, hemostatický, protizánětlivý účinek. Oleje a odvar z cedrového dřeva se přidávají do ústní vody, aby zmírnily zánět a krvácení z dásní.

Cedr je cenný druh stromu, kterému se připisují nejen léčivé, ale také magické vlastnosti. Není těžké vypěstovat si cedr sami, ale za veškerou práci získáte hodnotnou odměnu: toto strom bude skvělou dekorací jakýkoli web.

Více informací naleznete ve videu.

Kategorie:Stromy | Cedr
Gillianin avatar

Budete muset počkat velmi dlouho, dokud cedr nedosáhne svých výšek. Doma roste smrk modrý, takže byl vysoký 10 metrů a musel čekat více než 40 let. Po zasazení cedru musíte být trpěliví.