Správné pěstování fíkusů doma

Ficus - tropická rostlina. Toto jméno sdružuje asi 1000 druhů. Některé z nich se úspěšně pěstují doma.

Obsah:

Ficus: popis

 popis

Ficus - rostlina známá našim babičkám. Pěstovali však hlavně jeden z jeho druhů. Několik let dorůstal až ke stropu a začal majitelům přinášet určité nepříjemnosti. Ale po několik desetiletí si nové druhy této rostliny podmanily srdce pěstitelů květin. Ficus patří do rodiny moruše. Roste divoce v tropech a subtropech. Existuje několik typů fíkusů podle typu formování rostlin:

 • Křoví
 • Vinice
 • Stromy

Lianas rostou vzhůru a jsou ampelous. Všechny typy fíkusů spojuje přítomnost bílého džusu, který se nazývá mléčný. Většina druhů je vždyzelená. Někteří ale i tak odhodili listí. Všechny fíkusy mají zaoblené listy se špičatou špičkou. Mohou být jednobarevné, některé střídavě zelené se světle zelenou nebo bílou, někdy růžové nebo žluté. Jejich velikost je také odlišná, od 10 centimetrů do několika centimetrů. Květenství je podobné bobulím s otvorem, ve kterém jsou viditelné malé květy: samostatně mužské a ženské.

Ficus je rozšířený kvůli diskrétní kráse listů, spíše jednoduché péči.

Oblíbené typy fíkusů:

 • Benjamin s malými, často pestrými listy
 • Kaučuk s poměrně velkými listy.
 • Ve tvaru lyry
 • Trpaslík
 • Bengálsko

Reprodukce, výsadba, tvorba koruny fikusu

Reprodukce, výsadba, tvorba koruny fikusu

Ficus se množí výstřižky, vrstvení a semena. Poslední metoda je nepraktická.

Ficus řízky:

 • Pro rozmnožování řízky na jaře nebo v létě nakrájejte vrcholy dlouhé až 15 cm.
 • Léčí se růstovým stimulantem. Umístěte do hrnce s připravenou lehkou půdou.
 • Zakryjte stopku skleněnou nádobou nebo sáčkem. Pod nádobou je zespodu umístěna topná podložka. Stonka je pravidelně odvětrávána. Po zakořenění ji postupně nechávají otevřenou a poté nádobu úplně vyjmou.
 • Tuto stonku můžete zakořenit v teplé vodě přidáním dřevěného uhlí (tablety). Umístil do nádoby chráněné před světlem. Pokrývají shora uspořádáním mini skleníku. Nebude těžké si všimnout kořenů. Stonka je zasazena v květináči.
 • Půda se skládá ze stejných částí drnu a skleníkové půdy a písku. Tvrdého dřeva lze brát dvakrát tolik. Tím se půda uvolní. Přidává se také humus.
 • Během výsadby je nutné odvodnění. Může to být expandovaná hlína nebo jemný štěrk. Kusy dřevěného uhlí zabrání hnilobě kořenů, pokud dojde k jejich náhodnému přeplnění vodou.
 • Rostlina je ponořena do hrnce a posypána zemí. Půda je mírně zhutněná.

Korunu fikusu lze vytvořit pomocí prořezávání a svírání. Operace se provádí na jaře. Centrální stopka je oříznuta tak, aby při pěstování na podlaze byla vysoká 1 m a při pěstování na stole 40 cm. Najednou se neřízne více než 20 cm a počet listů by měl zůstat alespoň 5.

Koruna může být vytvořena z několika fíkusů, které jsou zasazeny do kruhu do jednoho hrnce a navzájem se proplétají. Můžete tak dosáhnout původního prolamovaného tvaru pouzdra.

Ficus péče

Ficus péče

Každý typ fíkusu má své vlastní charakteristiky péče. Existují však pravidla, jejichž dodržování vám umožní úspěšně růst kterékoli z nich.

 • Na jaře by teplota v místnosti měla být mezi 23 a 27 stupni. Ficus se v létě cítí dobře na zahradě. Musíte ji jen chránit před průvanem. V zimě jej musíte snížit o 7-8 stupňů. Jako každá tropická rostlina nemá rád podchlazení půdy. Reakcí na to může být opadávání listů. Rostlina také reaguje na průvan.
 • Ficus je vybíravý ohledně vlhkosti půdy. Rostlina netoleruje dobře vysychání. Ale ještě horší pro něj je stagnace vlhkosti kořenový systém... Vede to k tomu, že kořeny hnijí a fíkus zmizí. Do jímky se proto nesmí nalít voda. Ficusy jsou zalévány zřídka. Mezi zaléváním by měla půda dobře vyschnout. V létě je to asi jednou týdně. V zimě jej stačí zalévat jednou za 10 dní teplou usazenou vodou.
 • Umístění fikusu má velký význam. Není instalován v blízkosti radiátorů nebo jiných zdrojů tepla. Lepší je nepřenášet z jednoho místa na druhé. Umístěna na východní a západní okna. Lze umístit na jižní okno, pokud existuje stínování. Může to být strom za oknem. Přímé sluneční světlo může spálit listy. Ficusy s pestrými listy jsou náročnější na osvětlení místnosti. Pokud je to nedostatečné, pak mohou listy spadnout. Ale i druhy s jednobarevnými listy, když jsou chovány v temné místnosti, se natahují a stávají se neatraktivními.
 • Tropické rostliny dobře rostou při vysoké vlhkosti. Proto musí být jejich listy v létě pravidelně sprej teplá voda. To je zvláště důležité u malolistých druhů.
 • Listy fíkusu jsou otřeny vlhkou houbou. Dobře reaguje na odplavování prachu pod sprchou. Aby nedošlo k zaplavení půdy vodou během postupu, je pokryta filmem.
 • Aby fikus dobře rostl, je třeba jej pravidelně krmit. Dělají to od jara do podzimu, během období aktivního růstu. Použití organický a minerální hnojiva... Je dobré, když se střídají. Před hnojením je půda navlhčena. Oblékání listů se neprovádí. Hnojivo by se nemělo dostat na listy.

Transplantace fikusu

Transplantace fikusu

Jak často je to potřeba, záleží na věku fíkusu transplantace... Nejprve to dělají každý rok. Pokaždé, když se velikost květináče zvětší o 3 cm, můžete se omezit na transplantaci každé dva roky.

Je docela obtížné přenést dospělé rostliny do nového květináče. Proto můžete ornici odstranit a nahradit ji novou kyprou, bohatou na živiny. Zajišťuje odvodnění půdy. Současně musíte být velmi opatrní s kořeny, snažit se neporušovat jejich integritu. Rostlina sama indikuje čas přesazení. Obvykle se provádí, když se kořeny rostliny již do hrnce nevejdou. Mohou se plazit otvory ve dně.

Transplantace se provádí na jaře, před začátkem aktivního vegetačního období:

 • Nejprve jsou kořeny navlhčeny, aby bylo možné natáhnout keř. Nechte chvíli působit, aby se půda mohla mírně pohybovat.
 • Připravte nádobu a půdu na přesazení. Může to být o něco hustší než u výsadby řízků. Nezapomeňte aktualizovat odvodnění.
 • Uvolňují půdu a snaží se ji oddělit od hrnce. Rostlina je pečlivě odstraněna. Pomocí dřevěné tyče nebo ruky odstraňte starou zemi z kořenů.
 • Pokud jsou kořeny silně naklíčené, lze je zkrátit opatrným řezáním zahradními nůžkami. Poté je posypáno uhlím, aby zraněné části nehnilo.
 • Po přesazení ponechejte nádobu s rostlinou na tmavém a útulném místě po dobu 2 dnů. Tím se aktivují kořeny.

Rostlina je přivázána k podpěře nastavené několik centimetrů od stonku. Nejprve k podpěře přivázají provázek, poté jej omotají kolem dříku osmičkou, obtočí kolem podpěry a uvázou z vnějšku.

Je vhodné šířit se vrstvením, pokud je kmen fikusu holý.

Na kmeni je proveden řez nožem nebo čepelí. Léčí se růstovým stimulantem. V místě zářezu je instalována vrstva odolného materiálu. Pomůže to udržet určitou vzdálenost mezi řezanými hranami. Chcete-li zabránit tomu, aby vlhkost opustila místo řezu, izolujte ji mechem nahoře - plastovým obalem a zafixujte obvaz. Když kořeny začnou klíčit mechem, řez je odříznut. Jsou zasazeny v květináči na trvalém místě. Zbytek lze ponechat ošetřením řezu vazelínou.

Ficus škůdci a nemoci

Ficus škůdci a nemoci

Pokud spodní listy suché a spadnou, musíte je zalévat. Pokud zežloutnou a spadnou, znamená to jejich zamokření. Musíte snížit frekvenci nebo množství zalévání. Když fikus přestal růst, listy zbledly, musíte hnojit půdu v ​​květináči.

Pokud listy rychle vadnou, zožltnou a poté ztmavnou, existuje důvodné podezření na hnilobu kořenů.

Vyskytuje se v důsledku plísňové infekce v důsledku zvýšené vlhkosti půdy v květináči. Pokud se vám včas podaří zjistit příčinu nemoci, můžete se pokusit rostlinu zachránit. Za tímto účelem vynesou rostlinu na světlo, pečlivě prozkoumají kořeny. Když je většina z nich naživu a není ovlivněna chorobami (světlé barvy), je jednodušší je léčit. Odstraňte všechny postižené části kořenů a listů, zpracujte místa řezu a celý kořenový systém manganistanem draselným, nechejte pár dní na vzduchu (ne na slunci). Pak transplantace v jiném hrnci (můžete dezinfikovat, ale to nemusí vždy pomoci). Rozlijte roztokem karbendazimu.

Pro vážnější poškození prořezávání udělat maximum, včetně horní části rostliny. Koneckonců, prakticky nebude mít kořenový systém, který by se mohl postarat o výživu stonku. Po zasetí do nové půdy ji rozlijte karbendazimem a nechte na přímém slunci. Zalévání začíná až poté, co se rostlina začne rozvíjet.

Vzhled hnědých skvrn na okrajích listů naznačuje nevhodné podmínky ustájení. Je nutné snížit teplotu v místnosti, zvýšit vlhkost (postřik), snížit množství aplikovaného hnojiva.

Více informací naleznete ve videu:

Ficusoví škůdci:

 • Mealybug. Vlněné skvrny označují porážku listů starého fíkusu s mealybugem. Jedná se o kolonie štětinatého hmyzu o délce až 5 mm. Chcete-li se toho zbavit, otřete listy methylalkoholem. Může být ošetřen karbofosem nebo jakýmkoli insekticidem. Staré fikusy jsou častěji postiženy v suché a horké místnosti.
 • Roztoč červený. Pokud jsou listy pokryty žlutými skvrnami a zdola se objeví pavučina, váš fíkus poškodí roztoče. To je nejnebezpečnější škůdce... Postříkejte rostlinu derrisem, actellikem nebo jakýmkoli insekticidem. Zvlhčujte vzduch v místnosti, pravidelně otírejte listy vlhkou houbou.
 • Štít. Pochvy lze vidět pouhým okem. Jedná se o malý hnědý šupinatý hmyz. O jejich vzhledu svědčí lepkavá míza na listech a jejich zažloutnutí. Bojujte stejným způsobem jako s červotočem. Dosažení pozitivního výsledku je ale obtížnější. Konec konců štít chrání dospělé před účinky insekticidu. Proto s největší pravděpodobností budou muset být odstraněna šupinatá zvířata spolu s částí rostliny, na které sedí. Šupinatý hmyz je stejně jako ostatní škůdci pro tchyni nebezpečný a postupem času se šíří i na další květiny.

S těmito škůdci můžete bojovat lidovým prostředkem - emulzí mýdlového oleje. Vezměte 5 lžíce. lžíce pracího prášku a strojního oleje nebo motorové nafty. Prášek se nejprve zředí vodou. Míchejte a nalijte do kbelíku s vodou. Listy se pravidelně promývají roztokem. Doba použitelnosti produktu není omezena.

Lidový lék na boj proti svrab - směs získaná z česnek, mýdlo a vodu. Česnek (1 lžička) a mýdlo (1 lžička) jsou rozdrceny a zředěny vodou (3 lžičky). Stonek a listy fikusu jsou umyty. Po dni omyjte vodou. Postup se několikrát opakuje.

Léčí fikus obtížné, takže musíte pravidelně kontrolovat rostlinu, abyste nezmeškali vzhled škůdců.

Goshia avatar

Rosteme fikus již několik let. Vypadá to jako malý strom. Zaléváme ji jednou týdně, ale zřídka ji krmíme. Fikus v bytě je v místnosti u okna orientovaného na severozápad. Navzdory skutečnosti, že v místnosti je málo slunečního světla, fikus roste docela normálně.