Malinové škůdce, jejich znaky a kontrola

Pravděpodobně každý amatérský zahradník sní o pěstování chutného, ​​aromatického a zdravého bobule na svém webu - maliny... A je žádoucí, aby bobule byly velké, sladké a doba jejich sběru byla co nejdéle. Jaké jsou nejlepší odrůdy?

Obsah:

Nejlepší malinové odrůdy k pěstování

Nejlepší malinové odrůdy k pěstování

Je zřejmé, že nejproduktivnější odrůdy malin s velkými plody jsou nejproduktivnější, ale aby byla sklizeň opravdu velká, budete muset trochu pracovat, včetně řádné přípravy výhonků na zimování.

Opravené malinové odrůdy budou vyžadovat minimum práce a nákladů, protože jsou považovány za jednoroční. A jeho klasické odrůdy s červenými a žlutými bobulemi mají nejlepší chuť. Na svých vlastních pozemcích ne všichni zahradníci pěstují odrůdy s velkými bobulemi, protože nejsou příliš sladké a aromatické a ve srovnání s lesními (s koncentrovanou chutí) se zdají být zcela vodnaté.

Jakékoli odrůdy malin vyžadují náležitou péči, pouze tehdy nebude vaše úsilí zbytečné.

Vlastnosti velkých odrůd:

 • Velkoplodé odrůdy malin vyžadují přísné dodržování agrotechnických podmínek, jsou určeny k pěstování v mírném podnebí, proto i ve středním Rusku musí být její výhonky chráněny před zimními mrazy (zakryté).
 • Za druhý znak lze považovat genetickou odchylku znaků malin s velkými plody a predispozici k drobným bobulím v dědičných rostlinách. Aby se zabránilo sklizni drobného ovoce, potřebuje rostlina dobré osvětlení, hojné zalévání a lepší krmení.

Opravená malina je jednoletá rostlina, roste a plodí na čerstvých výhoncích jen v jedné sezóně. Na konci podzimu jsou rozřezány na kořen, zavedena organická hmota a tím je dosaženo výnosu odrůdy, která trvá až do září-října.

Velkoplodá malina

Výhody velkých odrůd malin:

 1. vysoký výnos
 2. odolnost vůči chorobám
 3. minimální mzdové a finanční náklady
 4. dlouhé období plodení
 5. nejsou žádné problémy se zimní odolností, protože horní část keře je na zimu úplně odříznuta

Velké odrůdy bobulí jsou široce používány pro komerční pěstování. Pěstování jakýchkoli odrůd vyžaduje řádnou a vysoce kvalitní péči, pouze pak se vaše úsilí vyplatí dobrou sklizní.

Nejlepší odrůdy jsou:

 • Cumberland je speciální odrůda, výnos černých bobulí někdy dosahuje 6 kg na keř, chutná jako ostružina. Odrůda je mrazuvzdorná, odolná vůči chorobám a škůdcům, nedává růst kořenů.
 • Husar - je považován za středně ranou odrůdu, podlouhlé rubínové bobule, mají dezertní chuť. Odrůda dobře snáší zimu, keře nepotřebují podvazek, nejvyšší výnos nastává v červenci.
 • Žlutý obr je velká, středně zralá žlutá malina, částečně zrekonstruovaná. Bobule jsou sladké, šťavnaté.
 • Kalashnik - bobule jsou střední a velké, tmavě červené, přenosné, sladké chuti. Keř je rozlehlý, výnos je vysoký před mrazem.
 • Zlaté kopule - rostou jako kompaktní keř až do výšky 1,5 m, bobule jsou velké oranžové barvy, husté, šťavnaté, chuťově podobné dezertu.
 • Amber Sadko - malina se sladkými jantarovými plody, příjemná na chuť.Keř je vysoký, široce roste. Plodit až do prvního mrazu.
 • Herkules - remontantní odrůda, velká malina (do 10 g), rubínová barva, podlouhlá. Je odolný proti rozpadu a má dlouhou trvanlivost.

Malinové škůdce a jejich znaky

Malina stonek létat

Maliny, stejně jako všechny rostliny, jsou náchylné k infekci mnoha chorobami a škůdci. Nejvíce trpí dvouleté maliny, protože více škůdců se snaží přezimovat na spodní části rostliny. Opravené maliny jsou na zimu úplně odříznuty, takže sotva onemocní a nejsou ovlivněny hmyzem.

Mezi nejčastější infekce patří:

Malina-jahoda weevil:

 • Znamení! Škůdci se objevují na jaře, když se objeví mladé listy, a když se objeví první pupen, položí vajíčko na jeho základnu. Vylíhnutá larva se vplíží do pupenu a zničí vše uvnitř. Někde v červnu se larvy zakuklí a později se z nich stane brouk, který uzavře cyklus. Během sezóny mohou parazitovat dvě nebo dokonce tři generace nosatců, které infikují listy, bobule a stonky rostliny. Parazit hibernuje v spadaném listí a horní vrstvě půdy.
 • Jak bojovat Na začátku jara, než se sníh roztopí, by měla být malinová lůžka zalita horkou vodou (80 ° C). Tím se kořen nepoškodí a vrchní vrstva půdy bude zpracována. Maliny můžete zachránit před škůdci postřikem Karbofosem, Iskrou, Aktellikem,DůvěrníkNež kvete.

Malinová stonková muška:

 • Znamení! Larvy malinové mušky (bílé červy) způsobují rostlině velké škody. Škůdce klade vajíčka vedle mladého výhonku. Vznikající larva se přilepí na rostlinu a proniká do spodní vnitřní části stonku a kazí ji tam. Pokud špička větve začne chřadnout, znamená to, že je zevnitř zničena muchou. Červ přezimuje v zemi pod keřem.
 • Prevence a léčba. Pokud mladé výhonky začaly mizet - jedná se o výzvu k akci: musíte je okamžitě odříznout pod bodem vstupu larvy a odstranit je z místa. Malinová stonková muška žije v zimě v půdě, takže pro prevenci musíte opatrně uvolnit zem a přidat popel (na 1 metr čtvereční - plechovka na půl litru), můžete použít hořčičný prášek nebo pálivé papriky... Moucha také nemá ráda dehet, můžete jej přidat do mulče (namočte piliny jeho roztokem).

Vošky na malinách

Maliny žlučové:

 • Znamení! Maliny jsou ovlivněny stonky a střílí žlučníky. Jedna generace škůdců se vyskytuje ze stonkového žlučníku za sezónu. Několik desítek vajec je položeno ve spodní části stonku, později se změní na žluté housenky. Podaří se jim dostat dovnitř větve a poté, co se tam usadili, živí se mízou rostliny, se na tomto místě vytvoří otok kůry. Stříbřitý midge dává dvě nebo dokonce tři generace v sezóně, hlavním příznakem onemocnění je oteklá, popraskaná stonka v dolní části, častěji je postižena na konci sezóny. Na postižených stoncích jsou bobule mnohem menší.
 • Hubení škůdců. Téměř ve všech případech je stopka zcela odstraněna; chemikálie jsou bezmocné. Na podzim je lepší pěstovat půdu vykopáním kolem keře.

Mšice na malinách:

 • Znamení! Samice mšice se objevuje na jaře a v létě již klade své larvy na vrcholky výhonků nebo na zadní stranu listů. Proto listy zežloutnou a zvlní se a jsou také pokryty odpadem mšic. Objevuje se hlavně v oblastech zahuštěných plevelem a na volné půdě.
 • Jak se vypořádat s mšicemi? Pouzdra se stříkají chemikáliemi „Aktellik“, „Fufanon“ a „Antilin“ nebo se používají alternativní metody.

Roztoč:

 • Znamení! Existují dva typy z nich: pavučina a karmínová. Pokud se na listech objeví pavučina, pak je vaše rostlina ovlivněna roztočem. Je aktivní v květnu a přezimuje v listí. Pokud je list pokrytý lehkými mastnými skvrnami, pak je to malinový roztoč, přezimuje v pupenech rostliny.
 • Metody boje.Klíšťata jsou ničena akarakidy nebo insektakarakidy, stejně jako přípravky „Fufanon“, „Karbofos“, „Metaphos“, lze použít koloidní síru.

Škůdcové přípravky a jejich použití

Na začátku jara, kdy již pupeny prasknou, je nutné zpracovat malinové keře od škůdců. K tomu můžete použít drogu Aktar nebo osvědčenou drogu 30-B.

Pokud náhradní výhonek dosáhne 20–30 cm, je nutné starý pahýl odstranit. Malina chrání před škůdci „Calypso“, „Mospilan“, „Karate“, „Kung-Fu“ a fungicidy „Topsin M“, „Switch“ se také úspěšně používají. Před kvetením rostlin a na konci podzimu jsou maliny ošetřeny 1% kapalinou Bordeaux nebo jejím analogem (Blue Bordeaux).

Nejlepší lidové metody a prostředky

Nejlepší lidové metody a prostředky

Pokud nejsou k dispozici žádné vysoce kvalitní chemikálie a je třeba zachránit maliny, lidé se často obracejí na lidové metody, někdy dokonce velmi účinné. Tady jsou některé z nich:

 • Z nosorožce. Když se weevil rozšířil po zahradě, je téměř zbytečné s ním bojovat. Ošetření chemickými látkami v době kvetení a zejména plodů se neprovádí, proto můžete na začátku jara zkusit použít lidové metody. 1 polévková lžíce. l. dehet a 3 lžíce. l. mýdla se ředí v kbelíku s vodou, keř se zavlažuje tímto roztokem, nejlépe před kvetením. 5 lžící hořčičného prášku lze zředit v 1 kbelíku s vodou a nastříkat na keř. Zpracujte keř roztokem 2 lžíce. l. soda na 1 kbelík vody. Na podzim, po plodení, lze tyto postupy opakovat.
 • Z mšic. Můžete použít infuze a odvar z tansy, tabáku nebo měsíčku. Používají se rajče, cibule a česnekové slupky; pro lepší přilnavost je třeba do nálevů přidat mýdlo.
 • Z klíště. Listy pod malinovým keřem by měly být dobře vyčištěny, aby škůdci neměli místo pro zimování, uvolnit a zpracovat půdu vitriolem nebo sírou.

Jak se lze vyhnout škůdcům:

 1. Aby tradiční maliny méně ublížily, nemusíte při prořezávání konopí opouštět a také nemulčujte padlými infikovanými listy.
 2. Staré větve a listy by měly být odstraněny z místa a spáleny.
 3. Pokud je nějaká rostlina ovlivněna mšicemi nebo klíšťaty, musíte ošetřit celou oblast a dokonce keře rostoucí vedle malin rybíz, angrešt nebo jahoda... Tímto způsobem lze zabránit nežádoucímu šíření choroby po zahradě.

Správná péče o rostlinu a včasná kontrola škůdců jsou klíčem k bohaté sklizni chutných a zdravých bobulí.

Více informací naleznete ve videu:

Uživatelský avatar Tigranyan

Náš jediný škůdce malin je červ uvnitř. Vzhledem k tomu, že jsme si pro něj ve vědě vybrali místo, zpracováváme ho, pak nemáme žádné další škůdce. Jak se zbavíte červa uvnitř maliny?